Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1711 474

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

D.V.Spudil
05.04.2023 5 z 5

Takové dojemné nepravděpodobné přátelství, to na tom bylo hezké. Přiznám se ale, že pár věcí mi tam nesedlo: Jak to, že tauméby přežily ve vzduchu? (Nebo jsem přehlédl, že na lodi má vzduch bez dusíku?) Části odehrávající se na zemi zhruba od poloviny knihy už jen zdržovaly - ačkoliv se v nich vždy rozpomenul na něco významného pro děj, nepřišlo mi to natolik podstatné, aby se to muselo rozvádět na víc než dvou stránkách. A konec byl trochu divný. Ty ,,karbanátky", které jedl? A narychlo nastřelená kultura mimozemšťanů? Buď to měl rozvést víc, nebo to tam neměl vůbec dávat, ale pokud to má být jen vějička na nějaký další díl, který chce napsat, tak beru svá slova zpět a jsem zvědavý na pokračování, protože až na tyto drobnosti mě kniha ohromně bavila.

Irsaf
04.04.2023 5 z 5

Tohle bylo moc fajn čtení.
Sice jsem čekala úplně jiný závěr, ale s tímto moc lidi asi počítat nebudou.
Mohu jen a jen doporučit.

Gilnien
04.04.2023 5 z 5

Konečně nějaká knížka ze čtenářské výzvy, která mě opravdu bavila. Po Marťanovi jsem čekala, že to bude dobré, ale tohle bylo super. Chvíli jsem si zvykala na přítomnost Rockyho a všeho, co jeho existence z knihy udělala, ale vlastně proč ne. Trochu jsem tápala ve všech těch vědeckých tentononc, ale dojem z knihy to nesnižuje.

Mary81
31.03.2023 5 z 5

Sci-fi žánru sa vyhýbam ako čert krížu, na knihu som sa odhodlala len vďaka čitateľskej výzve. Ale musím povedať, že napriek žánru som bola nadšená rovnako pred dvomi rokmi z Marťana! Aj keď sa mi tie vedecké pasáže postupy a pod. čítali ťažko (nerozumela som tomu, strácala som sa v tom), tak som nadšená. Bola to pecka. Kniha je vtipná, nežná, dojímavá. Pri niektorých pasážiach som mala na krajíčku, ale ten záver... Ten ma úplne odpálil. Hoci to nebolo to, v čo som dúfala (nebol to happyend podľa môjho gusta), rozplakal ma a nakoniec som aj rada, že to tak skončilo. Veď svojím spôsobom to happyend bol, nie nie? Páčil sa mi aj retrospektívny štýl rozprávania, že to, čo predchádzalo situácii, v ktorej sa Ryland ocitol, sa čitateľ dozvedá postupne a autor ho tak neustále drží v napätí.
Ak by som raz zase bola postavená pred nutnosť prečítať sci-fi, rozhodne siahnem po Andym Weirovi... Myslím, že Poslednú šancu aj vďaka úžasnému priateľstvu Rylanda s Rockym tak skoro z hlavy nedostanem...

tamila
30.03.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou. Tenhle žánr nečtu, ale musím říct, že něco tak poutavě napsaného jsem už dlouho nečetla a netrvalo mi to déle než tři dny, což se mi dlouho nestalo. Příběh úžasný, technické údaje výborně vysvětlené, ikdyž ne všemu jsem rozuměla. Rozhodně se chystám na další autorovu knihu. Vřele doporučuji všem, kdo ještě nečetl.

Njangu
30.03.2023 4 z 5

Příběh se zajímavě vyvinul a konec byl neméně zajímavý a navíc i napínavý. Vlastně od začátku jsem byla zvědavá, jak dopadne obyvatel Země a jestli se vrátí domů. To vám tady nebudu spojlerovat, protože bych vás připravila o výtečné finále.
Bylo to moje první sci-fi, které jsem začala na několikero doporučení. Nebylo to špatné, ale nebude to můj oblíbený žánr. Občas si možná zase nějaké sci-fi přečtu, ale nebudu je asi úplně vyhledávat. Na mě to je moc odborné. Mám radši lehčí čtení.

Sitting-Bull
26.03.2023 5 z 5

Skoro stejně dobrá kniha, jako je Marťan. Rozdíl je tak v setinách procenta, takže vlastně zase super jízda. Od knihy jsem se (u Weira opět) nemohla odtrhnout a prostě jsem musela vědět, jak to bude dál. Doporučuji. :-)

martina.culik
23.03.2023 5 z 5

Nejsem čtenář sci-fi. Vadí mi dlouhé technické popisy, kterým málokdy rozumím. Andy Weir si mě ale získal už svou knihou Marťan (ačkoli kniha Artemis už mě tolik nechytla) a tuto knihu jsem opět četla s napětím od začátku do konce. Přestože fyzikální (i biologické) detaily pro mě nebyly úplně srozumitelné, knize to nijak neubralo na zajímavosti.
Tím, že hlavní postava má zpočátku problémy s pamětí, se vlastně i vše z historie dozvídáme spolu s hlavním hrdinou, čímž je kniha plná zajímavých překvapení, o která není nouze až do konce.
A samozřejmě nechybí ani typický humor, který knihu odlehčuje.
Jelikož nechci spoilerovat, musím vybrat jen jeden z mnoha citátů z knihy, který ale neprozradí téměř nic ze zápletky.
"- pár centimetrů za sekundu. Vida, u malých rychlostí kosmických lodí přemýšlím v metrických jednotkách! Jsou mnohem praktičtější než "lokte za čtrnáct dnů" nebo něco takového."

LidkaDino
19.03.2023 5 z 5

Dočteno - bylo to úžasné - za 3 dny - nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Hned od začátku byl zajímavý a neskutečně napínavý! Nemůžu říct, že bych všemu rozuměla, ale vše bylo pochopitelné, uvěřitelné a první setkání s Rockym i vtipné :-) A ten konec! Super! To bych nikdy nečekala. Hodnotím všemi 5 hvězdičkami, protože podle mě, příběhu nic nechybí. Miluji tohoto spisovatele a jeho třetí příběh také :-)

Thalin
17.03.2023 4 z 5

Ze začátku mi chvíli trvalo se začíst, ale s nástupem Rockyho mě to bavilo. Sice mi ta spousta vědeckých a technických výrazů místy nedávala moc smysl, ale nijak mi to čtení nenarušovalo, prostě jsem nad tím jen moc nepřemýšlela. Zajímal mě hlavně konec a ten byl jiný než jsem čekala, ale i tak dobrý a víceméně to knihu zakončilo uspokojivě.

markus223
14.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprostá pecka!! Nemohl jsem knihu odložit a přečetl jsem jí asi za 3 dny. Člověk se toho také dost dozví o vesmíru, fyzice, chemii a biologii. Samozřejmě nebudu předstírat, že jsem všem těm vědeckým popisům rozuměl, to ani náhodou. :-) Příběhová linka je prostě skvělá a Rockyho jsem si zamiloval. Je to snad nejsympatičtější mimozemšťan vůbec (kam se hrabe Alf nebo E.T.). Hlavní hrdina a Rocky jsou tak odlišní a přeci jsou si zároveň tak podobní. Za pochvalu určitě stojí i konec.

pavel9410
12.03.2023 3 z 5

Fajn scifi pohadka, obcas lehce polopaticke a na muj vkus prilis edukativni, ale cetlo se to dobre.

teeyinka
08.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, úžasný nápad, silný příběh, výborně napsáno! Autor umí vyvažovat odbornější pasáže těmi odpočinkovějšími, a tak není nutné chápat relativitu nebo mít doktorát z molekulární biologie, aby si čtenář knížku užil.
Nikdy bych neřekla, že si zalíbím vesmírného pavouka :-)

ELENtheKNIHOMOL
06.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Planeta se ocitá v nebezpečí!
Nejlepší vědecké mozky světa se spojily,aby sestavily loď, která se má vydat hluboko do vesmíru a přinést odpovědi na to,jak zachránit Zemi,přičemž její posádka nemá naději na návrat.

Toto je nezapomenutelný příběh o přežití a síle přátelství.

Ačkoliv je kniha pěkná bichle,přečetla jsem ji celkem rychle.Weirovo vyprávění mě jednoduše vtáhlo do vesmíru a já se nechtěla vracet.
Máme tu dvě linie vyprávění.
Současnost, kde se spolu s hlavním hrdinou nalézáme ve vesmíru na palubě lodi Poslední šance a pak tu jsou jeho vzpomínky na dobu před startem. Tato metoda vypravování byl chytrý tah.Jelikož Ryland trpí po probuzení z umělého spánku amnezií,odhaluje nám autor jeho vzpomínky právě včas, abychom si mohli aktuální příběh patřičně vychutnat.
Akce a tempo jsou skvělé, hlavní postava se tu potýká s velkým množstvím problémů.Když už jsem si myslela: "Dobře, problém vyřešen...uf.",objevil se další, ještě větší.
Ryland musí přijít na to,jak zachránit Zemi,má ale velmi málo času. Pokud mu to bude trvat příliš dlouho,raketoplány s odpověďmi jak zachránit lidskou rasu dorazí na již mrtvou planetu.
Je tu spousta,pro mne,podivínské vědy a technických věcí, ale autor to podal velmi uchopitelně, takže i takový "blonďatý laik" jako jsem já se může snadno i v tomto orientovat.

Je těžké říct, co se mi na tomto příběhu líbilo, protože vše, co bych napsala by byl spoiler a největší radost z této knihy je právě to objevování s Rylandem Gracem.

Je to skvěle napsané vesmírné dobrodružství.

Ophelie
27.02.2023 5 z 5

Pecka! A to jsem se k této knize dostala jen díky letošní výzvě (tento žánr není můj šálek kávy), ale díky moc za výzvu, protože je to naprosto parádní kniha. Velmi podařené a čtivé dílo, hned od prvních stran, kdy se postupně rozplétá celý Raylandův příběh. A od setkání s Rockym jsem knihu opravdu nerada odkládala (ačkoli jsem musela). Celý příběh je propracovaný, uvěřitelný (zajímalo by mě, nakolik jsou matematické, fyzikální, chemické, biologické pasáže skutečné - klobouk dolů před autorem), neskutečně napínavý, zábavný i vtipný. A to hluboké přátelské pouto obou hlavních hrdinů celému příběhu přidává na hodnotě. Tuto knihu doporučuju, kde můžu, pět hvězd bez debat!

Anasa
27.02.2023 5 z 5

Paráda! Poutavé, překvapivé, dojemné. A ne, nebudu ubírat za vědecké informace, i když jsem kdysi právě kvůli nim nebyla příliš horlivá čtenářka Verna. Skoro jak v Nekonečném příběhu mne Grace a Rocky bojem o záchranu svých domovů a vznikajícím přátelstvím vzali s sebou na fantastickou cestu. Nikdy nic nebylo jisté, stále docházelo ke zvratům, stále bylo co řešit. Fascinoval mne Erid - dobře promyšlený jiný svět mne vždy okouzlí - a litovala jsem, že oba astronauti nepronikli blíže k Adrianu, kdoví co ještě mohli objevit! Byla jsem zvědavá na každou novou stránku a tentokrát mi přišlo opravdu funkční střídání dvou časových linek. Grace si postupně vzpomínal, bylo to, jako když detektiv nachází stopy, a příběh byl živější. Závěr skvělý dalším překvapením i happy endem, nebudu prozrazovat.

Anniee
25.02.2023 4 z 5

Tak tohle bylo dlouhý, nabitý informacemi a hutný. Nevím, jak jinak to popsat. V podstatě tam není až tak moc akce, ale i tak se nedá přestat číst. Weir prostě umí. A ten konec? Paráda.
Jenom teda doporučuju si o knize předem nic moc nezjišťovat a jít do ní s tím, že téměř nic nevíte. Já to tak udělala a nelituju.

Lolila
20.02.2023 5 z 5

Výborná kniha. Vôbec mi nevadilo množstvo technických informácií, informácií z fyziky, chémie, ....:-) Príbeh bol veľmi pútavý, zábavný, napínavý, dojímavý a záver určite prekvapivý.

Alexxxka
19.02.2023 4 z 5

Hodně čtivé ale! Marťan byl o dost lepší. Tady mi přišlo že těch technických, naučných věci je někdy až moc. Přesto všechno je kniha fantastická

jana1976
16.02.2023 5 z 5

Zase úžasný nápad…. Pár nic neříkajících technických popisů a postupů mi vůbec nevadí, prostě to k tomu patří, ten zbytek prostě PARÁDA.
Na konci jsem teda trošku polkla naprázdno s tím posledním soustem JÁBURGERU…..

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir