Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1711 474

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

potok
23.07.2023 3 z 5

Andy Weir má svůj osobitý sarkastický styl, kterým se zejména na Rockym setsakramentsky vyřádil.

terezarath
20.07.2023 5 z 5

Další skvělá knížka od Weira. Oproti Marťanovi to bylo víc sci-fi, přeci jen mimozemský život a téměř kosmonautiky neznalý učitel ze základky, to nezní zrovna realisticky. Jenže ono to bylo tak skvěle napsaný. Opět mraky fyziky, chemie a výpočtů, z kterých nám normálům jde hlava kolem. Všechno to ale vynahrazoval Rocky. Měla jsem z něj pocity vesmírného štěněte a žrala jsem to celou knihu. Prostě skvělý!

efka.saf
17.07.2023 3 z 5

No ty brďo, já jsem zpocená až na prd*li! Kniha má vynikající hodnocení a nějakou tu tisícovku fanoušků, což si asi i zaslouží, ale já s ní bojovala jak s drakem. Přemohla jsem ji, ale rekordní suma za 3 upomínky v knihovně vypovídá tom, že dlouho měla navrch kniha a ne já. Mockrát jsem přemýšlela, že to vzdám, nechám ji vyhrát a vrátím ji nedočtenou, ale nedalo mi to a chtěla jsem vědět, jak tento dost neotřelý příběh dopadne. A nakonec jsem ráda.
Děj byl... No, docela psycho. Strašná spousta termínu z astrofyziky, kvantové mechaniky, matematiky, fyziky a chemie, hromady výpočtů a kdo ví, čeho všeho, mi četbu vůbec neusnadňovalo. Pro člověka, co skončil u trojčlenky, to bylo velké sousto. Ale ve finále to fungovalo. Příběh byl neotřelý a vlastně velmi zajímavý. Urputnost zachránit Zemi byla obdivuhodná, nicméně chvílemi jsem uvažovala, jestli po těch psycho zásazích ještě bude co zachraňovat. Nejvíc mě ale nakonec bavila ona dojemná linka mapující nově vzniklé meziplanetární přátelství. Co se závěru týče, asi jsem takový nečekala, ale pravdou je, že u takového příběhu vůbec netuším, co jsem čekala. To je ale jedno, protože byl hezký a vpravdě dojemný.
Suma sumárum... Moc zajímavá kniha, kterou rozhodně doporučuji k přečtení. Vysoké hodnocení si také zaslouží, nicméně já ji dočetla s maximálním sebezapřením a dala mi velmi zabrat, proto ji hodnotím spíš průměrným počtem *. Musím ale uznat, že doufám, že se kniha také zfilmuje podobně jako Marťan, protože tohle bych si na plátně v kině opravdu docela ráda vizuálně užila.

HelVall
17.07.2023 5 z 5

Prostě dokonalé. Jazyk a styl vyprávění byl úchvatný, vtipný a všeříkající. Nechyběl sarkasmus, strhující vědečno (které jsem někdy i pochopila) a mnohem víc. Hlavní duo mělo prostě šťávu a od čtění se pak nešlo odtrhnou. Konec krásný.

LaCoccinelle
16.07.2023 5 z 5

Po Marťanovi další napínavé vesmírné dobrodružství! Super čtení, jako bych byla na lodi s nimi.

101evca
10.07.2023 4 z 5

Tato kniha se čte sama. I když z logiky věci, je celý děj postavený na hlavu, je to příběh velmi zajímavý a dobře strukturovaný. Vědecké popisy proplétá autor s random přicházejícími vzpomínkami hlavního hrdiny, což se mi velmi líbilo i proto, že to v knize zachovává pocit napětí a neznáma. I když někomu může připadat kniha přehnaně oplývající vědeckými pokusy, mě tyto části nevadily (i když tedy někdy byly trochu přetažené za vlasy).
Ryland je velmi uvěřitelá postava, právě díky jeho vzpomínkám může čtenář vnímat jeho nedokonalost a smysl pro humor. Je to obyčejný člověk "z lidu" což dodává celému boji o planetu lidský rozměr. Rocky je sice hrozný sympaťák a nejde jej nemilovat, ale jeho emoční inteligence i způsob chování a vyjadřovní je až příliš podobný lidem. Dialogům v knize to samozřejmě velmi prospívá, ale podle mě autor mohl více využít své fantazie.
Celkově hodnotím i přes drobné nedostatky jako velmi zdařilou. Právě tuhle knihu jsem potřebovala.

Gimli
03.07.2023 5 z 5

Spasitel se čte naprosto hladce, je napínavý, strhující i dojemný a celkově působící dobrou náladu. Dlouho jsem takovou knihu nečetl.

marara
30.06.2023 5 z 5

To jsem si zase početla! Dost podobný námět jako u Marťana, ale vylepšený. Osamocený člověk ve vesmíru, všechna ta věda a vynalézavost, to bylo zajímavé. Bavila mě postava doktora Grace, který byl opravdu odolný kus. Myslím, že přežít sám se sebou mu umožnil jeho suchý humor. Fascinovala mě pasáž, kde přicházel na kloub eridianskému jazyku. Už se těším na dalšího Weira.

Monisek.B
28.06.2023 5 z 5

Super námět. Četlo se to fakt krásně, kapitoly ubíhaly, nenudila jsem se a hltala slovo od slova. Ale jémine, co ten konec? Já chci vědět víc!! :-D

waclaw
26.06.2023 5 z 5

Laťka je od Marťana posunuta zase o kus výše.

Pavcitko
26.06.2023 4 z 5

Kniha se čte velmi hezky, první polovina knihy má poutavou zápletku, neotřelý děj ale postupně ubírá na intenzitě a ano, chcete vědět kam to celé dospěje, nicméně druhá polovina už zkrátka nemá takový spád. Konec mě docela mrzel, nějak jsem doufala v jiný závěr. Ale celkově zklamaná nejsem.

Terezka_U
22.06.2023 5 z 5

Knížku jsem si přečetla, abych splnila čtenářskou výzvu. Moc jsem od ní nečekala a ani jsem se na ní kdovíjak netěšila... pak jsem ale začala číst a byla jsme nadšená. Andy Weir dokázal krásně dávkovat vědecké pasáže v takové míře, že mě nezačaly nudit a mohla jsme si užívat emočně nabitý děj. Navíc Rocky byl prostě sympaťák :)

Janizoun
14.06.2023 5 z 5

Další skvělá knížka od tohoto spisovatele, která se čte jedním dechem. Pro mě patří teď Andy Weir mezi špičkové spisovatele v tomto žánru. A to jsem ho vůbec neznala a jeho knihu "Marťan" jsem poznala až díky databázi knih a mému oblíbenému uživateli n.ezn.amy, který napsal komentář, který mě hned zaujal, tak mu moc děkuji, protože "Marťan" a teď i "Spasitel" jsou dokonalé scifi knížky a obě dvě řadím mezi to nejlepší v tomto žánru. Super počtení, které doporučuji naprosto všem.

Las_T
12.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Z Projectu Hail Mary, jsem lehce v rozpacích. Rylandovy vzpomínky jsou fajn, dobře osvětlují jeho lidskost a do příběhu občas vnesou nějaký vtipný element, nebo kapitolu pro odlehčení. Po prvním kontaktu se nám navíc představuje druhá hlavní postava, se kterou si Ryland prakticky okamžitě vytvoří upřímný kamarádský vztah. Bohužel knize hrozně škodí sáhodlouhé technické a vědecké popisy událostí a procesů. Neberte mě teď špatně, klasičtí autoři scifi také často dopodrobna popisovali různé technické součásti příběhu (např. A.C. Clarke v tom byl velmistr), problémem je že to Andy Weir dle mého neumí dobře dávkovat, popř. je to vědecký fanatik, který se neumí zastavit. Vždy když přijde nějaká vyhrocená situace, nějaký problém, je tady deset i víc stran podrobného popisu každého kroku jak situaci vyřešit. Smekám klobouk, že si s tím dal takovou práci o tom žádná, má můj respekt, ale přeci jenom to není úplně čtenářsky přívětivé. Každopádně z toho jde silně cítit osudovost a já Rylandovi i Rockymu fandil, ale celkově nejsem úplně spokojený. Přeci jenom z těch novějších scifi románů takový Liu Cixin taky ve svých knihách řeší velmi obdobný problém jako Weir ve Spasitelovi a přitom tu technickou stránku popisuje tak nesmírně poutavě...opravdu jsem trošku zklamaný, Marťan se mi hrozně líbil.

Torgal
05.06.2023 4 z 5

Andy akoby si povedal, že do tejto knihy zreplikuje maximum vecí z jeho hitového Marťaňa, a to vrátane hlavnej postavy. Vážne som mal pocit, že na palube Hail Mary je Mark Watney, tak podobný si bol s Rylandom Graceom. Náplň knihy opäť tvorí predovšetkým prekonávanie technických problémov a hľadanie riešenia v situáciách na ktoré nie je hrdina pripravený. V prvej štvrtine to fungovalo vynikajúco. Hrdina sa prebral z kryospánku s vymazanou pamäťou a spolu s čitateľom si dával dohromady kúsky skladačky o tom kde sa nachádza a čo tam robí. Malo to spád, každá kapitola odhalila nejakú zásadnú novú skutočnosť, či už o lodi alebo o jej misii. Od nástupu Rockyho na scénu sa ale štýl knihy zmenil. Tempo sa spomalilo a sto strán sa riešilo len prvé oťukávanie s mimozemskou civilizáciou. Toto bolo asi zas prešpekulované dosť dômyselne a pre mňa ako laika veľmi uveriteľne. Samotné riešenie konca sveta sa už potom udialo ako z rýchlika a prinieslo asi jedinú vypätú situáciu v celej knihe. Inak bol tento výlet do druhej solárnej sústavy celkom brnkačka, v ktorom sa v dostatočnej miere nedostával pocit napätia a naliehavosti. A to hlavne kvôli nadužívaniu zázračných riešení (napr. neexistuje problém, ktorý by sa nedal vyriešiť zázračným astrofágom, xenonitom a Rockyho geniálnymi inžinierskymi schopnosťami). Možno keby bola kniha pevnejšie ukotvená v realite tak by ma vcucla viac (ako to bolo u Marťana). To by ale musela mať úplne iné zápletku. Stále sa mi čítala jedným dychom (a to som ju ako prvú knihu v živote prečítal v originále po anglicky), ale dojem z literatúry do vlaku čo som mal práve pri Marťanovi som tu cítil ešte silnejšie. 7+/10

bumble
03.06.2023 5 z 5

Ano, tohle bylo moc povedené. Nechybělo tomu nic. Napětí, překvapení a člověk se nemohl odtrhnout od čtení. Za mě asi ještě lepší než Marťan. Ano, jsou tam situace, kdy se člověk poznává. Není vždy hrdina, neudělám přeci vždy všechno tak, jak se ode mě očekává. Já přece nejsem žádný spasitel.....

Lo3ce
03.06.2023 5 z 5

Nemáte rádi sci-fi, otázka? Nezajímá vás astronomie, otázka? Nejste technický typ, otázka? I tak budete při čtení této knížky šťastní, šťastní, šťastní! Jako já.

Atuin
27.05.2023 3 z 5

Bohužel. Tak kniha má všechno co by se mělo líbit a měla obrovský potenciál stát se jakousi srdceční záležitostí. Ovšem nestalo se tak. Je mi to docela líto. Nápad skvělý, příběh sám o sobě ovšem evidentně nestačí.
Nebudu brečet nad tím že překlad a název Projektu Hail Mary na Poslední šanci je strašný. Měla jsem za to že titulový Spasitel bude i název projektu a lodi. Nikoliv. Ovšem to je to nejmenší a to je drobnost.
Slohově je to prostě hrubě nedostečné, hrdina je plochý, bezbarvý a stejně tak ploché a papírové jsou všechny dialogy. Na to jak se v nich autor plácá je ta kniha podezřele ukecaná, ať už v pouhých monolozích. Možná by celému konceptu lépe seděla er- forma. Atmosféru umí autor vyvolat jen na několika opravdu výjimečných místech, jinak máte pocit že kdyby se vše odehrávalo ve výtahu nebo někde kdekoliv vyšlo by to na stejno.
Podruhé vstoupit do stejné vody se nevyplácí.
Zklamaní.

ZoeChaya
24.05.2023 5 z 5

V současnosti se mi těžko nacházejí knihy, které bych ráda četla a bavily mě tak, že se od první strany do poslední nezastavím. Tato kniha splnila moje očekávání. Sice mi tam nehrálo pár detailů, protože perfekcionista je moje druhé jméno, ale i tak jsem hltala vývoj postav, informace, bavila mě vědecká část, dějová část, všechno.

petrarka72
23.05.2023 3 z 5

První třetina super - druhá nudná - třetí spíše prolistována než přečtena. Nejzajímavější je část, kdy Grace a Rocky hledají společnou řeč plus pojmenovávání mezihvězdných rozdílů (ale i v tom odvedl třeba Faber v Knize zvláštních nových věcí lepší práci). Celkově průměr, po Marťanovi zklamání.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir