Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1711 474

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Leonora
23.09.2023 4 z 5

Geniální hrdinové už se mi trochu zajídají, chtělo by to změnu... Nicméně...
Jako Artemis připomíná Stroncium, tak Spasitel připomíná Kmen Andromeda - jen je asi tak milionkrát zajímavější. I zde najdete hromady a hromady detailní vědy a techniky, jenže to není na úkor všech ostatních aspektů kvalitní literatury. Nechybí zde samozřejmě napětí, ale ani emoce a otázky etiky, které jsou ovšem na můj vkus vyřešené poněkud šmahem. Hloubku situace to poněkud zabíjí, ale zas to svědčí svižnému tempu děje.

iveta3867
17.09.2023 4 z 5

4 hvezdicky davam.jen proto, ze martan byl o chlup lepsi.. i tak to bylo neuveritelne ctive a napinave.. a miluju zaver knihy!

ReziEngli
15.09.2023 5 z 5

Výborná kniha. VÝBORNÁ! Od autora jsem četla Marťana a toho naprosto miluju, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. A Spasitel se zařadil přímo za Marťana. U mně osobně Marťana nepředčil, protože jsem měla trošku problém s množstvím technických výrazů a matematiky a tak, ale když odhlédnu od toho malého mínusu, tak dostávám obrovský plus v podobě poutavého příběhu o vědci, který byl vyslán na misi "bez návratu". Strašně jsem si oblíbila Rockyho. Bavily mě i "flashbacky" do minulosti, kde bylo vysvětleno, co se jak dělo, plánovalo atd. No a ten konec? Masakr. Za mně jedno obrovské doporučení!

kure91
04.09.2023 5 z 5

Nemohu být nespokojen. Jestliže jsem u Artemis měl kritické poznámky, tady se pan autor vrátil do formy z Marťana a ještě laťku posunul nahoru. Dostáváme na první pohled podobný příběh, jeden muž sám ve vesmíru a snaží se přežít. Nejen přežít, ale zachránit lidstvo. Takhle by to znělo dosti banálně, ale v kulisách knihy a postupného odhalování událostí v pozadí, které vedly k projektu Hail Mary se kniha stává strhujícím příběhem boje o čas a o nic menšího, než nalezení řešení pro odvrácení hrozící apokalypsy planety Země a veškerého života. Do děje vstupuje nečekaný spojenec a tyto části knihy byly za mě naprosto nejlepší.

olle3
03.09.2023 5 z 5

Ačkoliv jsem byl obeznámen s kvalitami autora už z Marťana, Spasitel byl pro mě obrovským překvapením, snad až překvapením roku. Obálka i předsudky mne od čtení odrazovaly, ale jakmile jsem knihu otevřel... řekněme, že být ta situace okénkem komiksu, ze stánek Spasitele by zářilo světlo a mě vlály vlasy vzad. Takovou nálož erudice a profesionality, perfekcionismu, zábavy, kreativity a fantasie jsem nečekal. Takhle si představuju hard sci-fi, takhle si představuju hluboký a poutavý příběh, takhle si představuju originální dílo, které rozesměje, dojme a našponuje až k prasknutí. Tolik emocí v tak lehce stravitelné formě jsem si nemohl vynachutnat. Hlavní hrdina je sympatický, vtipný, chytrý, lidský a když jde i o jeho přítele, nakonec i odvážný. Tenhle příběh zbožňuju a Spasitele bez váhání řadím ke špici toho nejlepšího, co jsem kdy četl. Povinná četba.

cori
28.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Ryland je jedinou nadějí na záchranu lidstva, kterému hrozí vymření kvůli astrofágům požírajícím Slunce. Naštěstí potká parťáka a díky své inteligenci a zarputilosti a parťákově technické vybavenosti a dovednosti se mu jeho mise snad podaří. Konec mi přišel moc pohádkový a sluníčkový. Těžko si dovedu představit, že by se tak snadno za pár dní naučili jazyk toho druhého.

Kira283
28.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Zcela zaslouženě dávám 5* z 5!

Knihu jsem si vybrala na základě Čtenářské výzvy, jinak bych o ní snad ani nezavadila. Měla jsem trochu obavy, že mě to nebude bavit, ale již po přečtení prvních pár stránek mě příběh pohltil a naprosto mě dostal! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Někdy jsem si sice připadala jak Penny, když jí vysvětluje Sheldon fyzikální zákony, ale co, nejsem vědec! :)) Navíc vše bylo tak hezky vysvětleno, že nakonec stejně vše zaklaplo v hlavě na správné místo :))

Rockyho jsem si naprosto zamilovala :)))

PaníLenka
27.08.2023 5 z 5

Přečteno na základě čtenářské výzvy a na doporučení kamarádky - a rozhodně to byla skvělá volba! Marťana jsem viděla jako film, a musím přiznat, že víc než jednou, patří do našich rodinných oblíbených filmů. Spasitel je ještě trochu víc sci-fi, technické pasáže jsem občas přes své vzdělání musela autorovi věřit, ale napětí a skvěle vystavěnému příběhu rozhodně trocha vědy neublížila - a ten konec! Luxusní. Díky, čtenářská výzvo a Markét, za těch několik večerů v meziplanetární společnosti!

baryska0751
23.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Až díky některým komentářům tady na DK jsem si uvědomila, že jsem vlastně chytrá, chytrá chytrá :D Vůbec mi nepřišlo složité porozumět všem technickým věcem v knize a říkala jsem si, jak je to hezky laicky podané, když to chápu i já, naprostý antitalent a diletant :D Dobře, konec samochvály. Chtěla jsem původně napsat něco úplně jiného.
Myslela jsem si, že Marťan je dokonalá knížka. Při čtení jsem byla celou dobu tak nějak idiotsky šťastná a zároveň hysterická, jak se blížil konec a já věděla, že to dočtu a už to nebude dál... hrůza! Už nikdy nic tak hezkýho číst nebudu! Co si počnu?
Omyl. Dokonalosti dosáhl až Spasitel. Při čtení jsem byla šťastná, šťastná, šťastná a po dočtení hysterická, hysterická, hysterická :D
A ten konec! Tu poslední kapitolu jsem četla desetkrát a nemohla se nabažit. Šílený profesor, co hraje na varhany :D A vůbec mi není líto, že jsem se nedozvěděla, jak to dopadlo na Zemi. Právě naopak. Dokážu si představit, kdo si své místo na slunci vybojoval...

FMMMM
19.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Námět vynikající, zpracování už ne tak zábavné a napínavé, jak se na začátku může zdát. Ač mám rád techniku a technické vymoženosti dnešního světa, mohly být některé kapitoly o hodně kratší, méně techničtější. Podání samotného bádání, cestování, objevování, mohlo být o to bohatší. Nejvíce mě udivil konec, který se najednou objevil a skončil nějak náhle a bez velkého úžasného finále, jaké si hrdina, který zachrání 2 světy, zaslouží.

zedir
12.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Tak Spasitel mě ze tří knih, co jsem od Weira četl, bavil rozhodně nejvíce, a zásluhu na tom bezesporu má neočekávaný společník, který se přidá k Rylandovi. Paradoxně právě tento zvrat jsem v první chvíli bral až za moc přehnané sci-fi a říkal si, že kniha u mě padá v hodnocení, ale to, jak Weir popsal vývoj vztahu mezi Rylandem a Rockym, a také vůbec samotnou podstatu toho, jak by mohlo v budoucnu probíhat navazování vztahů a komunikace s jinými civilizacemi, si mě získalo (pro tohle mám slabost, takhle si mě získal např. film Arrival). I to, že Rocky nebyl klasický malý zelený humanoidní mužíček a jeho naprosto odlišná biologická struktura, sociální návyky, vědomosti apod. se o tolik lišily od lidí, že za tohle si mě pak Weir znovu získal. Spolupráce obou hlavních hrdinů (i když jsem si občas těžko představoval technické popisy) mě ale bavila až do konce knihy.

Mája777
12.08.2023 5 z 5

Nejsem právě skalní fanoušek takovýchto knih. Ale musím říct, že se mi líbila. Sice je tam celkem hodně odborných popisů, ale ty sem patří.
Knihu jsem otevřela díky čtenářské výzvě a nelituji. Bavilo mě sledovat příběh Rolanda a Rockyho. Celou dobu jsem jim fandila. Doporučuji.
(11. 8. 23 - 19 264 - 53)

CdC
07.08.2023 4 z 5

Očekávání jsem neměla žádná, a hle, ono to vůbec nebylo špatné! Celou dobu jsem si říkala, kde se objeví ten aha moment - tohle jsem nečekala, a když se objevil (nebudu spoilovat), udělalo mi to radost. Závěr jsem čekala trochu jiný, ale nevadil. Michal Prokop si při všech těch technikáliích musel překlad teda užít! Od autora si ještě něco přečtu, až zase budu chtít sáhnout po nějakém sci-fi oddechu.

Danago
05.08.2023 5 z 5

Četla jsem Marťan i Artemis, ale Spasitel mě jednoznačně nadch nejvíce. I když jsem občas tápala v pojmech. Příběh jako takový je zajímavý, napínavý a místy vtipný a dojemný. Autor rozhodně zvedl laťku.

Dhanill
02.08.2023 5 z 5

90%.
Líbilo se mi to fous méně než Marťan, možná o trochu zdlouhavější a především mě nechytilo za srdce rozuzlení příběhu. Přesto parádní sci-fi.

knihomolkajanca
02.08.2023 5 z 5

Ryland Grace se probouzí z bezvědomí. Zjišťuje, že si nevzpomene ani na vlastní jméno a nachází se v kosmické lodi hluboko ve vesmíru. Není si jistý, jak se tam dostal, co tam dělá, ale na palubě je jen on a další dvě mrtvoly. Zatímco se z té nelehké situace snaží nezbláznit, pomalu se mu jedna za druhou vynořují vzpomínky. Vzpomínky na to, že má jasný úkol, a pokud ho nesplní, vymře kvůli tomu celé lidstvo

Po Marťanovi, který nastavil laťku proklatě vysoko, jsem měla pocit, že už se mu Andy Weir nemůže znovu jen tak něčím vyrovnat. Chyba. Tohle totiž bylo stejně skvělé, ne-li o chlup lepší. I když se autor znovu pustil do tématu osamělého člověka ve vesmíru, dokázal ho zpracovat výrazně odlišným, avšak opět skvělým způsobem.

Kniha má na počátku neuvěřitelně vážnou atmosféru. Samota, tíha zodpovědnosti, malá naděje na úspěch. Do toho se vynořují jednotlivé vzpomínky, a vše se postupně začíná spojovat dohromady v nepříliš růžovou realitu. Tohle snad ani nemůže dopadnout dobře, říkáte si. A v tu chvíli nastává obrat obřích rozměrů. Ani poté sice netušíte, zda ten konec bude lepší, děj však nabere neskutečnou dynamiku a já měla problém se vůbec odtrhnout.

Stala se z toho doslova moje závislost. Ač se vše vyvíjelo poměrně pozvolna, nechyběla velká porce překvapení a napětí, a to vše nezapomněl Andy Weir i tentokrát okořenit svým pověstným humorem. Hlavně z počátku je příběh protkaný velkým množstvím výpočtů a vědeckých teorií, ty jsou však čtenáři podané přístupnou formou a příběh díky tomu nabývá na věrohodnosti.

I jako audioknihu mohu Spasitele doporučit všemi deseti. Nejenže Lukáš Hlavica předvedl neskutečný výkon, ale v tomto konkrétním případě může audioverze poskytnout dokonce větší zážitek díky zvukovým efektům, které jsou tady hodně důležité. Ať už ale po knize sáhnete v jakékoliv podobě, nebudete zklamaní. Za sebe rozhodně doporučuji, a to i těm, kteří obvykle sci-fi nečtou.

Hodnocení: 95%

Za audioknihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Audiotece.

anavi2009
30.07.2023 5 z 5

Musím říct, že vždycky musím obdivovat autorův smysl pro humor a vynalezave řešení neřešitelných problémů. Byla to úžasná jízda, ano, i mě si Rocky získal. Postupné vzpomínky osvětlovaly situaci, celkově to mělo spád, fakt pecka. Konec byl jen třesinkou na dortu.

marketa7
28.07.2023 5 z 5

Poslouchano jako audio, a to nemá chybu. Ne všem technickým a vědeckým detailům jsem se snažila porozumět, ale to nevadilo. To důležité se odehrávalo mezi Rockymi a učitelem v kosmické raketě, což bylo skvělé. A zábavné... jak mne ty jejich hovory bavily! Nemluvě o výtečném konci... A to je to teprve má 3.sci-fi kniha v životě.

zuzu8480
27.07.2023 4 z 5

Knihu jsem četla pouze kvůli čtenářské výzvě a určitě to není můj šálek kávy. Spousta výpočtu, technických popisů apod., obyčejný profesor, který zachrání svět.. psáno hezky, čtivě, ale téma, které mě nebere. Byla dřina to dočíst :-D

Hana62
27.07.2023 5 z 5

Přečteno jen díky ČV. Kniha mě mile překvapila. Toto téma bylo pro mě zcela nové, ale přiznám se, že další vyhledávat nebudu.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir