Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37113/bmid_spalovac-mrtvol-Kfb-37113.png 4 4554 571

Novela se odehrává za okupace a patří nezvyklým pojetím tématu i virtuózním ztvárněním k ojedinělým prózám české literatury a k nejvyzrálejším dílům autora. Zachycuje proměnu spořádaného a neškodného, třebaže trochu podivínského otce rodiny, v udavače a vraha pod vlivem fašistické ideologie. Na jeho konkrétním zpodobení, díky dokonale promyšlené kompozici a mistrovskému použití všech zvolených tvůrčích prostředků, vybudoval autor fascinující a zároveň děsivý obraz okupační doby a zároveň i typu měšťáka, který se díky své přizpůsobivosti dá zmanipulovat až k nejtěžším zločinům.... celý text

Sova15
09.03.2017 5 z 5

Silná knížka. Nechci soudit dobu, ve které se to vše odehrálo, ale hlavní hrdina byl k všemu odhodlaný kariérista. Dojmy ve mě zůstanou dlouho a nevím, zda najdu odvahu podívat se na film, ikdyž jsem si v panu Karlov při čtení,i pana Hrušínského uměla dobře představit

vendy.83
09.03.2017 3 z 5

Upřímně se mi kniha nečetla dobře. Ale příběh je to velmi silný a neskutečný. Kouknu na film, ten jsem ještě neviděla.

katerina3112
06.03.2017 5 z 5

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší české dílo. Ano, než jsem si zvykla na neustálé opakování frází, chvíli to trvalo. Poté jsem objevila TO kouzlo knihy a naprosto mě dostala. Na "růžolící dívku v černých šatech" už nejspíš nikdy nezapomenu.
Navíc málokdy je filmové zpracování stejně dobré jako kniha, ale Herzovi se to povedlo a s Hrušinským v hlavní roli.. zkrátka naprostá pecka!

Ema22
23.02.2017 5 z 5

Opakování je v knize ryze funkční. Karel Kopfrkingl papouškuje slyšené i přečtené. Přebírá cizí názory, jedinou jistotou je pro něj všudypřítomná smrt. Miluje svou práci, pravidla, jizdni řády (smrti). Neustále své okolí přesvědčuje o své bezúhonnosti - "jsem abstinent a nekouřím", jeho postupná proměna je předvídatelná. Nikdy nebyl "normální". Ventilátor mi napoprvé vyrazil dech, to přiznám. Tuhle knihu mám pod kůží a spolu s brilantnim filmovým ztvárněním mě nepřestává fascinovat.

cat5
21.02.2017 5 z 5

Prostě šílené...

hellena1523
04.02.2017 3 z 5

Vůbec mi nesedla. Na Spalovače jsem se neskutečně těšila, ale přišlo zklamání. Tři čtvrtě knihy se táhlo, ani atmosféra mi nepřišla bůhví jaká, vlastně jen poslední část knihy byla neskutečně děsivá a tíživá. Zato i film mě natolik děsil i z upoutávky, že nemám odvahu se podívat.

Fajťák
03.02.2017 3 z 5

Už chápu proč jsem tak nenáviděl povinnou literaturu. 127 stránek nekonečného opakování.

M1ra
02.02.2017 3 z 5

Musím říct, že film je mnohem lepší než kniha. V knize se vlastne nic neděje ani závěr neni nijak zajímavý.Velka spousta infotmarmaci se zde opakuje až to obtěžuje.
Nicméně jako povinnou četbu ji řadím k těm lépe čtivym...

Lana33
31.01.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem četla k maturitě. Žádná jiná knížka mě z nabídky tolik neoslovila, jako právě Fuksův Spalovač mrtvol. Kniha je skvěle napsaná a děj je byl přímo vybízející k nepřetžitému čtení. Trochu morbidní, ale za mě snad nejlepší kniha od českého autora. Miluju tuhle knihu!

-Pečivo-
29.01.2017 5 z 5

Stejně jako film geniální. Kopfkringl předešel dobu se svoji vlezlou a stále se opakující informaci, že je abstinent. Aniž by byl tázán to furt někomu cpe a slouží tak jako vzor dnešním veganům. Krom odfláknutýho konce, kdy mi přišlo, jakoby to už Fuksu moc nebavilo a chtěl bejt hotovej, splendid.

momo01
22.01.2017 5 z 5

""Co, abych tě drahá oběsil?" Usmála se na něho dolů, snad mu dobře nerozuměla, on se usmál též...."
...Fuksova díla mě fascinují svou kombinací poezie, zvrácenosti a ponurosti. A schválně, kdo má doma vyvěšený "jízdní řád" spalování v krematoriu?

LNaught
22.01.2017 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si na střední vybrala tuto knihu do svého výběru. Je napsaná tak ,že chytne a nepustí. Kniha mě natolik nadchla ,že jsem si nemohla nechat ujít ani filmové provedení. Geniální ztvárnění hlavní postavy panem Hrušínským mi jen potvrdilo to ,co jsem již věděla,zkrátka, je to skvost. Depresivní, děsivé, až z toho člověka zamrazí. Nemůžu nic jiného než doporučit jak knižní, tak i filmovou podobu tohoto díla.

Karel.M.
19.01.2017 3 z 5

Čarokrásně až depresivně napsané.

Koňadra
17.01.2017 5 z 5

Spalovač mrtvol je Čechách povinným čítaním ??? Asi by som s tým mal problém v študentských časoch. Nie prečítať, v tom problém nie je, ale uvnímať všetko to, čo na mňa dýchlo, keď som ho ja čítal prvý raz (a to bolo niekedy okolo tridsiatky). Veľmi dobrá knižka, mrazivá.

suezie
15.01.2017 5 z 5

Ještě před pár minutami jsem jen civěla s otevřenou pusou...
ČAROKRÁSNÉ, NADOBLAČNÉ, NEBESKÉ.

katicaj
08.01.2017 5 z 5

Klasika nad klasiky. Kniha, na kterou nedám dopustit. Film jsem viděla asi stokrát, knihu četla jen párkrát, ale je to ta jedna z mála knih, která mě v povinné četbě fakt bavila. Strašně jsem si ji chtěla vytáhnou u maturity, protože mě bavil i rozbor knihy a postav, ale bohužel.

sarekaslukova
08.01.2017 3 z 5

Nato že mě kniha absolutně nebavila a hlavní postava mi lezla po 10 stránkách už na nervy tak sem se od toho nemohla moc odtrhnout a četla jsem jednu kapitolu za druhou. Trochu rychlý konec, který jsem mi přišel trochu přehnaný. Pan Koprfrkingl mi vadil, že pořád opakoval prakticky to samý a vlastně mluvil skoro pořád jen on. Takového člověka bych ve svém životě nesnesla. Při posledních asi 3 stránkách mě napadlo že to byl jen sen a on se probudí.

Meaki
28.12.2016 4 z 5

Cítíte to? Jako by se někde něco pálilo. Třeba mrtvola.

Pan Koprfrkingl je takový hodný strýček. Každý ho má rád. Mluví tak trochu jako úchyl a strašně moc má rád smrt a přeměnu těla v prach. A (pozor spoiler) mimochodem zabije celou svou rodinu.
Výborná knížka na dobrou noc nebo jako četba pro malé děti.

Juditha Gladys
20.12.2016 5 z 5

sice povinná četba ale obsah mě bude vždy přitahovat... hlavní postava je tak komplikovaná, jak své činy obhajuje dobrem...

Zednář
11.12.2016 5 z 5

"Nic není v životě lidském jisté, jen smrt! A to, že v Evropě bude nastolen šťastný řád. Vůdcova šťastná Evropa a smrt jsou dvě jediné jistoty, které dnes my lidé máme!"

Děsím se zrůd, a ty největší nejsou vymyšlené ale žijí mezi námi. Neb vymyšlené zrůdy jsme si vymysleli abychom si navzájem připadali méně odporní. Co může být zrůdnější, než myšlenka na to, že jediná kapka krve neexistující rasy vám vypůjčuje moc nad životy jiných, jejichž krev je naprosto, až na drobné rozdíly krevních skupin, stejného chemického složení jako ta vaše? "Šťastná Evropa" nám stále hrozí ať už její ustanovitel bude nebo nebude z Evropy a těch největších zrůdností se mohou právě dopustit ti, z nejnižších řad, ti "von byl takovej tichej, vždy pozdravil, nepil, nekouřil". Karl naštěstí jen zabil a dál netrápil, na rozdíl od ostatních zrůd dělnických hnutí ultra-pravice a ultra-levice.