Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353/bmid_spalovac-mrtvol-hQ6-353.jpg 4 4592 4592

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

Book_Lover_
14.02.2020 3 z 5

Knížka skvěle ukazuje, jak se lidé můžou změnit v důsledku ideologie, se kterou se ztotožní. Nicméně od začátku mi byl pan Kopfrkingl nesympatický a od děje jsem očekávala víc. V porovnání s filmem, se mi film líbil víc a to díky hereckému obsazení.

DuncanIdaho
06.02.2020 3 z 5

Od knihy jsem očekával víc. Čekal jsem rozvinutější popis přerodu ve fašouna. Jak psala eliifa: dloho nic, a pak najednou šup. Od začátku ale měl Kopfrkingl znaky duševně narušeného jedince. Byl to v počátku maloměšťák (tak trochu otec Kondelík, ale to nebyl uchyl), a pak se zvrhl v nemyslící nástroj NSDAP.

eliifa
05.02.2020 1 z 5

celou dobu nic, až na konci se něco stane

Boriolus
02.02.2020 5 z 5

Strašidelná kniha, a pritom napísaná tak poetickým jazykom...

pedobro
01.02.2020 5 z 5

Kdysi jsem "viděla" Spalovače mrtvol ve filmové podobě. Nedokoukala jsem, nešlo to. Měla jsem hrozně nepříjemný pocit z Hrušínského výrazu v obličeji. Po letech jsem si řekla, že ho zkusím knižně, ostatně, kniha je kniha.
Ladislav Fuks si neskutečně pohrál s jazykovou stránkou díla, ale přiznám se, že ač dílo hodnotím celkově jako velice zdařilé, některé přívlastky mi vyloženě lezly na nervy... zejména nadpozemská, nebeská a čarokrásná :o)

susu
30.01.2020 5 z 5

Je to báseň v próze psaná krásnou češtinou, s nadoblačnou :) a hororovou atmosférou.

Hobo
22.01.2020 5 z 5

Film je skutečně dobrý, ale kniha je kniha.

Mygli
11.01.2020 5 z 5

Brrr...

PetraParmova
07.01.2020 3 z 5

Mám smíšené pocity. Kniha nebo film? Asi ten film.

stju
05.01.2020 5 z 5

Miluju film, včetně jeho skvělého obsazení, takže při čtení knihy mi u jednotlivých postav automaticky naskakovala před očima jejich podoba, včetně hlasů. Za mne jedna z mála knih, kde mi připadá naprosto stejně kvalitní i filmová verze.

boxas
04.01.2020 5 z 5

Skvělé, jedinečné, nezapomenutelné.

gacie
04.01.2020 2 z 5

Prvních sto stránek byl těžký boj v čtení a v přesvědčování, abych knihu dočetla až do konce. Hlavní postava mi byla nesympatická od první chvíle. Nepřirozeně vzorný a úlisný. A závěr bylo opravdu silné kafe - to co provedl své manželce a synovi. To nikdy nepochopím. Po přečtení knihy jsem si jen říkala - co to sakra bylo?

tessie_m
30.12.2019 2 z 5

Celou knihu jsem se u děje nudila, až pár stran na konci se něco začalo dít a došlo ke zvratu.

markulka
25.12.2019 4 z 5

Neskutečný příběh, ironický a svým způsobem dosti zvrácený... Avšak mě velmi zaujal a určitě nelituji toho, že jsem jej zařadila k maturitní četbě.

icezero
22.12.2019 3 z 5

Knihu jsem si zařadil do čtenářské výzvy. Film jsem kdysi viděl - podle mě je to klasika a tak mě zajímalo jak na tom bude kniha. Po pravdě mě tak úplně nenadchla, což je možná způsobeno filmem, nebo stylem psaní, ale vůbec mi to neutíkalo. Ale chápu že z psychologického hlediska je celý příběh hodně dobře sestaven - těžko si představit, jak by člověk reagoval v některých takhle vypjatých situacích.

Veron1ca
20.11.2019 5 z 5

Knihu jsem si zařadila do povinné četby k maturitě a příběh je jedním slovem neuvěřitelný. Nedokážu si představit, že bych v době, kdy se odehrává příběh knihy žila. Myslím, že je to jedna z klasických knih, kterou by si měl přečíst každý.

salamandrina
16.11.2019 5 z 5

Dokonalý

Kacennnka
04.11.2019 3 z 5

Zvláštní kombinace morbidna a zajímavého příběhu.

engelbert
17.10.2019 4 z 5

Trochu jako hororová báseň v próze s ponaučením.

Lilda
28.09.2019 5 z 5

Líbilo se mi opakování motivů, které jsou spojeny s určitou skutečností a čtenář už ví, co Roman :D řekne. Úžasný příklad nevědomé manipulace. Hrozivost toho, že vlastně být nacistou je poměrně jednoduché a dávající smysl. Oceňuji Fuksův přínos i skrze jeho studium psychologie, které se v tomto díle skvěle projevilo. Těším se na shlédnutí filmu.