Spáčka a vřeteno

Spáčka a vřeteno https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270127/bmid_spacka-a-vreteno-FGC-270127.jpg 4 433 103

Královnině zemi bylo ono království vzdušnou čarou nejblíže, ale přes horský hřbet, který sloužil jako hranice mezi těmito dvěma královstvími, nedokázaly přelétnout ani vrány. Možná si myslíte, že ten příběh znáte. Vystupuje v něm mladá královna, která se má vdávat. Dále pár dobrých, statečných, houževnatých trpaslíků, hrad zarostlý trním a princezna, kterou čarodějnice proklela, aby spala navěky. Jenže tady nikdo nečeká, až se objeví šlechetný princ na věrném oři. Tahle pohádka se spřádá z nití černé magie, která se kroutí a stáčí a pableskuje a září. Královna by si snad mohla vysloužit hrdinské ostruhy, pokud princezna potřebuje zachránit…... celý text

Literatura světová Novely Fantasy
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Sleeper and The Spindle , 2015

Viky007
31.01.2019 4 z 5

Hodně zvláštní pohádka. Trochu feministická, trochu morbidní, trochu mišuge. Prostě Gaiman, co jiného čekat. Na pět hvězdiček to není, ale nové pojetí dvou pohádek mi přišlo zajímavé. A ty ilustrace jsou mistrovská práce!

okeey
22.12.2018 4 z 5

Tohle byl teda divnej příběh. Ale jako zase na jednu stranu to bylo zajímavý, takovym morbidnim způsobem. Každopádně nádherné zpracování knihy se nedá popřít. Ve finále Gaiman mě dost baví, ale třeba Volání netvora se mi líbilo víc.

Akléda_
15.12.2018 3 z 5

Hezký retelling s nádhernými ilustracemi, který ale bohužel pro mě nenabízí nic víc. Pro dohnání čtecí výzvy je to ale super ????

zanetkov77
01.12.2018 5 z 5

Krásná feministická pohádka a zároveň úplně originální. A k tomu ty nádherné ilustrace!

Hoshi
28.10.2018 5 z 5

Zajímavá pohádka. Příběh přečten jedním dechem a ilustrace? Nádherné!

popeluška
29.08.2018 3 z 5

Graficky je kniha moc a moc nádherná, klobouk dolů. Jinak mě kniha moc neoslovila a hlavně nesedla....

LadyCharlene
20.08.2018 4 z 5

Spáčka a vřeteno je moje první knižní zkušenost s Neilem Gaimanem. Pravdou je, že jsem čekala trošku víc, vadilo mi především, že byl příběh jaksi děravý, osekaný. Na druhou stranu se mi velmi líbilo pojetí příběhu, nejenom sličný princ dokáže probudit zakletou princeznu. Také se mi líbilo nečekané rozuzlení. Kromě těchto plusů, musím vzdát hold Chrisu Riddellovi, ilustrace byly nádherné. Musela jsem přestávat číst a prohlédnout si obrázky. A vrátím-li se znovu k příběhu, dost mě pobavily zombie :-D.
Je to velmi čtivá kniha, která dává svou "nedodělaností" prostor k fantazírování, doplněná nádhernými ilustracemi s nečekaným koncem.

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

U Spáčky si vždy příjemně odpočinu. Gaiman vždy preferoval hrdiny - outsidery, což mně bylo vždy příjemné. I hlavní hrdinka rozhodně vyčnívá z davu. A rozhodne se vyčnívat dál. Na druhou stranu, je opravdu hlavní hrdinkou ona, nebo ta druhá? Ale to už bych spoilerovala. Každý svého osudu strůjcem. Prostě to chce přečíst.

Nel.K.
30.07.2018 5 z 5

Gaiman vzal příběh, který jsme všichni mysleli, že známe, dvakrát s ním zaštěrchal, třikrát ho otočil a to co nám nakonec ukázal, bylo naprosto super! :) Velmi krátké a přesto tak dobré. A i když se zaměřil na ty nejklasičtější příběhy, tu jeho verzi si rozhodně budu pamatovat.

A Riddellovi ilustrace? Musela bych použít všechny superlativy, abych vyjádřila jak moc celou knížku podrhly a jak se do ní hodily. Balzám pro oči.

Celá tahle kombinace prostě stojí za to!

krži
12.07.2018 5 z 5

Prostě Neil.... Krásná pohádka, originální výprava a DOKONALÉ ilustrace Riddela. Víc takových oddechových kousků.

Mergirus
07.07.2018 5 z 5

Naprostá nádhera!!! Knížku jsem měla přečtenou během hodiny, ale je to skvěle spojený příběh několika pohádek, přímo bravurně vyprávěný, a ty ilustrace!!! Vřele doporučuji.

Mooneylan
04.06.2018 5 z 5

(SPOILER) Město spících lidí, co vypadají spíše jako zombie? Libo li zajímavý zvrat v příběhu? A to vše zabalené stužkou luxusní vazby? Tak směle do toho :)

Veronicess
01.06.2018 4 z 5

Musím sa priznať, skončilo to úplne inak ako som očakávala, keď som najprv videla ten nádherný obrázok dvoch bozkávajúcich sa princezien. Napriek tomu však odkaz tejto knihy vo mne výrazne zarezonoval a veľmi sa mi páčil. Knihu rozhodne zaradím na zoznam kníh ktoré si moja budúca dcéra musí prečítať.
Chris Riddell spravil nádherné ilustrácie, nedalo sa prestať na ne pozerať a prosto obdivovať. Písanie Neila Gaimana asi nepotrebuje komentár, ako vždy tu vyčaril neskutočne čarovnú atmosféru.
Táto tenká knižôčka sa mi veľmi páčila a po jej prečítaní sa nedalo neusmievať.

Chytuš
19.04.2018 4 z 5

Je libo pohádku šmrncnutou trpaslíky a tak trochu zombíky? Navíc s opravdu nádhernými ilustracemi? Ano, ano, ano, ale jedině od tandemu Gaiman & Riddell!

martinasudová
27.03.2018 4 z 5

Rozhodně jedna z nejkrásnějších knih na první pohled. A i na ten druhý stojí za přečtení.

Lískaran
18.02.2018 4 z 5

Pohádkové vyprávění docela klasického střihu, tedy na poměry Neila Gaimana. Ale je to pořád Gaiman, takže události známého příběhu vidí trochu jinak (taky je tu v současnosti povinná aktivní a akční ženská hrdinka) a některé její prvky jsou tím posunem hned trochu hororové. Tvůrce Sandmana mohl těžko odolat zrovna pohádce, kde jde tolik o spánek a snění… Hezké ilustrace.

Shardlake
19.01.2018 3 z 5

Kniha mi obsahem připomínala jiným způsobem zpracovanou pohádku. Kniha má krásné ilustrace.

AllyKumari
06.12.2017 5 z 5

Na této knize nebylo nic, co by se mi nelíbilo.

kalinkacz
27.11.2017 4 z 5

Neil Gaiman mi doteď nějak unikal, ale překrásné ilustrace při prvním prolistování této knihy mě přesvědčily, že je na čase mu dát šanci... Byla jsme překvapená temnotou příběhu a jeho nepředvídatelností... Příběh bych popsala něco jako pohádka pro dospělé na dobrou noc... Jsem si jistá, že tohle nebude poslední kniha od tohoto autora, protože jsem byla více než spokojená...

vlckovka
26.11.2017 5 z 5

Některé knihy jsou zajímavé tím, že můžeme být dlouho ve světe, který je v knize stvořen. Jiné knihy, jsou takové, které nemusí být svým rozsahem dlouhé, ale o to větší emoce, sny a fantazii po přečtení zanechají. Pro mě patří Spáčka a vřeteno mezi ty druhé.
Nesmírně oceňuji to, že kniha má více rovin, a nutí čtenáře zamyslet se nad tím, že ne vše co máme zažité jako jedninou pravdu, tak ve skutečnosti musí být. Opravdu obdivuji fantazii autora, řekla bych že mnohem obtížnější než si vysnít celý nový svět je najít právě v tom zažitém (klasická předloha stejným způsobem převyprávěna již nespočetněkrát) nové možnosti.

Locus Poll Award (ocenění)

Neil Gaiman
britská, 1960
2006  87%Nikdykde
1997  87%Dobrá znamení
2001  81%Američtí bohové
2017  82%Severská mytologie
2007  85%Koralina

Kniha Spáčka a vřeteno je v