Sophiina voľba

Sophiina voľba
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3199 3199

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

faba
10.10.2018 5 z 5

Vzpomínám, jak jsem na tuto knihu stál ve čtvrtek frontu. Spočítal jsem si, že na mě vyjde poslední výtisk. Vyšlo to a kniha byla v pořádku (někdy byly knihy špatně vyrobené, opakovaly se stránky nebo chyběly a pod.). Doma jsem se hned pustil do čtení a nepřestal dokud jsem neskončil... Byla to pro mě kniha, kterou nešlo jen tak odložit, moc se jich takových v té době nevyskytovalo. Proto byly fronty ve čtvrtek před obchody s knihami. A dost často jsem tam stál...
Trochu mi to chybí. Ne ty fronty, ale ten čas, kdy se člověk těšil na nějakou knihu, kterou jen tak mít nemohl. Dnes vychází všechno, píše každý a vybrat si NĚCO je opravdu umění. Takže zase takový „adrenalin", jako ve čtvrtek.

Cacolinka
20.09.2018 5 z 5

Bohužel jsem jako první viděla film, takže jsem už před věděla, jak to dopadne a co tam je za nečekané zvraty. Trochu teď lituju, že jsem si ty zvraty nemohla užít v psané podobě....škoda.

Nuny
18.09.2018 5 z 5

To je tak neskutečně úžasná kniha, až přemýšlím, kolik takových knih mě v životě potká.
Donutí vás přemýšlet o událostech za druhé světové války, o lidech a činech té doby. Neskutečně intenzivní vyprávění dívky, která vše zažila na vlastní kůži a neskutečný příběh mladého spisovatele, který byl ve správné době, na správném místě.

Gweny
06.09.2018 5 z 5

Kniha mě nesmírně zasáhla. Vím, že ze začátku jsem se s ní prala, nicméně pak mě dokázala zcela vtáhnout do svého děje a už mě nepustila. Byla jsem schopná bdít do pozdních nočních hodin a číst dál a dál. Hloubka, s jakou je příběh popsán, mě dostala. Je to už asi 10 let zpátky, co jsem ji naposledy držela v ruce, ale díky své bohaté představivosti při čtení si stále pamatuji některé pasáže. Nějakou dobu po tom jsem shlédla i film a jak jsem měla problém při čtení udržet slzy, u filmu to bylo stejné a možná ještě horší.

Pejuška
26.08.2018 4 z 5

Jsem ráda, že jsem tuhle knížku nakonec pokořila, protože jsem asi prvních 300 stránek přemýšlela, že dám od ní ruce pryč a už nikdy se k ní nevrátím. To první jsem nakonec neudělala, ale to druhý provedu, nedokážu si představit, že bych to ještě někdy měla číst znovu.
Až od druhé poloviny mě knížka zaujala, konečně pro mě měla nějaký spád. Nelituji toho, že jsem si ji přečetla, a to díky čtenářské výzvě, ale byl to pro mě opravdu velký oříšek.
Spoiler !!!
Je mi líto Sophie, když musela volit mezi svými dětmi, a nakonec ještě pak potkala Nathana, který byl jaký byl. Paradoxem je, že přežila Osvětim, a nakonec spáchala sebevraždu.

jfialova
22.08.2018 5 z 5

Kniha mě potkala až poměrně pozdě, většinou si to každý přečte už na střední. Rozhodně nelituju. Opravdu mistrovské dílo. Přesto, že jsem věděla, co hlavní hrdinku potkalo, nějak se mi na začátku knihy nechtělo věřit, že je to jedna a ta samá Sophie. Taková lehkovážná poťouchlá holka přece nemohla prožít tak otřesné věci. A ono jo. Prostě člověk nesmí dávat na první dojem. S hrdiny jsem se opravdu sžila, bylo mi pak opravdu líto, když kniha skončila a to ještě tak, jak skončila. Určitě doporučuji k přečtení.

certik003
18.08.2018

Tohle byla asi moje nejdéle čtená knížka. Začátkem jsem se musela dost prokousávat, navíc v knize byla spousta pro mě cizích slov, která mám ve zvyku si vyhledat, ale tady jsem to pro jejich množství vzdala. Tím musím pochválit překladatele, protože tohle musela být docela fuška. Druhou polovinu knížky už jsem četla jedním dechem. Sophie mi byla nesympatická, ale když člověk četl dál a dovídal se o jejím dětství, manželství a následně o jejích zážitcích z Osvětimi, musela jsem svoje hodnocení o ní přehodnotit. S někým se život opravdu nemazlí a Sophie si to snad vybrala na několik životů. A ani potom, když se dostala do Ameriky si moc nepomohla. Knížka je velmi emotivní, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, i když vím, že už po ní určitě nidky nesáhnu.

gonegirl
17.08.2018 5 z 5

Dosud jsem se v žádné knize asi nesetkala s tak silnou ženou, jakou byla Sophie. Na začátku knihy, kdy se se Sophií seznamujeme, ji máme jen za poťouchlou roztomilou imigrantku holdující nejrůznějším milostým hrátkám. S postupem času nám však odhaluje svou bolestnou minulost, nahlížíme do její spletité duše, poznáváme její nesmírný půvab a inteligenci. Nástrahy, které život Sophii přichystal, jako by neměly nikdy skončit. To, co si vytrpěla v dětství a v mládí s otcem byla jen předehra útrap, které měla prožít v Osvětimi, a bolestivý vztah s Nathanem byl zkrátka krutým doslovem jejího krátkého a smutného života.
Rozhodně stojí za přečtení, jen nebuďte zklamaní (jako z počátku já), že se děj neodehrává pouze za války v koncentračním táboře, ale počítejte s tím, že se dozvíte také něco o otroctví a americkém Jihu.

Simona99
06.08.2018 5 z 5

Nádherný příběh...nemám slov k takové knize! Člověk se aspoň pořádně nad životem zamyslí.

Barbora216
12.07.2018 5 z 5

Fantastická kniha! Viděla jsem i film, který je proti knize obrovské zklamání a není tam ani část toho, co by tam být mělo. Pravda, začátek knížky se mi četl hůř, četla jsem opravdu po kouskách a dlouho (snad i týdny), ale druhá polovina knihy mě tak chytla, že jsem ji přečetla za dva dny a kolikrát jsem se přistihla, že i přeskakuju řádky, abych věděla, co bude. Rozhodně si musíte přečíst! Je to neuvěřitelné, co někteří lidé musí zažít. Moc doporučuji.

Rania
27.06.2018 5 z 5

Za mně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je pravda, není jednoduchá, přelíná se Sofiino vyprávění minulosti s vyprávěním Stinga a životem Sofie s Nathanem. Musím říct, že mi to vůbec nevadilo a neměla jsem problém se začíst. Musí to být neskutečně těžké stát před takovou volbou a pak s tým umět žít, teda aspoň nějaký čas. V současné době se vydává jedna kniha za druhou z prostředí Osvětimi, ale toto dílo je o tisíc levelů výš. Doporučuji všem na přečtení a porovnání třeba s Mengeleho děvčetem. Neporovnatelné. A musím ocenit i neskutečnou práci překladatele. Za mně teda 5*!

lima123
22.06.2018 4 z 5

Povojnový život v New Yorku očami začínajúceho spisovateľa. Náročnosť života s psychicky chorým človekom. Ako dokáže vojna zničiť psychiku a vnútorný život človeka. Zvlášť matky. Zvažujem, že si pozriem aj film. Knihu určite odporúčam.

Péťa1950
17.06.2018 5 z 5

Přeji všem, aby nikdy v životě nemuseli stát před takovou volbou. Psychická forma mučení navždy poznamená život člověka. Silný příběh, který mě velmi zasáhl. Řadu knih čtu vícekrát, k této jsem neměla odvahu se vrátit.

HDKate
08.06.2018 5 z 5

Velice těžké čtení. Přes některé pasáže jsem se prokousávala velmi neohrabaně. Nicméně hlavní dějová linie byla natolik silná, poutavá, což bylo motivací to méně zajímavé "přežít". Každopádně i to méně zajímavé bylo vcelku důležité, vše souviselo se vším. Každopádně Sophiiny vzpomínky z Osvětimi byly podány natolik sugestivně, že mi zvlášť ve finálních pasážích stála husí kůže. Všem, kdo tuto tematiku může doporučuji, osobně už po ní podruhé nesáhnu, ale zároveň jsem ráda, že jsem ji četla.

kytarka
31.05.2018 4 z 5

Sophie, Nathan a Stingo bydlí ve stejném domě, spřátelí se a Sophie začne Stingovi, coby začínajícímu spisovateli vyprávět svůj příběh z Osvětimi. I když mám ráda knihy, které mají hodně stran, tak tady mi to celkem vadilo, kniha je dle mého názoru těžká na čtení. Příběh je to však silný a zajímavý, byl vydaný skoro před 40-ti lety. Spisovatel si tady vyhrál jak se slovy tak i se samotným dějem. Kniha nám řekne daleko více než jen příběh...

Aveli
20.05.2018 3 z 5

Moc nevím, co ke knize napsat. Na jednu stranu velmi zajímavý příběh, který postupně odhaluje zákoutí duše nejen Sophie ale i lidí v jejím okolí. Na druhou stranu mi některé pasáže přišli zbytečně zdlouhavé a začátek knihy jsem měla chuť přeskočit.

tanjaj
07.05.2018 5 z 5

Právě dočteno, bylo to něco, co přesně nedokážu popsat. Dílo, ve kterém najdete úplně vše - lásku, nenávist, víru, drogy, psychickou nemoc, otrokářství, antisemitismus, sex, homosexualitu.....určitě jsem na něco zapomněla. Každopádně dnes už vím, proč jsem si tuto knihu nevybrala k maturitě, tenkrát bych si ji tak neužila jako dnes. Trochu mě mrzí, že nevyšla s poznámkovým výkladem, spousty slov jsem googlila, ale aspoň jsem se dozvěděla, že mnoho slov a slovních spojení, která běžně používáme, pocházejí z Jidiš. Kniha ve mě zanechala velký dojem a ještě se k ní určitě někdy vrátím - krátka za mě je to plný počet hvězdiček. Ještě malá poznámka k filovému ztvárnění - zdaleka se nevyrovná obsahem knize a těžko si představit jinou herečku v roli Sophie, než skvělou Meryl Streep.

Kralovna8888
05.05.2018 3 z 5

Těžká knížka psaná zajímavým rukopisem. Sedělo mi to prolínání přítomnosti a minulosti.

ikorka
01.05.2018 3 z 5

Film jsem neviděla, znala jsem jen pojem "Sophiina volba" jakožto těžké rozhodnutí. Knihu jsem dočetla už jen z povinnosti, protože opisy a popisy, které autor používal byly na mě moc omáčkovité a zdlouhavé. Sophie se ale nakonec rozhodla a jestli dobře, těžko říct..

VílaElvíra
04.04.2018 4 z 5

Pro mě to byla hodně těžká kniha na čtení. Četla jsem ji tak dlouho, že se i stydím napsat, jak dlouho to bylo. Po přečtení jsem si hned pustila film a nechápu, jak někdo může rozumět filmu, pokud nečetl knihu. Ve filmové podobě je tak pětina příběhu. Ale tím, že jsem viděla film, jsem si tak nějak zpětně uvědomila děj jako jeden celek. Tato kniha je pro mě asi nejtěžší na hodnocení z toho všeho, co jsem kdy přečetla. Myslím, že se za pár let k Sophiině volbě vrátím a přečtu jí znovu. Snad bude druhé čtení rychlejší, pochopitelnější a čtivější. I tak ale dávám 4 hvězdy.