Sophiina voľba

Sophiina voľba
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3199 3199

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

knihomolka525
01.04.2018

film se knize ni zdaleka nevyrovná mám doma tohle vydání a vynikající překlad - to se hned tak nepovede.Na knihu jsem si vystála řádně dlouhou frontu a evokuje to ve mě vzpomínku že kousek dál byla další fronta na pořadník na embéčka .

pavel2849
01.04.2018 5 z 5

Myriáda příběhů. Román s velkým R, který se vyplatí číst pomalu, neboť Sophiina, Stingova a Nathanova cesta je dlouhá, složitá a všechny hrůzy, kterým musela Polka čelit, nelze pojmout najednou - těžce se pak chápe ona obludnost. Zkrátka prosvištět Sophiinu volbu jedním dvěma zátahy je jako vypít během hodiny flašku whisky a pak se divit, proč si z celého večera pamatujete jen chlad záchodové mísy.

Dotaz: "Řekněte mi, kde byl v Osvětimi Bůh?"
Odpověď: "Kde byl člověk?"

Hlavní doménou románu jsou moc a zlo - jedno od druhého neoddělitelné dělají z lidí stroje na úrovni elektrického křesla; nutí k volbám, jimž by nikdy nikdo neměl čelit tak, jak musela Zosia.

Andy74
29.03.2018 5 z 5

Neumím tuto knihu ohodnotit - je to divné, šokující, zvláštní - několikkrát jsem od knihy odešla a pak se vracela, nemohla jsem se tím dějem díky Stingovi prokousat.
Nikdy jsem se u čtení nesetkala s postavami, které tak hojně trpí různými poruchami a jinými běsy. Nechci hodnotit, kdo jaký byl, jen se tiše skláním před Sophií....divná, statečná, velká...

Beebee
27.03.2018 5 z 5

Povinná (a velmi těžká) literatura, obzvláště pro lidi zajímající se o psychické nemoci. Jedinečný popis člověka s bipolární afektivní poruchou, který je věrohodný tak, až si nejsme jisti, kdy mluví pravdu a kdy je to vše jen dým ve větru a závislé poruchy osobnosti, které prodělala zásadní psychické trauma. Vypravěč je jedna ze zdravějších postav. A proč je ta kniha tak vynikající? Protože W. Styron měl zážitek těžké, opakující se duševní nemoci z první ruky. Doporučuji ještě Ulehni v temnotách (tam není v pořádku snad nikdo, fantastická kniha, ale jen pro otrlé povahy, které jsou schopni ustát toto čtení bez rozvoje vlastní deprese... Psychopatická matka, slabý otec, hraniční a pak možná i bipolární dcera, druhá dcera těžce mentálně retardovaná, kaleidoskop vnitřních světů těchto lidí a co jejich porucha dělá s jejich vztahy a jejich okolím...).

Dagros
08.03.2018 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem.. Krutý příběh, krásná knížka.

Martin_Eli
03.03.2018 4 z 5

Vůbec nevím, jak tohle dílo hodnotit, linka se Sophií a utrpením za druhé světové války je silná a skvělá, ale kolem ní je spousta balastu o životě spisovatele, který vypráví tento příběh, a tato omáčka okolo mě vůbec nebavila. Měl jsem problém knihu dočíst, místy jsem sebestředné pasáže autora přeskakoval. Kdyby kniha měla třetinovou délku, byla by za mě absolutně skvělá a podle mě i silnější. Jinak hlavní téma je nosné a citově silné.

Mechtylda
27.02.2018 5 z 5

Ten příběh pro mě nebyl děsivý kvůli všem těm volbám, které musela Sophie podstoupit, ale kvůli tomu, že když to celé mělo skončit, ocitla se v Americe, jejíž společnost neměla ani potuchy o tom, co se v té daleké Evropě dělo. Prostě další bláznivá ženská, co žije s divným chlapem. Ale takhle my v Evropě o válce a jejích obětech nepíšeme. Je to stejné jako s Tarantinovými Hanebnými pancharty, v Evropě prostě nežertujeme o tom, že někdo zabíjí v lesích nácky. Je to pro nás až moc osobní. Oni mají odstup, my ne. A proto je pro mě tak těžké, se se stylem vyprávění tohoto příběhu vyrovnat.

TheMelorry
18.02.2018 4 z 5

Zvláštní příběh, o krutostech válečného konfliktu jako takového a o těžkém vyrovnávání se s nimi. Očekávala jsem, že se kolem Sophiiných voleb a popisech Osvětimi bude točit větší část románu, ale i když to tak nebylo, informace o Stingovi, jeho životě a americkém prostředá byli také zajímavé. Čtení mi rozhodně dalo materiál k přemýšlení a i přesto, že se kniha rozhodně nečte snadno, svým způsobem mě čtení bavilo a Sophiin osud a utrpení mě budou ještě dlouho provázet.

veronika431
17.02.2018 5 z 5

Přestože příběh soužití s hlavní mužskou postavou knihy mě občas až "obtěžovalo", knihu hodnotím jako vynikající dílo a troufnu si říct, že příběh nikoho nenechá chladným.

Raduška01
09.02.2018 5 z 5

Všichni, co zde píší komentáře typu, že valná část knihy je zbytečná a celkově by kniha vůbec nemusela být tak dlouhá, zřejmě nechápou pravou podstatu a strukturu románu. Pokud někdo chce nějakým způsobem dílo hodnotit, tak na něj musí nahlížet z hlediska doby, kdy vzniklo. V dnešní době vznikají díla, ve kterých je možné vše a mohou být napsána jakýmkoli způsobem, ale nebylo tomu tak vždy. Dnes se nahlíží na román jako na přeslazený příběh o lásce, zklamání apod., ale není tomu tak. Román je hlavní linie příběhu, která se rozvětvuje na desítky menších příběhů, které se také rozvětvují... Proto je dílo tak obsáhlé, navíc je součástí literárního kánonu. Kdyby to byl jen obyčejný příběh, tak se o něm nevyučuje na středních školách. Někomu se může líbit a někomu nemusí, ale to neznamená, že nepatří mezi díla, která jsou na vrcholu literární tvorby a přes která už nelze jít dál, což by měl ocenit každý, kdo má alespoň trochu literárního citu.

Lavin
06.02.2018 5 z 5

Tvrdý příběh, ale krásně napsaný.

druzickaster
01.02.2018 4 z 5

Uff, tak nějak nevím kde začít. Pokud budu moc tvrdý, tak kniha mohla mít třetinovou délku bráno odzadu a dojem by byl stejný, jen děj by tak nějak ubíhal rychleji. Chápu , že autor chtěl nosnou myšlenku obalit a podpořit řekněme obyčejným mírovým životem a vykreslit ten paradox až na dřeň, ale u mně to nemělo ten správný efekt. Sofiin problém a její "volba" je krutý, nelidský, ale je to zároveň i výborný filozofický a morální problém, to vše se autorovi nedá upřít ovšem zbytek knihy, alespoň pro mne, je jen vata kolem tohoto dilematu. Každopádně kniha stojí za přečtení.

lla.veronica
29.01.2018 4 z 5

Velmi silný a nádherně napsaný příběh o lásce, bolesti, strachu a tíze volby...když není možné rozhodnout se dobře, nebo špatně...když ani jedna z možností není tou naprosto správnou. Paradox kruté volby zasazený do kontextu historických událostí.

recenzentka
27.12.2017

najťažšie rozhodnutie aké môže žena v živote urobiť - lepšie vždy čítať knihu než vidieť film...odporúčam...pre každého na veľmi hlboké zamyslenie o živote a hodnotách v ňom.

Medunkavera
20.12.2017 5 z 5

V životě bych nechtěla být postavena před tuto volbu.
Je to příšerná představa. Raději na to ani nemyslet.

Pohodová
07.12.2017 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Hrozná představa čelit takovému rozhodnutí.

alfinha2321
29.11.2017 3 z 5

Jsem docela ráda, že jsem tuhle knihu nečetla v rámci povinné četby, protože bych měla hodně velký problém jí dočíst. Teď jsem se k ní dostala o mnoho let později a dobrovolně v rámci čtenářské výzvy, a i tak jsem měla velký problém se čtením. Ze všech tří linií (Osvětim, Sophie a Nathan a Stingo) byla ta o Osvětimi (potažmo před/válečném Polsku) naprosto uchvacující a pohlcující. Ostatní dvě mě dosti nudily, hrdinové štvali a naprosto jsem nechápala jejich chování a motivace. Bohužel jsem měla tendence i některé pasáže přeskakovat, zejména třeba obsáhlé popisy vnitřních autorových pochodů a fantazií. Celkově tedy jen 3* a hodně tomu ubral i fakt, že nejvíce šokující fakt celé knihy je tak notoricky známý, že už při čtení ani nepřekvapí...

PetrzOlomouce
20.11.2017 5 z 5

Jako otci se mi závěr četl hodně těžko, téměř se i srdce zastavovalo. Nicméně, kniha je to vynikající a určitě by neměla chybět v záložce "přečtených". Jasných 100%

denib
20.11.2017 5 z 5

Krásné a smutné. A taky těžké - ne na čtení, ale na prožívání. Ze začátku mi připadalo zvláštní, jak se Sophiin osud odkrývá na přeskáčku a odhalují se její různé lži. Připadala mi bláznivá, trochu divná. Jenže jak člověk čte dál a dál, poznává, že všechno má svůj důvod. Že není bláznivá, ale slabá a silná zároveň. Bláznivé, neuvěřitelné je jen to, co jí potkalo. Jak já nenávidím ty nacistické lidské zrůdy, které mohly páchat takové zlo. O koncentračních táborech toho bylo napsáno už hodně. Ale v této knize je ukázáno, jak moc si toho nesou v sobě ti, co přežili. Jak moc to stále bolí.

MayaBu
19.11.2017 4 z 5

Musím přiznat, že tahle kniha se mi zatraceně špatně hodnotí. Trápila jsem se s ní, ještě někde kolem strany 300 jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec zvládnu dočíst. Asi jsem na Styronovo syrové vyprávění plné narážek na sex moc mladá a nezralá, Stingův život mě (a jeho milostné problémy už vůbec) nezajímal. Na druhou stranu samotný Sophiin příběh mě nutil v četbě pokračovat. Velmi zajímavé byly Styronovy úvahy o válce i o tom, co dělal Stingo, když Sophie v Polsku zažívala všechny ty hrůzy.
Nejdřív jsem si myslela, že Styron svou knihu zbytečně natahoval (hlavně velmi dlouhým začátkem) ale není to tak - takhle má postupné rozplétání Sophiiny minulosti a jejích lží daleko větší sílu.
Měla jsem pocit, že čtu vlastně dvě knihy - jedna byla velmi nudná, ta byla o Stingovi a jeho dilematech co se týkaly Jihu, druhá byla strhující a hluboký příběh Sophie.
Zavírám obě oči a hodnocení, které knize dám, připadá hlavně "té druhé", o jednu hvězdičku Sophiinu volbu ochudil právě Stingo.