Solaris

Solaris https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29551/bmid_solaris-YH0-29551.png 4 1056 207

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Academia

Solaris , 1961

Usire
09.07.2020 4 z 5

Budu asi v menšině, když řeknu, že kniha se mi líbila více než film. Cítil jsem tu atmosféru o hodně více. Místy to bylo psáno až vědecky, a to mám rád. Výborné popisy celé stanice, planety a historie mi umožnily si to plně představit a připadalo mi to, že tam opravdu jsem.

ludek7426
31.05.2020 5 z 5

Skvěle zpracované téma kontaktu s jinou civilizací. Představujeme si, že se setkáme s nějakou verzí sebe sama. Ale co když to bude všechno úplně jinak? V románu se nekoná žádná velká akce, vše je to o myšlenkách, a také o zvláštní tíživé, místy hororové atmosféře. Někomu se Lemův styl vyprávění bude líbit, někdo bude zklamaný. Já jsem nadšený. Rozhodně doporučuji po přečtení knihy shlédnout pozorně Tarkovského filmové zpracování.

kokrokr
25.05.2020 3 z 5

Tahle kniha opravdu každému nesedne a nesedla ani mě. Od Lema mám rád jeho Astronauty, Pirxe, Rýmu a Nepřemožitelného. Jak ale autor začne filozofovat, já se začnu nudit. Romány jako Pánův hlas, Fiasko a Solaris mám sice přečtené, ale považuji je spíše za filozofickou esej než za sci-fi. Ovšem, ve světě je ceněn zejména za tyto knihy, ve kterých uvažuje o podstatě našeho lidství.

pedroK
12.04.2020 3 z 5

Námět skvělý, ale z 250 malých stran jich bylo až příliš příliš popisných.. oceán, historie výzkumu solaristiky apod. Ten psychologický příběh až s náznakem hororu byl úplně zastíněn. Dočítala jsem z povinnosti, nebavilo mě to. Toto je asi to pravé sci-fi, pročež nejsem jeho fanynka.

Astonius
18.03.2020 2 z 5

Za mě film lepší.... Úplně skvělý námět to mělo - kdyby se kniha držela jen toho a ještě víc ho rozvinula, byla bych spokojená. Za mě tam bylo příliš nicneříkajícího textu o oceánu a jeho výzkumu a sáhodlouhých pojednání o "historii" plných různých vědeckých termínů a pojmenování - za to jsem tedy autora obdivovala, do jaké hloubky dokázal detaily výzkumu popsat a že ho to vůbec bavilo :-) Tyhle části mi knihu úplně zkazily. Chápu samozřejmě, že tam určité podrobnosti tohoto druhu být musí, ale opravdu co je moc, to je moc.... :-) Hlavní dějová linka byl perfektní psychologický příběh, napínavý, až s nádechem hororu a ocenila bych, kdyby byla právě tato část víc prohloubena a rozvinuta. V tomto směru se mi zdá, že námět nebyl plně využitý.

smazenaryba
21.01.2020 5 z 5

Strach. Tajomno. Neznámo. Klaustrofóbia. Lemovi nedokonalí hrdinovia sa zmietajú na hranici šialenstva a zdravého rozumu na mieste, ktoré je neuchopiteľné a mlhavé ako sen. Či skôr nočná mora. Čo ma priviedlo k sci-fi, bol práve ten pocit veľkého vesmírneho neznáma. Niečoho, čo je mimo hranice našej schopnosťi porozumieť. Solaris je toho esenciou.

Kelvinove návštevy v knižnici síce slúžia hlavne ako doplnok, vykreslenie pozadia solaristiky, teda skúmania planéty Solaris, ale koniec koncov len umocňujú celkový pocit z neschopnosti pochopiť, neschopnosť ľudstva vymaniť sa z bludného kruhu veľmi obmedzeného vnímania neprebádaných tajomstiev vesmíru. Už teraz viem, že kniha bude u mňa figurovať medzi najlepšími tohto roku.

Čo minulý rok naznačil Návrat z hvězd, Solaris teraz potvrdil. Začínam byť s Lemom veľký kamarát.

evismaior
06.12.2019 4 z 5

70% - Kdysi jsem viděla film s Georgem Clooneym v hlavní roli a kupodivu tohle je ten případ, kdy mě asi kniha zaujala víc, přestože jsem se k ní dostala až dodatečně. Už ta situace - po dlouhých letech zkoumání chování zřejmě inteligentního oceánu hmoty na planetě Solaris, který dokonce dokáže ovlivňovat složitý pohyb této planety kolem dvojhvězdy, ale s nímž se lidstvu nikdy nepodařilo navázat kontakt, dorazí na již víceméně opuštěnou výzkumnou stanici vědec Kris Kelvin a nalezne dva další přítomné vědce ve stavu počínajícího šílenství. Brzy i on dostane "návštěvu" - věrnou kopii své zemřelé družky Harey, jejíž smrt si dává za vinu a kterou mu zřejmě oceán z nějakého důvodu poslal do cesty tak, že je prakticky nemožné se jí zbavit. Tato poutavá dějová linka, která nutí čtenáře k zamyšlení, kdo a proč by se nejspíš zjevil jemu a jak by něco takového dokázal psychicky přijmout a zpracovat, je bohužel dost často prokládaná sezením hlavní postavy v knihovně a vyprávěním obsahů rozličných knižních děl věnujících se Solaris, což sice jen potvrdilo nezměrnost autorovy fantazie, ale příliš čtivé to nebylo.

Piškotek_123
12.11.2019 1 z 5

Knihu jsem četla v rámci knižní štafety a přiznám se, že kdybych nemusela, odložila bych ji. Bohužel...

michalon
10.10.2019 4 z 5

Mlčenlivý oceán slizu nastavuje lidskému druhu zrcadlo. Lem má dobrou představivost, ale ne dokonalou - lidé používají neutrinový mikroskop, ale stále svítí starýma zářivkama. Každopádně dobrý pokus o upozornění, že život rozhodně nemusí mít nám známou formu.

Ilmatar
03.10.2019 5 z 5

Ta situace byla ohromná. Planeta s vlastním komplexním vědomím a člověk po ztrátě manželky. Kniha o složiosti komunikace dvou odlišných entit.

Teredo
22.09.2019 3 z 5

Vím, že Solaris patří mezi klasiku, ale pro mě má své silné i slabé stránky. Líbila se mi ta atmosféra, kdy se Harey poprvé objevila, ta nejistota, kdo skutečně je a za jakým účelem byla vytvořena, jestli se ukáže jako agresivní nebo přátelská. Na rovinu se přiznám, že popisy Solarisu (tj. tvoření a ničení úkazů, které Solaris vytváří) jsem si nedokázala plně představit. První polovina knihy byla rozhodně lepší a svižnější, historii solaristiky si mohl Lem klidně odpustit, čtenáři to stejně nic moc neřekne. Přesto je atmosféra Solarisi výjimečná a zvláštní, pro člověka neuchopitelná a tajemná, proto i tolik přitažlivá.

dmatej
06.09.2019 5 z 5

Čekal jsem nějaké výrazné odlišnosti od Tarkovského filmu, ale nenašel jsem je, spíš jen drobnosti. Kniha i film na mě působí stejně, stejnou tíží a chápáním i nechápáním lhostejnosti vědců, kteří jsou zároveň živými lidmi, křečovitě se snažícími udržet se při smyslech.

I vědci milují, touží, litují, vzpomínají a sní, hrají si, ví dobře, co je romantika, oproti běžné představě lidí zdaleka ne vždy jde o bezcitné technokraty. Jenže zatímco technokrati s Oceánem nedokáží komunikovat vůbec, pro romantiky je komunikace trýznivá a zoufalá, protože se jim zhmotňují bytosti z jejich dávných vzpomínek, které pokládali za ztracené. Vzpomínky, které jsou někde hluboko vzadu, ale které nikdy nikdo nevymaže - a zdálo by se, že ani nevrátí, jenže ... co teď?

Odpověď mi Lem ani Tarkovský nedal. Dali mi spoustu otázek, které mě nutí přemýšlet.

hana.hanigerova
21.08.2019 4 z 5

Vynikající kniha, která mě prakticky uvedla do světa Sci-Fi. Pár knih tohoto žánru jsem již četla, ale žádná zatím neměla takové kvaity a nebyla tak uvěřitelná, jako tato. Vzhledem k popisovaným detailům, týkajících se objevů, ale i teorií o Solarisu, by člověk opravdu věřil, že se jedná o skutečnost. Všechny tyto informace mě fascinovaly a měla jsem chuť hned jít do knihovny a začít se věnovat výzkumu čehokoliv. V druhé části knihy už však bylo teorie moc a prokousávala jsem se těmito pasážemi čím dál tím pomaleji. Čím víc z historie výzkumu Solarisu jsem se dozvídala, tím více jsem navíc předpokládala velkolepý závěr příběhu. K tomu bohužel nedošlo a celkově byla zápletka vlastně velmi slabá, což jsem si uvědomila až když jsem knihu dočetla. Co však oceňuji je, že chvílemi byl příběh tak ponurý a děsivý, až jsem přemýšlela o tom, jestli nejde spíš o horor.

I přesto, že jsem ke knize trošku kritická a bylo to pro mě náročné čtení, oceňuji genialitu tohoto díla. Sci-Fi asi nikdy nebude můj nejoblíbenější žánr, přesto se těším, až se mi do rukou dostane další kniha podobných kvalit. Autor pro mne otevírá úplně novou teorii o možné podobě mimozemského života.

kapr
18.06.2019 3 z 5

Solaris, pro mne trošku v některých místech poněkud rozporuplná kniha mého jinak oblíbeného autora. V zásadě jsem byl ze setkání s Lemem po letech nadšen. V některých místech jsem přesto, že mne kniha velice nadchla, byl nucen skákat po prvních větách jednotlivých odstavců. Jsem přece jen spíše fanoušek technicky zaměřené SF.
Filmy jsem zatím bohužel neviděl ani jeden, přesto, jakmile bude možnost určitě si je nenechám ujít. (viz koment v závěru)
Přiznávám, že některé pasáže se mnou pěkně zacloumaly. Obávám se, že jsem se do knihy přece jen trochu moc vžíval. U neznámého, poprvé čteného autora by se mne to určitě nebylo dotklo tak hluboce. Snad i proto, že mám autora moc rád, odnesl jsem to trošku splínem.
Popisy chování „oceánu,“ jsou trošku tělocvikem, ba přímo exhibicí autorovy fantazie. Na druhé straně mi chybělo rozpracování kolegů hlavní postavy. Očekával a přivítal bych i určitou dějovost, která by narušovala ubíjející smyčku ve které se hlavní postava prakticky po celou dobu nachází, chce se mi přímo napsat zmítá. Je to tak trošku něco podobného jako divadlo jednoho herce.
S odstupem se mi vybavuje, že jsem zřejmě části, pravděpodobně prvního z obou zde zmiňovaných filmů kdysi snad viděl. Šlo ale o typicky televizní zhlédnutí, bez znalosti jakýchkoliv souvislostí, a navíc se vší pravděpodobností zprostředka. Na podrobnosti si prostě už nevzpomínám.
Ještě na závěr doplňuji, ta filmová zpracování byla zřejmě nejméně tři, pokud počítáme i krátkometrážní zřejmě experiment tak dokonce čtyři.
Nakonec jsem si ještě pečlivě přečetl všech, k dnešku celkem již vyčerpávajícího počtu 136 komentářů, a musím přiznat, že rozhodně více než polovina z nich by si zasloužila onen pochvalný palec vzhůru. Rád bych jej všem dal, sil ale už nezbývá. Už jen samotné přečtení těch komentářů bylo prostě vyčerpávající. Snad se k nim někdy vrátím, a pokusím se vybrat ten nejlepší. V tomto případě většinou nelze hledět na počet přidělených hvězd, dílo téměř každého zasáhlo natolik, že i vyvolání záporných pocitů může být knize svým způsobem být přičteno k dobru. Jen nemáme každý náturu na to abychom to bezprostředně po dočtení dokázali patřičně ocenit.
Mé hodnocení je prakticky vždycky o přínosu, o tom co mi kniha dala, a na to samozřejmě mnohé tituly musí zákonitě doplácet.
2019 06 21
Čtu teď Pirxe, a začal jsem si více uvědomovat přítomnost technických prostředků odpovídajících době vzniku textů. U Solaris mi to téměř nevadilo, jsem na to s ohledem na svoji generaci odolnější, u Pirxe jsem se ale už několikrát zarazil, a přeci jen mne to trošku rušilo. To je ale zákonitá daň tomu jak běží čas, a jak se ve vlnách projevují výsledky technického pokroku. U ostatních žánrů to nebývá zdaleka tak citelné. Sci-fi na to je zákonitě daleko citlivější.

tomas-j5882
18.06.2019 4 z 5

Náročná kniha, ale skvělá

Tatopulos
10.05.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších filosofických sci-fi a nádherný film Andreje Tarkovského. Jsem rád, že mám tento klenot ve své knihovně

Espresso
28.04.2019 5 z 5

Neskutečně hluboká knížka. Víc k tomu nemohu dodat, román si musí každý přečíst a zamyslet se.

jaroiva
13.04.2019 3 z 5

Zdá se mi, že víc než sci-fi rovina na mě zapůsobila filozofická rovina příběhu.
Jinak ale je poznat "rok výroby". Je to taková ta stará popisná, vysvětlující sci-fi. Některé popisy jednotlivých aspektů Solaris už mě vážně nebavily. Takový pomalu odvíjený příběh, dneska už je všechno jaksi rychlejší, nejsem na to už zvyklá. A protože to není moc dlouhá kniha, nestihne se tímto pomalým tempem moc udát.
Tím nechci říct, že by to bylo špatné, ale prostě už je i ten styl sci-fi dnes jinde. Ze starších sci-fi autorů mám jiné oblíbence, ale ještě se chystám na Futurologický kongres.

lushi
30.03.2019 4 z 5

Příběh Solaris mi přišel hodně děsivý a bála jsem se číst před spaním, hlavně ze začátku. Když si pročítám komentáře, myslím, že na tuto knihu jsem byla nepřipravená. Solaris je podle mě kniha vhodnější pro pokročilejší sci-fi čtenáře. Kniha obsahuje opravdu hodně popisů a "vědeckých" rozborů, které mě jako nezkušeného sci-fi čtenáře zas tak moc neohromily, ale dávaly mi v knize smysl a aspoň trochu jsem je dokázala ocenit.

Sajdeman
14.03.2019 4 z 5

Výborné sci-fi hard-core.
Zápletka je slabší, ale technická stránka popisu planety ... a všeho s ní spojeného ... je vybroušená do takové dokonalosti, že nemám sebemenší problém věřit, že Solaris může klidně existovat.
V neposlední řadě, když o tom tak přemýšlím, mě kniha svým způsobem i děsila.