Solaris

Solaris https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29551/bmid_solaris-YH0-29551.png 4 1056 207

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Academia

Solaris , 1961

HTO
25.02.2012 5 z 5

(SPOILER) Myslím, že Solaris je jeden z největších románů 20. století.

Pokud jste ji ještě nečetli, nečtěte to, co je za touhle větou, a anglický překlad, který je hanba! dělaný z francouzského.

Nie wiedziałem nic, trwając w niewzruszonej wierze, że nie minął czas okrutnych cudów.

Nevěděl jsem, setrvávaje v neochvějné víře, že ještě neminul čas krutých zázraků.

I knew nothing, and I persisted in the faith that the time of cruel miracles was not past.

Ich wußte nichts, und so verharrte ich im unerschütterlichen Glauben, die Zeit der grausamen Wunder sei noch nicht um.

Не знаю. но я твердо верил, что не прошло время жестоких чудес.

Chissà, ma persistevo nella fede irremovibile che l'epoca dei miracoli crudeli non fosse ancora finita.

No sabía nada, y me empecinaba en creer que el tiempo de los milagros crueles aún no había terminado.

Nem tudok semmit, de rendíthetetlenül hiszem, hogy a kegyetlen csodák ideje nem múlt el.

Hiçbir şei bilmiyordum ama amansiz mucizeler çağının hâlâ geçmediği inancında direniyordum.

Не знаех нищо, но твърдо вярвах, че не е минало времето на ужасните чудеса.

En tiennyt mitään, ja uskoin edelleen, että julmien ihmeiden aika ei vielä ollut ohi.

yerry
27.08.2011 4 z 5

Výborná sci-fi na ktorú ale treba mať náladu. Opisnosť pocitov, citácií z rôznych fiktívnych prameňov, opis planéty a množstvo technických termínov sú pomerne rozsiahle. Príbeh je veľmi zaujímavý a netradične pojatý. Tajomná mimozemská inteligencia v podobe oceánu v spojení s zhmotnením myšlienok pozemšťanov vyznieva docela tajomne...

Alexis
17.06.2011 4 z 5

Originálni nápad, hezký počtení...ale já osobně jsem čekala trochu víc strhujíci závěr. Ale jinak dobrý :)

Kormorán
03.04.2011 5 z 5

Brilantně napsaný sci-fi příběh,který čtenáře občas zavalí přespříliš složitými definicemi a podobnými věcmi,ale je natolik dobře napsaný a myšlenkově bohatý,že jsem mu to moc rád odpustil.

Cibak
17.01.2011 5 z 5

Asi jedna z nejlepších sci-fi co jsem četl.

paulhunter
30.11.-0001 3 z 5

Jakože mám sci-fi hodně rád, tak román Solaris mě moc neoslovil. První půlka byla dobrá, ale ve druhé mě začly dost nudit sáhodlouhé popisy všech těch vědeckých a filozofických škol, které se shodují v tom, že "oceánu" nelze porozumnět a čtenáři nepřináší nic nového. Docela mě zklamala i psychologická stránka postav a několik nevyřešených otázek příběhu. I přesto na Lema nezanevřu, neboť román Nepřemožitelný mě zaujal hodně. A určitě si od něj ještě něco přečtu.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

.... "todlencto" je zajímavé - skvělá kniha , skvělý film z roku 1972 natočil Andrej Tarkovskij, hlas české televize Richard Honzovič knihu skvěle načetl , čekal a čekal jsem na skvělý film - Steven Soderbergh i s Cloonym tomu nasadili ne korunu, ale přímo parohy , film je nevěrná, pro mne bezcenná slátanina : Obžalovaný povstaňte! Film jste viděl, tak rychle zapomeňte...........