Solaris

Solaris https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29551/bmid_solaris-YH0-29551.png 4 1057 208

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Academia

Solaris , 1961

MorriconeTheGod
28.10.2015 4 z 5

Atmosferické, skličující, hypnotické - a také rozvláčné...

Razič
11.10.2015 2 z 5

O této knize jsem poprvé slyšel již na střední škole v literatuře, kde nám byla dána jako jeden z mála příkladů děl žánru sci-fi. Mé dojmy:
Kniha se mi příliš nelíbila. Po první kapitole jsem byl nadšený, poněvadž Kelvinův přílet na stanici vypadal přesně tak, jak bych ho od hutného science fiction očekával. Poté ale děj značně zvolnil a po dočtení knihy mám dojem, že bych ho dokázal kompletně převyprávět několika větami. Chování a uvažování postav je často vyfabulované, nepřirozené. Nejhorší jsou však dlouhé a nudné pasáže z historie solaristiky a velké množství teorií. Toto by nevadilo v obsáhlém univerzu, krátkou knihu to však zabilo dokonale.
Ale abych jen neplísnil: Samotný nápad setkání s takto netradičními formami "života" je úchvatný. Taktéž některé psychologické aspekty vztahu Kelvina a Harey stojí za to.
Dokáži si představit, že v 60. letech byl Solaris magickým čtením. Dnes už ne.

wooloong
28.09.2015 4 z 5

K téhle knížce jsem se dostala asi ve dvanácti letech a mnohem víc než vztahy hlavních hrdinů mě fascinoval oceán živoucí protoplazmy. A ta scéna, jak se na hladině objeví obří mimino, mě děsila několik týdnů. A taky jsem se snažila přijít na kloub tomu, jak a kdy vychází které slunce nad planetou. No prostě mi bylo dvanáct, no.

Melic
10.09.2015 2 z 5

Nebudu se mic rozepisovat, sci-fi mám rád, ale ne každé. Zde mi chybělo napětí. I filozofii snesu, avšak musí to být třešnička na dortu, která už tak dobrou knížku ještě zkvalitní. Bohužel tady vesměs byla jen filozofie a i když pohled vrhající na konání lidí vstříc nepochopitelnému je jistě trefný, tak to samo o sobě knihu čtivou neudělá. Vyzdvihnu tak jen nápad, ale kvalitu jistě má, jen není pro každého.

Thanyss
28.06.2015 4 z 5

Naprosto netradiční sci-fi dílo, které si jde svou svéráznou cestou, zcela postrádající jakoukoli větší akci, potoky krve a nesmiřitelné mimozemšťany. Solaris není kniha, která by vám tep vystřelila do infarktových výšin, míří spíše na vaše intelektuální schopnosti a především vás nutí se zamyslet nad tím, jaké by to bylo, kdybychom jednoho krásného dne narazili na inteligentní formu života. A to na takovou, jež se zcela abnormálně vymyká jakýmkoli našim představám do takové míry, že bychom nebyli schopni jí porozumět. A vlastně ani ona nám.
Zapeklitý oříšek s hloubkovou sondou do lidské duše, odehrávající se na vzdálené planetě, obydlené "živým" a vnímajícím oceánem, který vlastně ani oceánem není.
Pokud čekáte plasmová děla, skoky červí dírou, warpový pohon, tak se na Solaris raději vybodněte. Nic z toho tady nenajdete a příběh by pro vás byl nejspíše zklamáním.
Pro ty ostatní je to skvělé knižní pochutnání.

Rilian
23.06.2015 2 z 5

Zcela určitě zajímavý nápad. Kniha se mi ovšem nečetla příliš dobře. V každém případě se ke knize vrátím, a potom jistě hodnocení zvýším.

Inozuka
14.06.2015 4 z 5

"Ležel jsem na zádech, její hlavu na svém rameni, bez jediné myšlenky. Tma, jíž byl pokoj naplněn se zalidňovala. Slyšel jsem kroky, stěny mizely. Nade mnou se něco vršilo, stále výš, donekonečna. Pronikán tmou skrznaskrz, objímán jí bez jediného doteku, strnul jsem v ní, cítil jsem její ostrou průhlednost, která brala dech. Někde daleko, daleko jsem slyšel srdce. Soustředil jsem všechnu pozornost, veškeré zbytky svých sil na očekávání agónie. Nepřicházela."

Spíš než sci-fi je Solaris sondou do nitra lidské duše, do temných zákoutí našeho vědomí do místností kam nechceme vstupovat. Snad právě proto Solaris jako první sfilmoval Andrej Tarkovskij, jehož tvorba je existencionalismem přímo napěchovaná. Filozofický náboj téhle knihy je prostě úžasný, uvažování o lidskosti a božství dotažené do netušených hloubek.
Platí všechny výhrady napsané v komentářích níže: nudné "vědecké" pasáže, ne moc vygradovaný závěr, malá akčnost... ale přesto Solaris zůstává jedinečným tahem a své výsostné místo na stupínku literatury 20. století si právem zaslouží.

Skawin
27.05.2015 4 z 5

Myšlenka opravdu zajímavá, kniha pěkně napsaná. Co jsem ale nemohla dost dobře pobrat byla všechna ta matematika kolem.

iz67
06.05.2015 2 z 5

Souhlas s "callahanh" . Úžasný potenciál (hlavně jak vytvořená kopie, která si začne žít svůj život bez ohledu na svého [své] tvůrce) a uprostřed to opravdu funguje, ale jen do té doby než na nás Lem vytáhne všechnu to Solaristiku. V ní se pak úplně celá věc utopí.

zoew
22.04.2015 2 z 5

Zde si vystačím jedním slovem: DIVNÝ

callahanh
02.04.2015 3 z 5

Uznávám světový význam téhle klasiky a svým způsobem chápu, proč se do ní tenhle román zařadil. Bohužel ale musím říct, že vědecká část knihy šla úplně mimo mě a přišla mi zdlouhavá a chvílemi zbytečná, i když respektuju, že Lem ji tam prostě chtěl mít, aby si trošku zafilozofoval. Docela mě to mrzí, protože potenciál knihy a ústřední nápad jsou opravdu výborné a především atraktivní - oceán, který zhmotňuje představy a sny a dělá z člověka blázna, je vskutku originální nápad. K mojí škodě je v knize spousta popisů a děj tu prakticky neexistuje, což by ani nevadilo, kdyby se tu alespoň pracovalo s psychologií postav a více rozvíjel onen motiv zhmotněných snů. Jelikož ale Lem dal přednost mnoha vědeckým teoriím, které měl evidentně promyšlené, kniha mě bavila jen v několika pasážích a jinak šla dost mimo mě a opravu mě to upřímně mrzí. Otevřený konec sem sice zapadne, jen mi u něj chyběla větší působivost, něco trošku šokujícího, případně nějaké alespoň malé vyústění osudu hlavní postavy. I přes poměrně dost výtek a jen lehce nadprůměrnému hodnocení jsem rád, že jsem si Solaris konečně přečetl, abych si udělal obrázek také o jiném druhu sci-fi literatury, kterou jinak moc nevyhledávám. Pro někoho, kdo miluje různé teorie, rozsáhlé popisy fungování planet a života v kosmické lodi, musí být toto dílo skoro Biblí. 60%

józi.odkudkam
25.01.2015 5 z 5

Na kosmické stanici se dveře otevírají pomocí klik; ano tak stará knížka to je...Nicméně se jedná o skvělou, hororově laděnou ponorku na fantastickém pozadí planety s živým(?) oceánem, co vám zhmotňuje přání a touhy...Jestli nakonec není tajemství oceánu to (a nejedná se o spoiler, jen o volný výklad), že si sám vysnil vesmír a teď je zhrozen jak neúplné a mechanické přízraky jeho představ, že to všichni jsme. hahaha, no dobře no. Tohle dílko ve vás zůstane, čistých 5 *****

Kaayaa
25.12.2014 4 z 5

Mám nesmierne zmiešané pocity.. Kniha sa mi páčila, zaujala ma, ponorila som sa do nej, ale aj tak mám trochu pocit, že nebola využitá na 100%.. Koniec bol pre mňa dosť sklamaním a nevyužitý potenciál ma mrzí, idem pozrieť filmy a uvidím či sa názor vyjasní, určite však knihu odporúčam, celkom som sa u nej zamyslela :)

daymoon
11.11.2014 4 z 5

Přečetl jsem, až po shlédnutí filmů Solyaris (1972) a Solaris (2002) a rozhodně v ní, i když je útlá, bylo ještě mnoho k objevení.

Umělec
29.10.2014 3 z 5

Super nápad, ale je to moc "vědecké" a bere to knize spád a lehkost... škoda, že není víc rozpracován hlavní motiv a je tam hodně "balastu" ohledně popisu planety a vědeckém zkoumání. Lem byl i vědec, takže mu to asi přišlo zajímavé si hraní, ale obyčejného čtenáře to trochu nudí a zahlcuje zbytečnými detaily a informacemi... Je trochu cítit, že se jedná o starší knihu...

Nagadir
30.09.2014 4 z 5

Tahle opěvovaná knížka pro mě byla tak trochu zklamáním, teda hlavně kvůli konci. Je pravda, že nápad byl bombastický, ale hrozně mi tam pořád něco chybělo a vlastně to bylo i předvídatelné. Nevím, příjde mi že emočně a psychologicky postavy zvládl Crichton v Kouli mnohem, mnohem lépe.
7/10

MesLivres
16.09.2014 3 z 5

Knížku rozhodně neřadím mezi mé oblíbené v scifi žánru. Chybělo jí napětí a spád. Ale při četbě jsem musela obdivovat autorovo fantazii a oblíbila jsem si postavu Harey.

mgeisselreiter
04.08.2014 4 z 5

Nejdřív jsem viděl filmové zpracování od Soderbergha, to mě opravdu nadchlo. Pak další film od Tarkovského, to bylo hůř stravitelné. Pak jsem viděl znovu verzi Soderbergha (podruhé už to nebylo až tak úcvatné) a nakonec se dostal k tomuto románu, zároveň je to mé první setkání s Lemem.
Myšlenka díla je výborná, kniha je velmi čtivá i přes velké množství nezajímavých pasáží o salaristice apod. (ty jsem četl tak nějak samovolně a vlastně ani moc nevnímal, co čtu). Bohužel Lemovi se nepodařilo vytěžit z románu maximum, takže hlavní téma často opouští a zabředává do celkem nudných popisů výzkumů apod. Dávám tedy 75%, 3.8.2014.

Aqualung
16.07.2014

Román jsem jednak četl, a jednak viděl ve filmovém zpracování různých autorů.Základní myšlenka je fantastická a je to Lemův originální vklad do světové sci-fi.Jakýsi podivuhodný oceán, který je obdařen fantastickou schopnotí proniknout do duše kosmonautů a zhmotňovat jejich představy a tužby.A to doslova.Jen ten výběr, ten výběr.To kdyby šlo ovlivnit.Ale je nezbadatelný jako Bůh, a tak ve vesmírné lodi vznikají místy bizarní situace...nebudu se tímto směrem dále rozepisovat.Řekl bych, že na druhé straně spektra stojí A.C.Clarke s Davidem, který se rozhodnutím našich tvůrců stává nehmotným uzlem energie a je oproštěn od veškeré tyranie hmoty.Řekněme, že se s jistou licencí stává Bohem s počertech lidskými rysy.A také s tím umí zacházet.Tyto dva krásné protipóly jsou nezapomenutelné.Alespoň ne pro Ty, kteří tak jako já uchopili a pojali díla Stanislava Lema a A.C Clarka.

muchtarka
30.06.2014 3 z 5

Pěkný a nápaditý příběh, ale ačkoliv jsem knihu hltala, byla pro mě tak trochu zklamáním. Pasáží popisujících různé útvary apod. na mě bylo prostě moc, po několika stránkách jsem si už ani nepamatovala, co že se to vlastně popisuje. Připadá mi, že příběh tvořila snad jen tak polovina knihy a upřímně z konce jsem byla celkem zklamaná, chybělo mi nějaké šokující vysvětlení, vlastně chyběl téměř jakýkoliv šok, protože většina událostí je poměrně předvídatelná. Je to škoda, protože ideově má kniha vysoké ambice.