Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 975 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

jejda.majda
25.03.2021 4 z 5

Kniha vydaná minulý rok a mnohými velmi opěvovaná. Příběh popisuje několik let v životě jedenáctiletého Štěpána, kterému se rozvedli rodiče a nemá to vůbec jednoduché. Není to veselý příběh, občas na vás z něj padá velká tíha.

Knížka je velmi čtivá, hezky a rychle se mi četla, ale nemůžu se zbavit pocitu, že jsem čekala trochu víc. V příběhu byly často různé odbočky, které slibovaly další rozpracování, ale nakonec nikam nevedly, což byla škoda. A myslím, že jsem také celkově čekala trochu větší depku a na konci větší překvapení z toho, jak to celé dopadlo.

Nicméně jestli se vám dostane do ruky, přečtěte si jí. Tím, jak pěkně je čtivá, dostane i vás.

mag097
21.03.2021 5 z 5

Je to skvělý příběh o rodinných vztazích, o těžkém životě matek samoživitelek i o problémech stáří. Je to příběh, který se vám vryje pod kůži a budete na něj po jeho dočtení ještě dlouho vzpomínat.
Autorka používá sice poněkud strohý styl psaní, ale právě to se mi na knížce moc líbilo, že byla taková správně "surová".

DeKo1996
20.03.2021 5 z 5

Krásná kniha o životě jedenáctiletého chlapce.

Marekh
19.03.2021 4 z 5

Na knihu mne nalákalo vysoké hodnocení, a tak jsem se do knihy začetl. Kniha má 3 části. První a třetí část je vyprávěna z pohledu Štěpána a druhá část je vyprávěna z pohledu jeho mamky Eleny. Štěpánův život sledujeme v rozmezí několika let, od jeho dospívání až po nástup na gymnázium. Je to román ze života, v některých okamžicích hodně smutný, ale uvěřitelný. Štěpán neměl z mého pohledu jednoduchý život, ale přesto se snažil pomáhat, jak nejlépe dovedl. V románu sledujeme také jeho první lásky a bylo mi sympatické, že Štěpán je knihomol. :)

Kniha se četla celkově době, i když některé části mi připadaly trochu nudnější, i když byly ze života (supermarket Billa). Některé Štěpánovy hlášky působily na mne zvláštně (jop, na pána) a také byla zajímavá Štěpánova sexualita v jeho věku. Když si vzpomenu na základní školu, měl jsem úplně jiné myšlenky než na holky, ale u každých dospívajících je to pochopitelně odlišné a také dnešní doba je zcela jiná než v minulosti. Někdy jsem také nedokázal pochopit Štěpánovu mamku v určitých rozhodnutích. Oblíbil jsem si Štěpánova dědečka, i když se mi trochu nelíbilo jeho vyjadřování („ale hovno“). Román otevírá řadu témat k zamyšlení a vyvarování se chyb, kterým můžou dospívající předejít.

Celkově hodnotím knihu pozitivně, i když nehodnotím na plný počet hvězdiček. Je to kniha ze života a myslím si, že mnoho dospívajících dětí může v tuhle chvíli prožívat podobné situace jako Štěpán a mohou se s ním ztotožnit a tím pádem ponořit do příběhu a všechno s ním prožívat. Knihu hodnotím na 80 %.

V románu je zmínka také o knize HLUPÁK GIMPL, kterou napsal polský spisovatel I. B. Singer. Tato kniha mne nalákala, abych se po ní časem poohlédnul. Jako zajímavost ještě uvedu, že Štěpánova mamka připravovala strouhanou mrkev s jablky, kterou promíchala, zakápla kapkou citronu a přidala cukr. Tento pokrm si také připravujeme, i když nepřidáváme do něj cukr, poněvadž si myslíme, že je zbytečný, protože jablka sama o sobě jsou sladká. Nicméně je to dobrý recept, když člověka „honí mlsná“ a nechce sáhnout po nějaké sladkosti. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Pravda je jen jedna, ale každý má tu svoji.

ErikaJ
18.03.2021 5 z 5

Smutný, bolestivý, a přitom krásně napsaný příběh o jednom chlapci, který musel bohužel předčasně dospět a začít se spoléhat pouze na sebe. Sami víme, kolik dospělý člověk musí vynaložit sil, aby všechny životní perepetie kolikrát ustál. A co teprve takový malý kluk, s kterým se život nemazlil? Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy ze života a hlavně všem náctiletým, aby zjistili, že dětství a dospívání může být mnohem těžší, než to jejich. Třeba si pak toho svého budou i víc vážit.

VeruHoráková
17.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha plná emocí a momentů k zamyšlení. Příběh se četl sám, a ačkoliv mi bylo z knihy smutno a Štěpána mi bylo pořád líto, tak rozhodně knihu doporučuji. Přečteno jedním dechem

Kantynka
13.03.2021 5 z 5

tahle knížka byla smutná, ale zároveň skvělá. kniha je psaná z pohledu Štěpána a jeho maminky. sledujeme život Štěpána, jeho dospívání, první lásky, spoustu starostí a život jeho rodiny. ze začátku mi z ní bylo strašně úzko a smutno, autorka dokázala skvěle popsat emoce postav a atmosféru dané situace. postupem času jsem se úplně ponořila do příběhu a žila ho s hlavními postavami a nemohla se od knihy odtrhnout. byla čtivá, skvěle napsaná a určitě ji moc doporučuji. nebylo to lehké čtení, ale jinak byla super.
určitě se chystám na autorky další knihy.
četli jste knihu Soběstačný? líbila se?

wercayk
10.03.2021 4 z 5

Krásná kniha o dospívajícím klukovi, který byl nucen dospět o něco dříve než jeho vrstevníci.

Scheila
09.03.2021 5 z 5

No jako wow. Tato kniha byla fakt jako drsná. Příběh dospívajícího chlapce. Kterému život přichystal opravdu hodně překážek. První lásku, odchod tatínka, život s matkou, která se nedokázala o nej starat, život se starým dědou a život vlastně v osamění. Myslím ze na jednoho člověka je to opravdu dost, natož pak na dítě. Autorka má můj velký obdiv za naprosto luxusně popsaný pocity jedenáctiletého chlapce a jeho maminky.
Tuto knihu, by si měl přečíst každý kdo si myslí, že jeho život stojí za nic.

ellis3
06.03.2021 5 z 5

Velmi náročná kniha. Nevěřila jsem, že ji dočtu. Ale nešlo přestat. Po dočtení mám pocit, jako bych prožila neskutečně těžkou životní etapu. Je mi smutno, a zároveň jsem ráda, že naděje zůstává. Opatruj se, Štěpáne...

pakoshka
05.03.2021 5 z 5

Nádherný. Ale hlavně smutný. Pokoušela jsem se knize chvíli vzdorovat, protože ten hype okolo ní je dost výraznej, ale tady je vážně proč. Zuzaně Dostálové jsem věřila o Štěpánovi každý jedno slovo, který mi naservírovala, nechala jsem se dojmout, pousmát i se rozbrečet. Obyčejní lidi, životy, generace, zkušenosti, slabosti, nemoci. Potřebuju víc knih od autorky.

Abych nebyla úplně nekritická, druhá část knihy, vyprávěná z pohledu matky, mi přišla slabší.

Připisuju k Hotýlku na svůj seznam 'Doporučuju, kudy chodím'.

rozarada
04.03.2021 5 z 5

Doporučuji přečíst, jen nečekejte oddechovku. Přes všechny těžkosti nese kniha velkou naději.

barbora1919
02.03.2021 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších a zároveň nejsmutnějších knih, které jsem kdy četla. ♥️ Slzy tekly proudem, což se mi během čtení dlouho nestalo. Příběh Štěpána se mi prostě vryl pod kůži, autorce jsem věřila každé slovo. Za mě geniální!

Janinkakr
01.03.2021 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst. Kniha u mě vyvolala hodně emocí. A i slza ukápla.

Blondebookdevil
25.02.2021 3 z 5

Kniha od české autorky Zuzany Dostálové vyšla loni a já po ní tak trochu pokukovala. Mám totiž poslední rok větší zájem a chuť na současnou českou. A tak jsem se do ní pustila, bez očekávání či vědomí, o čem kniha vůbec je. V 1. části je vypravěčem třináctiletý Štěpán, který to nemá doma jednoduché - jeho rodiče se rozvedli, maminka je nemocná a on často musí pobývat u dědy. Ve škole nijak zvlášť nevyniká, kamarádů má po málu a holky jsou taky nudné. Přesto bylo jeho vyprávění podané zajímavě, pohled puberťáka na spoustu věcí je pravdivý a nezkreslený. V druhé části se vypravěčkou stala jeho matka a to už tak zábavné nebylo. Chodí na chemoterapie, dře se do úmoru v Bille, aby měli peníze a kvůli své nemoci nechává často syna u jejího otce, se kterým se navíc léta nebaví. Není moc schopná si najít po letech další vztah. Pak se vyprávění ujal opět Štěpán, skoro 16letý mladík, jehož život nabral nečekané obrátky a on je nyní zodpovědný za svou budoucnost, takže se stará o starého dědu, pilně se učí na přijímačky na gympl a cvičí. Perličkou pro mě byla postava Evy, která to hochovi a celému příběhu trochu zpestřila. Nicméně celkově to pro mě nebylo nic dechberoucího a pravděpodobně za pár týdnů zapomenu, o čem jsem četla.

Mychaela
24.02.2021 5 z 5

"Když máš možnost, dej. Aspoň pomocnou ruku."
Hrozně silná, emotivní, smutná, těžká, krásná kniha.
Víc k ní asi psát nebudu, stejně bych to slovy nedokázala správně vyjádřit.

jana2144
14.02.2021 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že Štěpánova část příběhu byla mnohem lepší než jeho mámy, kde některé pasáže se opakovaly a byly zdlouhavé. Nicméně četlo se to skvěle, člověk s tím klukem jakoby dýchal a bohužel je dost pravděpodobné, že takto žijou děti i v běžném životě...což je tedy děsivé.

pocketka
11.02.2021

Nemohu tuto knihu hodnotit pomocí hvězdiček, ani nemohu říct, jaká byla. Musím ji zařadit k nedočteným, ale věřím, že by si zasloužila hvězd pět. Nejsem pro ni teď v tom pravém rozpoložení, byla tak těžká, že nemohu ve čtení pokračovat. Otce s Janou bych nejraději propleskla a jakmile matka onemocněla, knihu jsem odložila. Nemám na to pokračovat ve čtení, myslím, že by to byla ta psychicky nejnáročnější kniha, co bych kdy musela přečíst.

blackoutzuzi
09.02.2021 5 z 5

Pořád nechápu, jak to autorka dokázala. Jak dokázala ze zdánlivě obyčejného příběhu vytřískat tolik. Tolik emocí. Po dočtení jsem jen zaklapla knihu a asi dvě minuty zírala do prázdna a celé to vstřebávala a rozdýchávala. Tohle bylo tak krásný, dojemný, smutný a především taaaak autentický! Já věřila úplně všemu.

dani.mertova
08.02.2021 5 z 5