Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 977 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

Ventimiglia
06.02.2021 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, abych knihu přečetla na jeden zátah. Možná jsem potřebovala hrdinu, se kterým bych mohla dýchat, a to Štěpán tedy je. Když dává pozor na drobečky, protože člověk může umřít, shýbne-li se pro ně, málem mi to pro něj utrhlo srdce. Když se na své rodiče zlobí a zároveň je má zoufale rád, rozumím mu, když dědečkovi donese půjčené housle, raduju se s ním, když vezme dědečka na ryby, trnu hrůzou, aby ten výlet dopadl dobře, a pak vydechnu úlevou a radostí. A tak se ptám: čím to je, že v těch krátkých, strohých větách, ve stylu, který si na nic nehraje, je tolik síly? - Skvěle napsané.

jahlina
04.02.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila hodně. Prožívala jsem se Štěpánem jeho životní úděl, ke kterému se ale na svůj věk dokázal postavit čelem. V jedenácti letech, kdy by si měl ještě užívat dětství, si musel zvykat spoléhat se sám na sebe, protože hlavní pilíře jeho života nefungují úplně tak, jak by měly. Zajímavé je i prostřídání vypraveče (dvě části jsou vyprávěny z pohledu Štěpána, prostřední část z pohledu matky) a nabídnutí jiného úhlu pohledu. Knížka je napsaná čtivě, těžko se odkládala.

Sabča92
03.02.2021 5 z 5

Tohle byla opravdu výborná kniha. Dokázala ukázat lidi v jejich nečernobílé podstatě, reálnosti. Hlavní hrdina je zde chlapec Štěpán, který je tak hodný a laskavý, že kdybych mohla, moc ráda bych mu pomohla. Jeho osud není lehký. Kniha je vyprávěna ze dvou úhlů pohledů, z pohledu Štěpána a jeho maminky Elen. Maminka, otec, dědeček a Štěpán, to jsou hlavní hrdinové této knihy, která mě opravdu dostala. Nejen, že jsem knihu nedokázala odložit, s příběhem jsem žila při čtení i po něm. Zajímalo by mě, jak to bylo dál.

Radka_p
01.02.2021 5 z 5

Kniha mala veľké instagramové ohlasy a keďže ja mám české autorky veľmi veľmi rada, tak som do toho išla ako inak s veľkými očakávaniami.
Po prvých 50-tich stranách začalo vo mne narastať podozrenie, že toto bude "ďalšia" kniha o nešťastnom detstve a o tom ako rodičia vedia rozvrátiť život svojich detí. Nepríjemné tušenie, že toto je hlavná téma o ktorej je teraz trendy písať vo mne síce ostalo, no napriek tomu dávam 5 hviezdičiek. Lebo okrem iného vo mne kniha zanechala množstvo pocitov a Štepo a jeho dedo mi prirástli k srdcu.

sgjoli
23.01.2021 5 z 5

Tato kniha byla neuvěřitelně silným čtenářským zážitkem. Hlavní hrdina, náctiletý Štěpán, jehož osudy sledujeme od jeho 11 do jeho 15 let, toho dostal ve svém mladém věku naloženo fakt hodně, že i leckterý dospělý by měl co dělat, aby se s tím dokázal vyrovnat. Při čtení mi bylo těžko, úzko, Štěpána mi bylo líto. Místy jsem si musela dávat od čtení pauzy, abych dokázala vše vstřebat, protože tato kniha byla občas jedna velká depka. Je to děsivá představa, co si musí některé děti prožít, když řadu věcí nemají jak samy ovlivnit a musí být závislé na dospělých lidech. Z toho fakt mrazí, až mne to přimělo být vděčná za to, jak relativně klidné dospívání jsem měla já.
Zároveň mne fascinovalo, jak věrohodně se autorka dokázala vcítit do náctiletého kluka. Cca 2/3 knihy jsou vyprávěny z jeho pohledu a působilo to na mne dost realisticky. Myšlenkové pochody, emoce + zážitky a problémy, které Štěpán tady prožívá, to všechno se mi tu zdálo zobrazené neuvěřitelně přesvědčivě.
Soběstačný rozhodně není lehkým a veselým čtením, to vůbec ne, ale za pozornost rozhodně stojí. A já nemohu jinak než hodnotit naplno.

keek
21.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Přemýšlím, jestli by knize neslušela větší jednoduchost. Přeplácanost různými tématy (Alza, Ikea, Eva, Amálka, Jana, Tomáš..) mi překážela ve vnímání té čistoty vztahu Štěpána s maminkou a vývoje vztahu Štěpána s dědečkem. Na druhou stranu se jednalo o popis několika let života a každý z těch popsaných okamžiků Štěpána nějak formoval k tomu, kým se stal. Příjemné osvěžení v českých vodách. Opět se zde (bohužel) objevuje onen moderní nešvar "úsporného jazyka", nicméně nad tím tentokrát přimhouřím oči. Protože dědeček. A bezpochyby i Štěpán.

mysterygirl
19.01.2021 5 z 5

Krasny a moc dojemny příběh..

Ozinka
17.01.2021 5 z 5

Takový hodný kluk a takový těžký život. Krásně napsané. Nejednou i slzička ukápla.

Sorrow
14.01.2021 4 z 5

Kniha Soběstačný v sobě na první pohled obsahuje mnoho prvoplánových premis – rozvod, neuspokojivý vztah s „macechou“, nemoc, stáří, proměnu dítěte v teenagera – Zuzana Dostálová je však na rozdíl od jiných v současnosti vydávaných autorek (Soukupová, Hůlová) zpracovává poněkud odlišnou optikou. Mladý Štěpán totiž absolutně vypadává ze škatulky takového toho typického teenagera, který má všechno na háku a každého jenom sere, aby na sebe upozornil. Naopak, on je vlastně ze všech protagonistů knihy tím nejvíce dospělým. Jeho snaha za každou cenu rychle dospět, aby se stal plnohodnotným členem společnosti rozbrnká emoce i těch, co mají srdce z kamene a donutí zamyslet se nad štěstím a přepychem, v němž většina z nás žije. Autorka do příběhu velmi elegantně vplétá témata všední (únavná práce v Bille, nechuť jíst blafy, které nám předhazuje někdo jiný, první vztah), ale i ta závažná (nemoc, obtěžování dětí, kontroverzní otázka léčitelství a další). Byť se pro lehkost stylu může zdát kniha celkem odpočinkovou záležitostí, právě tematickým záběrem čtenáře pěkně potrápí. Má potenciál oslovit širokou čtenářskou základnu, neboť je (jak už bylo řečeno) stylisticky přístupná a zároveň si v ní každý najde námět, který mu bude blízký nebo se u něj alespoň zamyslí. Ačkoliv je jistě adresována spíše dospělému čtenáři, nebála bych se Soběstačného podstrčit i teenagerům, zejména těm žijícím bezstarostným a snad i trochu rozmazleným způsobem života.

Maky78
09.01.2021 5 z 5

Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena.
Pravda je jen jedna, ale každý máme svoji.
Ale, hovno.
Luxus 5* je málo

S.H.
09.01.2021 5 z 5

Nikdy bych nečekala,že se mě tak pohltí kniha o "malém" chlapci,který to doma nemá jednoduché. Ale je neskutečný,jak i v tak složitém prostředí se dokáže odrazit a být skvělý.

terinkha
04.01.2021 5 z 5

Uf, knihy s takovým tématem jsou vždycky vydatný a těžko se o nich mluví, zanechají ve vás spoustu dojmů a pocitů, přinesou do života třeba trochu uvědomění a vděčnosti za to, co máme (a co třeba nemusíme vůbec řešit!).
Tuhle knihu by si měly přečíst všechny děti, který tak trochu vyrůstaj se zlatou lžičkou v puse a nevážej si toho, co mají. Protože tohle je bohužel realita nejednoho dospívajícího. Na druhou stranu, právě z těchhle bojovníků pak většinou vyrůstají silný osobnosti.
Plný počet hvězd, za skvělý téma, styl psaní, za důvod k zamyšlení.

1alena1
02.01.2021 5 z 5

Emočně neskutečně silný román, skoro celý jsem ho probrečela. Úžasný Štěpán, tak silných dětí by se našlo asi velmi málo, ale toho kluka život tak vycvičil a díky tomu, čím si prošel, se z něj stal předčasně opravdový CHLAP. Takový život by zlomil mnohem staršího jedince. Nádherně napsaný román, který budu ještě dlouho vstřebávat. Kéž by se dnešní rozmazlené děti uměly postavit takto k překážkám života a neměly jen nastavenou dlaň.

čika
01.01.2021 5 z 5

Asi jedna z najdojimavejsich knih, ktoru som v poslednom case citala. Pritom napisana usporne, bez patosu.

Weruschka
01.01.2021 4 z 5

Smutny pribeh, ale cetl se jednim dechem. Urcite si od teto spisovatelky jeste neco prectu.

Melanka
01.01.2021 5 z 5

Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout. Skvěle napsané, nijak srdceryvné, ale přesto dojemné, někdy i úsměvné čtení. Myslím, že až půjdu nakupovat do Billy, na knížku si vždy vzpomenu :-).

Eva03
01.01.2021 4 z 5

Velmi poutavý příběh, skvěle se čte. Zaujal mě zejména popis, jak se syn cítí v nové rodině svého otce. Velmi trefné! Místy mi připadal nepravděpodobný věk hlavního hrdiny - že by byl tak samostatný. Taky závěr knihy byl na můj vkus trochu "přitažený za vlasy", nicméně dojem z knihy mi to nezkazilo a doporučila bych ji hlavně všem rodičům!

betth
31.12.2020 3 z 5

Velmi čtivé, zajímavá forma psaní (dva pohledy). Nicméně mi přišel příběh místy přestřelený (například epizoda s Evou). Celkově ale dobré čtení.

Mikkinnen
28.12.2020 5 z 5

Velmi zajímavý úsporný styl psaní, kterým autorka docílila popisu těžkých životních osudů, bez patosu a nánosu sentimentu. Úžasná kniha, v které je spousta okamžiků, u kterých si řekneme "to znám". Jistěže svým dějem je kniha náročná, ale takový už je život. Jak autorka zkrze jednu postavu říká "Bůh dal lidem ramena, aby ne nich mohli nosit břemena". A tak to je. Tohle je prostě život. Každopádně kniha si rozhodně právem zaslouží 5*. Skvělý literární počin na naší knižní scéně!

jannik
27.12.2020 5 z 5

Ani nedokazu popsat tuhle knihu... od zacatku me naprosto pohltila a vypraveni nejsympatictejsiho kluka na svete a jeho maminky jsem zhltla jednim dechem. Stepa je muj hrdina za to, jak se dokaze vsemu postavit, jak vsechno zvladne a od jeho dedy mam par zivotnich mouder, ktera snad nikdy nezapomenu. Ono to muze znit trochu depresivne a opravdu jde o drsne rodinne drama, ale vsechno se odehrava tak nejak civilne a nesnazi se znasilnit ctenare k slzam. Zivot je proste tezky a je na nas, jak se ke vsem tem zivotnim vyzvam postavime.