Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 977 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

Šebestová3
16.12.2020 4 z 5

Sice jsem chvíli autorku podezírala, že jí na vydání knihy přispěl obchodní řetězec Billa, protože v určitých pasážích knihy mi už Clever produkty, slevy na jogurty a bodíky na plyšáky lezly krkem a hledala jsem na obalu knihy logo Billy :-)
Ovšem...jinak byla kniha parádní sondou do života školáka, který si projde tolika životními zvraty, že být soběstačný, je pro něj jediná možnost přežití, zvlášť když se kvůli onemocnění maminky dostává k dědovi, který právě soběstačný být přestává. Výborný příběh.

josska
14.12.2020 5 z 5

Na knihu jsem četla samou chválu a musím souhlasit,skvěle napsané,čtivé,smutné,ukapla i slza,,no prostě život,,,Být soběstačný,je duležitý,,ale někdy to nejde i když člověk moc chce,,,,a ta věta ,,Buh mi dal ramena,dává mi i břemena,je víc než pravdivá,,,co dodat,doporučuji přečíst,těším se další knihy autorky a pět hvězdiček,dala bych i víc,,,,,

wicca.w
06.12.2020 5 z 5

Knížku jsem přečetla během chvilky a dost se mnou emočně zacloumala. Moc dobré. Musím se přiznat, že jsem několikrát "zamáčkla slzu", nešlo to jinak. Kdybych mohla dát více hvězdiček, neváhám.

Kanimůra2
05.12.2020 5 z 5

Dlouho jsem se chtěla přihlásit na Databázi. Kniha Soběstačný o tom rozhodla. K tomu se prostě musím vyjádřit.
Na knihu jsem narazila náhodou, ale měla vysoký hodnocení. No zkusím to, řekla jsem si.
O jedenáctiletým klukovi? Hmm, za co??
Za všechno!!!
Opravdu silný silný příběh. Smutný. Krásný. Kdybych mohla dát 10 bodů, dám 11.
Když jsem knihu dočetla, zůstala jsem v klidu sedět, "dožívala" jsem si to. Nechtěla jsem si zrušit to kouzlo.

Annannas
30.11.2020 5 z 5

Velmi, velmi silné. Rozhodně stojí za přečtení. Řada níže uvedeného v komentářích vše úžasně vystihuje - před tím klobouk dolů, protože mě došla řeč.... já sedím a prostě tleskám autorce.

fruitbueno
30.11.2020 5 z 5

Bez jediného zamyšlení plný počet bodů. Citlivé, dojemné a uvěřitelné zachycení průměrné české rodiny, která spíš nefunguje než funguje. Hlavní hrdina a jeho postoje mě překvapil, dojímal, přála jsem mu jen to nejlepší. Autorce se dílo opravdu povedlo i formálně. Knize není co vytknout.

sioux
26.11.2020 5 z 5

Čtivý, přesvědčivý, dojemný, komorní příběh české autorky. Všechny charaktery byly skvěle vykresleny a dokázal jsem se do nich vžít. Autorka výborně pochopila myšlení mladého chlapce, skvěle zachytila pocity matky a dědy.
Strašně mě to bavilo a mrzelo mě, že už to skončilo.

Stani95
26.11.2020 5 z 5

Výborný a Zuzana Dostálová je prostě jedna z nejlepších českých spisovatelek. Tak objektivně popsáno, bez příkras, ale ne depresivní. Reálný.

lenkaabooks
23.11.2020 5 z 5

Štěpána potkáváme v jeho 11letech, kdy zůstává sám s maminkou a během čtyř let s ním zažíváme jak rychle musel dospět. Knihu jsem si užila, Štěpán byl úžasně empatický syn a vnuk a kamarád, bude mi chybět.

RADOST
21.11.2020 5 z 5

"Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena.
Jsem soběstačný."
Soběstačnost. Slovo mnoha významů podle toho, o jakou úroveň soběstačnosti usilujeme. Hrdinové této knihy tu svou soběstačnost z různých důvodů nezvládali. Jen ten nejslabší z nich si stanovil program a usilovně o ni bojoval. A nejen o tu soběstačnost základní, existenční, ale i duchovní, citovou. Potřeboval radost a lásku a uměl ji neokázale dávat.
Výborná kniha, v myšlenkách se k ní stále vracím.

teacup
08.11.2020 4 z 5

"Když máš možnost, dej. Aspoň pomocnou ruku."

Dobrý to bylo. Přečteno na tři posezení. Děda je borec. U scény, jak jel Štěpán s dědou naposled na ryby, jako by někdo krájel cibuli. No a někteří lidi jsou holt stupidní kreténi.

Blanche3
07.11.2020 4 z 5

Od první stránky velmi čtivé. Příběh je uvěřitelný a autenticky podaný, autorka až překvapivě dobře postihla vývoj v uvažování hlavního hrdiny během několika málo let, kdy musel vlivem okolností rychle dospět a převzít zodpovědnost sám za sebe i za někoho druhého. Bylo mi až líto, že se s tímhle sympatický klukem musím rozloučit.

dagmar139
04.11.2020 5 z 5

Moc krásně napsaný příběh. Ta křehkost a zranitelnost dospívání z něho vystupuje. Strašně fandíte dospívajícímu klukovi a nesmí mu nikdo ublížit.

Miretti
01.11.2020 5 z 5

Tak moc jsem chtěla popsat všechny ty emoce,co ve mně po přečtení této knihy zůstaly, ale jak jsem předpokládala, slova mi došla. Výborně napsaná kniha paní autorky, kterou jsem do té doby neznala. Emočně velice silná, dojemná, zasáhla mě podobně jako Vrány. Člověk bere spoustu věcí jako samozřejmost, ale tak to není. Zastavte se, najděte si čas na své blízké, prožijte každý den s pokorou a vděčností...a tuto knihu si opravdu přečtěte....

bralenka
29.10.2020 5 z 5

Smutný, krásný a napínavý příběh. Kniha se mi moc líbila a doporučuji.

Evikj
28.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha..

petula22
26.10.2020 5 z 5

To je tak krásná a zároveň tak smutná knížka....mládí versus stáří...a věta "Jsem soběstačnej"... Netřeba víc psát, přečtěte...

Pavlína197
26.10.2020 5 z 5

Tenhle příběh mě hodně zasáhl. Četla jsem a četla a nemohla se utrhnout, dokud jsem nedočetla.

flycat
17.10.2020

Úžasná kniha,smutná to ano,ale s chlapce jsem neměla pocit že to nezvládá,naopak spíš některé děti co mají vše a vše dokonalé,mají větší problém,než hlavní hrdina.Naopak ,díky celé jeho životní situaci z něho vyrostl samostatný hodný člověk....bohužel příliš brzy,...

magnolia
17.10.2020 3 z 5

Tak se přidávám k uživatelce Pett, která to vystihla - bylo toho moc, těch neštěstí a nahozených témat... nejvíce jsem uvítala, že hrdinkou je konečně jednou i "obyčejná" prodavačka v supermarketu a ráda jsem nahlédla do tohoto pracovního prostředí. Také téma stáří a stárnutí blízkého člověka, je v knize docela dobře přiblížené, bez idealizování. Jenže, jakkoli je román čtivý (pořád se něco děje, jste zvědaví, co bude dál), čekala jsem větší hloubku a uvěřitelnost postav, vztahů a činů.