Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 977 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

lencin
08.05.2021 5 z 5

Příběh kluka Štěpána a jeho rodiny, který začíná v jeho jedenácti letech. Tři části, nejprve pohled malého Štěpána, pak vyprávění jeho matky Elen a ve třetí části opět Štěpán, jen dospělejší.
Život se s námi nemazlí a špatná komunikace má pro nás často dalekosáhlé následky.
Kniha mě zaujala.

bookbypatrik
06.05.2021 4 z 5

4.5
Dost smutné, reálné a bolavé.
Několikrát jsem se v příběhu viděl, několikrát jsem s hlavní postavou soucítil a několikrát mě poslech naprosto emočně vyždímal. Pokud vás oslovily Vrány, pusťte se i do Soběstačného.

petaSk
06.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem slyšela samou chválu, byl jí celý instagram. Těšila jsem se (a taky trochu bála) na příběh, který mě rozseká, protože pokud jsem na něco citlivka, tak to jsou strádající děti.
Kniha je rozdělena do tří částí. První je vyprávěna z pozice malého Štěpána, od kterého odešel tatínek a on zůstal sám s maminkou v chudobě. Myslí si, že je mamince na obtíž, že ji stojí moc peněz a otec se příliš změnil a zdá se, že o syna už nestojí.
První část byla nejvydařenější, i když už z ní čišela až příliš velké bolestínství.
Druhá část je popisována z pohledu maminky Elen, která pracuje v Bille jako prodavačka. Scény z Billy se ale příliš opakovaly, bylo to až ubíjející číst. A autorka v ranách osudu ještě přitvrdila.
Ve třetí části se vracíme k už staršímu Štěpánovi, který se proměnil...nebudu říkat jak, ale jeho proměna byla pro mě zklamáním, knihu totiž tak trochu shodila svou neuvěřitelností.
Nejvydařenější pro mě byla první část, a kdyby autorka zůstala u ní, udělala by nejlíp.
Za mě zklamání, čekala jsem od příběhu více relatiy, ale spíše se mi zdálo, že se mi až moc snaží hrát na city.

karol.cadex
06.05.2021 5 z 5

Do Štěpánka jsem se upřímně a maminkovsky zamilovala.
Útlá, ale o to silnější knížečka plná smutných lidských osudů.
A jako chovatel suchozemských želv strašně cením obálku a i rady k chovu, hlavně vlhčit!
Jen jsem nepochopila pána v oranžovým svetru v Alze, to co za ten IPhone chtěl?

vekkr
28.04.2021 5 z 5

Bylo to přesně to co očekáváte,zamyšlení,poučení,dojetí.Někomu to holt život pořádně nadělí.

adevis
26.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem “přečetla” ve formě audio poslechu. Nejprve jsem si stáhla ukázku a když jsem slyšela přednes od Lukáše Hejlíka, musela jsem si ji koupit celou. Nelituji. Kniha Soběstačný se stala mou první poslechnutou audioknihou a to je úspěch, protože se mi u “cizích” slov skvěle usíná :)) Výborně jsem se bavila a nevěděla jsem, zda se mám smát nebo brečet.
A teď něco málo k ději (málo, protože o ději vám toho nikdy moc nepíšu).
Štěpán je statečný chlapec, který to nemá v životě vůbec lehké. Rodiče rozvedení, táta s prominutím naprostý pako (na toho jsem měla nervy!), maminka vážně nemocná, dědeček na pokraji sil. Na první dojem si myslíte, že soběstačným se chce stát hlavně Štěpán, ale v poslední části knihy vám dojde, že není jediný, kdo o to usiluje.
Tato kniha ve mně zůstane ještě hodně dlouho. Její nelehké téma nikdy nezapomenu a všem, kdo ji ještě nečetl, přečtěte si ji. Spíš si ji teda poslechněte, protože to byl OPRAVDU ZÁŽITEK S VELKÝM ZET!

Audrina
21.04.2021 5 z 5

Knížce jsem se poměrně dlouho vyhýbala, měla jsem pocit, že příběh takto mladého chlapce mě nebude tolik bavit. A vlastně jsem se bála, že poté nebudu z knihy tolik nadšená, jak bych měla být.
Příběh mě ale dostal stejně jako většinu čtenářů přede mnou. Velmi tragický příběh chlapce, který musel být soběstačný dřív, než by správně měl. S pocitem, že můžete být někomu na obtíž je totiž něco, s čím by neměl bojovat nikdo

stesti.s.knihou
21.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedná se o příběh dvanáctiletého Štěpána, se kterým se život nemazlí - rodiče se rozvedli, otec si našel novou paní, která Štěpána nemá moc v oblibě, navíc se z něj stal hipster s dlouhým vousem a odhalenými kotníky; Štěpánova maminka je nemocná a jako prodavačka v Bille je dosti na štíru s penězi; a aby toho nebylo málo, Štěpánův dědeček má díky svému staří problém postarat se sám o sebe, natož o náctiletého chlapce. Není proto asi překvapením, že se Štěpán snaží stát soběstačným, aby byl co nejdříve schopen stát na vlastních nohou a nebýt odkázán na pomoc dospělých. Lehko se to řekne, ovšem trochu hůř už se to dělá, obzvlášť, pokud je člověku dvanáct let.
Celý příběh je moc hezký. Smutný, ale hezký. Donutil mě zamýšlet se nad tím, jak skvělý život vlastně žiju. Neubránila jsem se srovnání s Vranami Petry Dvořákové - přece jen, jedná se o českou autorku a dětského hrdinu s nelehkým osudem. Vrány mne určitě zaujaly více - zejména to, jak silný příběh byl vykreslen na tak málo stranách, nicméně ani Soběstačný nezůstává moc pozadu.
Knihu určitě doporučuji všem. Jedná se o příběh, který je napsán velice svižně a čtivě, avšak popisuje nelehké téma, které vás donutí zamyslet se nad jednotlivými lidskými osudy. Mně se to moc líbilo.

soupik2012
19.04.2021 5 z 5

Štěpán je kluk, který se nejspíš může vyskytovat pouze v románu, nebo snad pohádkách? Pamatujete si na seriál Bambinot? Ideální dítě, tak to je právě Štěpán. Ale v románech je povoleno skoro všechno a tak jsem byla moc ráda, že jsem měla tu možnost se Štěpánem prožít těch několik společných hodin. Kluk žije pouze s maminkou, otec od nich odešel a aby toho nebylo málo, tak se potýkají s vážným nedostatkem peněz. Kniha nám příběh vypraví nejprve z pohledu Štěpána a po sléze také z pohledu jeho matky. To je ideální způsob vyprávění, protože na konci nezůstanou žádné nezodpovězené otázky. V letošním roce jsem zatím "krásnější" román neposlouchala. Audiokniha je také velice vydařená. Štěpána načetl pan Lukáš Hejlík. Svůj part načetl velice dobře, ale spíš se do vyprávění hodil nějaký mladší hlas. Matku načetla naprosto dokonale paní Zuzana Kajnarová.

katallinka
14.04.2021 5 z 5

Velmi smutný příběh. Po celou dobu čtení mi bylo Štěpána moc líto. Tolik smutných a děsivých témat v jedné knize. Nejhorší je, že to mohl být příběh každého z nás. Knihu jsem poslouchala a myslím, že zpracování příběh posunulo, ještě o něco výš. Nejlepší audiokniha!

kikidok
13.04.2021 5 z 5

Kniha byla dost silná. Líbilo se mi, že se autorka nebála smutných témat. Štěpán vlastně nakonec dostane to, co celou dobu chtěl, ale vlastně nedostane. Kniha ukazuje život ne zrovna bohaté rodiny, která rozhodně nemá v životě štěstí a je velmi důležité si to jako průměrný člověk uvědomit.

kiraa
12.04.2021 5 z 5

Nemám v zásobě tolik hvězd, kterýma bych onálepkovala tuhle neskutečnou knížku. Od prvních stránek jsem věděla, že mám před sebou další českou top strop. Vyprávění z pohledu dospívajícího Štěpána a jeho maminky. Existenční problémy, nemoc a tragická událost, která rodinu rozdělila. Všechny hlavní postavy neskutečně vykreslený, dospívající Štěpán, máma a bojovnice v jednom Elen, bombarďák děda a slaboch ultrakokot táta Hugo (pardon, nemohu jinak). Nikdy už nebudu chtít v Bille body, plyšáky, ani vrátit shnilej pomeranč. Nikdy teď ani v příštím životě :) Tak moc dojemný, smutný, nadějeplný a přesto nedepresivní.
Doporučuji audio verzi, která samotný příběh posunula ještě o pár příček blíž ke hvězdám.

Ditules
11.04.2021 4 z 5

Skvělá knížka vypravena pohledem Štěpána a jeho mámy. Bylo to čtení dojemné, smutné, k naštvání i plné naděje.

Anitram22
09.04.2021 5 z 5

S pořízením této knihy jsem dlouho otálela a udělala jsem velkou chybu, měla jsem si ji totiž pořídit hned, jak jsem si zde přečetla její hodnocení. Kniha se četla snadno, doslova jedním dechem. Naprosto úžasně vystižené momenty, situace, pocity, problémy běžného života. Chvílemi mi bylo z knihy docela hodně smutno a měla jsem slzy na krajíčku hlavně z toho, jak se život "nemazlí" s dospívajících dítětem, které si má užívat dětsví a ne starosti dospělých. I když Štěpán se s tím popral bravůrně, no ono mu nic jiného vlastně ani nezbylo.

Knihu určitě doporučuji. Jakmile do ní jen nakouknete, aby jste věděli třeba jak je psaná (já to udělala hned, jak mi přišla - nic jiného mě už pak nezajímalo) už vás nepustí až do doby, než ji dočtete a to bohužel nebude trvat moc dlouho. Za mne opravdu moc krásná kniha.

Teď už můžu konečně v klidu dočíst Kde zpívají raci :-)

katulkav
07.04.2021 4 z 5

Skvěle psaná kniha,kterou jsem přečetla v podstatě během jednoho dne. Moc mi seděly krátké a stručné věty,díky kterým mi oči po řádcích příběhu rychle utíkaly. V několika momentech jsem měla slzy na krajíčku. Příběh Štěpána a jeho předčasného dospívání se mě opravdu dotkl.
"Bůh mi dal ramena,dává mi i břemena."

Katerina015
06.04.2021 5 z 5

Tak vyborna kniha. Neskutecne, s cim si 11-15 ti lety kluk musel projit... A jak to dospelacky vsechno zvladnul.
Kniha se mi moc libila, mrzi me, ze jsem ji odkladala tak dlouho... Kniha je smutna, ale ma v sobe nadherne poselstvi. Dekuji za ni!

Knižní střípky
04.04.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

Co se týče poslechu, tak jsem strašně moc ráda, že jsem zvolila tuto formu četby. Kniha je rozdělena na tři části – první a třetí z pohledu Štěpána namluvil skvělý herec Lukáš Hejlík. Druhá část z pohledu maminky je namluvená herečkou Zuzanou Kajnarovou a hodně mi pomohla v pochopení souvislostí. Pohled na události okem matky byl pro příběh rovněž důležitý. Oba dva interpreti se své úlohy zhostili se ctí a na výbornou, myslím si, že i díky jejich projevu na mě poslech zapůsobil více, než kdybych knihu četla klasicky. Jsem moc ráda, že jsem si počkala na audioverzi a že ji namluvili právě tito dva protagonisté. Byl to zážitek plný emocí a u některých Štěpanových myšlenek jsem neměla daleko k pláči. Děkuji tembr audioknihy za tuto skvělou záležitost.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

bacouch
31.03.2021 5 z 5

Od knihy jsem nic nečekala a byla jsem nadšená. Zuzana Dostálová je autorka, kterou si budu rozhodně hlídat. Skvělá kniha!

kasavubu
30.03.2021 5 z 5

Moc smutný příběh. Klobouk dolů před tím, s jakými problémy se musel potýkat jedenáctiletý až patnáctiletý kluk. Bohužel dětí, které se musí stát takto předčasně "dospělými", je v naší společnosti víc než dost. Největší vztek jsem měla na otce. Zařídil si novou rodinu a syna v podstatě odstavil na vedlejší kolej (i když je otázka, jestli byl v novém vztahu vůbec šťastný, zrovna dvakrát to tak na mě nepůsobilo). Asi největší sympaťák z celého příběhu pro mě byl děda. Líbil se mi jeho vztah k životu, který asi taky neměl úplně jednoduchý. Navíc ho hodně trápil nedořešený vztah s dcerou, Štěpánovou matkou. Na knihu jen tak nezapomenu a vřele ji všem doporučuju.

oskli
30.03.2021 5 z 5

Knihu jsem četla o Vánocích, ale zapomněla jsem ji hodnotit. Pořád si ale ještě pamatuju ten mrazivý pocit, tu beznaděj a obrovský smutek, který jsem při čtení cítila. Kniha je psaná výborně. Stroze a syrově. Navíc mému synovi je 10 let, takže je skoro ve věku Štěpána, když příběh začínal.
Pocit z knihy ve mně zůstal docela dlouho po dočtení, autorka má opravdu velký talent.