Soběstačný

Soběstačný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432843/bmid_sobestacny-uHU-432843.jpg 5 977 304

Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil – odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc – co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. Zuzana Dostálová napsala román o dospívání a dospělosti, o samotě a samostatnosti. Hrdinův život sleduje v rozmezí několika let a vyprávění nenechává jen na něm.... celý text

Chytuš
15.08.2021 5 z 5

"Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena."
Pro Štěpána to platí několikanásobně - jeho cesta dospíváním má hodně přívlastků, rozhodně ale není jednoduchá... Vyprávění o jedné životní ráně za druhou je překvapivě podáno s určitou lehkostí - může za to autorčin styl, kdy jednotlivé postavy staví před životní výzvy, kterým musí čelit a bojovat s nimi. Výsledky takového boje jsou málokdy vítězné, přesto z románu nečiší deprese a beznaděj - ba právě naopak... Ta podprahová naděje a touha po životě dělá z knížky malý zázrak. Velmi zdařilé - dojemné, smutné, lidské, očišťující a silné.
"Když máš možnost, tak dej."

Alena1957
09.08.2021

Kniha ze života, pěkně napsaná, určitě doporučuji.

nicole1990
31.07.2021 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh takový ze života klasický příběh jedné rodiny ,kde se manžel vykašle na rodinu kvůli jiné ženě. Matka pak zůstane na vše sama potácí se v dluzích a nakonec onemocní rakovinou. Štěpán na to kolik mu bylo vše zvládal staral se pak o dědu. Opravdu knížku doporučuji.

Mandlevest
21.07.2021 5 z 5

Původně jsem chtěla včera večer do knihy jen nahlédnout, momentálně čtu jinou knihu, ale nemohla jsem se odtrhnout. Dnes ráno jsem tento zdánlivě obyčejný příběh dočetla a komentář píšu bezprostředně, ještě se slzami v očích. Nádherný příběh, smutný, lidský, dojemný, ale i plný naděje a lásky, na který nezapomenu. Skvělá kniha, silná a křehká zároveň. Stejně jako sám život. Moc děkuji, paní Dostálová. Za zážitek, za úsměv, za slzy, za zamyšlení. A ostatním čtenářům posílám velké doporučení, neváhejte a čtěte.

mirinda973
20.07.2021 4 z 5

Takový příběh ze života. Moc se mi líbily části, kde vyprávěl Štěpán. Autorka skvěle vystihla myšlení jak 12-ti letého chlapce tak 15-ti letého, na svůj věk až hodně uvědomělého, ale o to víc jsem mu fandila. Postava dědy byla nejlepší.
Kdyby bylo trošku méně Billy a Ikey bylo by to na 5 hvězdiček:o)
Jinak knížka skvělá, doporučuji

kneslova
16.07.2021 4 z 5

Dobře napsáná kniha, neveselý příběh ze života psany jaksi objektivně , bez emocí , přesto emoce vyvolává .

evasamankova
14.07.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Skvělý Lukáš Hejlík a výborná Zuzana Kajnarová vyšvihli tento úžasný román ještě o další laťku výš. Příběh zcela ze života, plný emocí, mě naprosto pohltil. Před autorkou smekám s jakou přirozeností a citem se slovy pracovala.
Po dlouhé době kniha, u které mi pět hvězd k ohodnocení nestačí.

Dandy1
11.07.2021 5 z 5

Příběh psaný z pohledu puberťáka se mi moc líbil. Cloumal s mými emocemi od začátku do konce.

VlaďkaK
10.07.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem.

Jiparis
03.07.2021 5 z 5

Výborná zpráva! Máme skvělou českou autorku ! Tragické události, které prožívají mnozí dovede tak citlivě zpracovat, že se cítíte být součástí, sdílíte radost, smutek, beznaděj i vztek se všemi v rodině. Ale hlavně obdiv, jak se snaží se situací vyrovnat dospívající Štěpán. A mimo jiné nahlédnete do praktik v Bille a uvědomíte si, že sedět tam za kasou není žádný med.

petaSk
29.06.2021 3 z 5

Na knihu jsem slyšela samou chválu, byl jí celý instagram. Těšila jsem se (a taky trochu bála) na příběh, který mě rozseká, protože pokud jsem na něco citlivka, tak to jsou strádající děti.
Kniha je rozdělena do tří částí. První je vyprávěna z pozice malého Štěpána, od kterého odešel tatínek a on zůstal sám s maminkou v chudobě. Myslí si, že je mamince na obtíž, že ji stojí moc peněz a otec se příliš změnil a zdá se, že o syna už nestojí.
První část byla nejvydařenější, i když už z ní čišela až příliš velké bolestínství.
Druhá část je popisována z pohledu maminky Elen, která pracuje v Bille jako prodavačka. Scény z Billy se ale příliš opakovaly, bylo to až ubíjející číst. A autorka v ranách osudu ještě přitvrdila.
Ve třetí části se vracíme k už staršímu Štěpánovi, který se proměnil...nebudu říkat jak, ale jeho proměna byla pro mě zklamáním, knihu totiž tak trochu shodila svou neuvěřitelností.
Nejvydařenější pro mě byla první část, a kdyby autorka zůstala u ní, udělala by nejlíp.
Za mě zklamání, čekala jsem od příběhu více relatiy, ale spíše se mi zdálo, že se mi až moc snaží hrát na city.

veriszv
28.06.2021 5 z 5

Obdivuju autorku za to, jak věrohodně vystihla prožívání náctiletého kluka. Někdy byl na můj vkus možná chytrej až moc, ale co já vím, třeba takoví kluci fakt jsou... Jinak to ale všechno působilo fakt věrohodně, od způsobu mluvy až po zájmy.
Bála jsem se, že mě příběh zas hodí do pěkné depky, ale musím říct, že i když to bylo těžké a smutné čtení a Štěpána mi bylo neskutečně líto, pořád jsem tam četla mezi řádky i naději a lásku.
Audioknihu načetl Lukáš Hejlík společně se Zuzanou Kajnarovou a moc se mi to líbilo, jejich hlasy mi tam parádně pasovaly. Takže audio můžu jen doporučit.

kaja77
26.06.2021 5 z 5

Štěpán ohromující, báječný, statečný, zodpovědný.... neskutečně jsem mu fandila. Jeho mámu, opuštěnou, nemocnou, vyčerpanou... té mi bylo velmi líto, nejhorší podstavou byl otec hipster Hynek. Takový šmejd, takový bídák a zrádce. To bylo selhání rodiče na plné čáře. Je mi nesmírně ouzko z toho, jak byl ten příběh děsivě reálný....

boeink
24.06.2021 5 z 5

Po dočtení jsem celou noční směnu nemohla přestat na Štěpu a jeho maminku myslet, podobně jako na Barunku z knihy Vrány. Každá ta kniha je o něčem jiném, ale obě se zaryjí pod kůži. Takhle by žádné dítě nemělo žít, ale Štěpán byl statečný a věřím, že i poté, co jsem jeho příběh dočetla, se se životem popral dobře. Moc se mi líbila postava dědy.

danielavachova
21.06.2021 5 z 5

Kdybych mohla dám 10 hvězd,naprosto úžasná,dojemná kniha,po dočtení jsem měla slzy v očích. Štěpán je pro mě naprostá jednička. Klaním se před paní autorkou! Už mám další knihu .

Evišťátko
18.06.2021 5 z 5

Už dlouho mě nějaká kniha tak neříkala jako právě tato. Jsem moc ráda, že máme české autory ,kteří dokáží takto psát.

harena
18.06.2021 5 z 5

Velmi krásný příběh, který mě naprosto překvapivě pohltil. Dojemný a emočně velmi silný. Včera jsem dočetla a stále na něj myslím. Je nejen o dospívání a dospělosti, ale také o stárnutí, o nelehkém životě rozvedených matek a Štěpán vás vezme za srdce svým myšlením a chováním. Střídá se vyprávění matky a Štěpána, což dělá příběh ještě poutavějším. Litovala jsem matku, ale i obdivovala, stejně tak i Štěpána a samozřejmě i dědečka. I ten byl skvělý svým chováním a jak se snažil být soběstačný. I závěr plný naděje a optimismu se povedl. Moje první kniha od Z. Dostálové a tleskám, musím se podívat po dalších.

vendysantos
04.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuto knihu mi doporučila moje teta. Přečetla jsem ji jedním dechem. Kniha ve mně zanechala mnoho emocí. Rozplakala mě několikrát. Strašně mi bylo Štěpána líto. Přišel o sestřičku, s maminkou žili skromně, táta od nich odešel, aby si vzápětí založil novou rodinu se ženou, která Štěpána nepřijala. Maminka onemocněla... Štěpán se přestěhoval k dědovi, se vším mu pomáhal, všechno chtěl zvládat sám. Osud byl k němu i jeho rodině velmi krutý, přesto byl Štěpán silný a hlavně soběstačný. O tom celá kniha je, o neuvěřitelně silné osobnosti chlapce, který byl tak statečný, laskavý a rozumný. Myslím, že každý by se měl zamyslet sám nad sebou a vážit si lidí, které kolem sebe má, protože to není samozřejmost.

foxi_ii
15.05.2021 4 z 5

•Pralinkový čaj, vousy až skoro do půli břicha a vše, co se dá jíst, se dá i usmažit.. •
To je pár střípků z knihy, které mi utkvěly v paměti.
Každý je směřován jiné důležité osobě chlapce, kterého se tento příběh týká..

"Sem soběstačnej!"
Pod touto větou si můžeme představit spoustu situací i lidí.. kolikrát mi ani nedochází, co pro někoho taková soběstačnost může znamenat.
Může to být osvobození nebo jakási naděje na život!

Knihu #sobestacny musel na těch internetech zahlídnout opravdu každý, a já jsem ráda, že jsem patřila mezi ty, co se u ní zastavili a v mém případě si ji poslechli.

V tomto příběhu je tolik smutku. A myslím si, že kdybych ji měla číst, půjde mi to o dost pomaleji.

Pozastavíte se nad tím, co všechno se mohlo stát jedné osobě, a ještě k tomu člověku, který by si teprve měl začít užívat života a poznávat svět, než se rozhodovat jako dospělák a kolikrát bojovat tam, kde vlastně už nelze nic dělat..
...vše je ale tak reálné a uvěřitelné! Opravdu dobře napsaná kniha.

Chtěla bych tu sepsat s čím jsem víc než souzněla, ale to bych tu mohla i nemálo prozradit..
Ale asi bych jen všem osamělým duším, který se zrovna hledají a myslí si, že už teď je vše ztraceno, řekla toto.. rodiče si nevybereme ani to kam se narodíme, ale svůj život si zvolit dál můžeme, bojujte za sebe. Nikdo jiný to za vás neudělá. Ale zase pro ten první krok, nebojte se říci o pomoc. Já vím, zní to složitě..

Přednes ať už Lukáše Hejlíka či Zuzany Kajnarové byl skvělý, myslím si že i dost originální a výjimečný!
*audiokniha

marsden
11.05.2021 5 z 5

Hodne mi to sedlo, cetlo se rychle a pribeh zaujal. V Bille se uz budu jen usmivat:)