Snídaně u Tiffanyho / Breakfast at Tiffany's

Snídaně u Tiffanyho / Breakfast at Tiffany's https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38341/snidane-u-tiffanyho-breakfast-at-tiffany-s-38341.jpg 4 1426 229

Slavná povídka Capoteho z roku 1958 o mladé, smrti zaslíbené manhattanské prostitutce a naplno vychutnaných slastech života se stala předlouhou k neméně slavnému filmu z roku 1961 a Audrey Hepburnovou v hlavní roli. Dvojjazyčné vydání doplněné lexikálním a gramatickým komentářem pod čarou. Pro mírně pokročilé. Komentář Jiřina Zachová.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Garamond

Breakfast at Tiffany's , 1958

_Gretchen_
14.05.2020 5 z 5

"To se tedy pletete. Malá je komediantka. Ale částečně máte i pravdu. Není komediantka – hraje komedii doopravdy. Bere vážně všechny ty nesmysly, co jim věří."

Není to kniha pro každého, ale já ji zbožňuju!

Vojslava
13.05.2020 4 z 5

První jsem viděla film, pak jsem se dostala k textu metodou "zmínka o knize v jiné knize", a tak jsem si řekla, že rozšiřovat četbu klasiků není špatná věc. Podle filmu jsem si představovala silnější knihu, ale právě ta nahuštěnost charakteristik a celková nejednoznačnost pointy představoval onen zvláštní půvab a přetrvávající otázku, kdo je slečna cestovatelka a jaký smysl mělo, pokud vůbec, že se promítala s takovou lehkostí a nezávazností do života ostatních?

HoneyBunny
23.03.2020 4 z 5

,,Hodný? Já bych spíš řekla poctivý. Ne ve smyslu zákona - já bych vyloupila hrob, mrtvému bych ukradla měďáčky z očí, kdybych si představovala, že mi to přispěje k zábavě třeba na den - ale poctivý sám k sobě. Jenom nebýt zbabělá, falešná, citový podvodník, děvka: radši bych měla rakovinu než nepoctivé srdce."

adelinka
10.03.2020 4 z 5

Kratučký príbeh o láske, zamilovaný chlap do mierne strelenej (skôr naivnej) kočky, ktorá sama nevie, čo chce. Myslím, že som videla aj filmové spracovanie, uvedomila som si to až vtedy, keď vyhodila kocúra..... :-) asi na konci knihy.

maruska283
25.02.2020 5 z 5

Ladné, lehké.

Vesmich
09.02.2020 5 z 5

Je to o lásce, jak jinak. Mladý muž na startu kariéry bydlí tam, co krásná mladá žena. Ona je tajemná a nespoutaná a nevyzpytatelná a zvláštní a on jí miluje. Ona se mu přibližuje a uniká, až mu unikne docela, což je dobrá zpráva spíše pro něj, než pro ní, ale on to nejspíš neocení nikdy, protože tak už to s láskou prostě je.

milan.krimsky
02.02.2020 4 z 5

Něco jako deník v době válečných let mladého muže, který se zamiluje do tajemné ženy, jež sdílí dům ve kterém bydlí

heliiinka
19.01.2020 2 z 5

Přiznávám, nepochopila jsem myšlenku. I přesto mě bavilo, jak hlavní hrdina knihu vyprávěl. Možná by mě i víc zajímal jeho příběh než ten Holly. Byl sympatičtější, reálnější.

Parwana
19.01.2020 4 z 5

Kultovní kniha, bezesporu dobře napsaná, ideální na líné odpoledně s dobrým vínem v ušáku. Holly je tak ztřeštěná, že ji člověk musí mít rád, a celkem chápe, že s její něžnou krásou a charismatem chce lepší život, nicméně mně dost naštvala, když svého kocoura vyhodila z auta. Jsem ráda za šťastný konec - pro vypravěče a pro kocoura, který našel harmonický domov a jistě má jméno, protože už někomu patří.

Andrée
15.01.2020 2 z 5

Klidně se přiznám, ale nepodařilo se mi vůbec začíst.
Nebyl to úplně můj šálek kávy. Ani filmovému zpracování s krásnou Audrey jsem nepřišla na chuť.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha, skvěle natočený film, stejnojmenná píseň s působivým videoklipem. Doporučit lze vše.

Radunnie
02.01.2020 2 z 5

Bez mučení přiznávám, že jsem příběh (jak v knižním, tak i ve filmovém zpracování) nepochopila (a to už jsem četla i viděla ledasco). Respektive na těch několika desítkách stran jsem se nezačetla natolik, abych dokázala luštit mezi řádky a vyluštit jakoukoliv pointu, která by byla jakkoliv objevná či alespoň inspirativní (to, že každý z nás občas hledá své místo na slunci, není snad nic nového).
Objevuje se tu množství více či méně bizarních postaviček, slečna (nebo snad paní?) Holly na mě působí nejen naivně, ale také značně nepříjemně, a hlavní hrdina snad ani hlavou myslet nemůže, jinak by Holly za její výroky a chování poslal do patřičných míst už při jejich prvním setkání (stejně jako převážná většina mužského osazenstva a sousedů).
Nicméně T. Capote je mistrem svého řemesla, což se v této novele odráží po stránce literární i stylistické.

travaisik
02.01.2020 3 z 5

Měla jsem možnost vidět nedávno film.Audrey Hepburn je okouzlující.Knihu jsem si taktéž užila.

Artep5244
27.12.2019 3 z 5

Díky ponuré atmosféře jsem se od začátku připravovala na spíše smutný konec, očekávala jsem nějakou tragédii. Holly mi bylo od začátku líto. Neustále hledala domov, místo, kde by konečně našla klid a spokojený život.

grizlinka
27.12.2019 5 z 5

Krasny pribeh i kdyz konec, ktery je ve filmu je dle meho lepsi. Audrey tu roli sehrala presne dle predlohy a myslim,ze nikdo by se na ni nehodil lepe.

Ninjer
15.12.2019 4 z 5

Novela, kterou dnes zná hodně lidí především díky filmu s Audrey Hepburn (nejsem výjimkou). Budu se na něho muset znovu po letech podívat, ale pokud si dobře vzpomínám, tak předloha se dost liší. Předně nejde o pohodovou romantiku, ale spíš docela smutný příběh, i když pár zábavných momentů se taky najde.

Snídaně u Tiffanyho se točí kolem jedné dívky jménem Holly, která fascinuje hlavního vypravěče i hromady mužů, co se kolem ní neustále točí. Kromě krásy je na Holly zajímavá určitá kombinace jednoduchosti a sofistikovanosti. V lecčem je naivní, ale taky si umí jít za svém, což v jejím případě často znamená to, že tahá z chlapů peníze. Velmi jednoduše by někdo tuto postavu mohl popsat jedním slovem začínajícím na K a končícím na RVA, ale Trumanu Capotemu se daří jí zajímavě vykreslit.

Jak už jsem řekl, nejedná se o žádnou velkou romanci, protože hlavní hrdina, začínající spisovatel, si udržuje od Holly úspěšně odstup, takže spíše z povzdálí sleduje její romantické avantýry a destruktivní životní styl.

V každém případě Snídaně u Tiffanyho není až taková depka, jak by se možná podle mého popisu mohlo zdát. Je to spíše taková delší povídka o jedné nepříliš šťastné dívce z venkova, co touží po úspěšném životě ve velkoměstě. Kniha má dobře popsané postavy, ale možná na můj vkus se tam toho neodehrálo tolik, abych si k nim mohl najít bližší vztah. Možná ten odstup autora byl na mě příliš velký.

Posmutnělá novela se zajímavými postavami.

Sedm fascinujících zlatokopek z deseti.

Slůník
17.11.2019 5 z 5

Obvykle mě novela nestačí plně zaujmout - téhle se to podařilo.

marcela4160
08.11.2019 5 z 5

Snad poprvé se mi stalo, že se mi kniha líbila stejně jako film. Hlavně tedy zásluhou Audrey Hepburn, pro kterou jakoby T. Capote napsal roli Holly Golightlyové přímo namíru. Povídka na mě působila dojmem, že ani jedna čárka není napsána navíc. A to zakončení knihy bylo překrásné.

smardice
08.10.2019 4 z 5

Mé první sestkání s tímto spisovatelem. Milá jednohubka o přátelství.

bellinkabell
05.10.2019 5 z 5

Pro mě je toto nejoblíbenější kniha, neříkám, že je nejlepší, ale znamená pro mě mnoho.