Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3280 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

dpxcz
02.06.2019 4 z 5

Téma bylo velmi zajímavé. Kniha je z kategorie Young Adult, takže pochopitelné a čtivé i pro mladší čtenáře.
Ze začátku mi kniha hodně připomínala sérii "Inkarnace nesmrtelnosti" od Pierse Anthonyho. (Tuhle sérii rozhodně doporučuji přečíst, 1. kniha: Na bledém oři.)

I přes to, že je kniha YA, tak tam nebyl nějaký zbytečný přeslazený románek, jak je třeba zvykem u nakladatelství CooBoo. Na druhou stranu mi hodně bylo nepříjemné, že zde jsou nějací nadlidi, kteří náhodně rozhodují o smrti ostatních a ti se tomu musí podřídit. A když ne, pak smrt stihne i tvou rodinu.

Paralelu bych v tomhle našel třeba v naší komunistické historii, kdy pokud rebeluješ proti režimu, pak stihne trest i tvou rodinu (děti nemohou studovat, ty přijdeš o dobrou práci,...).

A samozřejmě bylo jasné, že pokud dáme rozhodování o smrti do rukou jedné skupině lidí, najdou se tam i tací, kteří dají průchod svým sadistickým sklonům a bude docházet k legálním masakrům.

Jinak se rozhodně chystám na druhý díl, až se mi dostane pod ruku.

Prince_of_book
02.06.2019 4 z 5

Popravdě můžu říct, že jsem od knihy neměl moc očekávání, protože jsem ji vlastně ani neznal. Zaujala mě v knihkupectví po rychlé konzultaci s mými "booknerd" kamarády, jsem ji koupil. Zásadně se při koupi knihy nedívám na databázi na hodnocení, protože bych si tím zkazil celou četbu.

No a teď jak knihu zhodnotit. Kniha má podle mě výborný námět zasazený do výborného světa(jestli to tak lze říct). Začíná opravdu zvláštně v tom nejlepším slova smyslu, protože onen začátek mě na knihu nabudil a já ji pak doslova sfoukl za pár dní, i když jsem na čtení neměl náladu moc, ale kniha mě tak pohltila, že jsem chtěl vědět jak celý první díl skončí. Vyvolala ve mě tolik emocí počínaje jistým druhem odporu, přes nenávist, až po oblibu jednotlivých postav. Obě hlavní postavy (Citra a Rowan) jsou vykresleny opravdu dobře a dokázal jsem se s nimi opravdu sžít. Kniha má dokonce určitý filosofický podtext(Smrtka Goddard a jeho chování). Konec knihy byl opravdu důmyslný a zajímavý, nicméně abych nemluvil pouze v superlativech, mohl být za mě trochu více rozvedený, přišlo mi, že děj byl utnut opravdu rychle.

Kniha si u mě vysloužila hodnocení 9/10 a netřeba dodávat, že při další příležitosti se vrhnu do knihkupectví pro druhý díl( Nimbus ).

EllenQa
02.06.2019 5 z 5

Podle recenzí jsem se domnívala, že budu číst něco převratného a dokonalého, proto jsem byla z první třetiny knihy trochu zklamaná - hlavně co se týče vnitřní charakteristiky postav, zjednodušeně řečeno jsem si k nim těžko hledala cestu. Nicméně postupem času jsem se do toho dostala a musím říct, že je to vskutku výjimečná kniha plná zajímavých myšlenek. Poslední stovka stran mě nesmírně bavila a určitě se v nejbližší době vypravím do knihkupectví pro druhý díl!

Lunox
02.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha! Donutí vás milovat, nenávidět, litovat a ještě k tomu ty deníkové záznamy! :33

natalusak
01.06.2019 5 z 5

Před několika měsíci jsem narazila na knížku Smrtka. Všichni o ni mluvili a vychvalovali. Nemohla jsem uvěřit, že by byla tak dobrá (dobrá je slabé slovo), jak ostatní říkají. Knihu jsem si tedy koupila a přečetla.

DAMY A PÁNOVÉ, neskutečná knížka! Opravdu nemám slov.

Hlavní hrdinové jsou velmi příjemní, po první stránce mne kniha uchvátila a do dvou dnů byla přečtena. Kniha je velmi výjimečná a není divu, že má tak skvělé hodnocení. NEALE klobouk dolů. Každou kapitolou přišel zvrat, nové informace a nečekané vyvíjení děje. Kniha se nedá předvídat a až do samého konkláve jsem byla napjatá, kdo uspěje. NIMBUS již vyšel, a proto se na nějak už těším. Kdyby šlo dát víc než 5 hvězdiček, udělala bych to.

SMRTKU JSEM TEDY ZAŘADILA MEZI NEJLEPŠÍ KNIHY, KTERÉ JSEM ZATÍM PŘEČETLA.

Petra21
29.05.2019 5 z 5

Vzhledem k žánru a cílové věkové skupině nelze od Smrtky očekávat literární erupci úchvatných slov, ale ten příběh! Ten příběh mě bezpodmínečně zasáhl. Nejen že je plný zajímavých zvratů, ale především přináší zcela jiný pohled na fenomén smrti. Takže navzdory zaškatulkování do šuplíčku young adult literatury se Neal Shusterman nebál otevřít řadu etických otázek a zdůraznil morální hodnoty, na něž se v současném světě bohužel často zapomíná.

Tranny
28.05.2019 3 z 5

Chvíli mi trvalo do knížky se začíst, v určité fázi jsem si myslela, že knihu odložím. Nakonec jsem vytrvala a vyplatilo se. Konec byl pro mne vcelku překvapivý a zajímavý. Na konci jsem se nedokázala odtrhnout a četla v kuse do noci než jsem knížku dočetla. Kdybych měla doma Nimbus okamžitě bych začala číst ten. Protože ale doma nebyl a prvotní nadšení z konce knihy opadá a uvidím jestli se k této knize vrátím.

FishMac
27.05.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Sice je psaná spíše pro mladší jedince ale i tak dokáže, staršího čtenáře zaujmout hlubokými úvahami o životě a smrti, jak ubíjející může nesmrtelnost být, nebo jak by se změnilo lidské vnímání života ve světě, kde neexistují nemoci a neduhy spojené se stárnutím atd...prostě "perfektní" svět. Chytlo mě to ! dávám 4 a půl hvězdy ...plný počet si nechávám pro druhý díl !! :-P

Knihomolka10942
26.05.2019 5 z 5

Tohle je tak originální a geniální knížka až to není možný! Už od začátku čtení jsem se od toho nemohla odtrhnout. Nevím jestli se to zdá jen mně, ale myslím že něco podobného jako je popisováno v knize, by se mohlo stát... Samozřejmě tohle je už trošku předražené za vlasy, ale třeba bude jednou medicína a tak dobrá že lidé začnou být imunní vůči všemu a aby nedošlo k přelidnění, bude se muset eliminovat počet lidí zabitím. V příběhu se pořád něco děje, je tam asi milion zvratů a překvapení která prostě nečekáte a říkáte si takový to: tak to nene!!! Ještě než jsem dočetla, koupila jsem si další díl, tak snad bude tak super jako tento!

havranice
26.05.2019 4 z 5

Knihu jsem četla, abych si udělala názor, zda ji později doporučit svým dětem. Zpočátku mě kniha přes zajímavý námět docela ubíjela svou velmi průměrnou stylistikou, nepropracovaností a dle mého názoru velmi chabě vykreslenými charaktery postav a ještě chaběji vykreslenými vztahy mezi nimi. Kvalitní autor se pozná podle mě mimo jiné tak, že z řádků prostě cítíme, jaký k sobě postavy mají vztah, jaké pocity či city se mezi nimi odehrávají a pokud je to pak i explicitně konstatováno, tak nás to nijak nepřekvapí, protože nám to jen potvrdí, co už víme, či alespoň silně tušíme. No, tak přesně tohle mi tu zcela chybělo v celé první půlce knihy - autor občas cosi konstatoval o vztahu mezi nějakými postavami, ale kdyby to nekonstatoval, absolutně z ničeho bych to nevycítila. Vztahy mezi postavami tak pro mě nebyly uvěřitelné, jejich ochota se pro toho druhého obětovat pak v tomto kontextu vyznívala téměř absurdně, šroubovaně, člověk si říkal, kde se to bere, vždyť žádný silnější vztah jsem z ničeho nezaznamenala. V knize byly na mnoha místech načrtnuty myšlenky, které by stály za rozpracování a mě často frustrovalo, že autor se o ně jen jakoby povrchově otřel. Permanentně jsem prožívala pocit velmi nevyužitého potenciálu daného materiálu, šlo vytěžit stokrát více. Ale zase je nutno uznat, že tedy ale autor vytvořil svět, ve kterém člověk tento potenciál k rozvinutí spatřoval. Od půlky se kniha zlepšila, získala spád a poslední třetina pak ještě více, přibylo napětí, zvraty, více to vtáhlo, stylistická kvalita jakoby se zlepšila. Některé vedlejší postavy mi přišly více propracované než postavy hlavní, myslím hlavně Goddarda a smrtku Curieovou. To jak se Rowan přibližoval a oddaloval Goddardově ideologii opět bylo autorem spíše vždy prostě konstatováno, než že by to šlo spolu s ním doopravdy skrze řádky plněji prožít. Trochu tam něco vnímat šlo, ale... Zajímavé také bylo, jaký problém se smysluplností žití mají všichni ti nesmrtelní lidé v tomto světě. Většinou se nám život může jevit jako nesmyslný právě proto, že vše skončí smrtí, tady se nám trochu poodkrývá, jaké potíže se smysluplností našeho života bychom naopak mohli mít, kdybychom zde na tomto světě byli nesmrtelní. Životem obyčejných lidí se kniha ale moc nezabývá, o jejich způsobu prožívání je nám občas jen něco řečeno, svět zde jinak vnímáme hlavně z pohledu cechu smrtek. Po dočtení jsem myslela, že bych dala tak 3 a půl hvězdičky a další díly že už číst nebudu. Ale ejhle, příběh se mi z hlavy hned tak nevypařil (jako někdy jiné knihy), o některých myšlenkách dál přemýšlím, vlastně mě ten svět dál zajímá, takže pokračovat budu. Ohledně doporučení pro náctileté - no to nevím, tak nejdřív od 17 let. Je tam fakt strašně moc vraždění a to často masového, a ani ta individuální zabití nejsou zrovna taková, že by nechávala člověka chladným, nevyhýbá se to ani vraždění dětí, bylo to místy dost i na mě, opravdu bych nevnímala jako vhodné, aby se tyto násilné obrazy z knihy zaryly zbytečně někomu náctiletému do hlavy. Navíc některé postavy si to vraždění sadisticky užívaly, a zrovna tohle v knize není jen konstatováno, ale lze to i cítit, takže je to vlastně dost o mentalitě řekněme masových sadistických vrahů. Dokonce mě napadalo, že tato kniha by mohla třeba nějakého narušenějšího jedince k podobným činům inspirovat. Rušily mě i zjevné nelogičnosti - oč jednoduší by v tomto světě bylo jen mírně omezit porodnost, zvláště, když je nám předkládáno, jak malou statistickou šanci má člověk na pokosení v průběhu 5000 let....Nakonec 4 hvězdičky.

Peetullka
26.05.2019 4 z 5

Sice pomalejší rozjezd ale pak to stálo za to.
Velmi zajímavý námět - svět bez válek, bez nemocí a vlastně bez smrti (nemůžete zabít ani sami sebe), pokud nejste Smrtka a nebo nejste tím kdo má být pokosen.
Hlavní postavy jsou sympatické, ale romantická linka už je pro mě zde zbytečná, ale neruší.
A velmi se mi líbila deníková linka z pohledu Ctihodných Smrtek.

PavkaHu
23.05.2019 3 z 5

Přečteno za dva dny, takže pohoda. Základní myšlenka dobrá, ale "Stmívání" mě nazaujalo.

mrousek
21.05.2019 4 z 5

Knihu jsem četla neskutečně dlouho, ale upřímně neznám ten pravý důvod. Příběh byl dynamický, věčně se něco dělo, autor psal krásně, přehledně a postavy měly zajímavé charaktery. Spíše je to o tom, že jsem osobně preferovala jiná díla.
Nicméně kniha je krásně vymyšlená, rozhodně ji doporučuji a ať se děje, co se děje, druhý díl si rozhodně přečtu.

Řéža007
19.05.2019 5 z 5

Kniha rozhodně předčila mé očekávání a doporučuji :)
Kniha se čte snadno a rychle se dostanete do děje. Svět je dobře napsaný a naše hlavní postavy nepatří k těm plochým a hloupým hrdinům z jiných YA. A skvělý nápad se zápisky z deníků, kde smrtky píší o tom jak smrt vnímají. Těším se až si přečtu pokračování.

Hana721
19.05.2019 5 z 5

Smrtka mě opravdu velmi překvapila. Nechápu, že se mi něco tak drsného a krvavého mohlo líbit.

Singid
17.05.2019 5 z 5

Nedočkavě čekám na druhý díl:-)

zouplnova
13.05.2019 5 z 5

Dala bych hvězd šest. Škoda.

Estrela
12.05.2019 5 z 5

Běžně fantasy nečtu, ale tato kniha mě upoutala svým nevšedním příběhem už od prvních stránek. Velmi zvláštní pojednání, úvahy nad budoucnosti, nad smrtí. Boj smrtek s morálními zásadami proti těm, kterým se kosení lidí zalíbilo až příliš. Kniha je napínavá do poslední stránky, o momenty překvapení není nouze a i když kniha není napěchována romantikou, lehounký podtex nechybí. Rozhodně není kniha pro mládež. Nedočkavě vyhlížím druhý díl.

RemiBlack
12.05.2019 4 z 5

2019/23
Asi jsem čekala něco jinýho. Naprostá specialita Smrtky je totiž filosofování o smrti. A taky polovina náplně života smrtek - deníkové zápisy, to bylo přemýšlení o smrti ze sto a jednoho úhlu. Na mě to už asi bylo moc. ;) Kéž by místo toho bylo víc akce! Protože ten potenciál tady prostě nepopiratelně je. Byly tam momenty, kdy se prostě smrtky sebrali, a šli pobít 250 náhodných lidí! Ale stejně to proběhlo tak nějak všedně, nezúčastněně (hlavní postavy se tak moc chtěli tomuhle vyhnout, že se tomu vyhnul i čtenář).
Bavily mě postavy; jejich příběhy; Faraday; a to, že tam necpali romantiku. Ale upřímně, kniha pro mě začala zhruba na straně 300. Tři sta! Stalo se totiž něco, co mě vážně naštvalo. Ale teď si říkám, že to konečně prolomilo ten začarovanej kruh a vtáhlo mě to do dějd. Byl to impuls; a zbytek už rozhodně stál za přečtení!
Sečteno a podtrženo, začátek tak za 2*, konec za 5*. Takže 3,5? 3,5.

NymphMaeve
10.05.2019 5 z 5

Sakra...to byla jízda. Pomalejší rozjezd, ale pak už se nedalo odtrhnout. Tahle dystopie mne fakt dostala. Neskutečně čtivý příběh, krásně napsaný, velmi příjemný jazyk a celkově tento svět mi přirostl k srdci a okouzlil mne. Autor má úžasnou schopnost vystihnou věci zaujímavě a přesně. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, zvraty nečekané a vývoj děje strhující. Je to rozhodně kniha, co donutí i přemýšlet nad vlastní existencí a možnostmi, které v dnešní době máme. Dost často jsem porovnávala a kombinovala. Dokonalé. Hned se musím pustit do druhého dílu.