Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3861 3861

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

Sue363
01.03.2012 5 z 5

kniha je velice působivá a zdařilá.

palkto
13.02.2012 5 z 5

Kniha na mě hodně zapůsobila nejen popisem života v KT, ale i charakteristikou hlavního hrdiny, za jehož činy mohla tvrdá a disciplinovaná výchova jeho otce. Román jsem přečetl téměř jedním dechem a už to vypovídá o kvalitě tohoto pro společnost významného díla.

raisen
13.02.2012

Vždyť jen plnili rozkazy, jak nejlépe mohli.. Tohle si mohu kolikrát chci říkat, ale stejně asi nikdy nepochopím, jak je někdo něčeho takového schopný. Ale aspoň mi tato kniha dala námět na přemýšlení o tom, jak se k tomu stavěla "ta druhá barikáda". I když jsem si v průběhu čtení stále říkala, že tohle a tohle přece neudělá, ač jsem věděla, že udělá.

Arvis
11.02.2012 5 z 5

Už mám celkem dost načteno, takže jsem hned tušila, že tato kniha, s takovým tématem, se mi rozhodně bude zamlouvat, a že se bude dobře číst, že se nebudu nudit, ale skutečnost opravdu předčila všechna má očekávání. Začátek je takový pomalejší, zato na konci jsem si dokonce upírala spánek, jen abych mohla číst. Je opravdu pozoruhodné, jakým stylem Merle napsal tuhle knihu-chladokrevně, bez emocí, bez jakýchkoliv zásahů vypravěče a přesto si dokáže čtenář hned vše v jasných barvách představit, jak vše vypadá a probíhá. Stejně jako jeho kniha Malevil na mě tento román neuvěřitelně zapůsobil a rozhodně doporučuju přečíst každému.

pufina
02.02.2012 5 z 5

Psychologické romány se mi vždycky snadno dostanou pod kůži. Nelehký příběh, při jehož čtení snad každého musí mrazit a nejde neuvažovat o tom, že to tak skutečně tehdy bylo..

Algren
30.01.2012 4 z 5

Najzaujímavejšie to začalo byť od jeho vstupu do SS až po samý koniec. Keby, celá knižka bola zameraná na obdobie počas druhej svetovej vojny, dal by som plný počet. Obdobie jeho detstva a hlavne obdobia na farme ma nebavili. "Zabil jste tři a pul milionu osob!" Požádal jsem o slovo a řekl jsem: "Promiňte, zabil jsme jen dva a pul milionu".

dangerita
02.01.2012 5 z 5

Šokující kniha, která přináší pohled na tolikrát zpracované téma odlišným pohledem. Pohledem z druhé strany... V některých pasážích mi bylo hlavní postavy upřímně líto. Nevěřím, že se člověk rodí zlý, což kniha dokazuje. Je výtečnou sondou do psychologie, do vztahů v rodině a ukazuje, jak je funkčnost rodiny důležitá pro rozvoj osobnosti dětí. Jednotlivé postavy, jejich charaktery, dobře vykreslují tehdejší dobu. Román tak má velice silnou atmosféru. Vše je zachyceno jasně a stručně, přesně jako skutečnost, k čemuž přispívá i forma vyprávění - ich forma, deníkové vyprávění hlavní postavy.

bosorka
29.12.2011 5 z 5

Tak hrozně chladné, tak hrozně děsivé, o to horší, že založené na pravdě. Merlemu se podařilo vzbudit ve mně tak hrozně negativní reakce. A i když bych tuhle knihu už nikdy nechtěla číst (protože jednou stačí, zaryje se do hlavy napořád), všem doporučuji si ji přečíst (dokonce si i myslím, že by měla být povinnou literaturou).

Christo
10.12.2011 5 z 5

Děsivě čtivé....na to že Merle je francouz a byl uvězněn za války je s obdivem, jakou racionální formou je Smrt je mým řemeslem napsán...smekám klobouk tomuto mistrovskému dílu!!!!

Violetti
17.11.2011 5 z 5

Největším přínosem této knihy je bezesporu pohled z 'druhé strany'. Je napsaná jednoduše geniálně a neskutečně sugestivně a čtivě, takže jsem po celou dobu s Langem v podstatě sympatizovala, respektive jsem (dá se říct) chápala jeho myšlenkové pochody. Je děsné vědět, že takhle to vážně bylo.
Kniha, kterou by si měl přečíst každý.

Elisa.Day
21.10.2011 5 z 5

Hodně hustý, hodně dobrý...

panjan
07.10.2011 5 z 5

Z toho co jsem zatím četl z 2. světové války a holocaustu, tak tahle kniha nemá zřejmě moc konkurence. Myslím, že se Merlemu povedlo dokonale popsat zrod a život lidské zrůdy Rudolfa Hoesse. Ikdyž je člověku znám "tak nějak" osud této osoby a tím i konec tohoto díla, čte se opravdu jedním dechem. Nad fakty, které kniha obsahuje (a že to jsou opravdu fakta, ač jde o román) se nepozastavuji, jsou všeobecně známá a myslím, že stejně tak nepochopitelná.

Mareckin
03.09.2011 5 z 5

Kniha která opravdu za to stojí !! Dávám 5 z 5 !!!

Darkjober
18.07.2011 5 z 5

Výborná kniha, čtivá, mrazivá a pravdivá.

charlosina
11.07.2011 5 z 5

Otec s námahou uvolnil ruce a opřel je o kolena. "Dokážeš si jistě představit - jak - je mi zatěžko - ponížit se - pokořit - tady - před tebou. Moje utrpení - však nic neznamená . Nejsem ničím." Zavřel oči a opakoval: "Já nejsem ničím." Bylo to jeho oblíbené rčení a jako vždy, když je pronášel, měl jsem děsivý pocit studu a viny, jako bych sám mohl za to, že tento skoro božský tvor, který je mým otcem, "není ničím". //
A tak se Rudolf Lang rozhodl, že se stane "něčím", že něco dokáže. Ztratil víru, ztratil svého pedantského otce a ztratil schopnost rozhodovat o svém životě. Božský zákon vyměnil za nemilosrdné zákony führera. Z malého chlapce, který vyrůstal s neustálým pocitem viny, se stal chladný, cynický příslušník SS, pro něhož je rozkaz víc než pravda, víc než etika. Rozkaz je vše. Německo nade vše. // Robert Merle podal ve své knize pozoruhodný obraz fanatického důstojníka, velitele KT Osvětim, který v průběhu svého života zcela ztratil známky lidskosti ("Pochopte mě, bral jsem Židy jenom jako jednotky, ale nikdy ne jako lidské bytosti.") a z kterého systém vychoval cynického jedince bez svědomí.

WEIL
03.07.2011 5 z 5

Dílo vskutku ďábelské.
Situace hlavní postavy je na začátku nezáviděníhodná. Pracuje a pracuje a to za chleba a mléko. Dostane šanci, chopí se jí a jeho život se zvedne. Doba je jaká je, nevezme to on, vezme tu šanci někdo jiný.
Bohužel práce, která se po něm chce, aby ji dělal, tak není zrovna humanitní. Podlehl jako jiní, jako dav příležitosti a uvěřil v to, co jiní.
Výsledek je dneska už dlouho znám...

dalimoni
02.07.2011 4 z 5

Mrazivé dílo, pasáže před nástupem nacistů mě až tak nebavily, ale komplexně je to kvalitní čtení, dost mrazivé.

smetyl
25.06.2011 5 z 5

Čtivá kniha, přestože plna nežádoucích pravd o kruté ubohosti lidstva. Robert Merle dokonale vykreslil psychickou situaci Rudolfa Langa, který byl vychován k plnění rozkazů a nesplnit rozkaz bylo pro něj absolutní tabu. Rudolf Lang ztratil svojí výchovou poslední špetku lidskosti a jeho životem jsou Rozkazy a rozkazy. To ho však neospravedlňuje. Nic z nacismu není ospravedlnitelné. Nesmíme nikdy zapomenout!

tessy999
08.06.2011 5 z 5

Díkybohu tam nebyly žádné nechutné detaily a podrobnosti. I tak to bylo neskutečně depresivní a jen mě to utvrdilo v tom, že nesmíme dopustit, aby se něco takového ještě někdy opakovalo...

s-reader
03.06.2011 4 z 5

Robert Merle dokáže napsat čtivou a poutavou knihu. Dokáže zaujmou od první stránky tak silně, že je problém odtrhnout se. Přitom není jeho kniha žádné pohlazení po duši. Naopak, je v ní despotický otec, válka, vraždy, beznaděj, hospodářská krize, hlad, fanatizmus, hromadné vraždy… To vše dokázal Merle vpravit do pár stránek své knihy. Odtažitý a chladný popis vojáka, který je zvyklý jen poslouchat a nepřemýšlet o smyslu rozkazů, dopad vyprávění umocňuje. Přesto mě znepokojuje, že Merle text, který by měl být odrazem vnitřních myšlenkových pochodů Rudolfa Hoesse, koncipuje spíše jako vnější popis jeho osoby. Na místech, kde Hoesse mlčí a neodpovídá na otázky, a takových míst je hodně, nevkládá Merle vnitřní monolog, ale pouze větičku „Mlčel jsem“. To nám brání hlouběji se ponořit do jeho světa. Předpokládám, že kniha Velitelem v Osvětimi by Merleho knihu osvětlila více.
I přes tuto výhradu považuji knihu Smrt je mým řemeslem za pozoruhodnou a jsem si jistý, že byla inspirací pro mnohé jiné autory, kteří se zabývali podobnou tématikou.