Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3861 3861

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

dark.ma93
10.07.2013 5 z 5

Jen pro silné povahy. Velmi syrově napsaný příběh a osud nacisty. Popis jeho života doma s nábožensky fanatickým otcem, pak práce vojáka, nezájem o ženy, vybudování si statku a nakonec jeho práce pro SS. Velice zajímavě propracovaná psychika, čtenář nahlédne na problematiku holocaustu pomocí očima SS, který si vůbec až do svého odsouzení na smrt neuvědomuje, co dělá špatně.

miseb
08.07.2013 4 z 5

Pohled z druhé strany. Možná proto mě přišla tato kniha ještě hrůznější než jiné knihy z prostředí koncentračních táborů. Ale třeba alespoň trochu pomůže odpovědět na otázku, která mě napadá vždy při čtení těchto knih: "Jak k tomu mohlo dojít?, Jak to, že se z lidí staly takové zrůdy?"

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila čistě náhodou a je to již delší doba,co jsem ji četla..přesto si ji dobře pamatuji..Zaujala mě svým popisem míst, svou jednoduchostí a přesto složitostí..Je tam jiný náhled na nacismus, z pohledu člověka, který "jen plnil rozkazy" a víceméně se ho to netýkalo. Ale rozzářené oči při plynových komorách mu upřít nešly. Skutečně jsem si podle vyprávění dokázala udělat obrázek...
Velmi doporučuji, je to čtivé, i když zase o tom "ošklivém tématu..."

Lucipher69
11.06.2013 5 z 5

K této knize jsem se dostala díky referátu z literatury. A nejprve jsem neměla v úmyslu ji přečíst úplně celou. Měla jsem v plánu přečíst ji jen zběžně, udělat si pár poznámek, zpracovat referát a konec. Ale nakonec jsem knihu nemohla odložit a již několikrát si ji přečetla znovu.

Andy105
10.06.2013 5 z 5

Jedna z mála knih v doporučené četbě, za kterou jsem kantorům děkovala. Velice dobře napsaná kniha a pro slabé povahy velice silné čtení.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Tvrdo vychovávaný Rudolf, ktorého na začiatku knihy ľutujete, sa zmení v príšernú neľudskú bytosť, ktorú začínate nenávidieť. Šokujúca spoveď človeka, ktorý sa podieľal na smrti miliónov židov počas 2. svetovej vojny. A vôbec to neľutuje, pretože rozkazy a "láska" k Nemecku boli viac než čokoľvek iné.

vipera
08.06.2013 4 z 5

Exkurze do hlavy a života jednoho nacistického pohlavára, který "jen" dělá svou práci...Syrový pohled do nitra osvětimské mašinérie.

MaŠle
01.06.2013 4 z 5

„Byla to nudná práce.” hlavní postava

Saphira
16.05.2013

Drsné, smutné, hlavní postava mi přišla jako stroj, bez citu, emocí. Šokující. Mě to stačilo, tohle téma fakt nemusím, kniha je první a poslední co jsem na toto téma četla.

Ameliii
11.05.2013 5 z 5

Svědectví Richarda Glazara v knize Treblinka, slovo jak z dětské říkanky na mě mělo silný vliv. Asi proto, že je autentickou zpovědí člověka, který "byl při tom". Kniha Smrt je mým řemeslem naproti tomu nabízí pohled z druhé strany. Ne z pohledu oběti, ale strůjce celé té hrůznosti. Dovolí vám nahlédnout do hlavy člověka, kterému naprosto chybělo... Co vlastně? Svědomí, cit, empatie, soucit. Člověka, který nerozlišoval mezi prací v továrně a hromadným vražděním, vždy splnil úkol na 200%, a nikdy nepochopil zděšení svých pozdějších soudců. Snad nezapomeneme, že tento román není fikcí.

Lucik666
26.04.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Naprosto neuvěřitelné a těžko pochopitelné. Silné téma

AnyMouse
25.04.2013 4 z 5

Kniha mě ze začátku moc nezaujala, ale jakmile jsem se přehoupla přes půlku, hltala jsem každé slovo, je až neuvěřitelné, co se to dělo :-(

vhojta
22.04.2013 5 z 5

Je to zdroj, který vám ve škole při povídání o holocaustu nikdo nedá. Spisovatel Robert Merle zpovídá nacistického velitele koncentračního tábora u Osvětimi tak sugestivně, že jsem se zkrátka několikrát přistihl, jak s tím parchantem sympatizuju.

Mercatino
14.04.2013 3 z 5

Kniha dočtena a je úplně bez života.Velmi těžké téma ke zpracování. Obsah mne nepobouril jako spíše rozesmutnil. No jsem si jistý že toto vícekrát pro své vlastní potěšení číst nebudu.

čertina
08.04.2013 5 z 5

Velice silná a drsná kniha.Tu by měl číst každý.A já masochista pokračuji s Jiskrou života od Remarqa.

Pivka1
07.04.2013 5 z 5

TOP kniha! Nikdy jsem moc nečetla knihy s válečnou tématikou, ale tato mě opravdu dostala. Knížka, která ve mně nechala hluboký dojem a spoustu materiálu k přemýšlení. Za vším zlem se skrývalo smutné dětství s krutým otcem, které hlavního hrdinu poznamenalo na celý život Čte se jedním dechem. Doporučovala bych jako povinnou četbu.

SuperFrankie
05.04.2013 5 z 5

Tohle je jedním slovem BOMBA. Merle Rudolfa popsal tak, že jsem se nad jeho jednáním nebo chováním ani jednou nepozastavil. Při čtení poslední třetiny knihy (kapitola 1942) jsem s hrůzou zjistil, že jsem nad Židy také začal uvažovat ne jako nad lidmi, ale pouze nástroji, jak nad tím uvažoval Rudolf. Jedním slovem jednoduše skvělé Merlemu se povedla skvělé psychoanalýza hrdiny, kdy se do něj čtenář dokáže skvěle vcítit, pochopit jeho jednání a zároveň se u toho nenudí. 5/5

Nikolka.Kozakov
28.03.2013 5 z 5

Měli jsme ji na seznamu povinné četby k maturitě. Na knížce mě nejvíc zaujal název, tak jsem zašla do knihovny a vypůjčila si ji. Nikdy bych neřekla, že by mě kniha s válečnou tématikou mohla tak zaujmout. Přečetla jsem ji za dva dny, vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Určitě ji doporučuji si přečíst.

rasputin
26.03.2013 5 z 5

Děsivá kniha. Kniha by měla být zařazena do seznamu povinné četby.

diabolka3
22.03.2013 5 z 5

Už několik let se drží v mém žebříčku mezi TOP5. Doporučuji!