Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3862 3862

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

Majda11
25.03.2014

Vynikající kniha. Poutavě napsaná, i když ne s příliš veselou tematikou. Přečtení knihy mě vedlo k určitému zamyšlení nad tím, jak lidé mohli takto jednat, jak člověk může být něčeho takový schopný. Hlavní hrdina řeší problematiku, kterou dostal za úkol. Kam ukládat několik stovek těl mrtvých židů a do toho všeho řeší svou rodinu. Opravdu zajímavý kontrast. Kniha se čte velmi dobře a rychle a je zde pěkně popsána problematika doby.

Martinka 135
10.03.2014 4 z 5

Ač kniha už od prologu na mne působila tak, že má Hösse vylíčit v tom nejhorším světle, tak, jak už zde bylo několikrát zmíněno, bylo mi ho v závěru spíše líto. Vázaly mě k němu všemožné pocity, ale určitě ne nenávist. V jistém smyslu jsem v některých rysech jeho charakteru našla zalíbení (nemluvnost, přemýšlivost, důslednost, zodpovědnost...). Vesměs vlastně nemám ráda hysterické lidi, kteří své emoce dávají okázale najevo, takže chlad hlavního hrdiny mi byl spíše sympatický. Sáhněte si všichni do svědomí a přemýšlejte, zda byste byli skutečně tak odvážní neuposlechnout rozkazů shora, jak tvrdíte.

Najulka
24.02.2014 3 z 5

Jedna z knih, která ve vás vyvolá rozpor.. na jednu stranu jí chcete dočíst, protože je zajímavá, ale na druhou si nepřejete nic jiného, než aby už byl konec, protože se ve vás v některých pasážích vaří krev. Byla to první a nejspíš jediná kniha tohohle žánru. Opět sem si uvědomila, proč takovéhle knihy nečtu. Pro mě je kniha útěkem od problémů, uklidnění.. kdežto při čtení téhle knihy bych polovině postav nejradši rozbila ciferník. Přesto je ale velice zajímavá a koho tahle tématika zajímá, doporučuji mu si ji přečíst.

Neo1tex
23.02.2014 4 z 5

Především předposlední kapitola je opravdu pořádná nálož... Skvělá kniha o lidech, jejichž smýšlení nikdy v životě nepochopím. A ani nechci.

Mrazulka
23.02.2014 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, neuvěřitelně náročný na čtení. Kniha se mi "líbila", ale nepředpokládám, že ji přečtu ještě jednou.

exitus
17.02.2014 3 z 5

Kniha je bezesporu čtivá (až na začátek, ten je dost nudný, avšak vzhledem k vývoji postavy nutný) a má jistě vysokou výpovědní hodnotu. Nicméně o takovéto knize nemohu říct, že se mi líbila. Hrdina mě štval od začátku do konce (pak už to spíše byla nenávist), stejně tak všichni kolem, kteří se na jeho výchově v netvora podíleli. Nechutná kniha a jestli jsem si ji měla přečíst "abych věděla", tak jsem ráda, že už vím. Neodpustitelné a neobhajitelné chování.

Lubakus
17.02.2014 5 z 5

Bejt ponořenej 300 str. v hlavě tohoto člověka je vskutku vysilující počin.

Šošana
11.02.2014 5 z 5

Kniha vykresluje hlavního představitele z úplně jiného úhlu než je obvyklé. Mě osobně kniha umožnila alespoň trochu nahlédnout na příčiny a vcelku logický vývoj osobnosti, který nakonec vyústil ve "stroj na smrt". Jak už zde bylo napsáno, hlavního hrdiny mi bylo spíše líto, než že by vzbuzoval nenávist.

janemary
01.02.2014

Uposlechnutí rozkazů.... obdivuhodné. Kéž by to bylo pro dobré myšlenky....Kniha je naprosto dokonalá.

x.cady
30.01.2014 5 z 5

doporučuji všem!

doriska
28.01.2014 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Jsem ráda, že jsem jí přečetla, ale už nikdy více. Už z ní nechci přečíst ani řádek. V mé paměti bude navždy. Avšak už nikdy nechci ,,odpočítávat kroky.,,

Všechny války mají něco společné: hlad, strach, vlastnectví, smrt a šílenství...

ladypink
28.01.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Román z pohledu nacisty. Zanechala ve mě něco nepopsatelného. Na konci jsem s udivením zjistila, že k hlavnímu hrdinovi necítím nenávist, ale lítost.

Ditules
24.01.2014 5 z 5

Uf. Ten chlad hlavního hrdiny byl skutečně mrazivý.

Yorika
22.01.2014 5 z 5

Z této knihy čiší chlad, disciplína, bezohlednost.Přesně takový je totiž hlavní ,,hrdina". Příčiny jeho chování můžeme spatřit už v dětství.Výchova jeho despotického otce, pro kterého poslušnost a disciplína byly vším, zanechala své následky, které pak v sobě Lang úspěšně rozvíjel.Poslušnost především a hlavně se neohlížet zpátky a příliš nad rozkazy nepřemýšlet.Fungovat jako dobře namazaný stroj, bez špetky lidských emocí.Tento přístup je zvrácený, přesto však v něčem fascinující.Silná kniha.

Ječmínek
22.01.2014 4 z 5

Kniha čtivá a zajímavá, ale je to spíš životopis, než živý romám s myšlenkou a duší. Děsivost knihy spočívá v tom, že se o lidech mluví jako o jednotkách, které je třeba co nejlevněji a nejrychleji zlikvidovat. A v tom byl horlivý hlavní hrdina opravdu dobrý. Skutečný profesionál, který dokázal ve svém táboře vyřídit několik tisíc jednotek denně.

martina.riz
16.01.2014 5 z 5

Kniha pro silné povahy, ale výborná. Napsaná z druhého pohledu, zajímavé.

timelady
15.12.2013 5 z 5

Kniha na mě hluboce zapůsobila, již dlouho jsem nečetla nic, nad čím bych se zpětně pozastavovala tolik. jako právě u Smt je mým řemeslem. Pasáž, kde Lang (tehdy ještě šestnáctiletý) trestá jednoho ze svých dragounů, který mu na to se zahanbením odpoví, že má doma stejně starého syna, mnou otřásla a fascinovala zároveň. Postava Langa si i přes svoji zhoubnost a zvrácenost zaslouží můj obdiv, neboť měl velmi pevnou osobnost a šel i přes svoje morální hranice jen kvůli tomu, aby uposlech rozkazy.

Adiee
14.12.2013 5 z 5

Líbí se mi, jak je tato kniha napsaná z druhého pohledu, totiž samotného člena strany a ne, jak je tomu v jiných knihách a vlastně všude okolo, z pohledu jakési oběti. Asi by mě nikdy nenapadlo, že oni to taky vlastně neměli jednoduché. Na začátku ani oni sami nevěděli, do čeho jdou. A až už bylo jasno, neměli kam utéct, museli plnit rozkazy a snažili se ochránit sami sebe a své rodiny. Teď je ale otázkou, zda by bylo lepší, kdyby proběhla nějaká vzpoura, umřeli by dříve, než stačili zabít miliony lidí. Možná by si na tu práci stejně našli někoho jiného. Asi to tak mělo být. Takhle na mě zapůsobila tato kniha, budu na ni ještě dlouho myslet. Samozřejmě nechci říkat, že se Němci zachovali správně, ale rozhodně je zajímavé a přínosné, vidět to jinak.

dadako
12.12.2013 5 z 5

Tato kniha není má první od Merleho, ale líbila se mi nejvíce. Výborné je vyprávění ichformou. Příběh je tak ještě čtivější. Nemohl jsem se od knihy odtrhnout a čím více jsem se blížil konci tím více jsem hltal každou další stránku. Cynismus a zaslepenost hlavního hrdiny jsou neuvěřitelné. Například, když u soudu jen suše opraví počet jím zabitých "jednotek". Nebo jeho rozhovor s Elsou, když zjistí co dělá a zeptá se ho zda by rozkaz uposlechl i kdyby šlo o jeho nejmladšího syna...
Už dříve jsem četl o situaci v meziválečném Německu. Díky této knize si čtenář jednoduchou a rychlou formou spojí mnoho souvislostí a událostí, které ve finále vedly k nástupu nacistického režimu k moci.

arram
01.12.2013 5 z 5

Kniha, ze které mě mrazilo. Dokonale napsaný příběh o tom, jak jeden režim dokázal vyprodukovat lidi, kterým nic nebylo proti srsti, a kteří se snažili plnit rozkazy bez ohledu na to, co je to stojí.