Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3871 3871

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

DarkFireflies
20.11.2016 4 z 5

Děsivá, syrová kniha o tom, jak jednoduché je stvořit monstrum...

Christee
19.11.2016

Merle je můj oblíbený autor, jeho Malevil mám moc ráda, ale.... Smrt je mým řemeslem je jedna z knih, které jsem prostě nedokázala přečíst. Výborně napsaná, až příliš dobře pro mou představivost... Vzdala jsem to asi ve třech čtvrtinách. Šílená doba. Citlivějším jedincům nedoporučuji.

pazdy15
08.11.2016 4 z 5

Knížka mě zprvu nebavila, začátek , kdy se nic moc krutého neděje, byl pro mě zdlouhavý, jelikož člověk tak nějak očekává to, co stojí v názvu. A to posléze opravdu přichází, a možná syrověji, než je pro spořádaného Němce únosné.

HŠ
08.11.2016

Nemůžu to hodnotit jako literární dílo, protože je to hnus, co se dělo. Ale jinak zajímavá sonda do hlavy Rudolfa.

st18321
25.10.2016 5 z 5

Po vlažném začátku jsem se do knihy neskutečně pomořil. Skvěle podaný příběch jedné lidské zrůdy, která vždy dělala to co se jí řekne. Je neuvěřitelné jak se hlavní hrdina mění před očima. Od člověka, kterého byste obdivovali až po člověka, které ho byste bez váhání zabili. Kniha vypráví velmi detailně všechny brutální metody v tzv. zvláštní akci v Osvětimi.
O Němcích se říká, že jejich nejsilnější stránkou je jejich preciznost. Po přečtení této knihy jsem nabyl dojmu, že je i tou nejslabší.
Kniha ve mě zanechala velmi silné pocity, až jsem měl po přečtení problém usnout.
Koho toto téma zajímá ať neváhá (pokud na to má žaludek) za mě plný počet. Lépe zvládnutou knihu na toto téma jsem ještě nečetl.

Peprnicka
17.10.2016 5 z 5

Napřed jsem se nemohla začíst...a pak jsem se nemohla odtrhnout...poslední část byla úplně mrazivá....chladná logika a na prvním místě splnění rozkazu...hned jsem začala číst novou knihu - ani tady, ani tam od Marshy Kocábové, která na začátku knihy popisuje své začátky v Německu a fascinovala mě její věta o tom, že "Němci plní předpisy a často o nich vůbec nepřemýšlejí" a to byl Rudolf Lang, nepřišel mi jako typický nacista, který se dostal k moci, protože se našel v systému, před jehož vznikem byl outsider (viz Heydrich, který se pokládal za pána nad životem)...základ všemu dal přísný otec katolickou výchovou a to byla ta Langova "čest" a poslušnost...neviděl v Židech lidi, plnil rozkaz - za každou cenu...díky takovým došlo k největší tragédii v dějinách lidstva

Likandros
10.10.2016 5 z 5

Jedním dechem přečteno během dvou dnů. Neuvěřitelně detailní popis osobnosti, která nebyla ani natolik patologicky nemocná, nýbrž čestná.

Mutnedžemet
07.10.2016 5 z 5

Po poslední knize na téma II. světové války a koncentračních táborů jsem nemohla dlouho nic slušného na toto téma objevit, až mi do rukou přišla kniha "Smrt je mým řemeslem". Přečetla jsem ji jedním dechem během pár dní. Byl to strhující popis zvěrstev z pohledu někoho, kdo věřil, že jedná "čestně" - jak to sám definoval.

SimaX
05.10.2016 5 z 5

Ke čtení této knihy jsem se dostal při plnění čtenářský výzvy 2016 a jsem za to velice rád. Nejdříve jsem se bál toho jak bude kniha psána, ale už po pár stránkách jsem se do knihy velice snadno začetl. Příběh mě natolik uchvátil, že jsem jen s těžkostí odkládal čtečku z ruky. Po dočtení se kniha rázem katapultovala v mém osobním žebříčku na první příčky. Dozvěděl jsem se i spoustu informací které jsem ani nevěděl. Co více dodat, myslím si že by si tuto knihu měl přečíst každý a proto ji budu mile rád doporučovat.

emve
17.09.2016 5 z 5

O tuto problematiku se zajímám již dlouho, ale poprvé jsem měla díky této knize možnost se na ni z tohoto pohledu podívat tak komplexně. Pomohlo mi to pár věcí alespoň malinko pochopit, ale přesto to pro mě vše zůstává děsivou skvrnu našich dějin. Skvrnou, o které by se ale mělo číst! A tohle je jedna z knih, kterou bych vzhledem k tématu rozhodně číst doporučila!! Psáno syrově, věcně, ale poutavě. Vysoká výpovědní hodnota...

Meaki
14.09.2016 4 z 5

Děsivé, opravdu děsivé. Děsivější než kdejaký horor. Proč? Protože je to založené na pravdě...
Líbilo se mi, jak čtenář vyrůstá spolu s hlavním hrdinou a z určitého úhlu může chvíli mít i pochopení pro jeho jednání. Přece... plnil jenom rozkazy ne? Byl to prostě jenom ambiciózní Němec, který byl ve svém oboru špička. V jakém oboru? Ve vyhlazování lidí. A že zřídil opravdu -skvělou- továrnu na vyhlazování lidí! Tedy lidí. Židů. Židů a jiného odpadu. Osvětim byla vlastně nakonec jen taková čistička odpadu... ale konec cynismu.
Smrad hnijících mrtvol v jámách, smrad spáleného masa smíšený se strachem a beznadějí mi pronikl až do mé ložnice a udržoval se tu ještě několik dní, než jsem jej z pokoje a ze své duše vyvětrala. Kniha mě opravdu poznamenala a zkazila mi náladu na několik dní dopředu.

Nestorkea
12.09.2016 5 z 5

Jedna z knih, které se mi dostaly pod kůži. Při seznamování s Langovým životem člověka nepřekvapí, že dopadl jak dopadl a dělal věci, které dělal. Psychologie je zkrátka nesmírně zajímavý obor.

Insignitka
04.09.2016 5 z 5

Málokterá kniha mě tak silně zasáhla...

Arry
01.09.2016 5 z 5

Kniha je psaná z pro mě zatím neznámého pohledu kata, namísto oběti. Velmi dobře je zachyceno dětství, fascinace válkou a myšlenkové pochody hlavní postavy. Pasáže s detailním popisem vyhlazování Židů jsou velmi těžké na čtení a posedlost Rudolfa německou precizností a naprostá oddanost rozkazům je mrazivá. Kniha se čte rychle a zanechá ve vás silné pocity.

Scatnach
28.08.2016 5 z 5

Kniha ve mě vyvolávala silné emoce. Člověk, který dokázal řešit otázku efektivity likvidace lidí jako početní úlohu, si opovržení jedině zaslouží. Neuvěřitelná chladnokrevnost a vojenský dril a posedlost řádem dobře vystihuje prostředí doby. Myslím, že takové knihy by neměly zapadnout do temných zákoutí knihoven. Na to co se dělo, se nesmí zapomenout. Stejně zřejmě nepochopíme tu chorobomyslnost, s jakou mohli jednat a uvažovat...

Kamdar
24.08.2016 3 z 5

Je to opravdu zajímavá kniha.
Někdy jsem měl pocit, že s Langem opravdu soucítím, a v jednotlivých pasážích ho i chápu.
Jakmile to ale beru z celkového hlediska, je mi z toho špatně (v některých pasážích knihy doslova).
Doposud jsem si nebyl schopný představit utrpení vězňů, a zvěrstva páchaná v táborech, protože nikde se pořádně nemluví o detailech.
Tato kniha mi ale slušně otevřela oči, a pomohla mi zas o něco víc pochopit významy a fungování táborů, a jejich "zaměstnanců".

Dal bych 5★ za formát knihy, ale vzhledem k obsahu ji nechci řadit mezi vele díla.

Garagun
19.08.2016 4 z 5

Prokurátor: Zabil jste tři a půl miliónu lidí!
Lang: Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu.

Tahle kniha má takovou spoustu komentářů, že ať už o ní napíšu cokoli, pořád se budu jen opakovat. Asi se můžeme přít, zda je román v popisech příliš drsný, anebo naopak příliš mírný, zda charakter hlavního hrdiny byl nebo nebyl vykreslen moc zjednodušeně, případně zda tato postava vzbuzuje spíš zášť, odpor nebo lítost (v mém případě se tyto pocity mísily ve zhruba vyrovnaném poměru). Pro mě osobně je nejpodstatnější to, že jsem se po dočtení této knihy cítil tak trochu špinavý, jako by v mém nitru zanechala šlem. A nevím, jestli někdy půjde úplně smýt. Literatura ve mně vyvolává všechny možné reakce, ale jen málokterou knihu jsem na konci odkládal s tak nepříjemným pocitem jako tuhle...

P.S. Dost mi nesedl překlad. Ne, neumím francouzsky, takže nemůžu na nic konkrétního ukázat prstem, ale český text jednoduše nepůsobí dobře - hemží se opakujícími se slovy, nevhodně zvolenými výrazy, divně šroubovanými souvětími... Zkrátka, stylistika pořádně kulhá, a pochybuji, že by za to mohl originál. A to nemluvím o překlepech, jejichž množství bije do očí. Ani tohle všechno sice nedokáže pokazit dojem z knihy, ale přece jen bych asi doporučil sáhnout po nějakém jiném vydání...

LucieD81
02.08.2016 4 z 5

Strhující, velmi syrové čtení, ze kterého běhá mráz po zádech. Číst a vnímat mistrně popsanou zvrácenou logiku z opačného pohledu než je zvykem, pronikat do bezcitného chladného myšlení hlavního protagonisty... Je to silné čtení, které jsem si musela dávkovat a dlouho poté mi téma stále leželo v hlavně. Každopádně stojí za přečtení.

Markét.t
29.07.2016 4 z 5

Nejhorší na tom je skutečnost, že se něco takového opravdu stalo.

kuruteku
28.07.2016 5 z 5

Po přečtení knih o holocaustu jakoby pohled z "druhé strany", kde se hledá technické řešení problému. Hrůzná představa, ale bez tohoto pohledu je asi těžko k pochopení proč a jak k tomu všemu došlo. Kniha se četla až příliš lehce a je-li z 80% faktografickou, pak díky za těch 20 %, která umožňují její přečtení ostatním, kteří by si vzpomínky velitele KT nikdy nepřečetli (patřím mezi ně).