Směšné lásky

Směšné lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151867/bmid_smesne-lasky-8Co-151867.jpg 4 2112 2112

Sedm povídek, jejichž námětem je láska zasazená do komických souvislostí, anebo spíš to, co lidé v komických souvislostech pokládají za pokus o milostný vztah. Podle dvou povídek byly natočeny filmy: Nikdo se nebude smát (režie Hynek Bočan, 1965) a Já truchlivý Bůh (režie Antonín Kachlík, 1969).

Povídky Literatura česká
Vydáno: , Atlantis

Směšné lásky , 1970

Eressiel
16.02.2015 5 z 5

Pro maturanty: Tuto knihu vřele doporučuju, jednak je malinkatá, dá se přečíst během jednoho dne, druhak se čte velmi dobře a za třetí ta knížka donutí aspoň trošinku si zapřemýšlet, skvělá volba!

sioux
02.01.2015 5 z 5

Nádhera!!! Jak to ten Kundera dělá? Chtěl bych ho potkat a mluvit s ním...
Jen škoda, že toho nenapsal více, respektive, že to v češtině nevyšlo. Na angličtinu bych si u něj netroufl, hraje si hodně s jazykem a tak bych si to asi tak nevychutnal.

Povídky se mi četly parádně. Je to nejen čtivé a poutavé, ale je tam i filozofie, lidskost, absurdita, přitom psáno relativně jednoduchými výrazovými prostředky.

Nejvíc mě na tom baví, jak se u něj dokáže normální a nevinná situace zvrhnout v cosi absurdního a přitom reálného.

Covenant
22.10.2014 5 z 5

Je neuvěřitelné jak dokáže Kundera rozebrat dvojici zamilovaných až na kost, pak si s nimi pohraje a přetvoří je v něco nečekaného a šokujícího (viz. falešný autostop). Někdy až příliš dlouho filosofuje, ale i to má své opodstatnění a přináší nám do děje uvědomění situace. Z příběhů veselých se stávají tragické a naopak. Ničím si nemůžete být jisti. Dokud nepoznáme osobu, o které příběh je. Právě Kunderovo vtělení do každé, i ženské osoby, dokonale vykreslí jejich charakter tak, že pochopíme jejich chování, i když s ním třeba nesouhlasíme.

25veronika3
21.10.2014

ohromné :)

Koňadra
29.09.2014 5 z 5

Veľmi dobré. Až dojemne presné. Myslím, že Kundera by touto knihou mohol tvoriť etalón kvality českej poviedky druhej polovice dvadsiateho storočia. Neviem ako sa mu darí skĺbiť úspornosť s vrstevnatosťou, ale k směšným láskám sa budem vracať.

Paganfairy
11.06.2014 5 z 5

Výborné psaní, nejvíce se mi líbil, v jinak skvěle pozitivně naladěném ději, neočekávaný zvrat a následné problémy. Kundera je opravdu mistr ve svém žánru :))

pistalka
18.05.2014 4 z 5

Směšné lásky jsou fantastická povídková sbírka, a kdybych ji chtěl jen velmi stručně a zkarikovaně komentovat, napsal bych nejspíš, že to je knížka o tom, jak se souložilo v socialistickém Československu. Čímž bych v podstatě mohl skončit, protože ač to zní poměrně hloupě, Kundera by se za takovou interpretaci – aspoň doufám – nezlobil.
Co mě však v kontextu Směšných lásek a celoživotního boje Kundery za své autorské dílo zaujalo, je různorodost pohledů, jak lze na dílo nahlížet. A zatímco Kundera vidí v Láskách i po nich následujících románech pouhé příběhy o lásce, autorovi fanoušci, literární kritici i jiní, ti je rádi zkoumají jako díla politická, společenská. Což upřímně, přes veškerou snahu autora tyto aspekty díla upozaďovat, je poměrně těžké, i s ohledem na osud Kundery a jeho peripetie s nedemokratickým režimem v Československu. Lze tuto rovinu možná přehlídnout u této sbírky, ale u následných románů? Jen velmi stěží.
Tato sbírka je taky možná nejdůležitějším autorovým dílem, co se Kunderovských postav týká. A slyšel jsem názor, že Směšné lásky jsou v podstatě jejich „laboratoří“, protože velká část postav dalších románů jsou už jen jakési variace na ty ze Směšných lásek. Kundera je podle mě taky velkým znalcem lidské povahy a jako jeden z mála autorů vidí do ženské hlavy, což nevím, jak můžu já jakožto muž zhodnotit, ale mám zkrátka ten pocit. Některé postavy se možná dotýkají hranice uvěřitelnosti, ale na půvabnosti to sbírce neubírá, a jistá komičnost (neřkuli tragikomičnost) k této úmyslně nadsazené kolekci směšnosti patří. Nečtěte tento můj komentář, čtěte Směšné lásky!

Valentýnka
01.02.2014 5 z 5

Fantasticky vypointované, pan Kundera prostě umí... Všem doporučuji

Luxiee Axony
10.12.2013 5 z 5

Pravděpodobně si budu muset knihu znovu přečíst až trochu více dospěji. Nepochopila jsem zřejmě úplně, co těmito povídkami pan Kundera zamýšlel. Velmi mi pomohl ale doslov pana Jiřího Opelíka a samotné poznámky pana Kundery.
Ovšem jedná se vskutku o další zajímavá díla z Kunderovy tvorby, které pojednávají o člověku, jeho činech a případných následcích.

rajtrmiros
10.11.2013 5 z 5

Skvělé i úsměvné a výstižné povídky. Skvěle se čtou a některé slova vedou i k zamyšlení a vytváří realistický obrázek o dnešní době.

felia
28.08.2013 5 z 5

Kunderovy Směšné lásky se mi líbí z jeho díla nejvíc, ale nedokážu vysvětlit proč. Mám při jejich čtení příjemný pocit.

BellC
24.08.2013 3 z 5

Čím víc Kunderu čtu, tím víc mi přijde stejný. Netvrdím že špatný, ale jednoduše stejný. Je to má třetí kniha a vím že víc už od něj nepřečtu. Osobně bych spíš vyzdvihla Nesnesitelnou lehkost bytí, protože povídky v této sbírce jsou jedna jako druhá.

Michaela91
17.07.2013 3 z 5

Některé povídky mi sedly jiné vůbec, bylo to tak půl na půl.

tatruszka
16.06.2013 3 z 5

Přečetla jsem pouze povídku Falešný autostop, námět by zajímavý a určitě originální, ale není to žánr, který bych přečetla celý.

Gizminek
17.04.2013 4 z 5

Dokonalý popis smýšlení a myšlenkových pochodů hlavních postav, díky Kunderovi si dokáži představit všechny postavy v knize skrz na skrz.

liletka_a
06.04.2013 4 z 5

Četla jsem jí jen kvůli maturitě a i přesto se mi moc líbila. Nejvíce asi Falešný autostop a Symposion, ty mi asi nejvíce utkvěly v paměti.. :))

zamek
03.04.2013 5 z 5

Málo kdy se u knihy směji nahlas. Některé povídky z této sbírky mě skutečně donutili se smát.

Warana
22.03.2013 2 z 5

Kundera má několik slabých míst: neumí zacházet s jazykem; má velmi omezenou slovní zásobu, některá slova se nesčetněkrát opakují na minimu stránek, tematicky je to prašt jako uhoď, stále rozvíjí jedno a totéž téma a podobné motivy, jenže k jeho škodě rezignuje i na variace. Dobré momenty opustí, nebo je utne, nejhorší varianta je, když zaniknou pod prapodivnou monologickou slátaninou. Sbírka povídek se slije po krátkém čase v matné vzpomínky. Souhlasím s Kachorou, že pohled na lidi a vztahy jsou jeho plusem, bohužel mohl by s tím udělat mnohem více. Pro mě dvě hvězdičky a čtení spíš z musu.

Kachora
21.03.2013 4 z 5

Mně tenhle styl psaní a tenhle pohled na lidi a jejich vztahy prostě seděl. Chvílemi jsem přikyvovala; jako by Kundera popisoval některé mé známé a jak to oni "mají". Podle mě dost realistické, i když si chvílemi člověk až říká, jak je vlastně ta realita někdy smutná a prázdná...

lucinecka210
15.03.2013 3 z 5

Nejzajimavější falešný autostop,jinak docela miš maš kniha :-D tak když chlap píše o myšlenkách chlapů :D docela zábavné, jako žena jsem se občas cítila divně :-D