Slunce na útěku

Slunce na útěku https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74302/mid_slunce-na-uteku-UaX-74302.png 4 165 54

Napínavý sci-fi příběh Mika a Bessy, odehrávající se ve Spojených státech, vypráví novodobou verzi o konci světa. Dva hlavní hrdinové přežijí neobyčejnou hrůzu jen díky náhodě v krytu ve Skalistých horách. Po dvou relativně klidných a bezpečných měsících se svůj úkryt rozhodnou opustit, aby předešli vlastnímu šílenství a vydají se hledat život na Zemi, pokud nějaký ještě zůstal. To, co však nacházejí, neodpovídá jejich představě o životě, krajina se změnila k nepoznání. Jen lidé, resp. jejich vlastnosti, zůstávají stále stejní.... celý text

Smiragl
09.02.2017 2 z 5

Na přebalu stojí, že tato kniha je pro ty, kterým se líbil Malevil. Není. Přišlo mi to spíše jako kovbojka zasazená do postkatastrofální krajiny. Do čtení jsem se musela spíše nutit a ani ten konec nebyl nijak zvlášť překvapivý. Zlatý Merle.

Acquenta
21.01.2017 4 z 5

Do ruky se mi tato kniha dostala náhodou. Obal mě zaujal, ale když jsem si přečetla zhruba obsah, moc se mi do ní nechtělo, sci-fi teda opravdu nemusím. Ale...začetla jsem se a příběh těch dvou se mi líbil, takže za mě ano :-)

hopla
28.11.2016 4 z 5

Svižně napsaný příběh bez komplikovaných filosofických úvah a přesto schopný přimět k zamyšlení. Chvílemi se v popisu objevují poznámky ve stylu hrdinů drsné školy. Je znát, že autor má zkušenosti i s detektivním žánrem. Nijak rušivě to na mne ale nepůsobilo. Že se děj odehrává tradičně na americkém kontinentu, jsem přijal bez problémů (asi je to od nás, Evropanů, konejšení se, že nukleární konflikt není u nás tak pravděpodobný). Napsat v tomto žánru příběh, který by byl natolik originální, že by nenabízel srovnání s tím, co už bylo vydáno, je snad dnes už nemožné. Proto jsem to od tohoto románu ani neočekával. O to víc mne potěšil závěr, který se přece jen vymyká klasice.

Ben Nevis
17.10.2016 3 z 5

Nechápu, proč autor zasadil dění do USA? Když si chci přečíst knížku o Mikovi a Bessy, sáhnu po americkém spisovateli, který zná reálie. Doba májovek už je ta tam. :-)

Další problém je téma. Kdo četl maximálně jednu postapo knížku, nebude mít pocit, že ten žánr v ryzí podobě nemá co nabídnout. Mám ráda žánr postkatastrofický, ale už je to jako přes kopírák. Postavy někam cestují, potkávají lidi, umírají nebo přežívají.

Tady postavy alespoň prodělávají nějaký vývoj. Mike je chvílemi až odporný, ale chová se lidsky. Nicméně celý příběh nikam nesměřuje a vzhledem k tématu ani nenabízí naději.

farao14
02.09.2016 3 z 5

Moje první kniha od tohoto autora, a musím říct že přečtená s největším zaujetím. Velice jednoduše a stručně napsaná a přitom strhující od úplného začátku. Kniha nemá snad ani jednu stránku zbytečných, zdlouhavých a nudných popisů okolí, lidí a situací. Za styl a jednoduchost psaní bych udělil ještě jednu hvězdičku navíc! (*)

kubrus
15.05.2016 4 z 5

Nevím . . dávám 4. Bylo to čtivé, bavilo mě to, ale v jedný části knihy mi vadily rádobyvtipné komentáře k mrtvolám .. . . .

mmmisulka.r
07.02.2016 5 z 5

Absolutní spokojenost. Moje první kniha tohoto žánru a díky ní mu zřejmě zůstanu velmi nakloněna.
Skvělý příběh, poutavě psané a parádně překvapivý konec!
Recenze již brzy.

Pixx-73
24.11.2015 4 z 5

Závěr jsem asi čekal taky trochu jiný, ale jinak se mi to líbilo. Docela slušně napsané, celkem uvěřitelné, jen trochu krátké postapo. Celkový dojem kladný.

Endy17
18.08.2015 3 z 5

Velmi netradiční Niedl, alespoň ve srovnání s platnéřem Lukášem nebo Hynkem Tasem z Boru. Myslím, že historický román jde autorovi nesrovnatelně lépe, než science fiction, ale přesto bych dílo nezavrhoval. Poměrně dobře se čte a závěrečné tři strany pro mě byly dost překvapivé.

hankapimi
22.10.2014 3 z 5

První knížku od Fr.Niedla jsem četla Skleněný vrch, ten se mi moc líbil, tak jsem se pustila do jeho další Slunce na útěku. Autor přesvědčivě dokáže vykreslit různé charaktery postav, bojující o přežití po jaderné katastrofě, člověku při čtení běhá mráz po zádech, čeho jsou lidé vůči sobě schopni se dopustit. A hlavní hrdina Mike, spratek z bohaté rodiny, ten mi "pil krev" od začátku, nemohla jsem si ho oblíbit, ani když se "pochlapil"... Příběh se odvíjel svižně, rozhodně stojí za přečtení !

kloin
11.07.2014 3 z 5

Kniha se dobře čte. Na můj vkus je tam příliš mnoho hnusných věcí popsáno a méně je tak dáno na fantazii čtenáře. Při čtení jsem měl pocit, že autor na sebe nechal působit katastrofické knihy jako Malevil, Den Trifidů, nebo Tma; ale s těmi bych nesrovnával.

vpadysak
22.02.2014 4 z 5

Prvá kniha od Niedla a mňa veľmi prekvapila. Pekné popisy prostredia a aj celkom vykreslené charaktery, zaujímavý príbeh. Možno mohol byť príbeh dlhší, ale aj taký aký je je ok.

Mlha
02.11.2013 4 z 5

Tak pro mě trošičku zklamání. Asi to bude tím, že hlavní hrdina je tentokrát takový jelito nesympatický (kam se hrabe na Vencla z Útěku do pekel a Kouteckýho z Posledního batalionu). No, možná není tak úplně špatnej, ale mě k srdci teda nepřirostl. Jinak se to ale čte moc dobře.

calibre44
22.05.2013 4 z 5

Ke knížkám Františka Niedla jsem se dostal poměrně nedávno, doposud mám přečtené čtyři a můžu říct, že se jedná o autora, který dokáže zaujmout a psát opravdu umí. Knížka SLUNCE NA ÚTĚKU se moc dobře čte. Jedná se o post-katastrofickou vizi, která se odehrává v USA po jaderném útoků. Jsou zde popsány charaktery lidí a jejich postupný vývoj. Z hlavního hrdiny, který je zpočátku zhýčkaným mladíkem, kterým opovrhuje i jeho přítelkyně, se uprostřed malé komunity lidí postupně stává respektovaná silná osobnost, která se smiřuje se svým životem i smrtí v mrazivých podmínkách zničené planety Země. Byl jsem zvědavý jak knížka dopadne a musím říct, že závěr mě sice nepřekvapil, ale při dočtení poslední kapitoly mě dost zamrazilo.