Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6059 1441

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

miri.f
20.01.2019 5 z 5

Velice čtivě napsaná kniha, která čtenáře vtáhne do děje. Alena Mornštajnová psát rozhodně umí, o čemž mě ostatně přesvědčila již u Hany, která se mi sice líbila o něco víc a jejíž osud ve mně zanechal patrnou stopu o pár dní déle, ale ani Slepá mapa v žádném případě neurazí. Zpočátku mne sice tak trochu rušila všechna ta jména od 'A', ale brzy jsem se v nich zorientovala. V každém případě se již těším na další autorčina díla.

Sjuzz
20.01.2019 4 z 5

Znova musím konštatovať, tak ako pri Hotýlku, že Hana nastavila latku privysoko.
Začiatok knihy bol pre mňa trochu nudný, nevedela ma vtiahnuť do deja.
Niektoré pasáže si pýtali viac rozvinúť dej. Do príbehu som sa dokázala poriadne začítať až po niekoľkých stranách a potom to už išlo.

Dej je svojim spôsobom pútavý a pekný. Odohráva sa v dlhej časovej línii od začiatku 2.sv.vojny, až po pád komunizmu. Príbeh 3 žien, ktoré boli úplne odlišné, 3 generácií, vzťahov ich rodín a životných lekcií s ktorými sa museli popasovať. Kniha je ale svojím spôsobom smutná, pretože opisuje udalosti, ktoré sú v príbehu síce vymyslené, ale vo svete sa to naozaj dialo. Veľa smrti, straty blízkych, strata domova, útek z domova a strach z budúcnosti.
Aj v tomto diele ukázala Mornštajnová svoj talent opísať postavy tak, že čitateľ má pocit, akoby ich poznal už roky.

blowfish
19.01.2019 3 z 5

Po přečtení "Hany" jsem od této knihy čekala více. Autorka píše určitým stylem, díky němuž si získala ohlas od určité sorty čtenářů.

ElizabethK
17.01.2019 5 z 5

Kniha naprosto splnila mé očekávání. Kdybych ji měla popsat jednou větou, řekla bych, že je to souhrn 20. století pro ženy (hlavní postavy jsou ženy, autorka tedy logicky popisuje jejich pohled a ženskost z celé knihy dost sálá - z toho důvodu si myslím, že zatímco ženě takový příběh většinou problém nedělá, muž by to mohl brát jako zápor, ale bude to hodně individuální).

Když se v knize objevilo téma partyzánů, přišlo mi, že je málo rozpracované, ale jak děj postupoval, bylo jasné, že je to záměr.
Ráda bych vyzdvihla autorčinu schopnost přesvědčovat čtenáře. Postavy občas dělaly věci, které neuznávám, ale když autorka objasnila jejich pohnutky, dokázala jsem se se situacemi smířit.
Stejně jako u Hany se mi v této knize líbil popis osudů více generací jedné rodiny. Nese to s sebou samozřejmě i nevýhody - postav bylo poměrně hodně a musím se přiznat, že jsem v nich občas měla trochu chaos.
Nad koncem s Anežkou jsem pak musela chvilku zapřemýšlet, aby mi dával smysl - ale ano, nakonec jsem si ho dala do souvislostí s dobou a už jsem ho pobrala.

Tvefisto
17.01.2019 5 z 5

Velmi zajímavé osudy, velmi zajímavě napsané. Moc se mi líbilo, že to bylo vypravěné jednou osobou (přijde mi, že se pak zbytečně nesklouzává k nudným a nedůležitým věcem). A jo, Slepá mapa se mi líbila víc jak Hana.

hajrys
15.01.2019 5 z 5

Tři ženy, tři životy a tři způsoby, jak se svým životem naložit. Příběh hezky plyne a jednotlivé dějové linky na sebe hezky navazují. Opravdu jakoby Vám někdo vyprávěl příběh své rodiny. Každá z postav má jinou povahu a s těžkostmi života se vypořádávají po svém, tak aby přežily.

Simi
14.01.2019 5 z 5

Jedna kniha lepší, než druhá. Vyprávění zdánlivě plyne a přitom je plničké napětí, citu, ponaučení, překvapení a naděje. Pro mne zatím nejlepši kniha od AM. Tahle autorka mě naučila pohlížet na okolnosti, na které jsem měla vyhraněný názor, také z jiných úhlů pohledu. Anna, Alžběta a Anežka, tři odlišné hlavní hrdinky, jejichž osudy naplnily tuto knihu. A mohu si dovolit prozradit, že na posledních stránkách Vás nebude čekat bolestný konec.

monika7105
14.01.2019 5 z 5

Krásná kniha, jako všechny od této autorky

JířaBalicu
13.01.2019 5 z 5

Alena Mornštajnová nezklamala, i tato kniha se mi moc líbila. Příběh tří žen tří generací je velice zajímavý, bohužel ani jedna z žen mi tak úplně k srdci nepřirostly. Knížka Hana a Hotýlek zatím nepřekonána, ale těším se na další.

wiana82
12.01.2019 5 z 5

Nezbývá mi než si přidat A. Mornštajnovou do oblíbených autorek, líbí se mi její styl psaní, její knihy jsem přímo "zhltla" a co víc, mám pocit, že si je ráda zase jednou přečtu znovu.

TamaraKrejčí
12.01.2019 4 z 5

Kniha byla krásně napsaná a dobře se četla. Nebudu srovnávat s Hanou, ale jen maličkost a to, že Hana se mi vryla pod kůži do srdce!!! A měla krátký, jako by jen tak mimochodem, ale úplně uvěřitelný závěr, který prostě dostal nejednoho čtenáře.
Ve Slepé mapě mě zklamal závěr a taky ještě narození a život syna Antonína a Janinky, že byl odbyt v jednom odstavci.
Ale každopádně krásné čtení, které dále doporučuji.

cmelda26
12.01.2019 5 z 5

Nemůžu jinak než dát plný počet hvězdiček. Moje druhá kniha od autorky po Haně a nemůžu se rozhodnout , která je lepší . Tolik zvratů ..... nemám slov.

petra.k.
09.01.2019 4 z 5

První knížka od paní Mornštajnové byla Hana. A to byla pecka, tenkrát jsem byla mile překvapena, že i v dnešní době se najde český spisovatel, který napíše, krásnou a čtivou knihu. A teď skoro po roce jsem četla Slepou mapu a opět se mi kniha velmi líbila.
Je psaná poutavě, ani chvíli se nenudíte, chcete už vědět, jak to skončí a pak když už je konec, je vám to líto. Že už nebudete dál sledovat osudy hrdinů. V knize jsou různé zvraty, hodně postav a proplétá se děj tři generací. I tak se v ději neztratíte. Zkrátka doporučuji. Pěkné, čtivé.

Jitulin90
07.01.2019 5 z 5

Úžasná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka a Slepá mapa a Hana se rozhodně řadí mezi mé oblíbené knihy. Těším se až si od ní přečtu další :)

lenik284
07.01.2019 5 z 5

Přečetla jsem ji jedním dechem ostatně jako všechny její knížky. Super!!!!!!!!!!!!!!

rozarada
04.01.2019 4 z 5

Byla poslední knihou, z doposud vydaných, kterou jsem četla od této skvělé autorky. Dobře se četla, neotřelý námět, překvapivý závěr.

swayno
04.01.2019 4 z 5

super :)

MT23
03.01.2019 5 z 5

Myslela jsem, že Hanu už žádná knížka od Mornštajnové nepřekoná.. Překonala :) Slepá mapa byla naprosto úchvatná.. Miluju její příběhy..

Martina99
03.01.2019 5 z 5

Kniha mě strhla. Hlavní hrdinka mě šokovala, ale přála jsem jí šťastný konec. Chvílemi jsem se o ní až bála.

viva71
01.01.2019 5 z 5

Dostala jsem mnoho doporučení a trošku s obavami jsem knihu začala číst.Jediný den mi stačil, abych se nadchla osudy lidí, kteří si prožili své životy více ve zlém, než v dobrém.