Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1438 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Milisent
13.06.2020 5 z 5

Smutné, ale zároveň krásné čtení. Stojí za to přečíst!

Katka2382
05.06.2020 2 z 5

Bohužel se přidávam k těm méně nadšeným.Asi jsem čekala trochu víc než patetické dialogy a nereálné situace.Jinak je to i docela napínavé a čtivé,to zase jo.I když překlad mě tu a tam taky dost vadil.Například slovo maman,kolik je v češtině mnoho variant-máma,maminka,matka,mamka atd. proč tedy pořád opakovat jen tu francouzkou verzi?aby bylo znát že jsou ve Francii?

Klára90
04.06.2020 5 z 5

Čím jsem starší, tím hůř snáším příběhy z války...tu nepředstavitelnou krutost, zoufalství matek, bezmoc, všudypřítomný strach, odloučení se svými blízkými...tato kniha je toho plna, a proto jsem v prvních chvílích přemýšlela, že ji odložím. Byla mi však doporučena mou babičkou, která je na podobné příběhy ještě citlivější než já a tak jsem ve čtení vytrvala. A jsem za to ráda! První stránky se mi četly trochu těžkopádně, ale pak mě kniha tak chytila, že jsem musela číst každou volnou chvilku. Nedokázala jsem se odtrhnout, naprosto jsem tím dějem žila a i noc po přečtení jsem knihy měla plnou hlavu. To byla tak krásná knížka. Tak smutná knížka. A zároveň něčím hrozně laskavá. Psána ženou o ženách...opět nový pohled na válku. Krásně napsaná kniha, opravdu zajímavý příběh, postavy, které se v průběhu děje stanou sympatické, ale hlavně jsou neuvěřitelně silné. Řadím se mezi ty, co knihu doporučují. Myslím, že v mé hlavě si děj budu přehrávat ještě hodně dlouho. A to je úděl dobrých knížek :)

Balenka
01.06.2020 5 z 5

Prenádherný román. Ani neviem ako túto knihu komentovať, lebo slová ani treba. Treba si ju prečítať.

Sklíčko
01.06.2020 5 z 5

Zavřel jsem poslední stránku s úžasem a slzami v očích... Naprosto úchvatné.

hzd
28.05.2020 5 z 5

Knížek z války už jsem přečetla opravdu hodně, ale tohle je tak smutný a krutý a zároveň krásný příběh. Na knížku jsem měla zálusk už asi dva roky a když mi jí kamarádka přinesla, byla jsem prostě nadšená. Co všechno si museli během druhé světové války vytrpět, to si vůbec nedovedeme představit. Jak mohly mít ženy tolik odvahy, kde braly tu sílu ? Klobouk dolů. Paní spisovatelku jsem si dala do oblíbených a půjdu si číst Velkou samotu.

danazeskolky
27.05.2020 5 z 5

Těžko se mi píše hodnocení, cítím totiž po dočtení strašné prázdno... Komentářů je tady opravdu požehnaně - vesměs souhlasím. I s tím, že je to kniha více pro ženy, ale rozhodně ne červená knihovna. O válce z různých úhlů pohledu jsem přečetla už dost knih, jsem také svými vlastními zkušenostmi otrlá, takže se tak snadno nerozbrečím. Co mě ale dostalo a zůstává ve mně zloba/vztek: nucený "návrat k rodině" malého Daniela (Ariho). Celkově však ve mě zůstává pocit, že stojí za to nevzdávat se. Díky.

esfinge
25.05.2020 5 z 5

Smutný, ale krasny příběh ze smutné doby 2.sv.války, plný naděje i zoufalstvi, lásky i nenávisti. Dojemný konec, který jsem neustála a probrecela.

Akťavs
25.05.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem si oblíbila hlavní hrdinky, nadšené recenze mě přesvědčily vytrvat , a nakonec jsem ráda, byl to opravdu krásný příběh, vycházel ze skutečných událostí, což se mi líbilo a byl smutný a krutý, jako válka....ale naděje a láska je jediná šance pro všechny v každé době

žany.kdovi
22.05.2020 5 z 5

Obdivuji spisovatelé, kteří dokáží napsat, tak tlustou knihu jako je Slavík a přitom Vás ji nenechají odložit. Velmi čtivě napsaný příběh dvou sester, které sblíží válka a její krutost. V obou se probouzí veliká odvaha a statečnost. S každou takovou knihou si říkám, co všechno muselo lidstvo vytrpět a je mi z toho smutno..nicméně by se na tyhle události nemělo zapomínat. Doporučuji Slavíka, jsem si jistá, že málokdo bude litovat, že si tak silnou knihu přečetl :)

katallinka
20.05.2020 5 z 5

Neskutečně silný příběh. Začátek byl trošku pomalejší, ale později se příběh rozjel a nešlo přestat číst. Příběh byl velmi smutný a ukázal zase trošku jiný pohled na válku. Pomohl mi uvědomit si jak velkými hrdinkami byly ženy, které zůstávaly za války doma a bojovaly trošku jiným způsobem a jak i nepatrný odpor byl neskutečným hrdinstvím.

kkackah
20.05.2020 4 z 5

Úžasná kniha!
Přečteno za 3 dny, nespala jsem, četla si u každého jídla, opravdu mě to pohltilo.
Opravdu mě bavilo propojení několika různých dějových linek, kdy každá měla svou zápletku, všechny byly plné válečných hrůz, ale zároveň bylo z každé stránky cítit odhodlání hrdinek, snaha nevzdat se jen tak a bojovat za svá přesvědčení i rodinu.
Když jsem dočetla poslední kapitolu odehrávající se v roce 1995, zaklapla jsem knížku a chtěla si příběh urovnat v hlavě, což se nakonec neobešlo bez pláče, který většinou značí, že na mě kniha udělala velký dojem.
Jedinou hvězdičku strhávám za několik momentů, které byly i na mě příliš "přeslazené". Romantické příběhy mi nevadí, ale tady to místy působilo až moc nuceně, nepřirozeně.

ANDY28
17.05.2020 5 z 5

moc krásné, moc drsné, moc kruté, a hlavně nadějné jako čas, život a láska

kalinka99
15.05.2020 5 z 5

Kniha mě doslova pohltila. V každé volné chvíli jsem četla a prožívala příběh se sestrami Vianne a Isabell.

pydla
14.05.2020 4 z 5

Slavík, popisuje těžký život za druhé světové války a osudy lidí, kteří se snaží přežít. Hlavní hrdinka je mladá slečna, plná horké krve, která se nechce smířit jen s tím, že má přežít, ale aktivně chce proti Němcům bojovat. Stane se tak nejslavnější odbojářkou s krycím názvem " Slavík " a úspěšně převádí vojáky spojeneckých vojsk sestřelených na nepřátelském území, přes hranice zpět na neutrální půdu. Její setra, která žije v domě po rodičích a všemožně se ho snaží ochránit před zabavením Němci, také dělá co může, ale v očích hrdinky jen páběrkuje. Nikdo ovšem neví, jak by se v podobných situacích zachoval a nelze druhého soudit, dokud nezkusí jeho košili. Kniha je krásně napsána, dojme i donutí k zamyšlení.

Ales.BD
13.05.2020 2 z 5

Americká kniha o válce ve Francii, kde osudu vzdorují silné krásné hrdinky. Úmorně rozvlekle dlouhé, nereálné, plné okatého patosu, humpoláckých dojemných scén, romantiky za každou cenu, klišé, sentimentu a zbytečné vaty. Kdyby to Renata Volfová tak dobře nenačetla pro audioknihu, do předvídatelného melodramatického konce bych určitě nedošel.

bigben
11.05.2020 5 z 5

Nádherně napsaná knížka, kterou jsem v jedné třetině chtěla odložit...kvůli době, ve které se odehrává..a osudech lidí žijící v ní...nakonec jsem to dala a jsem moc ráda i když na konci jsem si poplakala. Jak obyčejní lidé byli stateční, starali se o sebe a co všechno uděláte, abyste zachránili své dítě...opravdu silný prožitek.

Renatecka
03.05.2020 5 z 5

Kniha mě opravdu velmi bavila, ke konci příběh dost přitvrdil, bylo to hold drsné. Úžasný příběh.

Malýmedvěd
27.04.2020 4 z 5

Ta kniha je dobrá. Má velmi zajímavý a smutný příběh dvou sester, kde každá je jiná a obě mají jiný pohled na svět a každá zažívá jiné osudy. Kniha je napsána profesionálně děj pěkně plyne, čtenáře drží v napětí a hraje si s jeho emocemi. ALE!!! Méně by bylo rozhodně více. Kdyby tam těch emocí bylo méně, nebyla by to tak sladká červená knihovna. Kdyby tam bylo méně amerického filmového patosu, rozhodně by to pomohlo. Jako nevětší mínus vidím, že promítnutí tolika skutečných osudů a událostí na půdorys zhruba deseti postav prostě nesedí. Tady by příběhu rozhodně pomohlo ubrat, protože taková přeplácanost ubírá na věrohodnosti. Rozumím proč je kniha bestseler, je tam láska v mnoha podobách od mateřské, sourozenecký až po lásku života. Je tam drama a hrůza druhé světové války. Jsou tam příběhy jen z ženského pohledu (což není špatně, ale rozhodně to pomůže prodejnosti). Jsou tam moudra. Jsou tam emoce. Kniha je dobrá, bude se líbit, určitě od ní nezrazuji. Mne potěšila, ale nenadchla , líbila se mi ale více než podobně „vykonstruovaná“ Vypravěčka.

mataj
26.04.2020 5 z 5

Myslím, že vše podstatné už bylo o této knize napsané. Je opravdu hodně smutná a dojemná. Obyčejný, těžce zkoušený život ve válečné Francii. V této složité a temné době sledujeme příběh dvou sester, které k sobě hledají cestu, odpuštění i vzájemné pochopení. Ale hlavně se snaží přežít a ochránit své nejbližší a v konečném důsledku i mnoho dalších. Odvaha a hrdinství můžou mít různou podobu. Krásná kniha.