Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1432 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Bessie
21.04.2020 5 z 5

Velmi, velmi smutná, ale naprosto úchvatná a velmi čtivě napsaná kniha o druhé světové válce, která spíš než muka koncentračních táborů velmi autenticky popisuje muka těch, kteří sice zůstali doma, v nacisty okupované Francii, ale o svůj život museli i tak velmi těžce bojovat. Přesto se mezi nimi našla řada mužů a hlavně žen, které ještě byly schopny a ochotny pomáhat sestřeleným pilotům či židovským dětem, které by jinak skončily v koncentračním táboře. Při čtení knihy v době koronavirové epideme a každodenního remcání na omezený pohyb a zavřené obchody jsem si uvědomila, jak jednoduchý vlastně je můj život, jak malicherná je většina mých problémů a jak šťastná jsem, že mám své rodiče, svého muže, své děti a své přátele.

KáťaM.
20.04.2020 4 z 5

Slavík se vryje do srdce, je to velmi čtivá knížka i proto, že nelíčí ta všeobecně známá fakta. Jako knížka o druhé světové válce nestaví primárně na hrůzách prožívaných v koncentračních táborech, ale líčí osudy (ne)obyčejných Francouzů. Knížka se mi moc líbila, nakopla mě zase do studia francouzštiny. Bohužel jsem poslouchala v audioverzi a úplně jsem si nesedla s interpretkou. Navíc mě zlobila kvalita zvuku - chvilkami to křičelo, zatímco v dramatických chvílích kniha úplně umlkla, že jsem si úsek musela přehrát zpět a zesílit, opravdu nedoporučuji jako poslech do auta, moc mě to mrzí, že jsem si audioverzí dojem z knihy v tomto případě trochu pokazila. Příběh jako takový o sestrách Vianne a Isabelle byl ale silný, navíc přinese čtenářů, kteří se zajímají o průběh druhé světové války, spoustu nevšedních informací. Určitě doporučuji jako klasickou knihu.

ferdada
16.04.2020 5 z 5

Říkala jsem si, že Slavík bude jednou z těch, kterých už jsem iks… Ale nějak se to vymklo a odvíjející se příběh - příběhy - přinášel(y) překvapení, poněkud se lišily od očekávané linie. Radosti v životech málo. Jen pár vteřin…
Tedy, dočetla jsem. A pláču.
Kniha mi dobu bude v hlavě bublat, nevyspím se. Budu znovu prožívat příběhy Slavíka a její sestry. A až se trochu otupím a Slavík dozní, budu zas potřebovat číst. Pak musím sáhnout po nějakém braku, abych se trochu srovnala, neb té války je v literatuře nějak přespříliš. Je to jako rok jíst zdravě a pak muset sprásknout hranolky s hořčicí, brambůrky a navrch cokoliv - v rámci rovnováhy.

Jessica007
06.04.2020 5 z 5

Moc hezká kniha - a moc smutná. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Četla jsem na ni hezké komentáře i doporučení, ale její četbu jsem odkládala. Nedávno jsem přečetla od autorky knihu Velká samota, která se mi moc líbila - a četbu Slavíka už jsem přestala odkládat. Krásná a dojemná kniha...

Xnelli
05.04.2020 3 z 5

Pekny pribeh,avsak dojem kazily chyby v prekladu (opet spatna prace odpovedneho redaktora...).

Stoklaska
04.04.2020 5 z 5

Krásná kniha, na každé stránce smutná. Ani nevím, která ze sester mi byla sympatičtější, jestli zodpovědná Vianne nebo lehkovážná Isabelle. Příběh je napínavý, čtenář má obavy, co se stane dál a kolik útrap budou muset hlavní hrdinky ještě zvládnout.

Kuci12
29.03.2020 5 z 5

Snad ještě nikdy jsem neměla takový problém napsat komentář ke knize, jako tu u Slavíka. Přijde mi, že nedokážu dostatečně vyjádřit, jak moc dobrý příběh to je, aniž bych psala klišoidní fráze..... Po přečtení anotace knížky, jsem si v hlavně tak trochu načrtla, o čem to tak asi bude a říkala jsem, že mě nemá moc čím překvapit. Velká chyba, tahle knížka mě prostě dostala.

Evule81
27.03.2020 5 z 5

Kniha, kterou si budu dlouho pamatovat.

siginek9
26.03.2020 5 z 5

Krasne cteni, slza ukapla, strach byl taky, tesila jsem se na kazdou stranku (460). ❤

ajasin
26.03.2020 5 z 5

Dostalo mě to. Nádherný příběh o statečnosti obyčejných lidí v nejhorším období novodobé historie. Úžasné, krásné, dojemné.

AleDro
22.03.2020 2 z 5

Pro mou ženu jedna z nejoblíbenějších knih, pro mě velké zklamání. Jsem milovník válečných knih, dokumentů a příběhů, ale styl, až je jazyk šroubovaný, plný typicky amerického patosu, předvídatelnosti děje a chování postav, je pro mě těžce stravitelný. Kniha patří do kategorie "ženského románu" a mě bohužel nezasáhla.

allebra
20.03.2020 5 z 5

Krásná kniha, hned mě vtáhla do děje a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Byla to velmi náročná doba, přiblížená jedinečným stylem, s perfektně vykreslenou psychologií postav. Byla jsem napnutá a měla strach otočit stránku, aby se hrdinkám příběhu nic nestalo. Těším se na další knihy od Kristin Hannah.

sabca
13.03.2020 5 z 5

Tak to byla bomba. Kniha se četla dobře od začátku do konce. Smutný příběh dvou sester žijících ve Francii v době 2. světové války mě nenechal chladnou. Obě byly hrdinky a každá jiným způsobem.Také byla dobře vykreslena postava jejich otce. Několikrát jsem byla dojatá k slzám. Knihu doporučuji

Hanjimka
09.03.2020 5 z 5

Nemám ráda knihy o válce, no tahle mě dostala. Krásný, smutný příběh o dvou sestrách a jejich vlastním boji s válkou. Konec jsem probrečela.

Dela111
08.03.2020 5 z 5

Slavík je působivý román zachycující snad nejtěžší období v dějinách Evropy. Více než na celé národy se zaměřuje na utrpení jednotlivce, především žen.
Je to příběh dvou sester, zdánlivě povahově odlišných, ale hrdinství má různou podobu, některé jen není vidět na první pohled. V jedné dějové lince je popsáno nekonečné strádání žen, jejich každodenní boj s nedostatkem jídla, oblečení, v zimě s mrazem. Druhá dějová linka je o odboji francouzských žen za války. Oceňuji, jak autorka vykreslila otce hlavních hrdinek Juliena. Málokdy si uvědomíme, jak neuvěřitelně krutý byl osud k lidem, kteří zažili obě světové války v plné síle...
Ani v tomto příběhu nechybí láska, která právě v těch nejtěžších dobách je mnohem silnější a bývá oporou. Tady je ve všech podobách - milenecká, manželská, mateřská a nechybí ani láska k vlasti.
Konec knihy je dojemný, ale nepůsobí lacině. Stejně jako většina čtenářů jsem se neubránila slzám. Slavík je jedna z knih, které si zaslouží velké doporučení, byla by škoda ji pominout a nepřečíst.

Lucka.79
04.03.2020 5 z 5

Páni .... šla jsem spát s opuchlýma očima a to vydržím celkem hodně. Tenhle příběh mě hodně zasáhl a troufám si říct, že to pro mě bude letos top kniha

grimik
03.03.2020 5 z 5

Překrásný příběh o lásce, odvaze, odhodlání, vůli, přijetí a odpuštění. O tom, že nic není černobílé. O obrovském zmaru, který vnese do života něco tak strašného, jako je bezohledná, slepá válka. Ačkoliv hlavním tématem je zde osud sester Mauriacových, kniha je velice dobře popisná i v oblasti vyjádření atmosféry života běžného obyvatelstva ve válečné Francii, francouzského odboje, rozdělení Francie atp. Finále je pak jasně slzotvorné. Slavík tak patří jednoznačně mezi moje TOPky. Vadila mi akorát značná míra chyb a překlepů v knize, což jde ale na vrub vydavateli.

milena8281
24.02.2020 5 z 5

Velmi silné vyprávění o tom, že odvaha má mnoho podob, že ne každý, kdo stojí na špatné straně, je automaticky padouch, a taky že ne každý příběh má šťastný konec.
Bohužel se lidstvo nikdy nepoučí. Nezbývá než si vroucně přát, abychom my, naše děti a děti našich dětí nemuseli prožívat taková utrpení, bolest a těžkosti.
Měla by to být povinná četba.
A samozřejmě jsem i já závěr probrečela.

Drahuš
20.02.2020 5 z 5

Nádherná kniha, nemám slov. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Doporučuji.

Scheila
19.02.2020 5 z 5

No, dávala jsem si na čas než napíšu komentář. Musela jsem to celé vstřebat.
Kniha byla naprosto skvělá! Líbí se mi že to není takové to ohrané “koncentrační tábor” a vyždímat na citech čtenáře, takové to “čím víc brutální, tím líp.”
I když v knize nebylo toho násilí tolik jako v jiných knihách který právě tím lákají čtenáře, bylo to pro mě dost silné čtení. Pro mě mnohem více realistické. Děj je dělaný tak aby tam bylo vidět jak vyl nedostatek všeho, jak se psychika lidí mění, jak lidé ve válce žili, jak výjimka potvrzuje pravidlo, kniha plná psychické bolesti, rozhodování a odvaze. Nečekala jsem to tak dobré, jelikož občas (velmi často) se teď knihy s tímto tématem přeceňují. Děkuji za skvělou knihu.