Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1432 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Acner80
17.02.2020 5 z 5

Toto je snad nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Přesně taková ta, co ti nedá spát a ty prostě musíš číst a číst. Neskutečný emoční nápor, kdy ke konci mi tekly doslova potoky slz. Doporučuji!

Coco3
15.02.2020 5 z 5

Wow, líbila se mi moc a dala postupně skladající se odpověď, jak náročné to muselo být pro ženy ve válce a ještě v okupovaných oblastech. "V lásce poznáváme, jací bychom chtěli být. Ve válce poznáváme, jací jsme." To beru jako fakt, protože člověk se neubrání nejspíš tomu položit si otázku, jak by se vlastně zachoval on sám v tak šílených situacích, podmínkách. Osobně si odpovídám, že nevím, a tak nesoudím. Podrobnosti násilí během okupace bylo pro mě tak akorát únosně. Toto mi utkvělo v hlavě a vystihuje to naprosto přesně: "Historky vyprávějí muži. Ženy žijí dál. Pro nás to byla stínová válka. Když skončila, nečekaly nás žádné slavnostní přehlídky, žádné medaile ani zmínky v učebnicích dějepisu. Během války jsme dělaly, co bylo třeba, a když skončila, posbíraly jsme zbytky svých životů a začaly zase od začátku." Naprosto teď rozumím, proč Francouzi často nemohou přijít Němcům na jméno. Určitě stojí za přečtení.

BobaKozu
14.02.2020 5 z 5

Velmi čtivé, napínavé, zajímavé téma. Spoustu věcí jsem nedokázala předvídat, což hodnotím velmi kladně.

linda2125
14.02.2020 5 z 5

Uff… absolutní doják a srdcerváč. Váhám, zda mám dát za ten vyhrocený emoční nápor jednu nebo pět hvězdiček...

... ale co, dám 5. Bavilo mě to moc!

monushka
13.02.2020 5 z 5

Nádherná kniha, jejíž příběh mi rval srdce na kusy. Hodně emotivní literární zážitek.

Safrika
13.02.2020 5 z 5

Skvela kniha,cetlo se samo,za ty chyby bych zabijela,ale za to autorka nemuze. Poslednich par stran jsem doslova prorvala..., budu o ni urcite dost premyslet. Doporucuji.

DanaKa81
11.02.2020 5 z 5

Autorka napsala silný příběh, kterému se dá jen těžce konkurovat! Hlavní hrdinky jsou dvě sestry s pohnutým osudem již od dětství. Po letech nepochopení, si k sobě snaží najít cestu, ale 2.světovou válkou zmítaná Francie jim to neusnadní... Nechybí láska, přátelství i odvážné plány na záchranu spojeneckých pilotů i židovských dětí. Doporučuji mít ke knize přichystanou zásobu kapesníčků

Arella
10.02.2020 5 z 5

Slavík se četl ve velkém tempu. Další kniha z 2SV, zase úplně jiná. Jiný příběh, jiný osud, krásně napsaná, plná emocí. Prácem byla kniha oceněná ve světě, nezapomínejme na ni i u nás. Doporučuji všem, děkuji.

snowpinkee
10.02.2020 5 z 5

Román z 2. světové války. Dalo by se říci, že takových románů je dneska spousta. S tím bych i souhlasila, ale tento je úplně jiná liga.
Dostáváme se do Francie. Do rodiny dvou sester, kdy se na první pohled zdá, že jsou každá úplně jiná. Starší Vianne a mladší Isabella. Obě válku těžce prožívají, ale přece jen každá úplně jinak.
O téhle knize se dá mluvit hodiny, ale nikdy to nedá tolik, jako když si knihu člověk přečte sám. Tohle je skvost.
Řadí se mezi top 10. 100%

Snoopi
03.02.2020 5 z 5

Kniha zajímavě, čtivě a plasticky líčí podmínky života obyčejných i neobyčejných lidí ve Francii za druhé světové války. Hlavní postavy, dvě sestry, představují zcela odlišné osobnosti - a každá se vydává jiným směrem. Jedna chce pouze přežít, působí více realisticky, druhá je spíše idealistka a zvolí cestu aktivního odporu. To je základní kontrast, na němž celý román stojí. Každá ze sester žije vlastním životem, zažívá vlastní dobrodružství... A přestože je rozdělila válka, jsou jejich osudy pevně provázané. Na jejich životech autorka deklamuje sílu rodinného pouta a mateřství. Ukazuje, jak velké dějiny "dostihnou" a semelou i toho nejmenšího člověka, jak důležitá je víra a obyčejná láska... Dějová linie románu nabízí mnoho překvapivých zvratů, které přispívají ke zvýšení napětí. Zajímavé je i jakési zpětné hodnocení a závěrečné rozuzlení po letech, které přináší jedna z hlavních postav. Možná že některá líčení prostředí a postav jsou příliš obsáhlá, ale čtivosti to rozhodně neubírá. A aby si čtenář udělal vhodnou představu o historických souvislostech, jsou do děje místy vloženy lehce vysvětlující pasáže, což však nepůsobí zbytečně "nadýchaně"... /Tato kniha mne úplně dostala, četla jsem skutečně jedním dechem... Mohu jen doporučit - a těším se na další díla uvedené autorky :-) /

aralka
03.02.2020 5 z 5

Tak toto je krásný román, je tam všechno, co by v románu být mělo a navíc má i nenásilně naučný přesah, kdy se dozvíme, jak obyčejní Francouzi prožívali začátek války, názory se různily, jak se zachovat, když v červnu 1940 premiér Philippe Pétain vyzývá obyvatelstvo ke klidu /později byl v čele kolaborantské vlády ve Vichy/, vede mírová jednání s nacistickým Německem, když naopak generál a pozdější předseda prozatímní vlády Charles de Gaulle z londýnského rozhlasu BBC svým známým plamenným projevem vyzývá Francouze k boji proti Němcům slovy "Plamen odporu nesmí zhasnout a nezhasne!“. Tato politická situace je v románu perfektně zachycena. Pravé kvality člověka se nejlépe projeví v krajnosti, strachu a napětí, což válka bezesporu je, obě hlavní hrdinky byly velmi statečné ženy a dělaly, co mohly, aby válku samy přežily a ještě různým způsobem pomáhaly i dalším lidem, což se jim celkem dařilo... nemá cenu zabíhat do podrobností, jelikož vše podstatné už tu bylo řečeno níže....Střídání dvou časových rovin v knize je velmi poutavé, čtenář získává jakýsi nadhled, od samého začátku víme, že zbylá ze sester je v současnosti těžce nemocná a také umírá, o nic už jí nejde, dělá jen to, co si myslí, že je zapotřebí ještě udělat a říci... „Historky vyprávějí muži. Ženy žijí dál. Pro nás to byla stínová válka. Když skončila, nečekaly nás žádné slavnostní přehlídky, žádné medaile ani zmínky v učebnicích dějepisu. Během války jsme dělaly co bylo třeba, a když skončila, posbíraly jsem zbytky svých životů a začaly zase od začátku.“ Nádherná kniha !

marara
02.02.2020 5 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek k narozeninám od své dcery a byl to dárek povedený. Bavil a dojímal mě příběh dvou sester, které ač zdánlivě velmi rozdílné, měly v sobě zjevně stejnou genetickou výbavu, která jim dala do vínku smysl pro spravedlnost a neschopnost nepomoci lidem v nouzi. Navíc byl pro mě příběh málo předvídatelný. Díky současné dějové linií jsem věděla, že jedna ze sester byla Slavíkem, ale připadalo mi, že by jím mohly být obě, i když jednu z nich handicapovala mateřská láska a snaha ochránit ve zlých dobách svou dceru.

karoli77
01.02.2020 5 z 5

Nádherný román, válečný, ale jiný, než ostatní. Odehrává se ve Francii. Nemohla jsem se odtrhnout.

hankapimi
30.01.2020 5 z 5

Autorka dokonale zachytila atmosféru a pocity obyčejných Francouzů od počátku do konce války. Od nevěřícnosti a optimismu po boj o holý život, bezmoc a zoufalství. Bojují se strachem, zimou, hladem, snaží se přežít. Přesto se našla spousta odvážných lidí, kteří v rámci svých možností pomáhají ostatním, mnohdy za cenu ohrožení vlastního života...
Skvěle napsaná kniha, které jsem se dlouho vyhýbala, neboť válečné hrůzy, nadutost árijské rasy, vraždění Židů i dětí, koncentrační tábory a všechny ty válečné zhovadilosti velmi těžce prožívám. Vřele doporučuji, netradičně plný počet hvězd !

molka78
28.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Smutně nádherná.

lehaje
25.01.2020 5 z 5

Tak toto bylo naprosto úžasné. Nemohla jsem se od knizky odtrhnout. Novy pohled, velice zajímavý, na valku. Urcite se ke knizce nekdy vratim.

ela1972
16.01.2020 5 z 5

Abych pravdu řekla, číst knihu jsem se malinko bála. Tak skvělé recenze většinou vedou ke zklamání. Ovšem u Slavíka je to jinak. Kniha je velká na pohled, ale ve skutečnosti je opravdu VELKÁ. Od začátku do konce je potřeba hltat každou stránku. Tato kniha je u mě zařazena na nejvyšší příčky a už teď vím, že na ni nikdy nezapomenu. Děkuji autorce a už teď budu pokukovat po jejích dalších knihách.

jjanca
14.01.2020 5 z 5

Ťažko sa hľadajú slová... Nádherná kniha. Zo začiatku mi postava Vianne nebola sympatická, prikláňala som sa ku konaniu Isabelle. Po čase som však príbeh oboch sestier sledovala s rovnakým záujmom. Koniec knihy som preplakala. Klaniam sa pred všetkými ženami, ktoré cez vojnu ostali doma a museli bojovať svoju vlastnú vojnu, a aj pred mužmi, ktorí bojovali na frontoch.
Pripájam sa k doporučení knižky v komentári podo mnou - Mark T. Sullivan - Pod krvavými nebesy.

Josh
14.01.2020 5 z 5

Přes téma války, které lidi odrazuje – tohle si nenechte ujít!

Už chápu proč se kniha stane bestsellerem. Nelze než souhlasit s komentářem na obalu „Slavík je naprosto strhující!“ Byl to můj první příběh z okupované Francie, o jejíž dějiny se nezajímám, avšak možnost srovnání přístupu vlády a samotného národa plného (dobrovolných) kolaborantů a stavu v naší zemí mě šokovalo, takže uberu na kritičnosti Čechů:o)) V každém případě postavy, nejen sestry Vianne a Isabelle, jejich osudy, jejich vývoj samostatně i vlivem lidí a dějin strhnou tak, že nechcete přestat číst. Jenže třeba spát se musí:o)) Cituji, co mne hodně oslovilo:

Matka představená Vianne řekla: „Nejsi sama a neřídíš běh věcí, žádej o pomoc, když ji potřebuješ, a poskytuj pomoc, když můžeš“. Vianne: Myslím, že právě tak bychom měli sloužit Bohu, druhým i sami sobě, v časech tak temných, jako jsou tyto.

Vianne: „Historky vyprávějí muži. Ženy žijí dál. Pro nás to byla stínová válka. Když skončila, nečekaly nás žádné slavnostní přehlídky, žádné medaile ani zmínky v učebnicích dějepisu. Během války jsme dělaly co bylo třeba, a když skončila, posbíraly jsem zbytky svých životů a začaly zase od začátku.“

Kristin Hannah je touto knihou pro mne PANÍ AUTORKA ! Díky.
Maličkost po přečtení Slavíka – zkuste příběh (skutečný) z Itálie od Marka T.Sullivana, Pod krvavými nebesy.

Petracislerova
13.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha, velmi silny pribeh z valky. Ke konci jsem se nemohla odtrhnout a bylo to velmi dojemne.