Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1432 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

alekis
16.10.2019 5 z 5

Nechci, nemůžu hledat slova, jimiž tento příběh popíšu. Kdo chce, ať si ho přečte, a věru že to stojí za to. Tak snad jen ocitovat úplný konec knihy:
"Všechno žije dál v mých vzpomínkách. Rány se zacelí. Láska přetrvá. My přežijeme."

petaSk
14.10.2019 4 z 5

[audiokniha]
Krásná kniha z Druhé světové války, ale jen za předpokladu, že máte rádi ženské romány na pomezí červené knihovny. Postavy byly plastické, a chovaly se dle své povahy, ačkoliv mnohdy pro mě nepochopitelně. Autorka se zároveň snažila do knihy vměstnat všechna témata války, takže místy mi román přišel příliš přitažený za vlasy. Hlavně co se týče Isabel, tak se v závěru příliš tlačí na pilu. Nicméně si myslím, že v rámci žánru se jedna o jednu z nejlepších knih.

xena2711
29.09.2019 5 z 5

Nedávno jsem knihu dočetla a nemohu na ni zapomenout...zároveň zatím nejsem připravená na další knížku.Stále o ní přemýšlím..nádherná knížka, která zůstane mezi TOP příběhy. Příběh sesterské lásky v době druhé světové války. Osudy svou sester, které k sobě nakonec našly cestu..úžasný příběh..konec jsem obrečela....určitě doporučuji přečíst..

Zuzana08
28.09.2019 5 z 5

Kolem této knihy jsme našlapovala po špičkách téměř dva roky, tématiku 2.sv.války nemám ráda. Chyba!
Upřímně. Nechápu, kolik povyku se dělá kolem knihy Hana, Slavík je nesrovnatelně lepší.
Moc se mi líbila dějová linka Vianne, která popisovala svůj příběh obyčejné ženy, obyčeného venkova, (bez citového vydírání koncentračních táborů) jak byla nucena změnit své stereotypy a sžít se s přítomností fašistické armády v jejím bezprostřední blízkosti.
Nádherná, čtivá kniha.

Opatov
11.09.2019 5 z 5

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst už dlouho. Nakonec jsem si poslechla audioknihu a rozhodně nelituji. Příběh 2 sester, láska, válka, odvaha a boj o přežití. Nádherný příběh poskládaný ze vzpomínek, který vypráví jedna z nich. Ale která?

petrulkaa
26.08.2019 5 z 5

Uf, nemám slov, nádhera, je mi strašně líto, že už tento strhující příběh skončil. Nedokázala jsem tento nádherně napsaný román z období 2.sv.války odložit. Je to příběh lásky a hrůzy války, odvahy lidí riskovat svůj život pro život druhých často neznámých lidí. Dozvídáme se toho i spoustu o historii. Neuvěřitelné, žena, která převádí sestřelené piloty přes Pyreneje, často s nacisty v patách, v zimě, v mrazech, ve větru, v dešti, o hladu, bez bot. Slavík je naprosto strhující.

Tereza0107
26.08.2019 5 z 5

Po delší době opět kniha, po jejímž dočtení se na chvíli zastavil svět. Příběh ze kterého prýští moře emocí a na jehož konci ukápne slza nad nespravedlivým a krutým osudem dvou žen. Isabelle a Vianne - dvě sestry, povahově naprosto odlišné, které po dlouhé době svede dohromady neštěstí v podobě 2. světové války. I přes své různé pohledy na svět a na to, jak by měly jejich životy vypadat, obě nachází sílu, odhodlání a odvahu v této těžké době pomáhat ostatním. Knížka, kterou začnete číst a už nemůžete přestat nebo se k ní aspoň musíte neustále v myšlenkách vracet. Podobně jako Levandulová zahrada, Vypravěčka, Zlodějka knih či Jsou světla, která nevidíme řadím tuto knihu mezi mé naprosté srdcovky na téma druhé světové války.

Felidae
18.08.2019 3 z 5

Trochu moc červená knihovna, měla mě varovat barva vazby. Zklamalo také nakladatelství Argo, které se tomuto typu vyhýbá a v knize je docela dost chyb. Některé okamžiky - například pilot RAF procházející se v kombinéze po Paříži, či německý důstojník žvýkající mátovou žvýkačku dokázaly přes dramatičnost situace rozesmát. Také nevím proč je natolik důležité stále vědět jak je kdo oblečený.... Tři hvězdičky za posledních 100 stránek, které konečně splnily očekávání.

melien
04.08.2019 5 z 5

Silný příběh o těžkých časech ve válce, který mě naprosto pohltil a zasáhl. . A ani oko nezůstalo suché. Rozhodně doporučuji přečíst.

PetK
18.07.2019 4 z 5

Druhou polovinu knížky jsem četla v Paříži, to jen tak na okraj, že to umocnilo některé situace v knize popsané. :-)
Je opravdu povedená, a nejdůležitější myšlenka z ní pro mě byla - co dělají ženy, když muži bojují na frontě? A co po válce? Muži obdrží metál a dostane se jim poct. Ale co ženy, které "nebojovaly v první linii", ale kolikrát byl jejich válečný úděl minimálně srovnatelný s jejich mužskými protějšky? A co ženy, které se aktivně zapojily, jako některé v této knize. Kolik toho o nich víme?
Možná bych knížku trošičku zkrátila, "prostříhala", a především v poslední části trochu ubrala na romantice, která mi neseděla k válečným hrůzám. Domnívám se, že takhle většina příběhů nekončí... I když, na druhou stranu, od toho asi máme romány. :-)

lenik284
13.07.2019 5 z 5

Super, super, super!!!!Na začátku jsem si říkala co to bude??? Červená knihovna, a ne.. Nádherný příběh o statečné Isabelle a její sestře Vivien, konec jsem už probrečela????Přečetla jsem to jedním dechem, dopuručuji všem si tuto knížku přečíst.Obdivuji všechny co válku přežili a co prožívali.Smekám a mám úctu k těmto ženám čím vším si prošly a, že to zvládly. Strašná doba. Jsem ráda a vážím si toho, že žiji v této době.

kalimaskry
27.06.2019 5 z 5

Dlouho jsem váhala začíst knihu číst.... Čekala jsem, že to bude těžké čtení. Vzhledem k době, kdy se příběh odehrává. Není kniha, která by mne tak chytila jako tato. Je fantastická.

ADE138
26.06.2019 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, načtenou Renatou Wolfovou. Zdařilé zpracování bez přehnaných efektů, vhodný a decentní hudební doprovod...krásné
A co říct ke knize?
Co dělají ženy, když muži odejdou do války? Snaží se přežít, být silné, statečné, vždy se zachovat správně...
Jedna z nej knih s válečnou tematikou. A drobné nelogické nedostatky mi nepřipadly důležité.

axi81
24.06.2019 5 z 5

Ach... Ta bolela...

gigi77
01.06.2019 5 z 5

Tohle se opravdu moc povedlo. Chytlo mě za srdce a z mysli se nevytrati. Kniha mě zcela vtáhla a celou jsem si ji prožila do detailu.

DarekDevil
25.05.2019 5 z 5

Moje první kniha od Hannah a moc se mi líbila. Z kniha je znát, že Hannah je zkušená "vypsaná" autorka, která svému řemeslu rozumí. Dobře propracovaná zápletka a silné emoce. Není to však žádný přeslazený doják, není to červená knihovna. Emoce jsou uvěřitelné, reálné a jsou servírovány v přiměřené snesitelné míře (příběh je volně inspirován skutečnými lidskými osudy). Krutost války a fašismu je trochu upozaděna (mně nevadilo) a děj je soustředěný na konání dvou hlavních ženských postav. Nepoznal jsem kdo vypráví - tipoval jsem druhou sestru :-) (pozn. tento komentář se vztahuje k anglické verzi)

Smoldik13
16.04.2019 5 z 5

Dostal jsem knihu jako darek a byl jsem prijemne potesen.Velmi silny pribeh,ktery dokazal byt az do konce napinavy i kdyz jiz predem bylo jasne jak vse muze asi dopadnout.Vsem doporucuji zejmena mladym lidem,aby si zacali vazit lidskych zivotu a lidi.

sioux
07.04.2019 5 z 5

Spokojenost. Román psaný z pohledu dvou žen za 2. světové ve Francii byl čtivý, ale spíše román pro ženy. Chyběly tomu větší napětí, lépe popsané dramatické akce a určitě by bylo oživením vidět úhel pohledu mužských hrdinů. Ale posledních asi 60 stran mi strhlo tím, že mě hrozně zajímalo, jak to dopadne.

Kerberos
03.04.2019 5 z 5

Po mnoha doporučeních na databázi knih jsem se pustila do knihy autorky,kterou bych normálně nečetla.Děkuji skvělá kniha.Už dlouho mě kniha nedohnala až k slzičkám dojetí.

Eduarda
03.04.2019 5 z 5

S vědomostí všech možných výhrad (údajně nevěrohodné, historicky nepřesné, příliš "červené" atd.) - skvělá knížka a extrémní čtenářský zážitek! A to je myslím jeden z důvodů, proč čteme..