Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1432 453

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Babo
29.03.2019 5 z 5

Jen těžko hledám slova , kterými bych vyjádřila obdiv ke všem těm ženám , které v sobě našly nepředstavitelnou sílu a odhodlání postavit se osudu . Vlastně ne osudu ,ale naprosto jasnému nepříteli .
Byly odhodlané položit život nejen za své blízké ,ale i za svoji zem .
Kladu si otázku : byly bychom toho schopné i my dnes ?
Nevím a doufám, že ani já , ale ani moje děti a vnučky nebudou muset na tuto snad jen řečnickou otázku , dávat odpověď .
Autorce se podařilo vzdát hold všem těm bezejmenným velmi čtivou knihou . A tak se můžeme aspoň na chvíli ocitnout v pekle 2. světové , aniž bychom opustily bezpečí obývacího pokoje.

certik003
26.03.2019 5 z 5

Příběh dvou sester, které k sobě nenašly vztah, každá je jiná a jinak se vyrovnává s danou situací, ale obě velmi statečné a obdivuhodné. Velmi silný příběh, pro mě rozhodně jeden z nejlepších, co jsem o tomto období četla.

Prateri
24.03.2019 5 z 5

Slavík - několikrát jsem začala psát komentář, pak jej zase vymazala. Všichni, kdo jste četli, už víte, že slova nevystihnou celou tu hrůznost války, která dělá z lidí hrdiny a z některých zbabělce. V této knize těch zbabělých moc není, úplně stačí ta čistá rasa, která za sebou nechala spoušť, miliony nebožtíků a nešťastných národů.

Citát: Láska musí být silnější než nenávist, jinak bychom se mohli rovnou rozloučit s jakoukoli budoucností.

Ano, lidstvo muselo odpustit, ale nezapomenout. Skvělá kniha. Skláním se před tímto dílem a jeho autorkou.

SumýšIrena
22.03.2019 5 z 5

Škoda, že nemůžu dát aspoň 7 hvězd...

Vlcice72
20.03.2019 5 z 5

Silný příběh o lidském utrpení, odvaze a lásce k bližnímu. Rozhodně doporučuji k přečtení...

WeryNika
20.03.2019 5 z 5

Slavík...silný příběh dvou sester v období krušných chvil druhé světové války. Velmi dobře napsaná kniha, dojemná, smutná...ale i velmi poučná. Lidé by knihy na toto téma měli číst častěji, pak teprve by snad mnohým došlo, jak je život křehký a jakou hodnotu má.

bábuška
16.03.2019 5 z 5

Tolik bolesti v jedné knize. Mám přečteno už hodně knih z tohoto období, ale o dění ve Francii, o tom, jak německá armáda sebevědomě obsadila a zpupně se chovala k obyvatelům i v tom nejmenším městečku, to bylo tedy hodně silné. Automatické vytřídění Židů, kteří se nenarodili ve Francii, poté těch, kteří byli francouzskými rodáky, včetně dětí, všichni muži bez rozdílu na nucené práce do Německa. A tak zůstaly na vše osamocené ženy. Je to vlastně příběh dvou zcela odlišných sester, které k sobě nenalezly vztah ani v dětství. Starší Vianne zůstane žít na venkově v rodném domě s dcerkou a začíná denní koloběh shánění přídělových potravin, v zimě není čím zatopit, není oblečení, jde pouze o přežívání. V nejvypjatěších situacích překoná všechny své strachy a pomáhá při zachraňování židovských sirotků, je i nucena zažít popravu svého starého otce. Oproti ní její mnohem mladší sestra má bojovnějšího ducha, uteče do Paříže a osamělá se dá do zachraňování spojeneckých letců sestřelených nad Paříží. Poté již v záchraných skupinách, se sama vydává se skupinou zachráněných letců přes Pyreneje do Španělska na anglický konzulát. To se stává mnohokrát, je na její dopadení vypsána odměna, ale stejně nakonec končí v koncentračním táboře. Přežije i tam všechny hrůzy a dočká se osvobození americkou armádou. Ale vrací se do rodného domu už jenom zemřít. Je to tak velice silný příběh, stále ve mně přetrvává i když jsem dočetla už před několika dny. Přidala bych i dvě hvězdičky navíc, rovněž i překlad byl precizní. I v této době by ani Francouzi neměli zapomínat.

Mabie
09.03.2019 5 z 5

Právě jsem odložila Slavíka a cítím se nejen psychicky, ale i fyzicky bolavá. Vybavuji si jedinou knížku, kterou jsem v poslední době četla a která by mě tolik zasáhla - Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů.
Začátek se rozbíhal trochu pomaleji, až jsem si říkala, že to asi nebude taková pecka, jak naznačovaly recenze a různá doporučení od známých, ale pak se ten vlak rozjel a už jsem se nemohla odpoutat. V příběhu je popsáno jak to dobré, co v člověku najdete - odvaha, láska, sebeobětování, obyčejná (a někdy naprosto neobyčejná!) lidskost, ale i to nejhorší možné - bída, hlad a zrůdnosti války. A vůbec to není černobílý popis, každá z osob má své lepší i horší stránky, takže výsledkem je děsivě plasticky vykreslená doba a lidé. Druhou rovinou příběhu je pak i pohled do současnosti, který tu psychickou masáž završí.
Celkově to bylo tak smutné! Už v sobě určitě nenajdu odvahu se k příběhu znovu vrátit, ale navždy ve mě zůstane zaseknutý jako sekera.
DOPORUČUJI!!!

inkatenysek
17.02.2019 5 z 5

Tento týden jsem dočetla Slavíka. Je to další silný příběh z období 2.světové války, na který budu ještě dlouho myslet a na jehož konci jsem zase brečela jako želva.

Téměř celý děj se odehrává v Němci okupované Francii a sleduje osudy dvou sester, Vianne a Isabelle, z nichž se každá snažila přežít válku posvém. Okrajově se pak příběh odvíjí ještě o mnoho let později v USA...

Na Slavíkovi se mi líbilo hlavně zasazení děje někam jinam, než do koncentračních táborů nebo Německa. Bylo zajímavé sledovat nejen celkové politické a společenské změny v zemi od počátku okupace až po konec války, ale také rozvoj místního odboje, do kterého bylo zapojeno i mnoho odvážných žen. Při čtení mě opět napadly ty samé otázky co vždycky, když čtu knížky s touto tématikou. Co všechno je člověk schopný obětovat, aby ochránil své nejbližší a kde v sobě dokáže sebrat tolik vnitřní síly a odvahy, aby dokázal zvládnout nejen jakkoliv těžký úkol, ale k tomu ještě přežil trest, jenž po většině hrdinských činů následoval.

Celkově je Slavík velmi čtivý a napínavý příběh, okořeněný špetkou lásky, jehož přečtení mohu všem jen doporučit.

martiline
17.02.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Je připomínkou války a hrdinství francouzských žen.

niknikita
15.02.2019 5 z 5

Slavíka jsem si přečetla znovu a líbí se mi pořád stejně. Příběh dvou povahově odlišných sester ve válečné Francii si nehraje na dokument, ale čtenářsky je .velice dobře vystavěný. Je to kniha, na kterou se jen tak nezapomíná.

LéňaM
14.02.2019 5 z 5

Moc krasne a poutave napsana kniha. Několikrát jsem u toho brečela a říkala si proč? Silný příběh!!!

kečup60
12.02.2019 5 z 5

Nádherná kniha.

knihovnička007
11.02.2019 5 z 5

Úžasná. Prvních pár stránek mi trvalo, než jsem se začetla. A pak byl problém se odtrhnout. Ani mi nevadilo pár chyb, které jsem v knize našla.
Příběhy 2.sv.války jsou stále kolem nás a je to dobře. Vianne a Isabelle klidně mohly žít. Bylo mi hodně líto Sopie, Ariho a vlastně všech dětí, které v této době vyrůstaly. Takové zlo, taková moc... A taková vůle všech ostatních - k přežití. Hodně těžký život měli všichni-ať ti, kteří se snažili žít své "obyčejné" životy, nebo ti, kteří bojovali jakýmkoliv způsobem.
Jak to vůbec ti lidé dokázali přežít-bez jídla, bez tepla, bez vody... Ty příběhy jsou hrozné...Vůbec si to všechno nedokážu představit, i když jsem knih na toto téma přečetla více.
Skvělá kniha, úžasná autorka.

libuse3505
08.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha, všem doporučuji k přečtení.

PaniJani
06.02.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se bála, že půjde jen o hezký čtivý román z červené knihovny. Jak jsem se jen mýlila! Tuhle knížku budu jeste delší dobu vstřebávat. Knížka plná síly, odvahy a hrůz, které se bohužel děly.

Alena1234
06.02.2019 5 z 5

Nádherný válečný román.Zde je vše válka,láska,bolest, utrpení.Plný počet hvězdiček si rozhodně zaslouží.

maměnka
02.02.2019

Skvělá kniha, kterou by si měli především přečíst všichni ti, kteří byť v náznaku pochybují o zrůdnostech války. Pro mě nezapomenutelné čtení...

zoew
30.01.2019 5 z 5

Krásné čtení, dojemné, drsné, často k pláči. ...... Lidi by neměli zapomínat na krutosti minulosti.

Market = )
29.01.2019 5 z 5

Ach jo, tohle je těžký. Mám pocit, jako by mě z tý knížky fyzicky bolelo... nevím, v celym těle. Nemůžu si vybavit knížku, která by mě tolik zasáhla a nějak si nedovedu představit, že bych měla najednou zase číst a prožívat další příběh, protože to nebude takový a nějak to ani nechci... Tolik síly, odvahy, lásky, neštěstí, štěstí, většího neštěstí, bolesti, hrůzy, nespravedlnosti, konců... A toho, jak vlastně nic nebylo jednoduchý, černobílý... Ach jo. A všechno se to dělo. :-( Asi už neseberu odvahu si někdy knížku znovu přečíst, ale vždycky budu ráda a s úsměvem vzpomínat na ty části s pilotama. To to ještě bylo docela dobrý a mohli jsme doufat, že to třeba dopadne dobře, že jo. No nic. Přečtěte si tu knížku, fakt.