Vraní dívka

Vraní dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182401/bmid_slabost-victorie-bergmanove-vrani-d-EXF-182401.jpg 4 1483 402

Vraždy a psychoterapie. Jak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život? Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie… Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette… Temný severský psychothriller jen pro silné povahy. První díl trilogie, která oblétla a zasáhla doslova celý svět (vychází ve 35 zemích).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Book 1: Krakflickan , 2010

Pavčule
17.05.2021 2 z 5

Šokující ? Kvůli tomu jsem si to koupila a zklamání .Tohle mě jako šokující nepřišlo . Nevím, asi je to tím, že vyhledávám horory a drsnotu , takže mě jen tak něco nerozhodí . Ale marketingovej tah - "šokující až se vám budě dělat zle "myslím vyšel .

Arkagas
27.04.2021 5 z 5

Kniha, kterou jsem nyní přečetla potřetí. Kniha, která není brutální ve smyslu barvitých nechutných scén, ale která je drsná a jdoucí až do morku kostí svým psychologickým stylem. Kniha, která se zabývá otázkou zneužívá dětí v té nejhorší a nejnechutnější variantě (samotnými rodiči, kteří je dál prodávají). Autoři tu vystavěli dokonalou psychologii postav, ze které Vám sice nebude dobře, ale nebudete se moci odtrhnout od čtení. Je zneužívání v dětství faktorem, který z Vás udělá vraha, nebo je to ještě trochu jinak?

Vraní dívka nám představuje několik hlavních postav a jejich problémy od dětství až do současnosti (kapitoly označeny minulost, nebo přítomost). Některé postavy si zamilujete, jiné budete nenávidět a připadat si bezmocní, že nemůžete nic udělat. A to vše je teprve začátek..

Vraní dívka je sice ukončená kniha, která má ale další dva díly, které jdou ještě víc do hloubky a odhalují mnohem víc z myšlení postav, které nám byly v 1. díle představeny.

Při každém čtení jsem se zaměřila na něco jiného a musím říct, že každé čtení ve mě vyvolalo úplně jiné pocity.

INCOGNITOREADER
27.04.2021 4 z 5

Varování na obálce "Jen pro silné povahy" evokuje něco drsného.
Kniha, ale zase tak drsná není. Pokud jste četli další krimi nebo thrillery tak se dá narazit na mnohem brutálnější knihy, které podobně varování neobsahují.
Co, ale už docela drsné je, je psychologie hlavních postav.
Celou dobu při čtení máte pocit, že se zatáhlo a už nikdy by slunce nemělo vyjít.
Kniha vás nutí neustále přemýšlet o tom co se děje a pokusit se to "pochopit".
Líbilo se mi, tě jsou stránky označeny jako "přítomnost" a "minulost" a to hodně pomáhat se orientovat.
Každopádně i po dočtení jsem pořád zmatený a nevím.
Ono to ani jinak nejde. Kniha vlastně nekončí.
Je nutné přečíst další dva díly a brát trilogii jako spíše jako jeden celek.

jitka1585
26.03.2021 5 z 5

Knihu jsem po přečtení hodnocení brala nejistě do rukou.Ovšem už po pár stránkách byly mě pochyby zbytečné. Pro mě kniha byla nesmírně zajímavá a to hlavně z důvodu snahy spisovatelů o pochopeni, co se děje v myšlenkách a v hlavě nemocných lidí.Lidí, kteří onemocněli ze strašných věcí,které jim způsobili nejbližší.. Kteří je měli milovat a místo toho je znásilňovali, psychicky týrali... .Až z obětí vyrostly další zrůdy,které jen nicily a tryznily další oběti. Kniha pro mě byla až do poslední stránky zajimava,nemohla jsem ji však číst delší dobu,po desítkách stránek jsem musela o všem přemýšlet a pak pokračovat dál.Kniha je pro silné povahy,ne jen kvůli zvracenostem,ale převážně v tom,co se děje v v hlavách hlavních postav.A to co se tam děje není fikce,ale skutečnost,proto je kniha tak děsivá. Přečetla jsem za 4 dny.Další díl budu samozřejmě číst.

MarqueeMoon
30.01.2021 1 z 5

Pred pár minátami dočítané. Asi som mal dobrý podvedomý dôvod nesiahnuť po tomto darčeku tri a pol roka. Nesúď knihu podľa obalu - ten je výborný. A ja som podľahol a usúdil, že to môže byť fajn a ani som nevedel, že je to prvá časť trilógie, čo ma teraz mrzí lebo by som to bol odložil v polovici. Pseudo-psychologické krimi, štruktúra knihy nesúrodá, totálne nezáživné vyšetrovanie s nesympatickými postavami, tie vnútorné dialógy boli skôr smiešne - pri tom diktafóne som zaspával tiež milá hlavná hrdinka, nielen tvoje alter-ego, autori asi prečítali niečo z Freuda, pár článkov z netu, inšpirovali sa severskými chúťkami k deťom a nápad bol na svete. Nevravím, že zlý - ale šialene plochý a nedotiahnutý, z môjho pohľadu a to nie som nejaký literárny kritik, čo zjedol všetku múdrosť, iba laik na ktorého to z tých stránok vyskakuje. O ďalších negatívach sa nebudem už rozpisovať z úcty k času, ktorý nad tým autori strávili. Pozitíva - obálka, ale to som už myslím písal. Akúrat ten bestseller zlatými písmenkami mi k tomu nepasuje, ale tak, kde je dopyt, tam je ponuka.

MarkétaI.
25.12.2020 3 z 5

Na Vraní dívku (a i další dva díly) jsem se chystala opravdu dlouho. Hodně mě zaujala obálka knihy a i označení Bestseller. Po přečtení mám ale smíšené pocity. Kniha není vyloženě špatná, ale občas jsem se do čtení musela nutit.
Osobně by mi stačilo, kdyby byl pouze jeden díl, ale třeba názor změním při čtení druhého dílu.

mona.benny
14.11.2020 2 z 5

Začátek mě zaujal ihned,ale postupně to nějak ztrácelo napětí. Od půlky knihy,kdy už jsem tušila jak je na tom Sofie, se to za mě strašně táhlo a poslednich 50str. bylo doslova nekonečných a ještě k tomu ten konec...dám si teď oddech u jiné knihy a uvidím kdy se vrátím k pokračování.

Tupoun
13.11.2020 1 z 5

Až na velmi světlé výjimky nemám severské krimi, nebo jak se dnes píše thrillery, rád. Ale podlehl jsem nálepce bestseller. Co mně trhalo žíly mimo samotný příběh, to byl bedekr švédského názvosloví jednotlivých ulic a čtvrtí měst. Asi tři a půl kilometrová slova se samými přehlasovanými samohláskami a písmeny poskládanými tak, že zaručeně došlo ke zlomenině jazyka (a to i při čtení očima), to bylo něco na mě. Obě hlavní postavy řešily psychologické problémy druhých, ale samy byly přímo excelentními případy pro psychiatry. Samotný způsob vyšetřování a vztahy v systému švédské policie působily jako příběh z rozvojové země. Tak hrubé nedostatky opomenutí ve vyšetřování Jeanette Kihlbergové... Chtěl jsem dát jednu hvězdičku pro sebe, za odměnu, že jsem dočetl do konce. Ale zase nechci tvrdit, že se jedná o odpad. Je to můj osobní názor a pro druhé to klidně může být bestseller. Pro mě ne!

RMarkéta
10.11.2020 4 z 5

Lidská osobnost má mnoho vrstev a zákoutí, zvlášť, když je něčím pokřivená nebo zformovaná. Styl psaní pánů autorů mi sedl přesně akorát. Kapitoly jsou krátké. Nic se zbytečně nerozepisuje a to i když se tu píše o hnusných a zvrácených věcech. Autoři se rozhodně v jejich popisu nevyžívají a nepodávají je detailně. Kniha vyžaduje soustředěnost, protože se tu prolínají dvě linie příběhu, respektive, přítomnost s minulostí. To považuji za chytrý tah. Nálepka "Jen pro silné povahy" je velmi dobrý marketingový tah. Tím ale nechci znevažovat a zlehčovat téma příběhu. Jde o ožehavé záležitosti. Jako úvod do série mi to stačilo.

Booksaddict
17.10.2020 2 z 5

Další kniha se zlatou nálepkou bestselleru, která mě moc nenadchla. Zhruba do půlky knížky jsem přemýšlela, jestli ve čtení pokračovat, pak už jsem začala tušit, kdo je Sofie a chtěla jsem jen vědět, jak to dopadne. Na pokračování se zatím nechystám, ale uvidíme...

gnolf
11.10.2020 2 z 5

(SPOILER) Kniha mě relativně bavila. Neměl jsem problém se čtením. Vadilo mi však, že popisovala jednu bezvýchodnou situaci za druhou. Není to tak úplně kriminálka jako spíš psycho. Jedna holka tam prožívá jednu hrůzu za druhou, ale prožívá to a popisuje jako by s odstupem, jako robot, úplně bez emocí, tak zvláštně, jakoby si to snad i vychutnávala. Samé pedofilní zážitky, odpornosti a vraždy malých dětí. A detektivka žije úplně nudný život se svým nudným partnerem závislým na ní. Když se v knize začíná dít konečně něco zajímavého a "dobrého." Najednou se vše přetočí a je vše úplně zvrácené. Fuj. Ano kniha o zvrácenostech, která se sama dějově zvrátí. Nic pro mě. A často byly dle mého popisovány úplné zbytečnosti, které dost nudily, jen aby vyplnily děj.

Nestorkea
06.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha na mne působila trochu rozporuplně. Začátek mne moc nezaujal, chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a čase. Téma pedofilů bylo opravdu odporné. Když si představím, že se ve skutečnosti i takové věci dějí, je mi zle od žaludku. Děj se nejdřív vlekl, ale konec byl velmi čtivý. Kdo je Sofie jsem odhadla celkem brzy, ale netušila jsem, jak bude její příběh zamotaný. Jsem velmi zvědavá, jak bude příběh pokračovat.
Co působilo rušivě, byly švédské názvy, viz citace jednoho odstavce:
" Hurtig vyrostl v Kvikkjoku, do čkoly chodil v Jokkmokku a na gymnázium v Bodenu. ....... a když na univerzitě v Umea otevřeli policejní školu, přihlásil se hned do prvního ročníku. Praxi absolvoval u policie v Lulea a potom se přesunul do Stockholmu. To všechno jsou jen fakta, pomyslela si, nevím o něm nic osobnějšího, než že bydlí v bytě na Sodermalmu." :-D

EliškaHavlová
08.09.2020 2 z 5

Knížku jsem četla, protože to zrovna vyžadovala situace... asi toho nelituji, ale druhý díl už jsem číst nezačala. Nevím, ale nějak mi tam vadila ta policie. Jakoby se nic nedělo...jen prostě zvýšený výskyt brutálně zabitých dětí...prostě rutina. To té knížce dosti ubíralo na vážnosti a důvěryhodnosti. Rozhodně zde ale byly i překvapivé momenty a pár zajímavých témat.

Dandulka
05.09.2020 5 z 5

Přesně jak hlásá obal knihy- temné. Toho temného je v téhle sérii opravdu mnoho. Navzdory tomu se mi četla velmi dobře. Až na ty pro nás nečitelné švédské názvy!!!!! Možná by bylo lepší je překládat do češtiny, trochu mě to rušilo při čtení. Jinak super čtení!

KatkaK13
12.08.2020 3 z 5

Nemohla jsem se do knihy začíst, dvě strany a změna časové linie a příběh odjinud. Musela jsem být velmi pozorná, abych se neztrácela. Téma, které bych si sama nevybrala, ale musím uznat, že pokud člověk drží fantazii na uzdě, tak autor nezabíhá do podrobností. Ale hodněkrát jsem si říkala, kdo má pohnutky psát o této tématice? Kniha skončila jako by uprostřed věty... žádný závěr a druhý díl plynule navazuje. Přiznám se, že kdybych neměla všechny tři díly půjčené, tak si druhý díl nekoupím.

Lukaso
03.08.2020 5 z 5

Napínavá kniha velmi dobře se četla, i když mi nepřišlo že by byla vyloženě pro silné nátury.

mirec88
03.08.2020 4 z 5

Napínavý kriminálny thriller, ktorý spracúva veľmi neľahkú a smutnú tému a to zneužívanie maloletých detí. Dosť farbisto a smutné popísaná kniha, ktorá mi nedala vydýchnuť a už sa teším na druhý diel.

kaja3190
08.07.2020 4 z 5

Kniha byla dobrá, dobře se mi četla, i když jsem občas měla problém pochopit děj. Nepřišla mi nějak zvlášt' drastická, takže nechápu poznámku na přebalu, že je pro silné povahy. Myslím, že by tam mohlo být klidně takových scén více. Trochu mi vadilo, že jsem se na konci nedozvěděla, jak příběh dopadne, tak jsem se hned pustila do druhého dílu a doufám, že bude alespoň stejně tak dobrý jako ten první.

Pajina68
03.06.2020 3 z 5

Z knihy mne mrazí, ze začátku se mi četla dobře, ke konci už jsem čekala, že se dozvím jak to úplně dopadne, bohužel musím se dát do dalšího dílu, abych se dobrala úplného vysvětlení. Zatím se mi ale nějak do něj nechce.

LucaDusa
30.04.2020 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mi brala dech, vystupňovala napětí a ochromila mě v samotném závěru. Detektivní zápletka je sama o sobě zajímavá a napínavá, ještě více jsem si užila brilantní vykreslení hlavních postav a postupné ponoření se do jejich "všedních" životů a minulosti. Hlavním tahákem jsou nečekané zvraty, které však nepostrádají logiku - vtipné je, že nápovědy autoři odhalují takřka od začátku knihy, avšak tak nenásilně a ledabyle, že čtenáře ani nenapadne si zdánlivých detailů všímat a předvídat pompézní závěr. Už teď se těším na další díly, do nichž se co nejdříve pustím. Doporučuji si knihu opravdu vychutnat a plně se na ni soustředit pro pochopení a hluboký zážitek, přestože bude chvílemi drsný a k neuvěření.