Skúška ohňom

Skúška ohňom https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5304 548

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

LunaKiss
16.10.2020 5 z 5

Tento díl je pro mě top z celé série. To je už druhá série ve které se mi líbil spíše druhý díl než první ????

VéjaTarabová
09.10.2020 5 z 5

Druhý díl jsem si užívala dokonce více nežli první. Přibylo zde hned několik skvělých postav s rozvinutými charaktery. Příběh byl nabitý nečekanými zvraty a až do úplného konce jsem netušila, jak to celé skončí. Spisovatelčin nápad udělat arénu jako hodiny je naprosto skvělý. Bylo zajímavé sledovat, jak na to splátci postupně přicházejí. Znovu musím vyzdvihnout hlavní postavu Katniss, která má dokonalou povahu a smysluplné přemýšlení. Celkový styl psaní této knihy mi skvěle sedl, ovšem občas zde bylo najednou tak moc akce, že jsem vlastně vůbec nevěděla, co se děje.

,, Pak volají mě. Nakonec Haymitche, ale Peeta ho nahrazuje jako dobrovolník. Jedna z komentátorek se málem rozpláče, neboť se zdá, že se na osudem stíhané milence z Dvanáctého kraje nikdy neusměje štěstí. Pak se ale dává dohromady natolik, aby prohlásila, že tohle budou jistě nejlepší hry vůbec."

Sixtinka144
03.10.2020 5 z 5

Vždycky jsem si nebyla jistá, jestli se mi víc líbí první, nebo druhý díl. Po každém rereadingu jsem porovnávala obě knihy a nemohla jsem si vybrat, což nemůžu ani ted. Obě dvě knihy mají své kouzlo. Tady miluju arénu, kde jsou již splátci, kteří už jednou vyhráli. A proto je to ještě napínavější. Taky musím přiznat, že miluju postavu Finnicka a Johanny. Celá tahle knížka je úžasná, tajemná a plná zvratů. Neskutečně moc jsem si ji užívala i po několikátém přečtení. Každý má ty svoje "klasiky" a mezi ty moje jednoznačně patří Hladové hry. Romantický trojúhlelník, který mi normálně docela vadí je tady geniální, protože Katniss pocity jsou jako na houpačce. Rozhodně i druhý díl doporučuji a pokud jste nečetli, děláte chybu.

Kampino
01.10.2020 5 z 5

Úžasné čtení, jen si vyčítám, že jsem viděla film dříve než jsem přečetla knihu, nejspíš bych byla více napnutá a plná očekávání co se stane a jak to dopadne. I tak plný počet a hurá do dalšího dílu ;-)

Nel-ly
15.09.2020 4 z 5

Mám Katniss ráda i s tou její natvrdlostí :D je to její kouzlo. Peeta je naopak dokonalý až moc, ale co si stěžuju. Čtenář si myslí, že hladové hry zná a přitom zjistí, že vlastně vůbec ne - stejně jako naši mladí výherci.

akcive11
04.09.2020 5 z 5

Miluju miluju miluju :)
Obdivuji autorku, že dokáže vymyslet a napsat smyšlený příběh, který vás upoutá do posledního slova. V dnešní době již pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal Hunger Games.

retro.saurus
03.09.2020 4 z 5

Druhá kniha se dál veze na vlně YA. Konec, který má zřejmě šokovat, je předvídatelný tak od poloviny knihy a hlavně šíleně překombinovaný. Ale... Pořád je to děsně zábavné čtení a hned se s chutí pouštím do třetí knihy.

střapatá
26.08.2020 3 z 5

První díl mě bavil o něco více. Zde byl velmi rozvláčný začátek, konec mi přišel naopak příliš useknutý a odfláklý. Katniss mi už místy začínala vadit - pořád má dojem, že se vše točí kolem ní a nedokáže pochopit, že je jen malou součástí velkého soukolí. Ale s neoblibou hlavního hrdiny mám problém obecně u většiny knížek :) Kniha je jinak opět čtivá a těším se na další díl.

ydnac
26.08.2020 5 z 5

Hunger Games jsou pro mě na vrcholu mých oblíbených knih :-) Druhý díl je úplně stejně fantastický jako jednička :-) Další aréna, další dechberoucí pasti, další akce a konec - strhující :-) miluji celou tuhle sérii!!!

Arkagas
11.08.2020 4 z 5

Jako ostuda doháním tuto knižní sérii až tento rok ve 31 letech. A nelituji! Jelikož čtu všechny tři díly naráz a filmy jsem neviděla, nejsem ochuzena o zážitky, nebo obrána o fantazii a pořád mám místo na představování si kulis knihy i postav. Tento druhý díl je za mě skvělý, líbilo se mi zpracování myšlenky "ztraceného" třináctého kraje a obecně myšlení postav. Děj se stupňuje a po přečtení poslední stránky druhé knihy musíte okamžitě otevřít třetí.
Nutno dodat že já čtu velké souborné vydání, takže všechny tři knihy čtu jako jednu a to ještě zážitek umocňuje. Ale rozhodně velmi mile překvapilo. A postava Heymitche, který mi lezl 1.díl na nervy se v této knize stala mou velmi oblíbenou. :)

Luccinda
31.07.2020 4 z 5

Od druhého dílu Hunger Games jsem měla velká očekávání, protože film byl vážně peckovej, ale z knížky jsem byla mírně zklamaná. Oproti prvnímu dílu, ve kterém se od samého začátku pořád něco dělo, byla celá první polovina Catching Fire příšerně vleklá a nezáživná. Nebavilo mě neustálé omílání toho, jak se hlavní postavy vzpamatovávají z následků Hladových her, a ani výlety do jednotlivých krajů a počínající rebelie mě nedokázala zaujmout. Zato druhá polovina knížky byla super! Konečně se dostaly na scénu Čtvrtohry, tedy i nové postavy v čele s Finnickem a Johannou, které jsem si zamilovala už ve filmu.

Stejně jako u prvního dílu jsem i tady měla problém s tím, že jsem celý příběh už znala. Nic mě vyloženě nepřekvapilo, všechna velká odhalení jsem si pamatovala z filmu, takže jsem si čtení neužila tolik, jak bych si přála. Navíc tu byla opravdu znát ta délka - knížka má přes 400 stran, což je hodně, hlavně vzhledem k tomu, že se v té první polovině opravdu nic moc nedělo.

jcernaa
15.07.2020 5 z 5

Vražedná pomsta mi přijde skvělá knížka. Aréna je skvělé promyšlená, a kniha vás hned vtáhne do děje. Nemám co knize vytknout.
10/10

keselylenka
15.07.2020 4 z 5

Většina děje druhého dílu mi přišla slabší než první díl. Moc se toho dle mého nedělo. Zároveň nerozhodnost hlavní hrdinky mezi Peetou a Hurikánem mě rozčilovala, ale hlavně ani jedny city jsem jí nevěřila. Závěr ale vše znovu rozjel a tak věřím, že trojka to nakopne.

Ani832
12.07.2020 4 z 5

Tenhle díl mi sice přišel slabší, než jednička, ale pořád má grády a rozhodně to není žádná výplň!

V tomhle dílu nehledejte tolik akce, jde tu spíš o myšlenky a psychiku. Moc zajímavé mi přišlo i nahlédnutí, jak to probíhá po hrách.

I když jsem slyšet lidi pět samou chválu na arénu, která se tady vyskytuje, tak mě nebavila tolik jako ta v jedničce. Na druhou stranu byla skvěle promyšlená.

No a ještě se musím vyjádřit k tomu konci. Aréna smrti končí tak, že druhý díl nepotřebujete ihned po dočtení, konec ve Vražedné pomstě se vyznačuje úplně opačnými vlastnostmi. Po tom, co jsem tuhle knihu dočetla, jsem nutně potřebovala vědět, jak příběh pokračuje, ale bohužel jsem nebyla doma a třetí díl jsem si na dovolenou nevzala.

Podtrženo sečteno: Vražedná pomsta mě bavila o něco míň, ale to neznamená, že je to špatná kniha. Oceňuji, že to není vycpávkový díl, jednoduše má v sérii své místo.

Zelený_Drak
05.07.2020 2 z 5

Druhý díl pro mě byl z nejslabší. Čtvrtohry mě vůbec nenadchly. Autorce se podle mého názoru nepodařilo dostatečně dramaticky vytěžit to, co zde rozehrála právě kvůli dramatu. Poslouchala jsem jako audioknihu, takže mě to "neurazilo" tak, jako kdybych to četla, ale na konci stejně vzniknul pocit, že nás prakticky celého druhého dílu mohla autorka ušetřit a přímo propojit první a třetí. Ale není to tak úplně pravda. Autorka chtěla vykreslit, že Katniss nechtěla podnítit povstání a v první řadě se chtěla postarat o své blízké. To je ve druhém díle ukázáno dobře. Včetně určitého zdůraznění, že i zde je Katniss obětí systému. Záleží vůbec na tom, co udělá? Události, které se daly do pohybu možná už ani nemůže ovlivnit. Taky bohužel patřím k těm, které příliš nezajímá hrdinčino citové dilema. Těch milostných trojúhelníků už jsem v YA viděla víc, než mě zajímalo (což v mém případě znamená víc než jeden). Chtěla bych si konečně přečíst YA, kde rozřešením bude polyandrie. Vidím ale, že cílovou skupinu druhý díl stále hodně bavil, dokáže si udržet pozornost čtenáře a řemeslně opět šlo o dobře odvedenou práci. Hodnotím tedy jen o jednu * níž než první (a třetí).

Verča16
25.06.2020 5 z 5

Druhý díl se mi líbil stejně jako první, napětí, strach, radost, bolest to vše jsem pocítila. V táhne vás do děje a ani si to ne uvědomíte a jste na konci. Rozhodně doporučuji!

TerezaRS
22.06.2020 5 z 5

Druhý díl je o kousínek slabší oproti prvnímu, přesto je to stále perfektní jízda! Napětí nechybí, postavy dokonale vykreslené a čtenář je dokonale vtažen do příběhu. Za mě doporučuji.

Alieen
10.06.2020 5 z 5

Pokračování bylo taktéž perfektní, na můj vkus ale málo prostoru dostal příběh přímo v aréně, v prvním díle jsem si to užila víc.

Nina291
10.05.2020 3 z 5

Jde to

Adellll
15.04.2020 4 z 5

Z celé série asi neslabší díl. Byl hodně podobný prvnímu. Konec knihy, kdy jsme se zase ocitali s Katniss v aréně byl skvělěj, ale začátek byl na mne trochu rozvleklý.