Království popela

Království popela https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412489/bmid_kralovstvi-popela-9Kk-412489.jpeg 5 1631 305

Aelin riskovala vše, aby zachránila svůj lid a lidi, které miluje. Zaplatila za to strašnou cenu a teď je uvězněna v kovové rakvi a mučena. Pouze vědomí, že na ní závisí osud všech, jí brání v tom, aby podlehla. Aedion a Lysandra zůstávají poslední, kteří brání Terrasen před naprostým zničením. Chaol, Manon a Dorian jsou roztroušeni po celém kontinentu a musí sami volit cestu k naději na spásu. Až se všechny cesty spojí, čeká je velká bitva.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Kingdom of Ashes , 2018

OxxyOyxxO
05.08.2019 5 z 5

Páni.
Tohle... Tohle teda bylo něco.
Abych pravdu řekla, tak nějak jsem nevěřila, že by se autorce podařilo na těch skoro tisíci stránkách uzavřít tu asi tunu dějových linek patřící asi dvou tunám postav, které si tam vytvořila, ale ano, vážně se to povedlo. (A stejně tak bych nevěřila, že by se mi mohlo podařit tu neskutečně tlustou bichli přečíst za necelé tři dny, ale stalo se.)
Linka s Manon a Crochankami byla skvělá, dokonce ani ten Dorian mi tam nevadil - i přes to, že jsem čekala, že se jim tam bude tak trochu plést pod nohy, což se díky bohu nestalo. Chaol mi lezl krkem nachlup stejně jako v minulých knihách, (stejně jako jeho a Yrenina linka, než se do ní přidaly ostatní postavy) ale to jsem tak nějak čekala. Ale jak moc mi vadí Chaol, tak moc žeru vztah Lysandry a Aedona. No a k lince s Aelin se vzhledem ke spoilerům vyjadřovat nějak do podrobna nebudu a jediné, co řeknu je, že i ta byla vážně vydařená.
Co se týče bitev a akčních částí... No, některé byly slabší, jiné silnější, u některých jsem přeskakovala odstavce, od jiných jsem nedokázala odlepit oči, ale všechny plus, mínus splnily účel - navodily úžasnou atmosféru, jak zoufalství, tak naděje, a donutily mě se o postavy skutečně bát. Takže si vlastně nemám na co stěžovat.
Tahle kniha se každopádně povedla, i přes tu délku mě skoro celá, krom těch několika málo bojových částí bavila a já beru jako víc než podařené ukončení jedné z mých nejoblíbenějších sérií.

PS.: koho z vás, když jste četli tu první hezky napsanou a čtivou knihu o osmnáctilené nájemné vražedkyni, zlém králi a rýsujícím se milostném trojúhelníku napadlo, že se z toho jednou stane něco takhle velkýho?

PPS.: doufám, že ta předchozí věta dává smysl

jamesak
04.08.2019 5 z 5

Na začátku léta jsem začal celou sérii znovu a vyšlo mi to pěkně, v pátek mi naskočila e kniha, celý víkend jsem se nemoh odtrhnout. Bylo by fajn kdyby vyšli i audioknihy, moc rád bych se vracel, číst to celé znovu už se mi nechce a strojové čtení není zatím ono. Jen nechápu co jim tak trvalo, originál vyšel loni na podzim, tuším v říjnu. Ale dočkal jsem se a mohu jen doporučit. Dávám plné hodnocení, i když jsem mimo cílovou skupinu, je mi 44 a jsem muž, je pro mě zatím tato série nejlepší fantasy. Děkuji paní Maasová....

Elize
04.08.2019 5 z 5

Skutečně famózní zakončení celé série. Je zde vše, co čtenář u Maasové zbožňuje - akce, napětí a místy i romantika a hlavně sex :D Klasicky perfektně čtivě psané.

Negativně bych snad ohodnotila pouze jen měkkou vazbu. U knihy, která má 1000 stránek je to velmi nepraktické. Rozhodně mě nebaví dřepět u stolu, abych si neponičila vazbu. Dále musím říct, že konec byl předvídatelný a za mě bych věnovala více prostoru Lorcanovi, který je dle mého názoru charekteristicky zajímavá postava a mnohem méně kapitol Crochankám. Ovšem to jsou jen drobnosti, zvlášť pokud se člověk ohlédne za celou sérií.

martina1199
04.08.2019 5 z 5

Četla jsem knihu už loni - v originále a tento víkend si ji vychutnala znovu v češtině. A na svém hodnocení z loňska bych nezměnila ani písmenko :-)

Dokonalé zakončení série, kterou jsem málem ani nezačala pořádně číst :-)

Skleněný trůn - první díl - mi přišel celý takový "nedomrlý", příběh s dobrým nápadem a netypickou hlavní hrdinkou, ale nevytěženým potenciálem. Přesto jsem dala šanci druhému dílu - Půlnoční koruně - a celou první polovinu si říkala, že tohle fakt asi bude ztráta času. Pak se to ale trochu rozjelo a na konci jsem už věděla, že určitě přečtu i další díl, protože chci vědět, co bude s Celaenou/Aelin dál. No a od třetího dílu - Dědičky ohně - jsem se do série opravdu začetla a knihomolsky zamilovala :-)

Kingdom of Ashes jsem přečetla v originále, hlavně protože jsem prostě nedokázala čekat na český překlad. POTŘEBOVALA jsem vědět, jak to dopadne s mými oblíbenými hrdiny a světem, který autorka stvořila. Příběh mě natolik pohltil, že jsem nakonec ani nevnímala, že čtu anglicky. Bylo to napínavé, strhující, všechno do sebe nakonec krásně zapadlo. Věřím, že stejně jako já i mnozí jiní čtenáři a čtenářky zapláčou nad těmi, kteří padnou, a budou se radovat s těmi, co přežijí :-)

Lethania
02.08.2019 5 z 5

A je to za námi... Dva dny jsem seděla přikovaná na židli, držíc téměř 1000 stránkovou knihu a přitom jsem se snažila nevnímat bolest, kdykoli jsem přehodila knihu z jedné ruky do druhé, aby si jedna z nich odpočinula z té tíhy. Dva dny jsem nevnímala okolní svět, neboť ten, do kterého jsem se začetla byl více než skutečný. Dva dny pro mě byly nezapomenutelným zážitkem plným bolesti, lásky, radosti a mnoho dalšího. Dva dny... které bych zas a znovu vrátila zpátky, jen abych znovu prožívala všechny emoce s tím spjaté.
Do hlavních hrdinů jsem se zamilovala a představa, že už s nimi nezažiji další dobrodružství je ubíjející. Ti všichni - Aelin, Dorian, Chaol, Lysandra, Manon a spousta dalších - mi budou chybět. Protože konec je prostě konec a mé srdce (ačkoli je teď roztříštěné) je jen jedno.
Tato sága je pro mě jednou z nejlepších fantasy sérií vůbec a že toho mám už načteno dost. Chtěla bych víc takových knih, které chytnou za srdce. To je ale jen mé zbožné přání. Je to skutečně důstojné rozloučení s celou ságou. Doporučuji!