Skleněný trůn

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235352/skleneny-trun-skleneny-trun-EgA-235352.jpg 4.41603
Série:

Skleněný trůn (1.)

Originální název:

Throne of Glass (2012)

Žánr:
Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (372)

Přidat komentář
any333
včera

Jako, četla jsem hodně kladných recenzí, ale i tak mě mile překvapilo, jak hezký příběh to je. Prostě zase jedno pořádné fantasy(i když prozatím bez větších kouzel) s kontextem temného středověku. Tohle podle mě bylo splněno skvěle, bavilo mě získávat informace o Erilee.
Dalším plusem byly i tradičně středověké dialogy, co mnohdy byly v takových správných metaforách, takže postavy mohly v jedné chvíli polemizovat o dvou problémech, přičemž jen jeden naznačovaly.
K postavám; Celaena se mi zdá jako silná hrdinka, co ale má nějaká omezení, i když se vždycky nějak dokáže vyvléct z problémů. Co se týče Chaola a Doriana, rozhodně fandím tomu druhému, i když přes spoilery vím, že to ještě bude jinak. Ale Dorian je mi prostě sympatičtější, asi stejně jako Nehemia.
Prostě a dobře, tuhle sérii budu zřejmě zbožňovat a s radostí se pustím do dalších dílů a knih od autorky.

roso.mak
včera

Hrdinka je na můj vkus příliš velký superhrdina. Trochu příliš neuvěřitelná i na žánr fantasy. Navíc to vypadá na další nekonečnou sérii, kdy autor neví, kdy má přestat psát. Neříkám, že se to dobře nečetlo a že se nepustím do dalšího dílu (až splním všech 93 položek "chystám se číst" co tu mám na Databázi:-)), ale nijak zvlášť napjatá nejsem.

Aureline
včera

Asi jsem se zamilovala... ❤
Naprosto úžasná knížka, kterou jsem si hned zamilovala. Mohu ji číst pořád dokola (některé části znám nazpaměť) a nikdy se neomrzí.

pajka0071
20. září

První díl je jen hluboký nádech před skokem do vody... Další díly ohromé!!!

NavoSever
14. září

Trochu detsky naivni, ale ctiva knizka.

MonicaMonique
13. září

Dávám 4* a to z toho důvodu, že jsem čekala o něco víc akce. Přesto se kniha příjemně četla.

Deny2002
13. září

Vážně lidi, nejlepší série knih ever! Miluju! Úplně všechno ze serie miluju.
SPOILER- Nad Chalolem ani Dorianem vůbec nepremyslejte, stejně to bude nekdo jiny... :) Není zač :):) :*

Ivka222
08. září

Veľa kníh je napísaných s nudnými pasážami, ktoré by ste najradšej preskočili a išli ďalej. Ale u tejto som to nepostrehla. Hneď od začiatku som vedela, že ma knižka bude baviť. Veľmi príjemné čítanie, kde si obľúbite hlavnú postavu (teda čítam u niektorých komentoch, že nemáte až tak radi Caelanu, ale neviem prečo :D). Veľmi sa teším na pokračovania, ktoré som si kúpila :) Čiže šup šup čítať :D

---Spoiler---
Je zaujímavé spoznávať postavu Caelani, kde presne vidno, že každý bojovník ma svoje slabiny, a hlavne že nech je akokoľvek silná a zručná, vždy to bude dievča s citmi. Milostný trojuholník bude ešte zaujímavý.. ešte neviem komu budem fandiť :D možno Chaol

Dolik13
06. září

Budu nejprve kritický. Čekal jsem něco jiného, očekával jsem příběh založený především na turnaji 24 bojovníků, avšak boje probíhaly okrajově, hlavní náplní příběhů jsou intriky, a musím říct, že se mi to líbilo. Trvalo mi než jsem si oblíbil hlavní hrdinku, avšak následné propletené a rozvíjené charaktery se mi začaly velice zamlouvat. Chaol i Dorian skvěle do příběhu zapadaly. Kniha se četla jedna báseň, ovšem v závěru musím opět trošku kritizovat, a to závěr po posledním boji. Myslím si, že celý příběh se dal uzavřít lépe.

PS SPOILER!!! : Jsem jediný, kdo si naivně myslel, že tím vrahem, co sápe a zabíjí oběti je Dorian a jeho psi? :D

J.polakova
05. září

Miluju ji

ketvin
31. srpna

Hned od první kapitoly jsem věděla, že tohle bude sakra dobrá série. A je. Nedalo se skoro přestat číst.
První díl je úžasný, postavy jsou promyšlené, sympatické, člověk se s nimi hned "sblíží" a záleží mu na nich. Celaena (prostě Selena :D tahle cize napsaná jména mě ničí) je skvělá, zezačátku si o ní člověk říká "proč sakra nemá koule" při jednání s králem, ale časem jí člověk pochopí. (Kdo nečetl, tak nepokračujte, nechci spoilerovat.) Přiznám se, že mi bylo hned jasné, že tu bude milostný trojúhelník a hrozně jsem fandila Dorianovi. Když začalo být jasné, že to tak úplně jednoduché nebude, bylo mi to nejdříve "proti srsti", ale kniha je tak dobře napsaná, že čtenáře přeorientuje na Chaola a člověk jim fandí. Kniha je prostě skvělá, úžasný start! :)

Kate_Hall
30. srpna

Kniha byla naprosto úžasná a četla se jedním dechem. Jsem ráda že nechala autorka knihy konec otevřený, protože už jsem zvědavá co se dočtu ve druhém dílu ! Knížka mě nutila pořád myslet kdo je kdo a jak to dopadne, pro mě tedy spokojenost. Někdy mi vadilo jak se dalo pokračování trochu vyčíst.

kokobela
29. srpna

Čekala jsem od knihy více. Nemohla jsem se do knihy začíst. Ovšem téma bylo originální. Dále mi vadila er-forma. Mám radši když hlavní postava popisuje svuj příběh sama

Nellie18
29. srpna

Anotácia nám už odhalila, čo bude Celaena Sardothien zač. Teda vlastne klamala nám. Ale nie úplne. Celeana je naozaj nájomná vrahyňa a zabíja to áno, ale zabudli zmieniť, ako moc dievčenská popri všetkom Celeana je.

Pre celú recenziu môžte kliknúť na odkaz tu http://nelliesbookssk.blogspot.hr/2017/08/tron-zo-skla-sarah-j-maas.html?m=1
a poprípade sa pridať do pravidelných čitateľov, pokiaľ ťa moja prvá recenzia zaujala

katallinka
27. srpna

Tak i přestože se mi dvůr trnů a růži od této autorky líbil mnohem víc je i tento příběh velmi povedený a rozhodně budu pokračovat s dalšími díly této série

sd1992
24. srpna

TAK TOHLE PROSTĚ MUSÍTE MÍT! Já, coby ne příliš velká zastánkyně fantasy young adult stylu jsem NADŠENÁ! Tahle série je láska na celý život.. :D Sarah J. Mass oponuje neskutečně chytlavým stylem psaní... napínavé od začátku do konce, výborně propracovaná minulost každé postavy prolínající se s aktuálním dějem, vývoj děje není předvídatelný, všechno popsané do takového detailu, že vás kniha nemůže nestáhnout do děje... a to nejen první díl Skleněný trůn, ale všechny díly série... přečetla jsem během 3 týdnů všech 5 doposud vydaných dílů a můžu vám zaručit, že se to jen stupňuje a každý díl je lepší a lepší... už ať je polovina září a vyjde ŘÍŠE BOUŘÍ! NEVÁHEJTE!! S.J.M. je fakt královna mezi spisovateli...!

moncakovinka
22. srpna

Knihu jsem četla ve věku 22 let, takže určitě není jen pro náctileté. Za nejdůležitější považuji říct, že se dle mého názoru jedná o vydařené fantasy s hlavní hrdinkou ženského pohlaví, což bylo poprvé od pár dětských titulu. Výborně se to čte, skvěle vás to vtáhne do děje. Jen doufám, že autorka udrží celou sérii, nerada bych viděla dílo upadat.

Zorka25
17. srpna

Krásná kniha, pro náctileté úplně ideální. Někdy vtipná, napínavá, občas i obojí najednou. Krásně napsané, čtivé.

GraceC
16. srpna

Kniha byla takovou oddechovkou od nějakých složitějších literárních děl, každopádně se mi moc líbila a vtáhla mě již po pár kapitolách do děje. Ihned se pouštím do druhého dílu!

tereza7914
03. srpna

Kniha mě bavila. Četla se rychle, nebyla vůbec nudná, ale děj byl poněkud nepřekvapivý. Bylo jasné jak to skončí. A od konce jsem čekala víc, bylo to už poněkud přitažené za vlasy a trochu řekněme odfláknuté. Co se týče druhého dílu, pořád jsem se nějak nedostala přes 3. kapitolu. Uvidím, zdali se k tomu ještě vrátím. Všichni říkají že další díly jsou bezva.

Bookworm11
02. srpna

Hodně jsem o této knize slyšela a kamarádky mi ji vřele doporučovaly. Jakmile jsem si přečetla prvních pár stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Tamten
02. srpna

Čtivé, zábavné, bez hlubokých filozofických myšlenek. V ději sice není nic neočekávaného, ale rozhodně to neznamená, že by knížka byla nudná. Jen škoda konce, tam kniha ztratí trochu spád a místo velkolepého finále je spíše takový útlum - jako by se už vše chystalo na další díl, místo aby se pořádně dotáhl první.

Mr.Elmo
30. července

Spoiler
Tak od tohodle jsem teda čekala mnohem víc.. a to jsem se na to tak těšila.. ale jak už tady někdo psal, vražedkyně se chová jak zamilovaná puberťačka a kapitán stráží je hotovej z toho, že zabil zlýho člověka... dějově se tam ani nic moc nedělo... a přitom by z toho nápadu šlo vytěžit mnohem víc.. Abych pravdu řekla, přišli mi to skoro jak série selekce, která se mi ale líbila víc, protože si na nic nehrála a prezentovala se jako romantická knížka. Tato knížka slibuje něco, co v ní není.

PavlinkaL
26. července

Nemůžu si pomoci a řeknu, že jediná osoba, která se v téhle knize choval aspoň trochu rozumě je Choal. (Myslím z hlavních postav) Ale bylo mi líto i Katlein. Ale co do nich můžeme chtít, vždyť jsou to skoro ještě puberťáci. Jinak byl příběh dobrý a určitě si přečtu pokračování, jen proto, abych je všechny viděla dospět. :)

Schullerka
25. července

K této sérii jsem se chystala už pěkně dlouhou dobu. A nezklamalo mě to. Naštěstí jsem nečekala vyloženě knihu o nájemném vrahovi, kde se objevuje jen krev, násilí a smrt. Je to přece jen YA fantasy, kde vždy alespoň trochu, s postavami třískají hormony. Ale to mi neva.

Kniha je jen rozjezd do celé série, i když má svojí vlastní zápletku jsou to jen základy pro další příběh. Nebo tak jsem to alespoň vnímala já. Zápletka knihy mě bavila, ačkoli by bylo fajn, kdyby autorka více popsala samotné zkoušky a ne se o nich zmínila jednou větou, jak to v některých případech bylo. Občas mi chybělo trochu více popisování prostorů, osob atd. Ale zase to rychle ubíhalo. Kniha je nesmírně čtivá a to je asi její hlavní plus. Navíc Celaena a další postavy v knize byly ve směs sympatické, takže mě nic od čtení neodhánělo. Na další díl se těším a jen doufám, že se pořádně rozvine silnější dějová linka, která se potáhne celou sérií.

Jaehyun
23. července

Bohužel kniha nesplnila moje očekavání. Podle obsahu jsem čekala víc ale dočkala jsem se jen toho že skoro každa kapitola byla o tom jak se Celaena vychloubala tím jak skvělá je bojovnice přitom z úkolů které měli plnit jsou tam popsané jen asi 3 a více méně je to o tom jak každý den tráví zavřená v pokoji a nebo obdivuje svoje nové šaty.

Taky se mi nelíbily vztahy. Nechápu jak se mohla zamilovat do Doriena který za ní skoro vůbec nechodil a nic o ní nevěděl, zatím co Chaol ano. Už bych spíše řekla že by měla být s ním když už něco.

Jediné co mě z celé knihy bavilo nejvíc byla poslední část kde se konečně ukázala nějaká ta akce. Takže si do dobře promyslím jestli si přečtu další díl.

xSimaix
23. července

To, že je tato série tak populární není žádné překvapení - je nesmírně čtivá, postavy jsou skvělé a sympatické, příběh je zajímavý, překvapivý, plný zvratů.
Mnoho lidí sérii vyčítá postavu vražedkyně Celaeny - přesněji řečeno její "křehkost" na to, aby byla nejobávanějším zabijákem v zemi - to byl jeden z důvodů, proč jsem se čtení této knihy trochu obávala. No upřímně? Já postavu Celaeny chápu.. Její postava má pouze 18 let, a tak mi její láska k sladkostem a štěňatům vůbec nepřekáží - ba naopak, je to příjemný vývoj postavy a jejího charakteru.
Nesmírně zajímavá je i postava kapitána Westfalla, kterého jsem si hned oblíbila.
Knihu doporučuji všem, které láká fantasy a hledají odpočinkové čtení, od jenž se ale nedokáží odtrhnout. :)

EmaChocho
21. července

Nemůžu úplně říct, že kniha byla zklamáním, protože jsem od ní vlastně ani tolik nečekala. Možná jsem si ve skrytu duše dovolila doufat, že objevím nový úžasný svět, od kterého se nebudu moct odtrhnout, ale zřejmě ty naděje nebyly tak žhavé, protože to, že se tak nestalo, mě nepřekvapilo. V sérii ale budu asi pokračovat, dokud mě něco definitivně neodradí, přestože mi hodně věcí opravdu nesedí.
*Možné spoilery*
Jak už tu bylo zmíněno - ano, Calaena je ukázkovou Mary Sue. Nejobávanější vražedkyně na kontinentu, překrásná, div zrak nepřechází, a samozřejmě dostatečně odvážná, aby vlezla do každé tmavé jámy v dosahu. To by se ještě dalo snést - objevuje se to ostatně v každé druhé fantasy -, ale v okamžiku, kdy zasedla za klavír a po dlouhých měsících zničehonic spustila jako virtuóz, aby tím následně okouzlila korunního prince, právě tehdy jsem to s ní vzdala. O tom, že celý první díl prakticky jen básní o tom, jak by tomuhle vrazila dýku do krku a tohohle oběsila na prostěradlech, aniž by to vypadalo, že na to povahově vůbec má, ani mluvit nechci.
Chaola snáším jako drtivou většinou postav jeho typu ve fantasty knihách. Jako od správného kapitána stráží bych od něj sice neočekávala, že nechá Calaenu běhat po paláci, jak se jí zachce, nebo že jí snad začne i věřit, ale na tohle už jsem tak nějak zvyklá. Nakonec jsem si ho i oblíbila.
Dorian je celkem v pohodě, další problém mi dělal spíš fakt, jak Calaeně procházela celá ta Lilian-zlodějka-šperků záležitost. Nebo Nehemii některé z jejích činů a tak.
*Konec možných spoilerů*
Zkrátka, bylo tu ještě několik věcí, nad kterými jsem se pozastavila, ale myslím, že ty hlavní jsem vypíchla. Teď mi nezbývá, než doufat, že se to v dalších dílech série zlepší.

Braenn
19. července

Mno. Ze všech teen fantasy, se kterými se roztrhl pytel, je tohle ten lepší. Což není tak supr, jak by mohlo znít, protože ten žánr sám o sobě je trochu podivný. Hrdinka je sice opět krásná, skvělá, statečná, oblíbená Mary Sue, bla bla bla, jako přes kopírák, ale krom toho je taky pěkně od rány, břitká a - aspoň se tak tváří - trochu tvrdší, než je zvykem. Linie s romantikou taky není tak praštěná, neboť se nedostavil klasicky očekávaný trojúhelník, pouze jednoho poměrně bezdůvodně odhodí jak špinavý ponožky, aby se rovnou zamilovala do druhého, v rozpětí pár týdnů. Ok, hlavně že tam není žádné to rozpolcení láskou, jak hlásala (a odrazovala) obálka.

Co opět trochu zaráží jsou schopnosti a věk hrdinů. Máme tu Caelenu, ehm, nejlepší (?) vražedkyni země, možná celého světa. Oh. Ah. Opravdu? V osmnácti? Kde se to fasuje, takové tituly? A co že to vlastně udělala... ne, to se nedozvíme, proč si každý z jejího jména sedne na prdel. V knize se nechová jako někdo, kdo za prachy zabíjí lidi aniž by věděl, za co a proč. Vlastně naopak, je to citlivé a hodné děvče. A jestli vraždila tak šikovně, schopně a spolehlivě, jako je ukázáno v druhém díle, tak může za ten titul "nejhustší vrahobaba země" spíš než schopnostem poděkovat PR oddělení, které by jí mohl závidět i Babiš.

Princ je asi nejuvěřitelnější charakter. O to hůř dopadá kapitán stráží. Jako... že ve 22 letech získal takové postavení a všichni jeho (nejspíš i o dekády starší) podřízení ho milují, i když je tam jako protekční synek bez větších zkušeností? Že zabije člověka, málem se z toho zhroutí a my se dozvíme, že to jeho první? No to měl asi dobrou službu, když si může dovolit být takový cíťa. Možná mu jeho podřízení nosí kapesník, aby po každé akci otřel slzy, kdyby náhodou došel někdo k úhoně. Ovšem, na jeho obranu musím říct, že v dalších dílech už mu trochu narostly koule.

Kdyby se ubralo romantiky, přidalo realistického věku hrdinů a odmyslely se velké fráze o nejlepších vrazích celého světa, mohlo to být docela slušný fantasy.

Fanttastica
18. července

Docela Dobré čtení. Hlavní hrdinka docela drsná (od začátku) a přesně tohle jsem hledala. V pomalu všech knihách se hlavní hrdinky snaží někoho zaujmout nebo podobně, ale Celaena ne. Sice mám poměrně ráda slaďáky občas potřebuju něco z jiného těsta. Další důvod proč ji mám ráda je že miluje knihy jako já :D. Ostatní postavy jsou taky fajn nicméně mě zatím nezaujal děj.