Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1079 232

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

micha-ella
30.05.2017 3 z 5

Napsala jsem hodnocení, ale někam se mi ztratilo. Tak znovu: těšila jsem se na pokračování (vlastně vysvětlení staveb SIL), ale knížku jsem v polovině odložila nedočtenou. Mátly mě prostřídané časové roviny, zápletky se mi zdály nepravděpodobné, nebavilo. Zkusila jsem číst jen kapitoly v jedné časové rovině, tak jak na sebe příběh navazoval, ale tím jsem asi úplně ztrácela souvislost a nakonec jsem u konce první části knížku definitivně zavřela.

Lokina
28.05.2017 4 z 5

Začátkem jsem se musela prokousat, ale pak to nabralo obrat a kniha se četla sama. Bylo zajímavé číst, jak to začalo, vidět příběh z několika úhlů pohledů a časů. Jako druhý díl si kniha obstála docela dobře, ale první díl se mi líbil ze všech nejvíc.

SONP
27.05.2017 3 z 5

Na začátku byla vynikající povídka "Cupanina", z níž jsem si tehdy sedl na zadek a kterou pro nás autor obložil dalším dějem a vzniklo Silo. A Turnus je nefalšovaný prequel k Silu, který trpí snad všemi neduhy, kterými prequely trpívají. Samotné vysvětlení, jak to celé vzniklo, sice snažil autor pojmout originálně jinak, než obligátní jadernou válku, ale stejně to celé tak nějak kulhá a když jsme v prvním díle nevěděli nic, bylo to možná i lepší. Navíc se zde pokračuje v tradici samostatně stojících příběhů a některé z nich jsou opravdu nezáživné (mluvím o Missionově pobíhání tam a zase zpátky - nebo spíš nahoru a zase dolů). A kromě prequelových nemocí se zde objevuje i nemoc prostředních dílů - kromě toho že kniha nemá jednotný děj, nemá ani jasný konec. Jo, je nevděčné psát série, ale když nakladatelé si to přejí a slušně za to platí... Pak to dopadá tak, že musíme číst popisné litanie o chytání kočky nebo otvírání konzervy - kdyby to byla jedna knížka, asi by to byla sci-fi legenda, ale takhle to je už nastavovaná kaše.
Ale zase nechci dílko zas tak docela pohanět. Autor velmi pěkně zpracoval téma plynoucího času, trochu a la Highlander (zde coby rekvizity slouží hnijící těla vedle záchodového koutku, a k tomu to přirovnání k sýru cottage, brrr) a s tím souvisejícího trhání blízkých od sebe, a také jasná autorova nechuť k sociálnímu inženýrství a žádoucímu vzdoru proti němu stojí za to. Ovšem pecka to prostě není, sorry jako. 60%

Vincenzoci
22.05.2017 4 z 5

Líbilo se mi, že TURNUS některé věci vysvětluje, jinde děj dokresluje a má to aspoň správný spád. Občas nějaký ten nečekaný zvrat. Byla místa, kde to šlo "blbě do huby" - nevím, zda je to překladem, ale je to děs! Jinak doporučuji a šup na další díl. :-)

wyma
21.05.2017 3 z 5

Příběh je to dobrý. Nějaké nelogicnosti tam jsou, ale ty se doufám vysvětlí.

Katastrofa je ovšem ten jazyk. Možná je to jen špatný překlad, ale jsou momenty, kdy z toho az oči bolí.

Škoda je, že se tématu nechytil někdo, kdo umí psát (nebo prekladat).

Prach si koupit půjdu, ale jenom proto, že sem zvědavěj jak to dopadne (a nevím co s prachama :))

honza9831
16.05.2017 5 z 5

Trochu chaotecké přeskakování mezi ději. A už vůbec nechápu proč zabil Annu. Ale konečně člověk začne chápat věci, které mu v jedničce přisly nesmylsné. Kniha skvělá, ALE ALE...

dikobraz
21.04.2017 5 z 5

Hmm. O tisic percent lepsie ako Silo. To bola nuda. Ale toto bola bomba. Super atmosfera, ziadne zbytocne obkecavanie. Citane hlavne v tme, co mi navodzovalo paradnu atmosku. Je az divne, ze aj prvu slabucku cast pisal ten isty autor... najprv som to zacal citat, lebo som sa nudil a ked uz som prezil Silo, tak prezijem aj toto. Ale toto ma vtiahlo dnu a nepustilo. Hned idem na trojku. A este, stretnutie s mackou bolo supeeer. Mam doma dve a hned som Solovi fandil. Pekne sa o nu postaral. Super!

hnilda3
18.04.2017 5 z 5

Super! Zezačátku mě Turnus nechytil tolik jsko Silo, protože tam na mě bylo moc politiky, ale pak se to rozjelo a bylo to naprosto úchvatné. Teď jdu číst Prach, tak jsem moc zvědavá :)

iferdai
13.04.2017 4 z 5

Parádní třídílná série! Nemožné hodnotit jednotlivě jelikož některé věci se vyjasní až v dalších dílech. I když celá trilogie má několik ústředních postav, tak to rozhodně není příběhem jednoho hrdiny a to je právě to co mě na takových knihách baví.
Jediné tedy co mi nesedlo bylo autorovo tisknutí, chytání a vodění za loket :)

Michaél74
28.03.2017 4 z 5

Pokračování, které mnohé vysvětluje, promyšlené a výborně provázané s prvním dílem. Jednu hvězdu však strhávám za slabší druhý turnus, kdy dějová linie ze Sila 18 mě moc nebavila, byla až příliš rozvleklá.

Solverino
19.03.2017 5 z 5

Hodně dobré, velmi detailně propracované a spíše než sci-fi je to politicko-sociální román. Je smutné co jsou si lidé schopní navzájem dělat. :(

cie
14.03.2017 2 z 5

V porovnání se Silem je to slabota...překombinované, nevěrohodné...prostě mě to nebavilo.

veronika4918
01.03.2017 4 z 5

Turnus už jsem nehltala tolik jako Silo, Ale pořád víc než Prach :) Velký palec nahoru je pro mě vrácení do minulosti a vysvětlení co, proč, jak, ale i tak po dočtení nějaké nezodpovězené otázky zůstaly.

Daisy16
24.02.2017 5 z 5

Kvůli nedostatku času mi trvalo něco přes dva měsíce, než jsem se do knihy pustila, ale jakmile se tak stalo, odkládala jsem všechno ostatní a knihu slupla za dva dny.
Myslím, že díl byl lepší, než předchozí, avšak kvůli dlouhé prodlevě jsem se chvílemi ztrácela, především v číslech sil. Každopádně jsem ráda, protože se spousta věcí konečně vyjasnila a usppořádala. Rozhodně stojí za zamyšlení jednání jednotlivých postav. Máte možnost si ověřit, že nic není jenom černé nebo bílé, a že ve skutečnosti existuje spousta odstínů šedé.
Jsem zvědavá na poslední díl.

Franc
19.02.2017 2 z 5

Ty vole! Toď byla má slova po přečtení Sila. Ty vole? Toď byla má slova po přečtení Turnusu. Slova stejná, leč intonace a důraz jim dodá úplně jiný význam.

Turnus mě neoslovil. Už to nebylo to nové, co mě zaujalo u Sila. Veškerá nová tajemství s kterými přišel autor, aby je záhy odhalil, mmě dech rozhodně nevyrazila, neřkuli, že jsem je tak nějak očekával. Několik dějových linií nepřineslo ani jednoho hrdinu, kterému bych držel palce ať při boji o přežití, při hledání pravdy, při pomstě. Přišlo mi to celé ušité horkou jehkou se snahou skončit tam, kde začalo Silo.

Kniha své fanoušky dle stávajícího hodnocení má, leč já se k nim v tento okamžik do fronty nepostavím.

Lindulinek
03.02.2017 3 z 5

Jiný žánr než jsem zvyklá. Po Silu se přečtení nabízelo. Zajímavé je si představit, že třeba jednou.

MaxQ
03.02.2017 4 z 5

Na prvním místě bych řekl, že je to knížka, která vás nepustí. Nebo mě teda nepustila. Na druhou stranu, jako ajťák jsem vysloveně trpěl. Ať už při popisu techniky z roku 2050, která připomínala spíše rok 1997, tak i při pasážích o serverových patrech v silech. Takhle by to stovky let teda opravdu fungovat nemohlo. Ale ne každý je ajťák, chápu, ostatní si to možná vychutnají líp ;)

muchtarka
01.02.2017 4 z 5

Pokračování skvělé knihy Silo sice nedosahuje takových kvalit, ale stále se jedná o vynikající příběh vysvětlující události předcházející výstavbě sil, stejně jako jejich následné vedení. Knihu jsem sice četla na dvakrát, začátek není tak záživný a chvíli trvá než se čtenář pořádně dostane do děje, ale určitě to pak stojí za to. Sem tam možná přijdou chvíle, kdy si nebudete jistí, které silo je které a o jakou se zrovna jedná časovou osu, ale vše je psané tak, aby to do sebe na konci zapadlo. I když tedy může být čtenář zpočátku trochu zmaten, konec vše vyrovná a zoubky příběhu do sebe zapadnou hladce jako neobnošený zip.
Samozřejmě až na pár výjimek, protože k čemu by bylo pokračování, kdyby pár věcí nezůstalo zvídavě otevřených :)

Ben Nevis
18.01.2017 4 z 5

Do Turnusu se mi moc nechtělo, protože jsem nebyla zvědavá na to, "jak k tomu došlo", ale na pokračování s hrdiny ze Sila. Ale není to zbytečná kniha. Odhaluje funkci Sila 1 a další zvráceností "ve jménu lidstva". Příběhy postav typu Mission a Jimmy jsou spíš výplňové. Knížka není tak napínavá jako Silo, protože už víme co a jak.

Ještě mám výtku k autorovi, který umí udělat downgrade společnosti, ale v upgrade naprosto tápe. Takže to pak vypadá, že se svět v letech 2010 - 2050 nikam neposunul, když nepočítám klíčovou technologií nanobotů. Lidé používají pořád stejné mobily, zbraně a i nepřátelé jsou pořád stejní.

Lyzarka79
17.01.2017 5 z 5

Druhý díl je prequel a bála jsem se, jestli to nebude jen nutné zlo. Rozhodně není. Bylo by totiž jednoduché říct si, kdo je zlý a kdo je hodný... nic ale není černobílé. Přeskakování ze sila do sila nebo do jiných let mi vůbec nevadí, orientovala jsem se dobře a odhadla jsem dopředu i některé zvraty, to ale ještě není nic proti třetímu dílu Prach...