Silo

Silo
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216744/mid_silo-216744.jpg 4 2008 2008

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

The Wool , 2011

lucie.8
11.06.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem za tři dny. Letos zatím nejlepší knížka.

Arev122
09.06.2019 5 z 5

Velmi čtivě a napínavě napsaný postkatastrofický román, sci-fi. Nutí ale i k zamyšlení o osudu lidstva, zda se opravdu nezničí samo.

Agrim
09.06.2019 5 z 5

Hodně dobrý,všechny díly.

hroneczek
08.06.2019 5 z 5

Super kniha. Hodně napětí, zvratů, zamyšlení, uvěřitelný příběh ... když už si říkáte, že to odložíte a půjdete spát, stane se něco, u čeho musíte vědět, jak to dopadne... skvělé, těším se na další díly

Laféeverte
06.06.2019 4 z 5

Post-apokalyptický román, napínavý, se zajímavými postavami a vtažením čtenáře do hlubších společenských problémů a úvah nad nutností lhát či zabíjet za účelem přežití. Kniha je rozdělena do několika částí, první dvě jsou kratší, ovšem velmi intenzivní, druhé dvě části tvoří hlavní dějovou linku a sledují osudy Juliette, která je v rámci prostředí, v němž se děj odehrává, téměř super hrdinkou. I tak ale tato postava zůstává celkem uvěřitelná - pravděpodobně díky popisům jejích pocitů, strachu, bolesti a pod. Je to prostě kniha, v rámci které si užijete jak šokujících negativních zvratů, tak šťastných konců a naděje.

Janadvorackova
02.06.2019 5 z 5

Audio načteno dobře.
Svět postihla nějaká hnusná katastrofa a lidé se uchylili pod zem. Žijí v silu, skoro 150 patrové soběstačné stavbě.
Silo má něco jako vládu a společnost dodržuje pravidla pro přežití: loterie pro páry, které chtějí mít děti, konající se vždy, když někdo zemře, aby se počet lidí v komunitě vyrovnal. Starší mají své "stíny," což jsou něco jako učedníci - zkrátka příslušníci mladší generace, kterým jsou předávány konkrétní vědomosti.
A existuje i způsob trestu pro kriminální činy, jimiž může být i maličkost. Jsou věci, o kterých se nemluví, po nichž se nepátrá, protože když jo, navléknou člověka do obleku a vyšlou ho na povrch, odkud je pak mrtvola nešťastníka vidět ještě hodně dlouho.
A pak má komunita také svoje tajmenství :), to se ví.
Copak asi způsobuje euforii každého, kdo vyjde na povrch? Co zapříčiní občasné vzpoury obyvatel? Co je lepší prostě nevědět?

Kdysi jsem četla povídku "Cupanina," což je vlastně první kapitola téhle knihy, popisující život a osud jednoho ze šerifů sila. Následuje napínavé pokračování plné zajímavých odhalení, (přestože na některé věci přijdete v pohodě sami), je stále o čem číst.

Baví mě tyhle sondy do útrob (tady doslova) uzavřených komunit a řešení problémů, které na ně nevyhnutelně čekají, (i když si představují, že zvládnou úplně všechno).

namornice
01.06.2019 5 z 5

Navzdory trochu pomalému začátku je Silo velmi čtivá kniha. Originální a barvitě vylíčené prostředí Sila s jeho obyvateli i vykreslení postapokalyptického světa se autorovi moc povedlo. Měla jsem jen malinké výhrady k nermrtelnosti hlavní hrdinky. Jinak mě ale postava a příběh Jules hodně bavil. Bavily mě i vedlejší, přesvědčivě napsané a propracované postavy, prostředí i celý příběh a jsem zvědavá na další díl - tedy na prequel Sila - a na vysvětlení (snad) všech otázek, které zanechalo čtení prvního dílu téhle trilogie.
Jo, a obálka je taky dost povedená

PavkaHu
23.05.2019 4 z 5

Pár příjemných zvratů udělalo ze slušného sci-fi velmi dobré.

Renyem88
11.05.2019 5 z 5

Prostě skvělé. V poslední době mám raději knihy o přírodě atd., proto jsem k Silu přistupovala s obavami. Ale čtivý styl autora (a asi určitě práce překladatele) se mi moc líbil. Samotný příběh mě pohltil a uchvátil. Několikrát jsem šla spát fakt pozdě, nedalo se odtrhnout. Vlastně nemám, co vytknout. Výborné od začátku do konce.

Alvari
06.05.2019 5 z 5

Silo mě opravdu hodně bavilo. Hned, jak se příběh rozjel, už mě nepustil. Když bych měl Silo srovnat třeba s Metrem 2033, za sebe si dovolím tvrdit, že Silo je lepší. Chování postav a atmosféra celého příběhu je taková surovější, lidštější a uvěřitelnější, a to byl asi největší důvod, proč mě to tak chytlo.

moff
05.05.2019 5 z 5

Silo mě vtáhlo tak rychle, že jsem nestíhal spát :) Autor píše velice čtivě a srozumitelně. Celý příběh se nijak nevleče, bez hluchých míst u kterých bych se nudil. Hlavní hrdinku jsem si zamiloval ihned a každou peripetii prožíval, zadržoval dech, jen abych jí pomohl. Autor se nebál pohřbívat hrdiny jak na běžícím pásu, ale ani to pro mě osobně není problém. Jelikož se jedná o trilogii, některé informace a střípky zápletky jsou rozvržené do více knih. Mohu jen doporučit.

ivca79
27.04.2019 5 z 5

To teda bylo mrtvol

Twinny
23.04.2019 5 z 5

Moc se mi do Sila nechtělo. Nejsem fanouškem sci-fi a tak se mu trochu vyhýbám. Úžasná obálka mě přemluvila k přečtení tohoto skvělého příběhu a já jsem opravdu ráda.

Silo, podzemní svět. Svět, jehož obyvatelé žijí a pracují podle svého zaměření a barvy svých lacláčů. Svět, jehož obyvatelé jsou pečlivě hlídáni, kontrolováni a důsledně trestáni. Svět, jehož viditelný nejvyšší stupínek na žebříčku hierarchie se krčí při zemi pod neviditelnými a utajovanými stupni.
Příběh mě zajímal bez ohledu na to, kterou postavu zrovna doprovázel. Protože jsem každou z nich doprovázela s ním. Ať už její funkce, barva oděvu nebo myšlenka byla jakákoliv, nenudila jsem se.
Příběh je velmi dobře vyprávěný. Každému jsem byla v patách a jeho pocity jako by se na mě přenášely. Dusila jsem se zkaženým vzduchem, mrzla v ledové vodě, svíral mě strach, nebo jsem cítila uklidňující úlevu.
Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díly. A doufám, že se mi podaří vyhrabat pár "poukázek", protože tuhle sérii musím mít.

Zdekat
18.04.2019 4 z 5

Překvapivě dobré sci-fi, které mě hodně pohltilo. Škoda jen, že kniha není uzavřená, ale jak jsem zjistil až po dočtení, má další díly. Asi se do nich budu muset pustit.

Chování a popis postav, jejich sociální interakce a řešení situací bylo hodně uvěřitelné.
Celá hlavní zápletka by se dala zasadit i do libovolného reálného prostoru a kniha by byla zajímavá i tak - vytažení mladé Julliet do vysoké funkce z nejnižších pater (doslova), kde pak zůstane osamocená, její čestnost a nakonec boj o přežití po ohrožení vládnoucích struktur.

Promyšleně zpracovaný životní prostor a opět jeho přesvědčivý a uvěřitelný popis dává knize ještě rozměr navíc.

PavkaHu
17.04.2019 4 z 5

Pár příjemných zvratů udělalo ze slušného sci-fi velmi dobré.

Robin87
11.04.2019 5 z 5

Velmi čtivá plnokrevná postapo sci-fi s velmi chytrým záměrem servírovat tu nejhlavnější zápletku přes další díly celé trilogie. Jsem u prvních kapitol druhé knihy Turnus a musím uznat, že se autorovi díky knize první, tedy Silu, podařilo dostat mě do nevídané touhy poznat oč jde a co se doopravdy přihodilo – třeba díky tomu pochopím a uvedu si do spojitostí mnoho „neodhaleného“ právě z dílu prvního. A ať už je obsah o čemkoliv, tento „prequelový“ trik nemusí fungovat úplně vždy, zde to zabírá úplně naplno!

Pravidelné střídání scén každou kapitolu krásně trénovalo paměť i představivost, a k tomu hodně nápadité, jak se autor snažil vesměs každou z kapitol končit menším nebo větším mind-blowingem pro dané úseky – to logicky budilo touhu pokračovat v četbě, i když to reálný svět nechtěl dovolit. :-)

Moc mě bavilo jak Howey velmi efektivně ale přitom lidsky zachází s popisem postav, ať už šlo o průběh fyzický nebo mentální – stručně řečeno sviští stránka po stránce, a to i na začátku než se objeví hlavní hrdinka Julliet.

Ta je obecně jako postava uvěřitelná a dobře představitelná, ale malinko hůř jsem trávil, čím vším musela projít. Všechno to dobrodružství mi někdy přišlo na jednu hrdinku, byť byla hrdinkou hlavní, prostě už trochu moc. Lehce to sráží na reálnosti ale díky všemu výše popsanému i tak plný počet. Jak jsem zmínil už si užívám druhý díl…

hayalet
29.03.2019 5 z 5

Mé první seznámení s postapokalyptickým sci-fi. Zpočátku byl děj napínavý, ale až příliš předvídatelný.....jenže se ukázalo, že nic není tak, jak jsem myslela. A pak přišlo trochu hluché místo. Putování starostky a zástupce šerifa po točitých schodech dolů..to bylo nekonečné a i hovory mezi nimi. Vlastně, jako kdybych šla s nimi a trvalo mi to stejně tak dlouho. Jsem ale ráda, že jsem v četbě vytrvala. Poslední třetina knihy měla pro mě zase to napětí, jako bylo na začátku a užila jsem si to. Závěr je nechán lehce otevřený a to mám ráda u knih. Silo mě nalákalo už jen svým krásným obalem. Spokojenost.

Alienn
27.03.2019 4 z 5

Ač tento žánr čtu minimálně a rozhodně ho nevyhledávám, tak tato kniha se mi líbila natolik, že se nebudu bránit ani pokračování. Místy bych to tedy zkrátila, protože to na mě bylo trochu zdlouhavé, ale nápad dobrý, bylo to tak správně dávkováno, že mě to nutilo dočíst za každou cenu.

jana0378
25.03.2019 5 z 5

Přečetla jsem na doporučení muže a protože se mi kniha hodila do čtenářské výzvy. Pocitově trochu dlouhá, protože se hodně zaobírá myšlenkovými pochody postav, ale velmi čtivá, napínavá a nápad hodně zajímavý, takže se těším, jak si autor poradil s dalšími díly.

frantisek6180
24.03.2019 3 z 5

Váhal jsem mezi 3 a 4 *, nakonec jsem dal 3, motiv jako takový je bezvadný, autor zavádí do zcela nově pojatého světa, nicméně z mého pohledu by knize prospělo, kdyby byla o něco kratší a místy o něco akčnější, občas jsem se do čtení musel nutit. Dalším dílům ale šanci určitě dám.