Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 909 236

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

zuzana4291
25.07.2018 4 z 5

Tak tento poslední díl, byl o poznání lepší než ten předchozí. Sice dění v Silo 1 chvilkama nemělo ani hlavu ani patu. Ale díky dění v Silu 18 a 17 měla tato kniha určité kouzlo, proč ji číst.

Annkag
19.07.2018 3 z 5

Zaujimavý ohnostroj odpovedí na otázky,ktorė sa ma držali od okamihu keď som dočítala Silo.Zvláštny sled udalostį mi znova nedovolil pustiť knihu z ruky.A moje predstavy v boji o prežitie dostali znova další rozmer.Človek je predza len tvor zvedavý a stále nespokojný.Toto v nás nepotlačia ani roky uzamknutia a nastolenia nových pravidiel.I toto nám Prach ukázal.

xafun
10.06.2018 4 z 5

Výborné zakončení série Silo.

druzickaster
15.05.2018 5 z 5

Závěr trilogie se orpavdu povedl. Děj nedrhl a byl napínavý, jen mi krapet scházelo v závěru zodpovězení dalších osudů, ale tak třeba nás autor překvapí :) Každopádně můžu s klidným srdcem tuto trilogii doporučit, nudit se nebudete.

PeterSmith
13.05.2018 5 z 5

Celá trilogie naprostá PECKA, zatím TOP3 nejlepší čtení, co jsem kdy přečetl. Jen mi v závěru chybí zodpovězení otázek co s dalšími sily a jak to bude dál... :)

Radous
13.04.2018 5 z 5

Těžko dopsat něco navíc, už jsem to víceméně zhodnotil v předešlých dílech - a to hodnocení by spadalo i na závěr trilogie. Je to paráda. Zlikvidoval jsem to za jeden den. Celou sérii za čtyři dny. Asi by se to dalo zařadit mezi mých top deset nejrychleji přečtených knih (sérií nepochybně). Nevím, jestli tam lze něco kritizovat. Snad jen, že nebyla tak nějak víc přiblížena podoba světa před jeho koncem (hlavně technika kupříkladu). A v tom směru bych uvažoval i absenci popisu techniky v silu 1 Přišlo mi to takové falloutovské, tedy na poměrně nízké úrovni – očekával bych tam něco hyper (pokud nepočítám kryokomory a „stroječky“). I když by to zase muselo silně ovlivnit příběh (musel bych tu spoilerovat, což se mi nechce). Uměle sníženou úroveň technologií ve zbylých silech chápu. Tak jako tak, paráda. Navíc autorovi zbyla ještě další látka na zpracování. Přestože ji už nejspíš nevyužije, člověk nikdy neví. Každopádně udělal… díru do světa.

NightGepard
13.04.2018 3 z 5

Po dočtení 3. knihy z trilogie Silo musím napsat, že takový bestseller, jak se oficiálně uvádí, to zase není. Autor by udělal nejlépe, kdyby námět z povídky neroztahal do třech knih, ale třeba jen do dvou, trochu to zhutnil, aby to mělo větší spád. Místy mě kniha bavila a některé stránky jsem ke konci už přeskakoval. A teď malý spoiler. Dopadne to dobře i špatně. Skoro všichni umřou a celé zbytky bývalé civilizace s nimi, ale zase několik tu lidí zbude. Samo, že ty chytřejší a hodnější! :-) Nejvíc mě asi bavilo posledních 20 stránek, ,kdy poslední stovka vylezla na povrch. Proto ke dvěma hvězdám přidávám ještě jednu.

Atak
07.03.2018 5 z 5

Nádherná trilogie docela si dokáži představit, že takto jednou můžeme dopadnout.

Irika
08.02.2018 5 z 5

Četla jsem v přímé návaznosti na předchozí díl, je to jako jedna kniha. Završení trilogie je vážně skvělé, vše do sebe zapadne, vše se vysvětlí. I když pár otázek by asi zvídavého čtenáře napadlo - co zbylá sila, co zbytek světa, jiné země a kontinenty? No je to asi na fantazii... Každopádně od této série jsem se nebyla schopna odtrhnout do posledního řádku, takže doporučuji. 100%

Nelly
08.01.2018 5 z 5

Výborné zakončení celé série...

peedbook
26.12.2017 5 z 5

Skvelé čítanie ....

JosefW
23.12.2017 4 z 5

V osmnáctce to začalo, ve...ale, přeci nebudu vyzrazovat konec, že? Ačkoli mne kniha bavila, opět nemohu dát nejvyšší hodnocení, neboť mi tam něco úplně stoprocentně nesedlo. Celkově se však jedná o velmi dobrou trilogii a rozhodně ji mohu jedině doporučit.

DoDidDone
21.12.2017 5 z 5

Vzpomínám si, jak jsem v červenci psal negativní komentář k Silu s tím, že mě vůbec nebavil, nudil a naštval natolik, že jsem použil spojení: "Pokračování číst nechci." Na prvním dílu mi vadila taková utahanost a i předvídatelnost, kterou já nemůžu nikde vystát. Klidně můžou být v knize občasné hrubky, autor může psát jak středoškolák, postavy nemusí být tolik perfektní a sympatické, ale jakmile vím od začátku, jak to asi skončí, přestává mě to bavit a nic mě nedonutí, abych četl dál. Ke čtení druhého dílu mě přiměla zvědavost, protože mě se líbil nápad a líbil se mi moc- lidé uvěznění v silu, ze kterého nelze ven? Valte to sem!

Turnus se mi tedy líbil daleko více, hlavně tedy proto, že jsem věděl, co od autora můžu čekat a přistupoval jsem k tomu sice skepticky, ale i tak jsem se těšil. Děj se občas vlekl, ale zaujal mě a já po Turnusu věděl, že si stoprocentně Prach pořídím; tady mě k tomu přiměl hlavně otazník, ve druhém díle se toho nakousnulo tolik, že jsem potřeboval vědět, jak to celé dopadne.

Prach začíná podle mého jinak- dlouhé popisy jsou očesány, hned se jde na věc, hned vám autor ukáže, jak se postavy vyvinuly, co se změnilo a jede se dál a stránky mizely samy, až jsem se sám divil. Splnilo se mi přání- nevěděl jsem, co se bude dít dál a líbil se mi i konec, který nebyl nijak přehnaně sladký a bolístky postavám zůstaly, nezahojily se jen tak z ničeho nic, za což dávám velké plus.
Na konci autor píše, abychom si pokračování domysleli sami, ale mě by se nějaké líbilo, protože si pořád myslím, že je o něčem psát, ale dobře. :)

Velice kladně hodnotím i obálky všech třech knih- americká vydání jsou podstatně ošklivější a jednoduší (pardon...) a tady i hezky ukazují patra, lidi, schody,... velice dobře odvedená práce!

Ve všech třech knihách se nachází spousta myšlenek k zamyšlení a filmová zpracování si zaslouží, ale trochu se bojím, co z toho vznikne a aby nezaniklo kouzlo knih podobně jako Silo 17...
Autor má na kontě daleko víc knih; budu doufat, že se jich několik přeloží do češtiny! :)

switch.man
11.12.2017 5 z 5

První díl Sila mne před časem nadchl. Poprvé jsem četl knihu psanou tímto stylem.
Nonstop "drive" nutící čtenáře stále pokračovat, střídání časových os, umírající hlavní postavy... Ani nevím, jestli je to v současné literatuře běžné, většinou čtu i několik dekád stará díla a se současnou tvorbou do styku moc nepřicházím. Každopádně mi tento návykový styl sedl, ikdyž si teď asi trochu odpočinu u něčeho klidnějšího .)
Vysvětleno bylo téměř vše, otázek moc nezbylo. Možná je to škoda, možná ne.
--SPOILER--
Jen by mne zajímalo, co se stane s obyvateli ostatních sil, když už jim nehrozí nebezpečí z jedničky. Možná mne trochu mrzí, že Juliet ani nepomyslela na to, že by jim sdělila pravdu o modré obloze, zelené trávě a úrodné půdě a nechá je hnít ve svých podzemních bunkrech, než jim dojdou zásoby.. tomu se mi nechce věřit, taková Juliet nebyla ani na okamžik.
Ale jak autor sděluje v doslovu:
Tohle není konec, postavy žijí dál v naší fantazii. A tak to má být.

Skawin
04.12.2017 5 z 5

Velmi zajímavý závěrečný díl poutavé sci-fi série. Přečteno za víkend :-)

YA-girl
29.11.2017 5 z 5

Pět hvězdiček za třetí díl i za celou sérii :). Jediné malinké zklamání u mě pramení z toho, že jsem tušila, jak to celé dopadne - a doufala jsem, že budu přecejen překvapená nějakým nečekaným zvratem, což se tedy nestalo. Ale to nevadí, i tak to byl silný příběh. Vysvětlení a rozuzlení mi dávalo smysl, hlavní hrdinové jednali uvěřitelně, děj měl spád... A z příběhu jako takového navíc křičí na čtenáře varování: nedovolme, aby se tato sci-fi stala jednou realitou... už dnes jsou kolem nás lidé, kteří si myslí, že jsou chytřejší než my a že můžou dělat rozhodnutí "ve jménu lidstva"... ale právě tato rozhodnutí "pro dobro všech" můžou vést k podobným katastrofám. Mám ráda, když kniha donutí čtenáře i trochu popřemýšlet, porovnat autorův fiktivní svět s tím naším reálným - a když pak toto porovnání způsobí zamrazení v zádech... :)

Karcoolka2210
29.11.2017 3 z 5

Zmiesane pocity. Na jednej strane bol dej napinavy a vyriesili sa urcite problemy. Na druhej strane, pre mna nedostatocny zaver. Mnoho veci nebolo poriadne vysvetlenych a ukoncenych. Niekedy mam pocit pri knihach tohto typu, ze autor pri poslednej casti dochadza stava a predstavivost a zbabru to. Tak ako Hunger Games aj Divergent aj tento koniec bol skor sklamanie.

Kiszoun
02.11.2017 4 z 5

Pěkný závěr dystopické trilogie Silo. Čtivé, akční, ale... Některé věci jsou jakoby uspěchané, klidně si mohl Hugh sednout ještě o tři čtyři večery ke psaní víc a vyplnit některá "přeskočená" místa, byť by to hodilo jen nějakých 40-50 stran. Tyhle, až filmové, střihy v knihách mě trochu štvou všeobecně, ale i přes tuto výtku musím napálit krásné 4 hvězdy a budu netrpělivě čekat, zda se ještě nějaká taková podobná trilogie jako Silo, nebo Metro objeví :-)

FiFoj
01.11.2017 4 z 5

Mě to prostě sedlo. Silo mě strhlo de facto nahned svou klaustrofobickou atmosférou. Turnus byl o něco slabší, ale zase nabízel jiný pohled. Prach je kombinací těch lepších prvků z obou předchozích počinů. Jde o důstojné zakončení, ale upřímně jsem čekal o něco větší "mindfuck".

prestiggio
29.10.2017 3 z 5

Tak trochu som cakala ohromujucejsi zaver. Ale inak fajn.

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975