Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6780 1613

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

MarceD.
09.05.2023 5 z 5

Čtení, které má grády od začátku, žádný pozvolný rozběh, ale pecka za peckou. Dramatický děj se střídá pohodou a nadějí, skvěle rozepsané charaktery postav. Ani jsem nemohla uvěřit, že jsem na konci knihy. Skvělá.

zbožňuju_knihy
08.05.2023

Kniha se dobře čte a osvěží trochu té historie. Ke konci už to na mne bylo nějaké dlouhé. Cením dobrý doslov.

Simona99
01.05.2023 5 z 5

Milá knížka s poutavými rodinnými příběhy z oblasti Ostravy a Karviné. Autorka píše poutavě. Každý příběh byl svým způsobem silný a autentický.
Samotné mi knížka přiblížila život na Ostravsku a osudy havířských rodin.
Moc knížku doporučuji. Určitě stojí za přečtení.

Ahmose
01.05.2023 4 z 5

Keď sa táto kniha v roku 2020 objavila v kníhkupectvách, obletela knižný svet. Mal som pocit, že v istej dobe ju čítali snáď všetci a neboj jediný bookstagram, knižný podcast či video, ktoré by ju nechválilo. Napriek tomu sa mi do nej akosi nechcelo, ani vlastne neviem prečo. Vopred upozorňujem, že táto kniha je dosť depresívna. Nie je to síce to najsmutnejšie čo som kedy čítal, rozhodne to však nie je oddychové čítanie. Myslím si, že na túto knihu si treba urobiť čas a mať správnu náladu. Postavy sú úplne bežní ľudia žijúci v česko-poľskom pohraničí a ich život je úzko spätý s ťažbou uhlia. Ich charaktery sú veľmi dobre vykreslené a každá sa s tragédiou vyrovnáva po svojom. Na to, že sa jedná o autorkinu prvotinu, tak je táto kniha dobre napísaná a napriek tomu, že sa v texte vyskytujú nárečové a archaické slová, tak sa veľmi dobre číta. Prvé dve tretiny knihy som si bol istý, že Šikmý kostol nemôže dostať iné hodnotenie ako päť hviezdičiek. Potom prišla posledná tretina a tam som ostal trochu rozpačitý. Záver knihy mi nesadol. Prišiel mi dlhý a príbeh akoby stratil iskru. Každopádne si myslím, že Šikmý kostol je skvelá kniha, ktorá stojí za prečítanie a som veľmi zvedavý na druhý diel.

adevis
26.04.2023 4 z 5

Na obrovskou hromadu neštěstí v této knize jsem nebyla připravená. Věděla jsem, že to bude bolavé čtení, ale pokaždé, když se osudy postav zdály býti sluníčkové, přišla další rána. A bylo jich opravdu moc a bolelo to. A i když to bylo poutavé a napínavé čtení, nedokázala jsem ji přečíst rychle. Musela jsem ji postupně zpracovávat a prokládat jinými žánry.
Chybělo mi členění textu na kapitoly. Možná z tohoto důvodu se čtení tak táhlo. K ději a autorčinýmu stylu psaní nemám žádnou výtku. Jen musím nějaký čas počkat, než se vrhnu do druhého dílu.
Šikmý kostel rozhodně doporučuji a myslím, že by si ho měl přečíst každý.

I v této knize jsem našla spoustu vět a odstavců, které bych si ráda uchovala do paměti:
A taky už dávno zjistila, že nehledat na nic odpovědi je mnohem jednodušší. Život mnohem hladčeji plyne, když člověk ráno vstane, přes den dělá, co je třeba dělat, a večer jde spát. Nad čím pořád špekulovat, když se stejně nakonec život zakroutí úplně jinak, než si člověk myslel a přál?
Ničím sám sobě člověk neubližuje víc než tím, že si něco vysnívá! Skutečnost pak bolí mnohem víc, když se k těm snům přirovná.

jan.para
25.04.2023 5 z 5

Skvělá, velmi čtivá knížka, kterou přelouskáte raz dva. Chvílemi velmi depresivní, chvílemi plná naděje. Už se těším na druhý díl.

Kampal
24.04.2023 4 z 5

Samozřejmě nenapíšu nic nového, když dám vysoké hodnocení. Moji prarodiče si tímto prošli a o to více je to pro mě autentické. Klobouk dolů

Kamčučák
24.04.2023 5 z 5

Velmi pěkně napsaná románová kronika o karvinsku. Kniha vykresluje život v druhé polovině 19. století a pokračuje až k první velké válce. Autorka nás i seznamuje se strastmi té doby. Vzhledem k tomu, že bydlím kousek od Karviné, tak některé historické věci, jsem se dozvěděla až z knihy. Vřele doporučuji!

Briv
20.04.2023 5 z 5

Vlastně ani nevím proč jsem se do té knihy nepustila hned jak vyšla, protože je skvělá. Nakonec mě k ní přivedl náš soused, který je velmi hrdý plzeňák, který se hodně zajímá o historii a z Šikmého kostela byl šokován více, než jsem čekala. Vůbec nevěřil, že tak těžký život měli lidé v minulosti na Karvinsku. Nutno podotknout, že já z té oblasti pocházím, takže pro mě to je srdcová záležitost. I když nejsem pamětník, hodně mi vyprávěl můj děda, který se tam rovněž narodil a táta, který kdysi pracoval na šachtě.
Knížka mě neskutečně chytla za srdce. Vím, že to kdysi bylo velmi těžké. Nevím, jestli si to v dnešní době plně dokážeme představit, vest takový život. Obdivuji jejich sílu se s osudem poprat - svým osobitým, svérázným, leckdy až tvrdým způsobem. Jsem ráda, že zde autorka zakomponovala i opravdu málo známe historické události, protože je potřeba nezapomínat. No a za použití nářečí moc děkuji.

... Vždy, když projíždím oblastí o které se zde píše a vidím, jak moc se krajina, města i vesničky změnily, co všechno už zmizelo, nestojí a bylo srovnáno se zemí, tak to ve mě vyvolává dost melancholickou náladu...

princesse
18.04.2023 4 z 5

Tak jsem to zvládla, docela dobře se mi to i četlo, ale něco mi tam chybělo ... Náročné, depresivní a místy méně záživné čtení. Asi moc vysvětlování historických událostí najednou? Zkrátka a dobře jsem se přistihla, že občas přeletím některé řádky rychleji. Možná je to i tím, že tento kraj mi není nijak blízký a přiznávám, že jsem ve zmiňovaných "končinách" nikdy nebyla. Pro někoho ostudné, ale pro mě je tento kraj daleký. Bezpochyby obrovský kus práce od autorky, nedokážu si vůbec představit dát takové dílo dohromady. Smekám. A i když pro mě není tato kniha top, určitě si za nějaký čas přečtu i druhý díl. Takže závěrem doporučuji.

Miladad
16.04.2023 5 z 5

Čtivá knížka o části naší země, kterou většina z nás nezná. Při popisu drsného života v tomhle kraji si člověk uvědomí jak se máme dnes dobře a žijeme si blahobytně, aniž bychom si toho vážili. Většinou. Těším se na druhý díl a ráda bych se nekdy vydala do Karviné podívat, ikdyž to je dost z ruky.

Hall3006
12.04.2023 5 z 5

Tož dobré to bylo. Začátek trochu otestoval mou čtenářskou trpělivost, ale autorka chtěla vykreslit těžký život, kdy ženy jen rodí a starají se o chod domácnosti a muži rubají uhlí a prach splachují pálenkou. Nastalé velké změny v mnoha rodinách po důlním neštěstí a později válkou a dělením národů bylo nanejvýše zajímavé. Na knihu si člověk musí udělat čas, není to odpočinkové čtení na dvě odpoledne. Je však dobře, že kniha vznikla.

p.pavlina
10.04.2023 2 z 5

Od knihy jsem bohužel očekávala něco jiného. Do příběhu se mi špatně začínalo, musela jsem se do čtení nutit. Kniha mě nijak moc nenadchla.

Guepp
06.04.2023 5 z 5

Úžasná práce. I když jsem vlastně něco tak smutného dlouho nečetla. Podobné romány mě vždy donutí zapřemýšlet nad tím, jak se dnes máme krásně a smeknout před předky. Vím, že má každá doba své výzvy, ale z našeho pohledu je to něco neuvěřitelného.
Děkuji i za lepší pochopení společnosti a lidského smýšlení, které se od našeho tolik liší, i když je to vlastně nedávno...
Jen bych snad ocenila lehké "pročesání" popisných pasáží.

Januli
05.04.2023 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha, která chytí za srdce. Jedno neštěstí a jak to zamává osudy lidí... Je to dost náročná literatura aspoň pro mě tedy, ale přečtená jedním dechem. Žiju v Ostravě a vůbec jsem o historii našeho kraje nevěděla.

tlllk
31.03.2023 4 z 5

Po prvých stranách som sa zľakol tej depresie a počtu strán čo mám pred sebou, ale nakoniec to nebolo také zlé. Dej sa rozdrolil na niekoľko línií kde sa striedali radosti a trápenia v celkom znesiteľnom pomere, bonusom boli historické súvislosti. Rovnako ako u Remarqua som si uvedomil ako mi je vlastne dobre. Ale pred druhým dielom potrebujem trochu balzámu na dušu.

packlik
28.03.2023 5 z 5

Na osudech jedné rodiny autorka vykreslí ty obrovské změny, které se odehrály během života jedné generace. Od solných pouti a stabilního života na konci 19. století, přes hrůzu světové války a nakonec ještě občanských nepokojů, které se na Těšínsku po roce 1918 rozhořely. Co zůstává jsou doly a uhelný prach. To všechno byla pro mne nová a moc zajímavá témata.
Kniha je velmi čtivá a těším se na pokračování.

Annie10
26.03.2023 5 z 5

Po prvních 25 stránkách, u kterých jsem skoro usnula, jsem knihu odložila a vrátila se k ní cca po týdnu. No a od té doby mě už nepustila. Tak hezky napsané příběhy lidí jsem už dlouho nečetla. Zjistila jsem, že o této části České republiky nevím ale vůbec nic a o to víc jsem ráda, že jsem se ke knize vrátila. Opravdu smekám před spisovatelkou.

kaca1530
22.03.2023 4 z 5

Nejsem si jistá, jestli se pustím do dalšího dílu. Literatura je to rozhodně kvalitní a otevírá kousek dějin, o kterém málokdo z nás věděl. Člověk musí obdivovat postavy knížky pro jejich nezdolnost a často neutuchající dřinu. Možná je to obdobím, kdy jsem se k příběhu dostala, ale sem tam mě celkem deprimoval a nedokázala jsem sdílet naději postav, změny přece jen bude líp.

Kekik
22.03.2023 5 z 5

Na Šikmý kostel jsem se chystala dlouho, ale jak to čtenáři znají, při tolika knih je těžké přečíst si je všechny naráz. Proto jsem si dala Šikmý kostel do Čtenářské výzvy. A jsem za to velmi ráda.
Rozhodně se jedná o velmi kvalitní českou knihu, která mě zaujala od prvních stran. Díky této knize jsem si přiblížila historii, o které jsem vůbec nevěděla. Je až neskutečné, co vše se tenkrát událo, a co vše museli lidé vydržet. V knize je mnoho tragédií, ale také mnoho naděje. Incestní vztah mně nepřijde nějak pohoršující. Kdysi se toto dělo běžně, hlavně mezi bohatými, aby majetek zůstal v rodině. Zde se nejedná o bohatství, ale o čistou lásku. A já jim to přeji. Těším se na čtení druhého dílu.
Čtenářská výzva 2023: Téma 4. Kniha, která obsahuje mapu.