Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6780 1613

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

molen
06.06.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou a příjemně mě překvapila. Zachycuje složité lidské osudy, jejich utrpení a radosti z maličkostí. Vše je zasazeno do období 18941921. Kniha je velmi dobře napsána, prolínání jednotlivých příběhů v čase bylo dobře zpracováno. Chystám se na další díl.

JakeTheDog
06.06.2023 2 z 5

Barbora má téměř vše co vždy chtěla. Má hodného manžela, který jí nadevše miluje, společně mají tři dcery a jednoho syna. Snad jen peníze se místy nedostávají tak jak by chtěli a proto začíná chodit do uhelných dolů společně s otcem i 14letý syn. Šťastný život je ale nečekaně přerušen obrovským neštěstím. Tím je výbuch v uhelných štolách, během kterého zemřelo 235 lidí. Neštěstí postihne i Barboru, které v šachtě zemře manžel i syn. Barbora ovšem nemůže dlouho truchlit, protože se musí postarat o své dcery.

Karin Lednická před námi otevírá rodovou ságu, která začíná důlním neštěstím v roce 1894 a končí první světovou válkou a následným Československo - Polským konfliktem. Autorka bere reálné historické události a lidské osudy, které přepisuje do přístupného a čtivého románu. Zaměřuje se především na postavy a děj vypráví jejich perspektivou. Postav se střídá několik a každá odkrývá trochu jiný pohled na život a tehdejší společnost. Zmínil bych především postavu Julky, skrz kterou je znázorněna počínající ženská emancipace v konzervativní a nábožensky založené společnosti. Z mého pohledu ale kniha klouže spíše po povrchu a připadá mi, jako kdyby se v rámci přístupnosti bála jít v tématech více do hloubky. To platí například pro historické události, které nejsou hlouběji rozebrané. Velká část textu je věnovaná vnitřním myšlenkám postav, které jsou povětšinou zjednodušené a částo popisují pocity, které vyplývají z kontextu. I po emoční stránce na mě kniha působí, že se snaží dojmout, ale pouze do určité "bezpečné" míry.

To samé se týká i stylu celé knihy. Ten je primárně čtivý, nenáročný a celý text na mě působí jako taková promyšlená sázka na jistotu, bez většího zapojení kreativity.

Karin Lednická dle mého názoru napsala knihu, která se snaží být primárně přístupná co největšímu počtu čtenářů. Tento přístup je naprosto v pořádku a chápu vysoká hodnocení knihy. Pro mě ovšem nepřináší nic, co bych nečetl u jiných autorů (mimo skvěle zvolené historické zasazení). Šikmý kostel je pro mne dobrým, ale nijak vyčnívajícím čtenářským zážitkem.

Hodnocení 2,5/5

Ajabubu
04.06.2023 5 z 5

Na knihu jsem se chystala dlouho. Půjčila jsem jí, a ted se ke mně dostala jako audio. Parádně načtená.

martinaandulka
02.06.2023 5 z 5

Vrátila jsem se ke knize tentokrát jako audio hezky namluvené Annou Cónovou.Paní Lednická umí formou románu napsat historii Karviné a politiky.Není to veselé čtení,životní osudy obyčejných lidí,důlní neštěsti,ale také odvaha.

FejKýý
02.06.2023 3 z 5

Popravdě jsem zmatená. Kniha se mi líbila a zároveň i ne. Jestli se to takhle dá říct. Byly stránky kdy jsem příběh hltala a pak stránky kdy jsem se prostě začíst nedokázala. Musím přiznat, že z knihy pro mě bylo i těžké číst. Ale z eknihy už to bylo lepší. Dokonce kniha nebyla ani (aspoň pro mě) tak smutná, jak jsem čekala a jsem teda ráda, že ke konci se docela (dá se říct) dařilo. I když je kniha pro mě jen lehce nadprůměrná, jsem zvědavá, jak příběh bude pokračovat dále a určitě se co nejdříve (abych nezapomněla, jak jsou tam vztahy propletené) pustím do druhého dílu.

karolina5333
02.06.2023 4 z 5

Poslechnuto, skvělá adaptace Českého rozhlasu.

vekkr
31.05.2023 4 z 5

Audiokniha.Tady už není co nového napsat.Líbilo se mi to,ale na zadek jsem úplně nespadla.

Ainyska
29.05.2023 4 z 5

Musím uznat, že tento počin se velmi dobře a rychle čte. Velmi se mi líbilo provázanost jednotlivých postav a jejich životních osudů, ikdyž jsem se v nich občas ztrácela. Bohužel se nemůžu zbavit dojmu, že s touto knihou budu mít podobný problém, jako s díly paní Mornštajnové a to takový, že za 14 dní nebudu vědět o čem pořádně byla. Je možné, že v budoucnu se ke knize vrátím a osvěžím si paměť.

Velice mě potěšilo, vidět v příběhu zmínku o našem městě a na Šikmý kostel se s mojím milovaným zlobidlem (čti psem) zajedu podívat. Hned se pouštím do druhého dílu a rozhodně si nenechám ujít třetí pokračování a také autorčinu další knihu Životice.

ivca84
28.05.2023 5 z 5

poutavý příběh a zajímavý pohled do historie slezského kraje na konci 19 a na začátku 20 století a těším se na pokračování

painthers
26.05.2023 5 z 5

Napřed mě přepadala tíseň z toho, jak náročný musel být v této době v hornickém kraji život no a pak jsem to jedním dechem dočetla. Skvěle zpracovaný meziválečný českopolský pohraniční konflikt. Těším se na další díl!

mythos91
26.05.2023 5 z 5

Poutavý příběh lidí s jejich těžkými osudy odehrávající se na Těšínsku na přelomu 19. a 20. století. Prví třetina knihy byla pro mě dost depresivní a v podstatě všechny hlavní postavy příběhů stíhala rána za ranou a těžký úděl. Později jak děj knihy ubíhal jsem si buď přivykl stylu vyprávění, nebo viděl naději i v drobných radostech a dílčích úspěších hlavních protagonistů. Autorka napsala knihu velmi čtivě a autenticky, takže i když jsem zprvu pro ponurost dosedající na čtenáře nechtěl dát plný počet hvězd, nakonec po dočtení a zhodnocení celého příběhu tak musím udělat.

Jrsnbl
25.05.2023 5 z 5

Ačkoliv pocházím z Ústeckého kraje, rozhodl jsem se, že chci studovat univerzitu v Ostravě. Ve městě, kde jsem před podáním přihlášky ještě nikdy nebyl. Teď mám za sebou první ročník a musím říci, že jsem se do tohoto kraje zamiloval. O víkendu, když je čas, si jen tak projíždím vlakem Těšínsko, kochám se těmi krásami, co nabízí a snažím se o regionu, kde studiem budu trávit dalších pár let, zjistit co nejvíce.

No a kniha Karin Lednické mě naprosto dostala. Nepopsatelný čtenářský zážitek, který v hlavě nejspíše dlouhou dobu nesmažu. Mou lásku k této lokalitě prohloubila o to více. Nemohu se dočkat, až si přečtu pokračování. Děkuji Vám, paní Lednická.

Anavi8912
23.05.2023 5 z 5

Krásná kniha o neveselém životě jedné chudé rodiny z hornického města. Poslechnuto jako audiokniha v podání Anny Cónové .

Leny68
17.05.2023 5 z 5

Mé první setkání s paní Lednickou. Knihu mám od ní i podepsanou, ale k jejímu čtení jsem se dostala až nedávno. Pocity se mi těžko popisují. Místy to na mě působilo možná až moc temně a pesimisticky, ale temná a pesimistická byla celá ta doba. Výborné dílo, ještě dlouho nad ním budu přemýšlet.

Yukon
17.05.2023 5 z 5

Za mě asi to nejlepší z české tvorby, co jsem zatím četla. Dlouho jsem se téhle knížce vyhýbala, protože jsem se bála, že to bude na mě moc depresivní a těžké a historické. Nevím, jak je možné, že kniha s takovými smutnými osudy je vlastně pozitivní, motivační, povzbuzující, nadějeplná a hladící po duši. Jo, a ještě je fakt dobře čtivá! Moc mě bavila, byla krásná a ještě jsem se něco naučila z naší historie. Tak neváhej a pojď do toho ;)
PS: Nesrovnávám 1./2. díl, beru je jako jedno krásné veledílo.

Formicka93
16.05.2023 5 z 5

Krásná kniha, moc se těším na druhý díl.

Evina.Cetba
11.05.2023 4 z 5

Neveselé čtení o chudých lidech z hornického prostředí, vystřídá se tam několik generací. Poutavě napsáno, akorát moc pesimistické a ukňourané. Chápu, že měli těžký život a moc důvodů k radosti nebylo, trochu světla do té tmy by ovšem neškodilo.

Štěpinambura
09.05.2023 5 z 5

Já... já... já nevím jak popsat tak mistrovské dílo. Úžasné a při tom tak smutné a duchapřítomné a celkem i aktuální.

morienhithwen
09.05.2023 4 z 5

Nemůžu se rozhodnout mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Kniha je velmi dobře napsaná, postavy jsou rozmanité, témata komplikovaná a nečernobílá, zdánlivě není co vytknout, ale stejně jsem se tomu neodevzdala takzvaně celým srdcem. Nejspíš to bude tím, že tam není žádná magie, jen práce a bída. I bůh je jen formou dalšího útlaku. Delší ponoření do tohoto světa je velmi ubíjející. Před druhým dílem si musím dát pauzu.

Atisa
09.05.2023 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Dotýkaly se mě osudy hlavních postav, občas mě něco i dojalo. Něco mě také překvapilo, především asi tehdejší přístup k výchově dětí, který je vzhledem k dnešní době jiný. Závěr se více věnoval politice, což mě bavilo trochu méně, raději mám osudy obyčejných lidí. Další díly Šikmého kostela si ráda přečtu, snad tam té politiky zase tolik nebude.