Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6834 6834

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

mirunda
24.10.2020 5 z 5

Poslední dobou nemám na knihy ani čas a ani moc náladu, takže tuto jsem louskala velmi dlouho, ale nic to nemění na tom, že kniha byla velmi čtivá a zajímavá.

yoseff
23.10.2020 5 z 5

Takovej Germinal po Česku.

irena4184
21.10.2020 5 z 5

Potřebuji nutně pokračování. Skvěla kniha, promyšlený děj, krásně vykreslené prostředí té doby. Můj pocit z knihy ještě umocňuje to, že každý den jezdím kolem Šikmého kostela.

Lindulinek
21.10.2020 4 z 5

Obsahově velmi propracovaná kniha ve stejném duchu jako příběhy paní Mornštajnové. Nicméně jednu hvězdu odebírám za mé subjektivní hodnocení, že se mi kniha četla těžce a i když nemá mnoho stran, trvalo mi dlouho, než jsem se díky celistvému textu dostala na konec. K románu to sice patří, každopádně já vítám knihy s větším počtem kapitol.

Pavluš943
20.10.2020 5 z 5

Krásná kniha popisující život takový jaký byl a jaký vlastně stále je,jen v jiných kulisách. Složitý, mnohovrstevný, krásný i krutý. Je vidět, že si s psaním díla dala autorka velmi záležet, aniž by to nutně znamenalo, že se kniha bude složitě číst a ještě hůře chápat. A navíc osobně miluji knihy s přesahem nad několika generacemi.

ivousekk
20.10.2020 5 z 5

Vynikaji. Tak skvele napsano, ze se to cte samo a jeste jsem se dozvedela tolik zajimavych veci. Parada. Doporucuji.

alibaba72
20.10.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Mám moc rád rodinné ságy a tahle je o to zajímavější, že mě ještě navíc vzdělává :-) Už se těším na pokračování.

1predseda
19.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha, těším se na další pokračování ságy.

Market-k-a
19.10.2020 5 z 5

Čtivé, poučné. Člověk si uvědomí, že se v dnešní době nemá vůbec špatně.

Cajda
19.10.2020 5 z 5

SUPER!!! Vybráno do ČV - zaujala mne obálka i název. Knihu DOPORUČUJI! A jistě se k ní někdy ještě vrátím a přečtu znovu. Chci ji koupit sestře k Vánocům. Paní Lednická: smekám! a gratuluji.

Jabkovžupanu
18.10.2020 5 z 5

Výborná kniha plná historických reálií. Poutavě napsaný vhled do života karvinských horníků na přelomu 19./20. stol.

Aleen
17.10.2020 5 z 5

Než jsem se dostala k hodnocení a poznámkám o knížce, kterou jsem přečetla jen chvilku po vydání, je z ní Kniha roku... A právem, alespoň z pohledu mého a další spousty čtenářů. Nečekaný úspěch to nebyl, masáž vydavatele a distributorů před a těsně po vydání, byla značná. Jsem moc ráda, že jsem nepodlehla své vypěstované nechuti k takovým knížkám a pustila se do ní.
Příběh je psaný s velkou měrou empatie a s takovým citem, že i mně umožnil vcítit se do emocí a důvodů k rozhodnutím všech postav. Krásně vykresluje, z dnešního pohledu, přetěžký úděl lidí, kteří žili před námi, a to ani ne dlouhá století. Není to vlastně ani tak dávno a přitom si již nedokážeme představit, že bychom naše čtyřleté děti poslali na celý den pást kozy, nebo pro sůl šli takovou dálku pěšky a pak ji ještě pěšky táhli domů... A to jsou jen ty nejmenší ukázky náročnosti běžného života našich předků.
Literární požitek můžu vyjádřit jen tak, že řeknu, že když jsem chtěla posoudit, jakým jazykem, jakým stylem je psáno, nikdy jsem se na to nemohla plně soustředit, protože děj mě vždy natolik vtáhl, že mi styl byl úplně ukradený. To je to nejlepší, co se spisovateli může stát. Paní Lednická je pro nás všechny velice milým překvapením a držím jí palce, aby se jí i nadále dařilo tímto způsobem nám přinášet příběhy lidí ze ztraceného města.

Briseovna
16.10.2020 5 z 5

Já miluju ty knihy, co mi otevřou další důležité téma, které mi dosud unikalo. Moc doporučuji.

haannyys
16.10.2020 5 z 5

Říkala jsem si, jestli mě zaujme téma této knihy. Rozhodnuto bylo hned během prvních stránek, děj plyne, osudy jsou zajímavé a syrové, takové, jaké musely být. Pro mě rozhodně další zajímavá autorka i dílo samotné. Dovětek mě dojal možná i víc než celá kniha.

Mathiola8
15.10.2020 4 z 5

No nakonec mě pohltila, v dobrém. Z počátku mi vadilo, že některé výrazy "po našemu" byly umístěny v textu tak nějak "na silu" a někdy fakt úplně mimo. A taky, že se některé části zbytečně opakovaly.
Pak mě však historie a osudy hrdinů nadchly a už se mi četlo mnohem lépe. Děkuji tedy za tuto knihu, která mi prohloubila mé znalosti o našem krásném městě. Diky

morava
15.10.2020 5 z 5

Komentare i hodnoceni vypovydaji za vse. Takze je asi zbytecne, aby jsem zde pela chvalu a nadseni nad touto knihou. Ale ja to presto udelam, protoze tento historicky roman byl pro mne opravdovy literarni zazitek, a ja si cteni uzila na plne care. O nejakem cesko - polskem sporu jsem nemela ani potuchy, a to sama pochazim ze severni Moravy, v detstvi jsem mela i par polskych kamaradek a polsky rozumim perfektne. Takze diky teto knize jsem zase o neco chytrejsi. Knihu jsem cetla v elektronicke podobe, ale urcite si ji poridim i v te papirove, protoze knihy, jako je tato, si zaslouzi mit cestne misto v me knihovnicce. A nemusim se divat na seznam knih, ktere jsem zatim za tento rok precetla, aby jsem nasla tu top, protoze se tak prave stalo.

Titas9001
14.10.2020 5 z 5

Přiznám se, že takové čtení si dávkuji jen jednou za čas a s velkou rozvahou. Vím, že to chci jistě přečíst, ale musím se "vyladit", protože mě tyto příběhy emocionálně hodně zasahují. Ale nakonec to nebylo tak těžké, protože velkou část knihy věnovala autorka popisu historických událostí a problematice soužití na česko-polském pomezí. Postavy uvěřitelné a dokázala jsem se s nimi rychle sžít. Nelehké, ale krásné čtení.

Skjaninka
14.10.2020 5 z 5

Zujímavé a pútavé čítanie s ozrejmením niektorých dejepisných faktov.
Vynikajúco podaná história s ešte lepším príbehom, ktorý sa postupne vryje do čitateľa.
Potom si človek v úvahách pokladá otázky, ako doba, v ktorej sa kniha odohráva ovplyvnila jej hlavné postavy. Najviac zaujala Barbora. Tak silná, odvážna žena a okolonosti, ktoré zažívala ju dokázali úplne zmeniť. Čo spôsobí tažoba trvdého žitia a aká silná dokáže žena byť. Ako každý úder osudu formuje nielen dianie v životoch, ale aj osobnosti samotné. Vďaka autorke za toto dielo. S nadšením budem odporúčať ako čítanie, ktoré stojí za to.

"Na jaře vyraší tráva a rozkvetou luční květiny jako ztělesnění vševědoucího života. A ti, kteří se narodí a zemřou, se nikdy nedozví, kolik hloubky a lásky jim leží pod nohama."

5/5

LuckaH2
13.10.2020 5 z 5

Wow. To je vykresleni mista, postav, historie. Moc o tehle casti naší zeme nevim, skoro nikde jsem tam nebyla. O to vic, to pro me bylo zajimave. O tom, ze byli po 1SV valce dohady české uzemi, polske atd.jsem věděla matně.
Žádná postava nebyla cernobila, každá mela slabe chvilky, prohresky, tak jako v zivote. Osud a život tech lidí nebyl vubec jednoduchy a je dobře si to pripominat.

intelektuálka
09.10.2020 5 z 5

Reálný příběh z drsného prostředí ostravských hutí ....

Cením si snahy autorky přiblížit nám historii tohoto kraje - je to její rodný kraj a kniha se jí podařila - spoustu informací jsem neznala....

A tomu dialektu jsem rozuměla - moraváci k sobě mají blízko ....

Určitě je to bližší těm čtenářům, kteří v kraji žijí ....