Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6780 1613

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

MacDayl
20.12.2020 5 z 5

Perfektní děj zasazený do prostředí Karwine od časů započetí haviřského řemesla 19.stoleti. Nádherně popsaný děj protagonistů v nelehkých časech.
S nedočkavo stí čekám na další pokračování v lednu 2021.
Vřele doporučuji i audio verzi v podání Vilmy Cibulkové.

adela2316
19.12.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla skoro 4 měsíce a to z toho důvodu, ze jsem trictvrtinu přečetla před porodem a poslední část s názvem Barka jsem četla, až mi to dítě dovolilo :-) i přes to, že jsem to měla takové roztahane, jsem byla pořád v obraze a knihu si užila. Je to opravdu moc pěkné čtení, i když mnohdy ty osudy nebyly veselé.
Bylo mi velice líto, jaké útrapy zažíval Ludwik jako dítě. Naštěstí to dobře dopadlo.
Moc jsem fandila Jurkovi a Julce, to byly me oblíbené postavy.
Dále se mi moc líbila paní Zebrokova- žena s dobrým srdcem.
Kniha si právem zasluhuje všechna pozitivní hodnocení, která dostává, já ji budu určitě doporučovat dále a moc se těším na další díl.

Lotti
19.12.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Skvělá kronika zmizelého světa. Trochu mi však scházelo zapracování osudů nebo zmínek o německých obyvatelích, i když autorka vysvětlovala, proč některé reálie omezila. Až příliš jsem si už zvykla na ten náš slezský Babylón ???? Nicméně, nemůžu se dočkat pokračování!

Hanina61
19.12.2020 5 z 5

Asi všechno tady již bylo řečeno, tak přispěju jen krátce: Přečetla jsem letos spoustu knih a mohu říct, že "Šikmý kostel" byla nejlepší z nich. Kromě čtenářského zážitku mi hodně dala a rozšířila historické obzory, budu ji mít dlouho v hlavě... Děkuji moc a těším se na pokračování. :-)

lucieBel
18.12.2020 5 z 5

Úžasná kniha, dokonalý příběh... při čtení jsem si často řekla, v jak krásné době žiju a jak se mám vlastně dobře ????

zimolka
18.12.2020 4 z 5

Na mě těch tragédii bylo v knize asi až moc.Jinak je to ale velice zajímavé čtení.

PaniJani
16.12.2020 5 z 5

Krásná knížka... Člověk se až stydí za to, co v dnešní době řeší za malichernosti.

TerJac
15.12.2020 5 z 5

Děkuji, moc děkuji za tuto knihu. Kraj v knize zmiňovaný je můj rodný a popravdě - nikdy bych netušila, že mne ještě něco překvapí a "donutí" mě přemýšlet nad zdejšími "poměry", životem, lidmi či zvyky zase trochu jinak. Napsáno, to bylo naprosto trefně, výstižně, poučně a přesto poutavě jako strhující dobrodružný příběh, u kterého mrazí až tehdy, když si opravdu uvědomíte, že ho psal sám život. Karin - smekám!

skalek
14.12.2020 5 z 5

Nikdy mě ani nenapadlo uvažovat,jak se žilo lidem okolo Karviné v době dávné....Krásně napsané, zajímavě....

helusa2
13.12.2020 5 z 5

To bylo nečekaně zajímavé a poutavé čtení!!! Jasně, hodnocení má výborné, ale přesto jsem nic neočekávala a o to víc jsem velice příjemně překvapená!!! Žiji nedaleko popisovaného území a jsem moc ráda, že o něm zase vím víc. Skvělý počin autorky - těším se na pokračování :-)

limetka2008
13.12.2020 5 z 5

Tak tohle se tedy autorce úžasně povedlo, už dlouho jsem nečetla takhle dobrou českou knihu, která mne vtáhla do děje a ani na okamžik nepustila. Všechna ta dramata popsaná tak pravdivě bolestně a přitom bez zbytečného patosu - možná tím je tato kniha tak silná. Jedna z těch, které mi nadlouho uvízly v myšlenkách

Aprilek
11.12.2020 5 z 5

Velmi zajímavá a poučná kniha odhalující část historie oblasti, ze které pocházím.

Lenka339
11.12.2020 5 z 5

Poutavě a čtivě napsaná kniha o nelehkém životě horníků.

Sparkling
11.12.2020 2 z 5

Telenovela, které dodává zdánlivou hloubku jen zasazení do historických událostí. Jako bych četla další knihu od Mornštajnové. Čtivost se ale knize nedá upřít.

Zabka007
11.12.2020 5 z 5

Uzasna, tesim se na pokracovani

Doubravka1975
10.12.2020 5 z 5

Skvělý příběh a těžký život zasazený do skutečných událostí dnes již neexistujíciho města Karwiné, ze kterého zbyl jen šikmý kostel. Doporučuji !!!

Daenerys
07.12.2020 3 z 5

Ještě na obálce chybí nálepka: pro fanoušky A. Mornštajnové... No a stejně jako nerozšiřuji jejich řady, nechytám se ani tady... Čtivé to je, "odsýpá to", ale tak nějak mě to nechává chladnou, nemůžu si pomoct

rencovav
07.12.2020 3 z 5

Jsem na rozpacích, protože tahle kniha moc podobných hodnocení asi nemá. Nechápejte mě špatně - líbila se mi. Ale nenadchla mě. Neříkám, že jsem se nedozvěděla nic nového, ale spíš mě nic nepřekvapilo. Nejvíc mi vadilo naprosto zvláštní členění knihy a jakýsi mix chronologického a retrospektivního vyprávění. Autorka se klasicky snažila postihnout úplně všechny sociální sféry, všechny možné dobové i lidské problémy, zachytit každý názor. Jenže někdy ty postavy působily opravdu nesnesitelně a vlastně neuvěřitelně. Nevím zkrátka... Vilma Cibulková mi sice trochu pila krev, ale myslím, že se k této knize naprosto hodí. Úplně jsem v ní viděla Barboru.
Mně osobně byla nejsympatičtější Julka. A Františka.

Ira13
07.12.2020 5 z 5

Dávám přednost napínavým knihám, ale tahle mě dostala. Krásné se četla, sice většinou smutné vyprávění, ale moc dobře napsáno. Akorát Barbora mě vyloženě štvala.

Jjala1
05.12.2020 5 z 5

Velice zajímavá kniha, dobře se četla a osudy horníků a jejich rodin mě místy hodně dojímaly.