Siddhártha

Siddhártha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11241/bmid_siddhartha-KtR-11241.jpg 5 916 111

Povídka Siddhárta napsaná v letech 1919 až 1922 nese podtitul "indická báseň". Vskutku básnickým jazykem se v ní vypráví příběh bráhmanského syna Siddhárthy, který hledá pravdu a smysl života. Hermann Hesse (1877-1962) si při hledání cesty z myšlenkových a společenských krizí své doby i z krizí vlastních bere na pomoc myšlení Východu. Vedle čínské moudrosti jsou to především prvky hinduismu a zejména buddhismu, k němuž autor dlouhá léta inklinoval. Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho "vyznáním" a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím. Lidské moudrosti se nelze naučit pomocí doktriny, je nutno k ní dospět vlastním životem.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Siddhartha , 1922

Ládja
01.04.2013 5 z 5

Nikdy jsem netušil, že mé kroky v literatuře dojdou až k tomuto dílu. Z nějakého neznámého důvodu, když jsem tuto knihu četl, celou dobu jsem měl na tváři úsměv a bylo mi vlastně i všechno jedno. Docela zajímavý pocit. Který bohužel z většiny zmizel po dočtení. Ale kousíček snad zůstal...

knedlik
27.10.2012 4 z 5

Dost dobře nevím, jak zformulovat dojem, který ve mně Siddhártha vyvolal. Jako příběh tuto knihu vnímám velmi dobře, pozitivně, s jasným cílem. Ale vezmu-li to po stránce filozofické, nenašla jsem v ní to, co jsem od ní očekávala. Respektive je v ní spousta zajímavých myšlenek, ale doufala jsem v trochu něco víc. Což samozřejmě nemění nic na tom, že je Siddhártha velmi dobrá, čtivá kniha, která dokáže zanechat po alespoň krátkou chvíli vnitřní pokoj.

Moares
20.10.2012 5 z 5

Tato kniha je další vzácny klenot,který mi padl do ruky:-)

tonda0
19.08.2012 5 z 5

Nejúžasnější kniha, jakou jsem kdy četl. A musím přiznat, že zatím jediná, při které jsem brečel.

white
23.05.2012 5 z 5

moc, moc dobrý....jedna z 10 knih, která významě ovlivnila můj život

dada108
19.01.2012 5 z 5

Myslím, že přesně tahle báseň popisuje knihu..

Být jako řeka, jež plyne neslyšně uprostřed noci.
Nebát se v nočních tmách. Zrcadlit hvězdy, jsou-li na výšinách.
A když nebesa ztěžkou mraky, jež jako řeka voda jsou,
i je zrcadlit bez hořkosti v pokojných hlubinách.
Manuel Bandeira

kapllu
04.01.2012 5 z 5

Kdybych měla citovat, musela bych sem opsat celou knížečku.
Všichni hledáme a hledáme, ale kolika se opravdu podaří nalézt, když mnozí ani netuší, co hledají?

WEIL
25.11.2011 3 z 5

Když jsem se dostal k této knize, tak jsem očekával přece jen něco jiného, skrz tvorbu autora, než "Indickou báseň o mystických osudech dobrého prince". Četlo se mi to hezky, i když jsem se neměl o co jiného opřít než jen o údajnou legendu.

eseona
30.11.-0001 5 z 5

Spoustu myšlenek, ke kterým jste nuceni se chtě nechtě neustále vracet. Zkrátka velmi dobře napsaná kniha.

HarryHaller
30.11.-0001 5 z 5

Moudrost není sdělitelná. Moudrost, kterou se pokouší moudrý sdělit, zní jako bláznovství...

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

K této utlé knižečce je je více pravdy než v Ottovem slovníku. Budu se k ni vracet po celý život.