Hra se skleněnými perlami

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: pokus o životopis Magistra Ludi Josefa Knechta včetně jeho spisů z pozůstalosti. Poslední a nejrozsáhlejší román H. Hesseho se stal epilogem a vyvrcholením celého jeho díla. Vyšel v době druhé světové války a „navzdory odporně se šklebící skutečnosti“ se zabývá Hesseho stálým tématem: problémem duchovního života v moderní době. Román líčí utopický budoucí svět, v němž se kulturní elita uzavře do vzdělanecké provincie a pěstuje vědění i kulturu jako hru. Tato hra však postrádá kontakty se skutečným životem, bez nichž ztrácí smysl a bez nichž nemůže existovat ani pravá duchovnost. -- zdroj: www.kosmas.cz --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138145/hra-se-sklenenymi-perlami-66Y-138145.jpg 4.384
Orig. název:

Glasperlenspiel (1943)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Hra se skleněnými perlami

Přidat komentář
roman9739
02.07.2018

V první řadě se musím přiznat, že jsem zatím knihu nedočetl, protože mi skončila výpůjční doba v knihovně, takže mé hodnocení je spíš osobní poznámka.
Kniha je to těžká, nenápadná, propracovaná, se záhadnou atmosférou, která se v mnohém podobá zcela odlišné knize Katyni od Pavla Kohouta (hovořím pouze o atmosféře a je to zcela osobní pocit). Rozhodně se k ní vrátím, byla by ostuda ji nedočíst.
Dodatek 23. 7. 2018: myslím si, že je vrcholem triptychu po Stepním vlkovi a Pouti do Země východní.

KnihyJsouKnihy
03.06.2018

Z celé knihy mám dojem, jakoby Knecht byl starcem už v tu chvíli, kdy se narodil. Ačkoliv se jedná o vývojový román, tak přes zdánlivé změny a posuny je hlavní postava v nitru pořád stejná. Shrnul bych to přesně, jak píše uživatel JP: Příběh je chladný, vyčpělý, stařecky prázdný a odevzdaný, i když se snaží tvářit, že je pln naděje.
Neříkám, že zde nenajdeme zajímavé myšlenky a úvahy, ale vše by se vešlo do 150 stran - pak možná by si ta kniha i čtyři nebo pět hvězd zasloužila.
Svět Kastálie mi přišel trochu umělý a raději bych si celý příběh přečetl ve formě například historického románu, kdy autor může čerpat z reálných základů a kreslit příběh na již existující čtenářově představě o určitém historickém období, viz Jméno růže. Takto to působí trochu jako nepovedené sci-fi.
Za nejzajímavější část knihy, která by si sama o sobě určitě zasloužila pět hvězd, je úvodní pojednání o Době fejetonové. Za dobré bych označil i tři životopisy na konci, asi proto, že na rozdíl od zbytku knihy je autor zbytečně nenatahuje.
Transcendentalismus? Myslím, že Albert Camus dostatečně jasně ukázal, co za mistrovské dílo lze vykouzlit na pár stranách bez toho, aby si musel vymýšlet různé konstrukce typu hry se skleněnými perlami, kde se autor musí jen zákonitě zaplést do všech technikálií.

martin4082
29.12.2017

Další Hesseho mistrovský kousek, nic víc, nic míň. Pokud člověk očekává nějakého jiného Hesseho, kterého ještě nepoznal, pak se asi nedočká. Pro mne byl největším překvapením jeho Stepní vlk, a to bohužel ne v úplně pozitivním slova smyslu. Jeho knihy vnímám především srdcem a tomu jsou stále nejblíže jeho novely Petr Camenzind, Pod koly, nebo třeba Demian. Pro mne Hesseho tvorba nemá žádný vrchol, ale jen vrcholky, takové zářivé horské štíty. Vysoko čnící nad temně zrádnou krajinou, a to tak vysoko, že se ani poměřit nedají.

MilkyA
23.09.2017

Náročná kniha, mne sa jej dej dosť strácal, bol pre mňa nevýrazný a len som sa tak plavila medzi jednotlivými myšlienkami. Hesseho opus magnum teda nakoniec bude určený len pre hard core fanúšikov , ktorým jeho filozofia veľa hovorí a vyžívajú sa v nej. .. Alebo sa zo mňa stáva z požívania tej všetkej dnešnej produkcie neliterárny blb, aj to je možnosť :D

ecila13
26.08.2017

Prvních 300 stran nuda, ale dalších 300 stran úžasných.

Ládja
29.06.2014

Co k tomuto dílu vůbec napsat? Napodruhé jsem se k této knize vrátil, poprvé jsem nebyl schopen se začíst. Ale nakonec to za to stálo. Hra je jiná než jiné knihy od pana Hesseho, dalo by se skoro i říci, že je to popis jeho života. Humanitní, těžkopádné, krásné, zvláštní. Vše toto mě napadá, když rekapituluji tuto knihu. Jako každá z Hesseho knih ve mně něco zanechala, jiný pohled na svět, na přátelství, ale i na život jako takový. Kniha není určitě pro každého a věřím, že k úplnému pochopení je třeba číst vícekrát než jednou. Chystám se na to, s odstupem nějakého roku a věřím, že příště v ní najdu opět něco nového, co jsem přehlédl.
Kniha se nečte lehce, chce to klid a pohodu. A i trochu víry, že by nějaké takové umění, jako je Hra se skleněnými perlami mohlo existovat.

bookharmony
17.06.2014

...brilantní... ...oslava psaného slova, oslava mysli a fantazie...

kniper
23.03.2013

Dosti objemný tlustospis, který může zaujmout jak svým jazykem tak i příběhem. V tomto případě se jedná spíše o komplexní psychologickou studii hlavního hrdiny - Knechta, s čímž úzce souvisí filosoficko-teologické zamyšlení jak nejlépe prožít svůj život s naznačeným rozporem mezi životem světa (se všemi vášněmi, rozkošemi a také smyslem) a duchovním životem v ústraní, který se line celou knihou a vlastně celým Hesseho dílem. Jak je už v úvodu předestřeno - autore se snaží knihou vyjádřit myšlenku, kterou nelze postihnout pár větami. Po přečtení jsem pochopil, že takový problém vskutku nastat může a že někdy k vyjádření určité myšlenky či pocitu nemusí stačit ani spis o 600 stranách.


Štítky

švýcarská literatura

Autor a jeho další knihy

Hermann Hesse

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962

všechny knihy autora

Kniha Hra se skleněnými perlami je:

v Právě čtených4x
v Přečtených115x
v Čtenářské výzvě10x
v Doporučených13x
v Knihotéce73x
v Chystám se číst109x
v Chci si koupit13x
v dalších seznamech6x