Sharpův tygr

Sharpův tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12473/bmid_sharpuv-tygr-wBV-12473.jpg 4 230 48

Sharpe série

Richard Sharpe a obléhání Seringapatamu, 1799. Knihou Sharpův tygr zahajuje Bernard Cornwell mnohadílný seriál příhod vojáka britské armády Richarda Sharpa, prostřednictvím jehož dobrodružných osudů provází autor čtenáře historií pohnutých let v období 1799 až 1820. Je to doba vojenských tažení, dlouhých obléhání a slavných bitev; doba napoleonských válek, ale také bojů britských koloniálních vojsk o ovládnutí Indie. A právě zde, v Indii, příběhy Richarda Sharpa začínají. Píše se rok 1799 a britská armáda táhne k Seringapatamu, opevněnému sídelnímu městu maisúrského sultána Típúa. Vojínu Sharpovi, který uvažuje o dezerci, se náhle naskytne zvláštní příležitost uniknout tyranskému seržantu Hakeswillovi i nudnému vojenskému životu, jenž neuspokojuje jeho dobrodružnou povahu. Dostane od velitele armády generála Harrise úkol, aby se jako předstíraný dezertér pokusil proniknout do Seringapatamu a spojil se tam se zajatým britským zvědem plukovníkem McCandlessem, který ví, jakou past Típú na Brity nastražil. Nebezpečné poslání zavede Sharpa do exotického prostředí orientálního města, v němž musí vynaložit všechen svůj důvtip i odvahu, aby si zachoval život, a navíc zachránil britskou armádu před porážkou. V dalších dílech seriálu bude mít čtenář možnost prožívat spolu s hlavním hrdinou Sharpem námořní bitvu proti Francouzům u Trafalgaru, bitvu u Salamanky nebo obléhání Badajozu při španělském tažení, vítězství nad Francouzi u Waterloo a jiné slavné boje tohoto období. Přestože jde o příběhy se všemi atributy romantického žánru, jako jsou statečné činy, láska, zrada nebo boj o čest a slávu, Cornwell se v nich - jako ostatně ve všech svých románech - na striktně drží historických faktů, které uvádí v závěrečné poznámce a obvykle ještě doplňuje mapkou, jež podrobně zachycuje postavení vojsk při bitvách nebo obléháních.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Oldag

Sharpe’s tiger , 1997

Hadati
22.03.2019 4 z 5

Tato série se odvíjí v indii, kde se britská armáda zrovna chystá k útoku na sídelní město sultána, který vzdoruje jejich vůli. Hlavní postavou je vojín Sharpe, který pochází z nuzných a zločineckých poměrů. Než se Sharpe utká s nepřáteli svého národa, musí se však nejprve vypořádat s nepřáteli, kteří jsou v řadách vojska, do kterého byl naverbován. Sice negramotný, ale bystrý a šikovný Sharpe, si však se svými nepřáteli poradí.

PS: O téhle sérii jsem se dozvěděl od českého překladatele Zeměploch Jana Kantůrka. Nebýt jeho, asi bych se s Sharpem nikdy nesetkal. Jsem zvědav na jeho vývoj.

Vlk.kh
15.12.2018 2 z 5

Sice je to čtivé, jak tu bylo mnohokrát zmíněno, ale na můj vkus takové...no, jednoduché, nebo jak to popsat přesněji. Ta zápletka je jako něco, co jsem hltal v šestákových brožovaných románech na základce a bylo to fajn, ale teď už bych čekal trochu víc. Pan Cornwell umí bravurně vyprávět, jak jsem si ostatně ověřil i v jiných knihách a to bude asi jediný důvod, proč jsem knihu dočetl do konce, protože jinak mi to přišlo opravdu takové naivní a nijak zvlášť mě to nevtáhlo do onoho kýženého čtenářského transu - v první části knihy tedy ano, ale pak to postupně vyprchalo. Zkusím ještě nějakou knihu z této série a dám Sharpovi ještě jednu šanci, uvidíme.

tlllk
22.10.2018 3 z 5

kniha ma nenáročný dej veľmi dobrý historický základ, ale i tak v tom niečo škrípe. Hlavná postava, zlý chlapec so zlatým srdcom nie celkom pasuje k niektorým cynickým rozhodnutiam.

cori
13.08.2018 4 z 5

Richard Sharpe sympatický, modrooký, 183 cm vysoký, dvaadvacetiletý mladík,už šest let slouží Jeho Veličenstvu jako řadový voják třiatřicátého pluku. K armádě se dal proto, aby nebyl souzen za vraždu soka v lásce. Nyní uvažuje o dezerci, aby zachránil svou milenku před zlotřilým seržantem, který ji chce prodat do bordelu.
Skvělý dobrodružný příběh o dobývání Seringapatamu v květnu 1799 nutí čtenáře hltat stránku za stránkou, aby zjistil, jak si Dick a poručík Lawford zachrání svou kůži.

Metla
24.07.2018 4 z 5

Před dávnými lety jsem o Sharpova dobrodružství zakopla v televizi (na nějaké slovenské stanici) a film mě zaujal především díky mému oblíbenci Seanu Beanovi v hlavní roli. Když jsem v knihovně objevila první díl knižní série, řekla jsem si, proč to nezkusit. Sice se nejedná o mnou vyhledávaný žánr, britské koloniální eskapády v Indii mě nikdy příliš nezajímaly, ale změna je život. A čekalo mě příjemné překvapení, román je velmi čtivý, napínavý, plný zvratů a vojín Sharpe je ultraschopný sympaťák (zvlášť při představě mladého Seana Beana:-)), přitom žádný svatoušek ve stylu Old Shatterhanda. Přestože jde o historickou fikci, nechybí samozřejmě i skutečné osobnosti a dějepisná fakta. Už vím, co koupím otci k narozeninám - celou Sharpovu sérii.

moudivlacek
16.03.2018 5 z 5

První setkání se Sharpem a jsem velice uchvácená. Sice mám historické romány ráda, ale moc jsem se bála, že to bude nudné popisování bojů v Indii s Angličany. Ale opak je pravdou, nudily mě asi jen první 2 strany. Děj se velice rychle rozjel a udržel si tempo až do konce. Sharp je prostě voják jaksepatří, který má jediný cíl - udržet se naživu a trochu si v životě polepšit, jeho spojení s mladým neotrkaným důstojníkem - tak to se opravdu povedlo. Suita sultána - ta také upoutala mou pozornost. Vůbec to nebylo nudné, takže se toho vůbec nebojte. Mohu jen doporučit. Moc se těším na další díl.

KAREL6725
11.11.2017 5 z 5

Seznámení s vojínem Sharpem historické romány čtu málo , ale tohle mě bavilo . Už mám všechny díly, opravdu moc dobré, navíc seznámení s historii. Doplnil jsem si mezery ve vzdělání .

druzickaster
09.11.2017 5 z 5

Opět pan Cornwell pořád výborný a pokaždé jiný. Příběh o vojínu Sharpovi, je zase jiný, než o Uhtredovi. Líbí se mi pohledy z obou stran konfliktu, baví mě to. Jdu na další díl.

TomHr
09.10.2017 4 z 5

Výborná znalost dobových reálií, exotické prostředí, sympatický hlavní hrdina, zajímavá zápletka. Realistické popisy. Kniha mě donutila, abych si o něco nastudoval o Indii té doby, přestože tahleta část světových dějin mě dosud moc nezajímala.

bertrand
04.08.2017 4 z 5

Sharpe poprvé. Ale nezačíná jako nějaký ufňukaný trouba, který se teprve musí Sharpem stát. Jde do toho od začátku se stejnou zuřivostí, umanutostí a odvahou pro kterou ho máme odjakživa rádi. Perfektní dobrodružný román bez slabých míst.

85098211
22.06.2017 5 z 5

(audiokniha)
Knihy, odehrávající se v Indii koloniální doby, prostě miluju ;-). A ani tento příběh v tomto směru nezklamal. Hrdina Sharpe je sympatický, děj knihy strhující. Romantika přichází sice tak trochu zkrátka, to zde však podle mého názoru nevadí. Kniha ale asi není úplně vhodná pro útlocitné duše, protože se v ní vyskytují i dost drsné scény. Interpret audioknihy naprosto vynikající, hudba výborně zvolená - lepší už to být ani nemohlo :-). Jen pevně doufám, že se dočkáme i dalších audioknih z této řady...

asam
23.11.2016 5 z 5

Hrdinství, zrada, intriky, krutost, přátelství ale i nenávist až za hrob, Vše najdeme v této knize, která čerpá z pravdivých historických pramenů. Samozřejmě je to beletrie, tak musí být trochu přikrášlena a upravena, aby se pěkně četla, A to se autorovi povedlo. Určitě doporučuji.

Etule
07.06.2016 4 z 5

Kolem téhle série chodím už nějakou dobu. Chci si pořídit jeho ságu o Uthredovi, protože mě v knihkupectví nalákala seriálová obálka. Proč o tom ale píšu? Protože jsem si řekla, že si nejprve přečtu něco jiného, abych zjistila, jak autor píše a zda mi jeho styl psaní sedne. Mám objednáno jedenáct knih o Sharpovi, co myslíte, sedl mi? :D
Kniha se mi moc líbila. A jak píše Fuksinka, Sharpe sice musí přežít, ale stejně jsem byla jako na trní, když šlo do tuhého. Bála jsem se, že mi vojenské prostředí nebude sedět, ale nic takového se nestalo. Právě naopak.
Tentokrát ani nebylo na škodu, že jsem knihu nezhltla během jednoho dne, jak mívám obvykle ve zvyku, ale hezky si jí rozložila na více dní. O to více jsem si pak užila dočítání. Dokonce jsem si přečetla i celý doslov autora a to obvykle nedělám! :)

Fuksinka
23.09.2015 4 z 5

Ačkoliv je jasné, že Sharpe musí přežít (Kdo by vystupoval v dalších dílech, že?), neubírá to knize vůbec nic na její napínavosti. Aspoň tedy pro mě, jako člověka všech možných bitev neznalého. Cornwell vypráví Sharpeho příběh a zároveň skutečné historické události. Ty má evidentně perfektně nastudované včetně bídných poměrů v britské armádě. Sharpův tygr je dobrodružný román s perfektně vykreslenými postavami, se skvělým spádem děje, který opravdu nic nepřikrášluje romantikou. Má ale jednu chybu - nebo je to snad výhoda? Přesně ukazuje naprostou debilitu dobyvačných válek. Proto vážně nemůžu fandit Angličanům, ani Francouzům, ani Típúovi, ale pouze a jedině Indům. Bylo by krásné, kdyby se tenkrát všichni ti pánové, kteří si potřebovali poměřovat velikost přirození, sebrali a táhli tam, kam slunce nezasvítí a nechali Indii na pokoji. Bohužel se nepovedlo a následky bordelu v koloniích pociťujeme do dnes. No jo, prachy až na prvním místě.
Stejně se ale těším na další díly. Myslím totiž, že jsem si našla dalšího oblíbeného autora.

Garik
05.09.2015 5 z 5

Bernard Cornwell ma zaujal historickým románom Azincourt a nadobro si ma získal románovými sériami Uhtred z Bebbanburgu a Kronika válečníkova. No keď som sa lačne obzeral po niečom ďalšom od tohto autora, Sharpa som dlho ignoroval, pretože mi v pamäti utkvel nedobrý dojem z jeho televízneho spracovania, ktorého niektoré časti som kedysi videl. Napokon som však prekonal vyše dvojročné obdobie prvotného zámerného prehliadania a neskoršieho váhania a rozhodol som sa pre kúpu hneď štyroch dielov naraz, k čomu mi okrem dovtedajšej skúsenosti s Cornwellovou tvorbou výrazne dopomohli aj hodnotenia kníh o Sharpovi na DK. Tie štyri romány som prečítal v priebehu niekoľkých dní a okamžite som objednával ďalších deväť dovtedy vydaných dielov! Odvtedy pravidelne kontrolujem stránku vydavateľstva Oldag a netrpezlivo čakám na každý ďalší diel tejto vynikajúcej série.

tenax
12.09.2014 5 z 5

Výborné čtení, napínavé, zasvěceně popisující poměry v britské armádě na konci 18. století a boje o ovládnutí Indie na základě osudů fiktivního hrdiny Sharpa. Autor se přitom drží historických faktů, které uvádí v závěrečné poznámce. Navíc je kniha doplněna mapkou, která zachycuje postavení vojsk a místopis Seringapatamu. Protože je to první díl rozsáhlé série, nezbývá než těšit se na další pokračování.

Valyk
31.01.2014 4 z 5

Výborný román. V podstatě po celou dobu jde o napínavé čtení. Oceňuji i poměrně dobré vykreslení charakteru postav, kdy se v nich zohledňuje jejich skutečná historická předloha. Některé heroické činy Sharpa jsou sice malinko přitažené za vlasy, ale román má smysluplný děj, opírá se o reálnou historickou událost, v žádné fázi není nudný, povětšinou je napínavý a poslední třetina je vysloveně strhující. A na závěr.... nevěřím, že Mary Sharpa milovala.

Kmotr99
30.01.2014 5 z 5

Úžasně čtivý historický román. Vůbec nevadí, že autor pustil uzdu fantazii a leccos si vymyslel. Příběh je tím velmi zábavný a atmosféru doby Napoleonských válek v Indii krásně vykresluje a do tehdejšího krvavého období jsem se plně ponořil. Líbí se mi, že Sharpe je taky člověk a ne nějaký superhrdina, jak tomu u hrdinů mnohdy bývá.

Petr7676
23.12.2013 4 z 5

Zatím jsem jen na začátku knihy,ale popis atmosféry před bitvou a v průběhu bitvy(včetně realistických detailů)jsou dokonale čtivé.Vztahy mezi šaržemi v britské armádě jsou také dostatečně popsány a do děje vplujete rychle a nevtíravě.Vcítíte se do role vojáků v uniformách a cítíte spolu s nimi střelný prach,horko,svist kulek,dělových koulí a úlevu po boji s očekávanou odměnou:-).

Martin1974
16.11.2013 5 z 5

Ráta sa mi, že autor do tohto románu príliš nevnucuje romantiku. Lebo zabíjanie nemá s romantikou nič spoločné. Komu by sa zdal tento príbeh naivný, nech radšej siahne po nejakej dokumentárnej knihe, pretože toto je čisto dobrodružný román a v takom predsa musí niekto aj prežiť. A čitatelia právom očakávajú, že to bude hlavný hrdina. Ide predsa o ďalšie pokračovania a honoráre...nemám pravdu, pán Cornwell ?? :-)