Seznam smrti

Seznam smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200486/bmid_seznam-smrti-RgB-200486.jpg 4 391 67

Ve Virginii sídlí agentura TOSA, jejímž úkolem je hledat a zabíjet ty, kteří jsou pro Spojené státy natolik nebezpeční, že se ocitli na takzvaném Seznamu smrti. Právě na něm přibylo nové jméno: terorista přezdívaný Kazatel, který radikalizuje mladé muslimy a nabádá je k vraždám. Bohužel pro něj zabijí i vysloužilého generála námořní pěchoty, jehož syn patří k nejlepším lovcům lidí ve službách TOSA. Ten se své práci věnuje už šest let. Nezná jméno, podobu ani místo pobytu nového cíle. Kazatel z toho však udělal osobní záležitost. Hon začíná… Nový román Fredericka Forsytha, mistra politického thrilleru, předvádí autora opět ve skvělé formě!... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Kill List , 2013

Jack93
29.12.2015 5 z 5

Před Seznamem smrti jsem jako poslední četl Kobru a vůbec poprvé se mi u Forsytha stalo, že jsem byl trochu rozčarovaný. Proto jsem poprvé nemohl dát Forsythovi plný počet hvězd, ale o jednu méně. Po přečtení Seznamu smrti bych své hodnocení změnil na počet tří hvězd, nejen za nezvládnutý závěr, ale zkrátka proto, že "Kill list" je minimálně o dvě úrovně výš než had z čeledi korálovcovitých.

U hodnocení Seznamu smrti se čas od času setkáte s ohlasy, že Forsyth v posledních dílech, rozuměj od Afghánce, vypadl z formy. Nesmysl. Jsou vedle jak ta jedle. Jediné, co se Forsythovi příliš nepovedlo, byla Kobra, ale tím to začíná a také končí. Afghánec byl skvělý, i když to není nejlepší dílo, které Mistr napsal.

Ale v Seznamu smrti tenhle 77letý génius dokazuje, že je ve skvělé formě. O aktuálnosti tématu není potřeba dlouze mluvit. Spíš jde o neuvěřitelně detailní a propracovaný děj, který dokáže vymyslet. Už po přečtení úvodní dvoustránkové předmluvy jsme se do knihy zamiloval a věděl jsem, že mě čeká parádní jízda.

Právě rozmanitost témat dělá z Forsytha literárního boha. Šíře jeho záběru je delší než rozloha Ruska - studená válka (Mistr Klamu, Ďáblova alternativa, Čtvrtý protokol), vietnamská a jugoslávská válka (Mstitel), válka v Zálivu (Boží pěst), příprava na státní převrat v Africe (Žoldáci), snaha zabránit dohodě mezi USA a SSSR (Vyjednavač), pátrání po nacistech (Spis ODESSA), příběh pilota vracejícího se na základnu (Pastýř), příprava atentátu na de Gaulla (Šakal), boj za nezávislost jednoho státu (Příběh Biafry) a mezinárodní terorismus (Afghánec a Seznam smrti). Ať už se autor pustí do jakéhokoli tématu, pokaždé dokáže vytvarovat těsto, ze kterého následně vznikne to nejlepší cukroví na světě. Tedy s výjimkou kokainové tématiky (Kobra), která se drolila.

Seznam smrti se čte jedním dechem a i díky tomu, že se jedná o nejkratší Forsythovo dílo (nepočítám-li Fantoma Manhattanu a Pastýře), je děj nesmírně nabitý. Navíc se zde autor nezabývá pouze terorismem, ale i somálskými piráty, další zajímavou oblastí.

Dějově to trochu připomíná Šakala a Mstitele, kde hlavní postavy také měli za úkol najít člověka, o kterém nikdo nevěděl, kde je. Přestože se jedná o podobnou myšlenku, nejde o opakování, protože autor pokaždé přijde s originálním konceptem. Navíc je zde i jistá podobnost mezi Chrisem "Kitem" Carsonem a Calem Dexterem. Oba se v důsledku ztráty svých nejbližších podrobují tvrdému fyzickému tréninku a schválně si způsobují bolest, aby tak otupili psychické utrpení.

Kniha je jasným důkazem, že Frederick Forsyth je stále ve formě a neztratí se ani na poli terorismu. Neexistuje nikdo jiný, kdo by dokázal přijít s napínavějším a lepším thrillerem ze světa terorismu, než Forsyth.

Jen doufám, že v roce 2016 vyjde v češtině i jeho životopis, a že se časem dočkáme minimálně ještě jednoho nového díla. V současném světě se toho děje tolik, že nepochybuji o tom, že Forsythovi něco vrtá hlavou a připravuje si půdu na další skvostné veledílo.

P. S. Titulní obálka českého vydání je podle mě tou nejlepší vůbec, nemůžu se na ni vynadívat.

karel9045
11.10.2015 4 z 5

Je obdivuhodné, že pan Forsyth je i ve svých 75 letech schopen napsat bestseller. Na žebříčku jeho tvorby se, podle mého, pohybuje až někde ve druhé půlce, ale stejně.. Forsyth je pečlivý jako vždy a seznamuje nás se spoustou detailů z práce vojenských a bezpečnostních služeb. Chybí mi zde ale silný protihráč hlavních postav, který by zamíchal dějem a zápletkou. Syn zabitého generála Christopher sice stojí proti nebezpečnému islámskému fanatikovi, ale cokoli, co na něj připraví, mu prakticky bez nejmenších problémů vychází. Chybí zde protitah, který by na něj a jeho kolegy Kazatel nachystal. Něco, s čím tak úplně nikdo nepočítal. Přesto je ale kniha napínavá téměř do poslední stránky. Možná ještě drobnost. U Forsytha bývalo zvykem, že na samotném závěru nás vždy obdařil ještě malým překvapením. Něco není úplně takové, jak jsme si mysleli. U Afgánce mi poprvé takový konec chyběl (to samo mohlo být překvapující) a zde chybí také. Nevadí. Třeba se dočkáme příště.

vojteem
27.07.2015 3 z 5

Forsythovi romány miluju. Ale těžko říci, proč mám pocit, že je tato knížka mezi jeho ostatními spíš slabší. Má nápad, je výborně zpracovaná, celkově propracovaná, ale přijde mi, že text je chvílemi možná trošku těžkopádný a i zjednodušený. Buď to u jeho dřívějších knih nebývalo zvykem anebo jsem to přehlížel..

kilometr
22.04.2015 3 z 5

První polovina knihy výborná,ale jak se blížilo finále,tak mě to přestalo nějak bavit a měl jsem co dělat,abych knihu dočetl.60%.

mpb1913
09.04.2015 3 z 5

Věhlas FF se donesl i k mým barbarským uším, tak sem ho prubnul. Asi jsem nezačal tou největší peckou a musím přiznat že mi dlouho trvalo než jsem knize a především tématu přišel na chuť. Pro stopaře není problém během dopoledne zařídit hovor mezi Bílím domem a Downing Street číslo 10, do 24 hodin má v Somálsku k dispozici nejlepší britské speciální jednotky, spousta dronů, autistický počítačový guru o kterém niko neslyšel a spousta dolarů. Tomu se věří dost těžko, i když FF dobře ví o čem píše, ale možná ještě nemám tu správnou paranoiu. Poslední čtvrtina knihu dost vylepšila. Dám ještě jednu a uvidím jestli se zařadím do zástupu čtenářů pana Forsychta nebo u mě skončil.

dikobraz
29.03.2015 5 z 5

Dobra robotka. Kratke, ziadne zbytocne predlzovanie deja. Ak bolo treba nieco vysvetlit ohladne terorizmu ci vojenskych postupov, zakomponoval to plynule do deja, takze fajn. Dynamika, napatie, akcia. Good job Mr. Frederick.

Dymond
08.03.2015 4 z 5

Má první kniha od tohoto spisovatele a určitě ne poslední...

hanap
08.03.2015 5 z 5

Touto knihou jsem vlastně Frederika Forsytha objevila. Kdysi dávno jsem sice četla " Den pro Šakala" , ale pak už nic. Bála jsem se , že to bude pro mě nezajímavé , pravda je jiná . Kniha mě hned od první strany zaujala , téma terorizmu je dnes velmi aktuální v podání pana Forsyta neméně děsivé .Prožila jsem s knihou zajímavé večery .

Reat
04.03.2015 2 z 5

Za mě zklamání. O knize jsem slyšel od přátel plno superlativů, a jméno Forsyth ve mě evokovalo jistou kvalitu, takže jsem neváhal s koupí a poměrně se těšil....a nakonec měl obrovské problémy knihu dočíst, doslova jsem se do toho nutil, a zvládl to jen proto, že mi bylo líto jí odložit a nechat rozečtenou. Styl vyprávění mi absolutně neseděl...přišlo mi, že čtu spíše jakousi obsáhlou glosu někde na wikipedii a nikoliv román. O tom jak kniha dopadne má průměrný čtenář jasno cca po její čtvrtině, a navíc čím více příběh spěje k rozuzlení, přibývá postav a zápletek, takže jsem se pomalu, ale velmi jistě v tom všem ztrácel (subjektivní pocit). Byl to můj první Forsyth a nevím, nevím, dám-li šanci ještě nějakému jinému jeho dílu.

soukroma
26.02.2015 5 z 5

Vynikající - strohé, stručné až na dřeň, realistické a navrch napínavé (do konce nebudete vědět, zda se hodní z mise proti zlým vrátí všichni v pořádku). Tato kniha je mistrovský špionážní román (ničím nerozmělněný, žádný mnohoslovný balast - na rozdíl od jiných moderních rádoby thrillerů, viz můj komentář k "Já, poutník"), jak lze od autora očekávat, ale navíc je to (v první půli) exkluzivní přehled politiky, vojenských akcí a terorismu poslední doby (od Afghánistánu, přes válku v Perském zálivu, až po 11. září a následné související akce do roku 2013). A navíc to bylo velice osobní...

Daxie L. Jesus
25.02.2015 2 z 5

Uh! Známe přeci strejdu Freda, že? Píše věci, které svou až poněkud naivní simplistikou a s už mnohokrát opotřebovanou šablonou, kterou nechce změnit. Pro mnohé lidi je právě v tomto celý půvab jeho knih. Ale ne pro mě. Nejsem schopen akceptovat tuto beletrizaci jakéhosi banálního hollywoodského blockbusteru, který dostane negativní recenze a malou kasu a pak okamžitě upadne do zapomnění.

hankapimi
03.02.2015 5 z 5

Já mám prostě pro F.F slabost ! Mistr pečlivě vystavěných špionážních i politických příběhů nám vypráví boj tajných služeb proti islámským radikálům (největšímu nebezpečí dneška)) i somálským pirátům. Aktuální téma a napínavý, svižný děj mě pokaždé přiková ke knize, dokud nedočtu... Jedna hvězda navíc z nostalgie !

Joges
30.01.2015 4 z 5

Forsythovy knihy jsou stále stejné. Autor opět podává vyčerpávající informace, popisuje spletitý příběh a zavádí čtenáře do poměrů, situací a končin, které jsou prostému smrtelníku na hony vzdálené. Komplikovaný děj je jako vždy popisný a s minimem dialogů. Seznam smrti je docela napínavý thriller se spoustou dobrých postav a skutků, to ano, ovšem právě zdlouhavý a rozvláčný popis událostí je poněkud únavný. Jinak všechna čest spisovateli, který si vybírá tak aktuální a alarmující témata, právě proto si Forsytha vážím.

tlllk
26.01.2015 3 z 5

Ďalšia zápletka s islamským komplexom. Už mi to príde ako obohraná platňa. FF znova preukázal detailnú znalosť prostredia tajných služieb, ale keď v predchádzajúcich knihách to bol skôr boj s rovnocennými súpermi, tento nerovný boj HI-Tech agentúr s neobmedzeným rozpočtom proti pastierom kôz a skrachovaný rybárom mi prišiel ako B-čkový akčák.

derminator
26.01.2015 4 z 5

Forsyth je skvělý spisovatel, tato kniha mě velice bavila a zaujala a je to po atentátech v Paříži velice aktuální téma myslím si že kdyby seznam smrti opravdu existoval už by na něm byli všichni z Islámského státu. To jen na okraj. Knihu opravdu doporučuji a těším se na další Forsythovku. Knize dávám 85%.

Dera
15.12.2014 4 z 5

I zde se Forsyth drží své mnohokrát osvědčené metody psaní. Vybere si aktuálně ožehavý námět na který napíše thriller naprosto vyčerpávajícím a do detailu propracovaným způsobem. Nutno podotknout, že to umí a je opravdový král tohoto žánru. Pokud začnete číst jeho knihy, nepřestanete dokud je všechny nepřečtete.

Jack Bauer
15.11.2014 5 z 5

Dokonalá znalost prostředí, Forsyth je jeden z nejlepších vypravěčů špionážních a politických thrillerů. Čtenáře dokáže zaujmout i kdyby se o tuto tématiku naprosto nezajímal. Všechny jeho romány se skvěle čtou, pro neznalé bych doporučil začít se slavnou knihou „Den pro šakala".

čef
07.11.2014 5 z 5

Opět vynikající popis práce tajných služeb v nelehkém boji proti největšímu současnému nebezpečí - islamistickým džihádistům. Velkých citů a sáhodlouhých popisů zbavený, naprosto přehledně odvyprávěný příběh honby za fanatickým kazatelem nového řádu musí každého čtenáře tohoto žánru naprosto uchvátit. Mnohým možná také dochází, že nic není zadarmo a za malá vítězství platíme všichni nejenom penězi, ale i mohutným vpádem elektronického slídění do našeho soukromí.

aktak1203
18.09.2014 4 z 5

Forsyth je můj oblíbený autor a i když nejnapínavější akční část umístil až na závěr knihy, opět mě nadchl. Špionážní román jak má být. Velmi vystihl dnešní problém s extrémisty a nabídl i jediné možné řešení, jak s nimi naložit.

martisf
31.08.2014 5 z 5

Klasický román Fredericka Forsytha. Většina knihy popis špionážní práce a jen malý zlomek akce, přesto čtivé a napínavé od první do poslední stránky. Pro milovníky špionážních knih takřka povinnost.

Frederick Forsyth
anglická, 1938