Šest vran

Šest vran
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3232 3232

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

lassse
19.09.2018 3 z 5

Kniha je relativně čtivá, ale už jsem četl lepší fantasy. Navíc se příběh celkem dost táhne, což se dá chápat, když autorka napíše celou sérii. Závěr mě celkem bavil, ale bylo toho málo a pokračování si ještě rozmyslím. S ohledem na hodnocení ostatních je to spíše zklamání.

Kyta
15.09.2018 5 z 5

Ohromně zajímavé a originální fantasy čtivo, které se bude líbit každému milovníkovi tohoto žánru.

Legendární zloděj Kaz, jenž si v dětství prošel peklem a dopředu ho hnala hlavně pomstychtivost; Nina, smrtící griša, která se musela potýkat s nástrahami a nenávistí, se kterými griši musí žít; Inej, členka gangu, jež se krade tiše jako stín; pomstychtivý Matthias, který se zamiloval do nesprávné osoby a nedorozuměním skončil ve vězení; zadlužený Jesper milující kasino, jehož cesta se ubrala jiným směrem než chtěla jeho rodina, a Wylan, který má problémy s otcem - tihle teenageři tvoří legendární partu a každý z nich je svým způsobem zajímavý a výjimečný. Každá z těchto postav si musela něčím projít, aby se dostala tam, kde je. Ukáže se, že i na první pohled chladně jednající lidé mají srdce a svou historii, která určila, kým jsou teď. Když k této partě přidáme ještě ten zbrusu nový a jedinečný svět, ve kterém se odehrává děj, a samozřejmě honba za odvrácení světové zkázy, jedná se vskutku o napínavé a vysoce kvalitní čtení.

Kniha je napsaná tak, že si každý čtenář může najít svého favorita, kterému bude fandit až do konce. Já jsem si nejvíc oblíbila Kaze, Inej a Ninu. Kaze si musí zamilovat každý, už jen pro tu jeho nespoutanost, nebojácnost a genialitu. Zpočátku je to jen zloděj a podvodník, který má šílené nápady (jako je přijmout nabídku na vloupání se do nejstřeženějšího místa), ale jakmile se začne odkrývat jeho smutná a srdcervoucí minulost, člověk hned začne chápat jeho chování. Naopak nejméně sympatický mi byl Wylan, kterého jsem tolik zajímavým neshledávala... Možná kdyby autorka vyprávěla příběh i z jeho pohledu, začala bych ho mít ráda jako ty ostatní hrdiny, ovšem takhle mi jen připadalo, že pouze doplňuje tu šestici. U Matthiase člověk zpočátku neví, zda náhodou nezradí naši partu kvůli jeho původu a možné loajalitě své vlasti... Mně bylo potom ale jasné, že si vybere tu správnou stranu, a byla jsem za to ráda.

Objevit se ve zcela novém světě, o kterém jsem nic nevěděla, bylo zpočátku matoucí, stejně tak jsem měla menší zmatek s množstvím postav, které se na mě nahrnuly. Ovšem když se čtenář zorientuje v tom novém světě a seznámí se se všemi postavami (a přestanou přibývat nové), tak si knihu může bez hranic užívat. Autorka měnila vyprávění z různých pohledů hlavních hrdinů, což se mi zamlouvalo, protože každá z nich měla svůj prostor. Minulost postav byla odkrývána postupně, což určitě přidávalo na napětí a čtenář se dokola může ptát, co že se to stalo, že se k sobě ty postavy chovají takhle apod.
Chvíli trvá, než se příběh rozjede, ale zase je dobré, že si autorka dala práci na seznámení čtenáře s prostředím, ve kterém se ocitl, a s životním stylem postav, což bylo nezbytné. V knize bylo spousta zápletek a zvratů a autorka nás vždycky překvapila něčím novým.

Velké plus dávám za grafiku a mapy, které mi hodně pomáhaly zorientovat se.
"Šest vran" považuji za vydařené dílo, které čtenáře nezklame. Jsem moc zvědavá na osudy mých oblíbených hrdinů, moc se těším na "Prohnilé město".

TerkaLangoš199
10.09.2018 5 z 5

Tento titul jsem četla jako e-knihu, což mne určitě připravilo o spoustu fyzických kladů této knihy, které zde všichni zmiňují (obálka, kapitoly..).
Přesto bych Šest vran zařadila mezi jednu z nejlepších fantasy, kterou jsem kdy četla ❤️. Psychologie postav je dokonale promyšlená, svět uvěřitelný, realisticky pojatý a správně zkažený. Nikdo si tu nehraje na hrdinu, nebo není schazován. Každý má svoji 'achillovu patu', stejně jako my, každý v něčem vyniká, každý má svou minulost, jež se nám v příběhu postupně odkrývá.
Kniha mě napínala jako strunu na kytaře - do poslední chvíle nikdy nedokážu odhadnout, co se stane, snad i kdybych se snažila sebevíc. A přesně proto se už pouštím do druhého dílu. :))

Lenuleh
09.09.2018 5 z 5

Grišu jsem nečetla a asi ani nebudu, ale na tuto sérii mě navnadily jak kladné ohlasy, tak krásný obal knížky. A rozhodně můžu doporučit. Skvělá zápletka, zajímavé postavy, napínavý příběh, v některých momentech i vtipné...opravdu mě knížka chytla! A co víc? Už čtu druhý díl :-)

kristynkal
08.09.2018

Po Griše jsem na tuto knihu vůbec neměla chuť. Proto je až s neuvěřením, že Grišu i tuto knihu napsala stejná autorka.... buď ji něco osvítilo a nebo se prostě naprosto úžasně zlepšila a opravdu svůj um vyšperkovala k dokonalosti. Kniha je naprosto úžasná. Samozřejmě, jako většina fantasy je občas přitažená za vlasy, ale ta dokonalost akcí a popisů- co, proč, jak.... souvislosti. Dech beroucí.

maja11231
07.09.2018 5 z 5

POZOR může obsahovat SPOILERY!!!!
Tak abych pravdu řekla z téhle knihy jsem měla strach. Další série od autorky je dost přísně hodnocena a tak jsem si myslela že to bude i u téhle série.
Teď ke knize. Kniha mě opravdu bavila od začátku až do konce. Byla čtivá a napínavá a někdy i tajemná. Je pravda že jsem si nejvíc oblíbila Kaze a Inej. Další postavy jsou ale taky fajn.
Děj se mi líbil. Nejvíc mě ale dojalo jak Kaz řekl Inej že chce aby zůstala s ním.
Konec mě naprosto dostal, nečekala jsem to.
Knihu doporučuji a už se těším co bude v dalším díle a doufám že to bude alespoň s poloviny dobrý jako tento díl.

Hania932
05.09.2018 5 z 5

Dlouho jsem váhala jestli si mám knihu koupit. Nakonec jsem podleha a knihu si koupila a teď jsem strašně ráda že jsem to udělala. Pro tuhle knihu nemám slov. Je to naprosto dokonalý. Tuhle partu si zamiluje každý. Knížka byla hodně napínavá až jsem si myslela že to nevdržím a okoušu si snad všechny nehty. Bylo to hodně napínavé, drsné, ale taky silné. Ze začátku jsem všechny viděla jsem jako krysy které jsou bez citů, ale postupně jsi změnila názor. V knize poznáte že i ty hodně zlý mají dobré srdce.
Ze všeho nejvíc jsem si oblíbila Inej a Kaze. Upřímně, bych snesla knížka jen o nich dvou. Celkově všechny postavy jsem si oblíbila, ale prostě Kaz je láska. Zajímala mě jeho minulost a když jsem zjistila co všechno prožil, tak si prostě Kaz zabral moje srdíčko už když je to ten největší parchant v Ketterdamu.
Už teď potřebuju další díl, protože jsem strašně zvědavá jak to bude dál.
Tohle byla jízda jak na horské dráze. Jednou jde všechno podle plánu, ale potom sjedete dolů a máte velký problém. Je to hodně napínavý, dobrodružný a to se mi líbí.
Tohle se musíte prostě přečíst a potom sami poznáte jak dobrá tato kniha je!

Kačkaknihomol
30.08.2018 5 z 5

Grišu jsem nečetla a ani číst nebudu, vzhledem k ohlasům. Pokud jste ale popřípadě Grišu četli a nelíbila se vám, tohle je trefa do černého. Opravdu hltala jsem každičkou stránku, a po přečtení jsem měla čtecí kocovinu, jelikož jsem se nedokázala začíst do ničeho dalšího.

Tentokrát budu stručná. Nebo taky ne. Každopádně, už od začátku to mělo jiskru a nutkání otáčet stránky tady platilo dvojnásobně. Nevím, jestli je to překladem, či autorko, ale nad každičkou stránkou jsem se rozplývala a bože... to celé stylistické provedení je skvost! Ta obálka, černé stránky, nebo přechody oznamující další část. Jsem šíleně ráda, že nechali původní obálku, je prostě nádherná!

Abych se ale jen nerozplývala nad obálkou, i děj a postavy jsou pro mě absolutní skvost. Všechno je hezky vyvážené, romantika, akce, napětí, sondy do minulosti. Děj hezky šlape a nezadrhává se. A ty postavy! Celkem mě mrzí, že třeba Wylan nedostal víc prostoru. Ano, v knize se střídají pohledy pěti lidí, což by mohlo být matoucí, ale není, sakra, vůbec není. Charaktery nejsou ploché ani černobílé, každý z nich přistupuje k různým situacím trochu odlišně. Děsně zbožňuji ty páry! Třeba Ninu s Matthiasem, kteří trochu připomínají Romea s Julií, ty jsem úplně žrala (ostatně jako celou knihu)! I Inej z Kazem nejsou špatní, ale na grišu s vojákem prostě nemají. Jesper a Wylan... u nich to vypadá, že se taky tak trochu k něčemu schyluje, ale upřímně, trochu zbytečně. U romantiky v YA fantasy si většinou říkám "to by snad stačilo", za to u Šesti vran jsem žebronila o další střípek.

Spousta lidí se ptá: Můžu číst Šest vran, i když jsem nečetla Grišu?. Má odpověď je ano, zatraceně ano! Mluvím z vlastní zkušenosti, z Grišy jsem nepřečetla ani slovo, ale světu rozumím, protože tady nejde zas až tolik o ten svět, jako spíš o postavy a nesplnitelný úkol, který musí splnit. Upřímně, poměrně lituji lidi v mém okolí, jelikož teď o téhle knize opravdu hodně uslyší, protože je zatraceně skvělá!

P.S. V mém šílenství jsem prohledávala i YouTube a našla jsem tam na ni skvělý booktrailer a dokonce i píseň, která je tímto dílkem inspirovaná!
Odkaz na booktrailer: https://www.youtube.com/watch?v=Ab4FS_6pZLk
Odkaz na píseň: https://www.youtube.com/watch?v=2e7q2icoU_E

LeNka466
27.08.2018 5 z 5

Snad nejlepší fantasy co jsem kdy četla.Postavy si rychle oblíbíte a děj vás do sebe vtáhne.Pět hvězdiček z pěti a doporučuji!

PADA123
27.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila a moc dobře se četla. Doufám, že druhý díl bude stejně dobrý

Bbbutterfly
26.08.2018 4 z 5

Jediné, z čeho jsem byla během čtení rozmrzelá, bylo velké množství chyb v textu (většinou chybějící nebo zaměněná písmenka ve slovech) :/ Jinak příběh je skvělý!

Sittovka
25.08.2018 5 z 5

Kniha mě oslnila už od prvního okamžiku, má krásný přebal, černé stránky, je větší než běžné knihy a mohla bych o ni mluvit do nekonečná, ale teď k příběhu. Překvapující! Rozvíjející se, dobře promyšlené charaktery postav, které postupně poznáváte a baví vás. Žádné nudně průhledné romantické linky, zato elegantní zločinecké strategie... Jsou to vlastně takový Dannyho parťáci ve fantasy světě. Takhle kniha patří k těm které, vám nedají spát dokud ji nedotčtete.

Nikoll2
24.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha s originálním příběhem. Autorka nás ihned ''vhodí'' do příběhu a životy postav, kterých je v knize požehnaně, nám odkrývá po kouskách skrz celou knihu. Já osobně jsem si všechny postavy zamilovala a stejně tak jejich příběhy.
Určitě knihu doporučuji!:)

hanina7
23.08.2018 5 z 5

Jednoduše naprosto skvělý a geniální :)

Bookgirl
20.08.2018 5 z 5

Tohle byla rozhodně jedna z nejlepších knih za letošní rok. Pořád ještě rozdýchávám neuvěřitelnou propracovanost světa, charaktery všech postav, které jsem si neuvěřitelně zamilovala a z nichž každá má svůj vlastní příběh a osud, napínavost knihy, akce a všechny ty věci a drobnosti které dělaly tu knihu tak strašně originální. Byla to pro změnu kniha, kde nebylo všechno růžové a přeslazené a já opět jenom těžko hledám slova kritiky. 5/5 a dala bych i mnohem víc.♥

certik003
18.08.2018 5 z 5

Tak tohle byla teda jízda! Bála jsem se, že knížka, která je určená dětem mě nebude bavit. Ale to se nestalo. Tihle "padouši" by mi vlastně měli být nesympatičtí, ale fandila jsem jim od začátku do konce, zvlášť, když je později zřejmé, že je k okrádání jiných dohnaly okolnosti. Vlastně i díky tomu se mi moc nechtělo věřit, že hrdinové jsou ještě děti. Svým chováním a jednáním vzbuzují dojem o dost starších osob. Postavy měly různé charaktery, ale tím víc se všichni skvěle doplňovali. Knížku moc doporučuju.

Vevo
12.08.2018 5 z 5

Famozní!Kniha splnila má očekávání.

Etule
08.08.2018 4 z 5

Přiznávám, že jsem kolem knihy dlouho chodila po špičkách. Bála jsem se, aby to nedopadlo jako s Grišou, kde mi prostě styl autorky příliš nesedl. Krom toho tolik chvály kolem ve mě vyvolávalo ještě o něco více obav.
Nicméně! :)
Kniha měla pomalejší rozjezd, ale je mi jasné, že jinak to nešlo. Přece jenom jsme se museli seznámit se všemi postavami. Pak už to šlo samo.
Každý z gangu má svůj příběh, svá tajemství. Přesto jsou schopní spolu fungovat. Okamžitě jsem si oblíbila Jespera a téměř stejně okamžitě i Mathiase. Zpočátku jsem si myslela, že mi budou Nina nebo Inej vadit, ale nakonec to všechno tak skvěle doplňovaly, že se nedalo odtrhnout a člověk jim prostě musel fandit.
Rozhodně velice příjemné překvapení a hned se vrhám na druhý díl. :)

Sanmark
07.08.2018 5 z 5

Prvni kniha od autorky a chce se mi řvát: Agatha Christie středověké dobrodružné fantasy!
Nápadité, chytré, výborné postavy, třeskuté dialogy, propracovaný svět a reálie.... je to pecka.

iveetka
07.08.2018 4 z 5

Bomba! Kniha mě fakt bavila. Po dlouhé době jsem zabrousila do světa "pohádek". Za mě supr a jdu rovnou na druhý díl. :)