Prohnilé město

Prohnilé město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367759/bmid_prohnile-mesto-q0O-367759.jpg 5 2116 428

Kazu Brekkerovi a jeho lidem se podařil nevídaný kousek, za který měli přislíbenou tučnou odměnu. Jenže místo toho, aby se o ni rozdělili, čekala na ně zrada. Proto musí napnout všechny své síly, aby získali to, co jim patří. V temných ulicích zkorumpovaného Ketterdamu se mezitím schyluje k válce. Nebezpečná smrtící droga jurda parem se tu stává předmětem boje o moc. Obstojí Kazova prohnanost proti nepřátelům a zůstanou mu jeho lidé vůbec věrni?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Crooked Kingdom , 2016

SknihouVrukách
17.08.2021 3 z 5

Kráľovstvo podvodníkov bola jedna z kníh, ktorá mi dlho stála v poličke a nejakým spôsobom som sa k nej nevedela dokopať. Dnes už ju mám však prečítanú.

Milujem sa vracať do Grishaverse universe a Ketterdam je jedno z miest, ktoré ma fascinuje najviac. Spoznávať ho s touto bandou zločincov bolo ešte lepšie. Postavy z tejto duológie milujem a ich charaktery sú extrémne prepracované a milujem ako sa Leigh vyhrala z ich backstory. Veľmi sa mi páčilo striedanie pohľadov a vidieť príbeh z rôznych perspektív bolo zaujímavé. Oceňujem, že aj keď príbeh čítate zo šiestich uhlov pohľadu tak vôbec to nie je zmätená a ľahko sa v tom orientuje. Začiatok mi však prišiel trošku dlhší a trvalo mi dlhšie, kým som sa ním prekúsala, ale potom sa mi už príbeh čítal takmer jedna báseň.

Ale, áno je tu ale. Prvý diel má bavil viac. Neviem, čím to je, ale Vrania Šestka ma proste zaujala o trošku viac. Pri tomto diely som nemala potrebu sa k príbehu vracať a ľahko sa mi od neho odchádzalo. Nedokazal ma jednoducho tak pohltiť. Pritom v príbehu sa vo väčšine prípadov stále niečo dialo a niektoré zo zvratov boli dychberúce. Ja som ich však mala vyspoilerované, ale keby som o nich nevedela bola by som v šoku. Koniec je emocionálna bomba. Na SoC duológii mám rada to, že nie je založená na romantike. Samozrejme sú tu nejaké páry, ale Leigh aj tak založila dej na akcii a tajomstvách.

Štýl písania je zložitejší ako v Shadow & Bone, ale veľmi sa mi páči, že je vidieť, že autorka sa už vypísala. Na záver musím pochváliť celkovú grafiku, pretože tá je jedným slovom dokonalé.

Sériu vám môžem odporúčiť, aj keď nie je moja najobľúbenejšia. Osobne som čítala aj lepšie knihy, ale viem, že táto séria má svojich čitateľov a verných fanúšikov. 3,5/5

Eillen
16.08.2021 4 z 5

Tak jako první díl, i tento jsem přečetla jedním dechem. Stále mě nejvíc bavila dvojice Nina a Mathias. Pár věcí mi tam nesedělo, ale nebylo to nic, co by mi zkazilo čtení.
Jen jako u předchozího dílu jsem dělala že nevidím, když se zmínil věk postav. Pro mě je ta skvadra prostě ve věku 25 až 30 :-)

Fidorr
13.08.2021 5 z 5

Tam, kde Šest vran skončilo, tam město pokračuje v ještě větší parádě. Pokaždé, když jsem si už říkal, jak daná (mimochodem skvěle popsaná akce) dopadne, tak jsem byl opět překvapený. Těch nečekaných zvratů je tam opravdu požehnaně a to mě hrozně bavilo. Ta promyšlenost s napětím jakým vše gradovalo nemá chybu. A Ketterdam? Nemám slov :) Bylo mi až líto, že je konec. Bude mi ta banda grázlů chybět :) Kaz je frajér, ale hlavně "Žádný slzy! Žádnej funus"

Elka252
11.08.2021 5 z 5

Druhý díl stejně výborný jako díl první. Akce, napětí, nečekané zvraty, atmosféra! K tomu temná stránka života v Ketterdamu a promyslený život že světa Grišů. Šestice hlavních postav byla taky velmi sympatická!

helsinka_05
10.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Nečekala jsem, že by mohlo být něco lepšího než Šest vran a ono bylo. :) Jediné, co bych na knize vytkla, je smrt Matthiase - pořád se s tím snažím nějak vyrovnat...

Fallenyard
31.07.2021 5 z 5

Pokračování Šesti vran jsem opět zhltla během chvilky. Přiznávám, že jsem Grishaverse naprosto propadla. Atmosféra skvěle vykreslená, choreografie scén smysluplně poskládaná, zvraty činily děj velmi živým a zajímavým. Už dávno nejsem cílovka a asi proto jsem si představovala hrdiny o takových deset let starší, ale to je rozdíl mezi knihou a audiovizuálním dílem - člověk si má víc prostoru pro představivost :) Za mě soukromě je to čtenářský objev roku.

Chytuš
30.07.2021 4 z 5

Víc všeho - akce, zvratů, párování, zamilovaného tokání... A všeho moc - no vždyť víte. To, co jsem v Šesti vranách přehlédla jak širou step (třeba to, že hrdinům vlastně ještě ukapává mlíko z brady, ale chovají se jako životem protřelí dospěláci minimálně v Kristových létech nebo poměrně časté milostné vrkání) už tady trochu začínalo vadit. Asi jsem neměla na Prohnilé město skočit hned po Šesti vranách (i když konec Šesti vran k tomu vyloženě vybízí). Ale pořád se jedná o velmi kvalitní zábavu - Kettrdam se svými špinavými zákoutími oproti lesku bohatých čtvrtí je vylíčený skvěle a grišovský svět má pořád co nabídnout. Jen jsem si prostě asi měla dát trochu odstup od prvního dílu...

pat4157
26.07.2021 1 z 5

Tak já se přiznám, že jsem nedočetla. Prostě jsem to před sebou tlačila jako hovnivál do strany 150 a poté odpadla vyčerpána na znak. U prvního dílu ta hovnokulička šla do kopce "jen" do cca 100. strany a pak to šlo svižným tempem radostně a bez námahy.

Nifredil
14.07.2021 4 z 5

Druhý díl v ničem nezaostává za dílem prvním. Akce, propracované postavy, nečekané zvraty a nenudilo to. Ketterdam je úžasně propracovaný, v tomhle díle máme možnost poznat nejen “šedivou” zónu města, ale i další jeho části. Je zajímavé sledovat další vývoj postav, skvělé je, že nikdo nestagnuje a každá z postav se v průběhu děje zase o kousek posune. Bardugo stvořila funkční svět s živými postavami, takže rozhodně můžu s klidným srdcem doporučit všem, kdo si chtějí přečíst něco z žánru fantasy.

Kyri
14.07.2021 2 z 5

Autorka nesporně umí psát, gradovat děj, udržovat pozornost čtenáře a vytvářet napětí. Šest vran bylo čitelné pro dospělého. Tady je těch romantických scén typu "dýchl jí na krk" a ona o tom následující 2 stránky přemýšlí, trochu moc. Zároveň je to taky dost trendy. Já osobně už do dalších dílů nepůjdu.

Sss708
12.07.2021 5 z 5

Další díl se mi velmi líbil,velmi dobře se četl,byl plný zvratů, které mě udržovaly v napětí.Šestice hlavních postav byla velmi sympatická,tak mi na konci ukápla i pomyslná slza.Super čtení.

dontbullshitme
10.07.2021 3 z 5

Všichni jsou nadšení a já dávám tři hvězdy. Nemůžu upřít promyšlenost a tak dále, ale vůbec mě to nenutilo číst dál a dál, měla jsem mezi čtením dlouhé pauzy a bylo mi to jedno. Netuším, proč to tak mám, ale stejné to bylo i u prvního dílu.

fajka
06.07.2021 5 z 5

Dočetla jsem poslední věty Prohnilého města a zanechávám v sobě pocit spokojenosti. Nenalezla jsem v knize žádné místo, které by mě nudilo. Celou dobu se s vámi táhne tajemná a příjemná atmosféra. Za mě byl nejlepší ze všech postav (samozřejmě) Kaz. Měl všechno geniálně promyšlené a působil tak záhadně. Líbil se mi jeho vztah s Inej. Ale celou jejich šestici jsem měla ráda. I když kniha měla velké stránky, tak se rychle četla. Smutná scéna u konce mě opravdu dojala. Neuměla jsem uvěřit, že se to opravdu stalo. Budu se dlouho vzpamatovávat z toho, že to celé skončilo. Nechce se mi opouštět Ketterdam, všechny postavy, celkově celý příběh. Ale jedno vím jistě, mám na to krásnou, kouzelnou a jen tak nezapomenutelnou vzpomínku.

katasokolov
05.07.2021 5 z 5

Ani druhý díl vran mě nezklamal. Dozvídáme se mnohem více o minulosti našich hrdinů a jedna akce střídá další. Krásně se nám propojuje i svět vran a grišy. Byla jsem moc nadšená z toho, že se objevily některé mé oblíbené postavy z předchozí trilogie. Kaz je skvělý plánovač a jeho akce klapou jako hodinky, i když ne po celou dobu:). Autorka nás udržuje v napětí a střídá krásné a vtipné momenty (Kaz a Inej, Jesper a Wylan) s těmi, které vás roztrhají na kusy (viz scéna s Matthiasem, kdy jsem si vzpomněla na finále páté řady GoT :-(). Rozhodně se pustím i do další duologie o Nikolajovi, kterého mám taky moc ráda. No a Ketterdam je popsanej vážně bravurně, nicméně nevím, jestli by zrovna takovéhle místo bylo mojí vysněnou dovolenou :-D.

Roseblood
03.07.2021 5 z 5

Šest vran se mi moc líbilo ale Prohnilé město mě dostalo snad ještě víc. Za pomalejším rozjezdem dostanete pořádnou dávku akce. Jak já jsem si hlavní postavy oblíbila, už teď mi chybí a přitom jsem dočetla před chvilkou. Všichni byli skvělí, užila jsem si je na maximum. U pár pasáží jsem si hezky pobrečela a jsem tak hezky úplně spoko. Když jsem začala číst Šest vran, tak jsem si myslela, že je tenhle příběh nechytne, většinou jsem viděla samé nadšené ohlasy a to ve mě budilo trochu nedůvěry ale přidávám se k hordě nadšených. Bylo to prostě boží a tohle bude pro mě srdcovka. Líbil se mi konec, protože mě moc mile překvapil.

Takže kdo ještě nečetl, vzhůru do toho, dejte tomuhle příběhu šanci.

Hodnocení: 5*/5

PetraKysova
15.06.2021 3 z 5

(SPOILER) No konečne to mám dočítané. Ako bravúrne napísané, to ako mala vymyslené všetky dejové línie. Klobúk dole. Bolo úplne super ako sa vrátili postavy z Griše (Zoja a Žeňa sú super). To ako sa doberali Jasper s Waylonem bolo super rozkošné. No ale že zabila Mathiasa tak to asi nepredýcham. On z nich prešiel najväčšou premenou a ona to takto ukončila. Aj keď možno pre jeho postavu to dopadlo najlepšie. Asi by sa necítil úplne príjemné v Ravce s Ninou.
Každopádne premakaná séria ale som rada že mala len dve knihy. Trvalo mi dlho sa začítať a čítať ďalej.

cryingPickle
12.06.2021 5 z 5

Ach jaj, tak veľmi sa mi nechcelo lúčiť s touto bandou ale musím. Druhý diel je hádam ešte lepší ako ten prvý. Najprv som si myslel, že 550 strán bude málo aby sa ukončili všetky línie tak aby to nepôsobilo odfláknuto, ale na moje prekvapenie som sa mýlil. Leigh zasa využila geniálnu hlavičku Kaza a celé divadielko sa mohlo začať. Musím priznať, že v jednej nemenovanej pasáži na konci sa mi skotúľala nejedna slzička po líci a myslím, že za to si kniha zaslúži 5/5*. Nie je nad to mať dobú knihu ktorá vás tak pohltí, že sa zaujímate o osudy postáv a chcete aby všetko dobre dopadlo.

VeDny
08.06.2021 5 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jestli byly lepší vrány nebo Prohnilé město. Jedno lepší jak druhé a já jsem se ocitla v zoufalém stavu knihomola, kdy nutně potřebuji číst dál a žádné dál není.
Na začátku jsem se obávala, že mě nebude bavit klasické střídání postav, protože Wylan mě třeba v první knize moc neoslovil. Ale autorka umí každé postavě vdechnout něco, kvůli čemu na nich čtenáři záleží. S každou novou kapitolou jsem je milovala víc a víc, navzdory tomu, že je to vesměs verbež. Nejradši jsem měla dvojici Kaz a Inej, ani ne tak pro nějaká očekávání romantiky, to vůbec, ale ten jejich vzájemný klid a důvěra, letmé dotyky a zdánlivě nepřekonatelná traumata. Zvládla bych číst celou sérii jenom o tom, jak spolu něco podnikají. Ovšem přilnula jsem i k ostatním postavám, nebyly vedlejší, na jejich osudech mi záleželo a já se o ně bála.
Hodně z Vás tady naráží na jejich věk, že jsou moc mladí na to, aby prožili tohle všechno a s takovým klidem. Souhlasím, že jejich chování bylo příjemně nepubertální. Ovšem nikdo z nich není vyloženě zázračný, abych si říkala "jo, tak to je hrozná blbost". Kaz se prostě řídí jediným pravidlem, které ho ulice naučila, je vychcánek a neskutečně houževnatý. Inej měla celoživotní průpravu, jak lozit ve výškách, to samé Jasper, Wylan, Mathias i Nina. Žádný z nich neuměl nic víc, než je život předtím a život ve městě naučil. (ovšem nepopírám, že se chovají na svůj věk příjemně vyspěle)
Zápletka byla méně přehledná než u prvního dílu, kdy bylo jasné, o co se pokusí, jenom bylo překvapení jak, tady jsem do poslední chvíle nevěděla, co je vlastně cílem, ovšem vůbec mě to nerušilo, vychutnávala jsem si každý zvrat. Na první přečtení jsem nenašla v ději díry ani slepá místa.
Hrozně mě fascinuje i prostředí města, neproběhlo žádné vysvětlování historie ani popis, přesto na sobě nese známky, které o něm něco vypovídají a je pouze na čtenáři, aby si to v hlavě přebral a něco z toho vyvodil. Tato důvěra v inteligenci čtenáře se vlastně nesla napříč celou knihou a já ji neskutečně oceňuji... nenávidím v knihách vysvětlovací pasáže.
Neustále jsem musela přemýšlet, nakolik je Ketterdam inspirován Amsterdamem (ulice, jména, jazyk, kanály, domky, nábřeží atd atd), hrozně mě bavilo ho v tom hledat.

Nakonec jenom musím říct, že jsem neskutečně vděčná autorce, že si dala se svým dílem takovou práci, že věřila svým čtenářům, že umí číst mezi řádky a nepotřebují polopatický výklad. Že poeticky a bez patosu sdílela pocity postav a obohatila mě o spoustu krásného. Knížky mám doma a pokaždé, když na ně kouknu, svrbí mě ruka a mám potřebu číst znovu a ještě dál.

vysokaa
30.05.2021 5 z 5

Tahle kniha byla skvělá, stejně jako předešlý díl! Šest vran jsem kdysi dostala a nějak jsem se v tu dobu nezačetla a knížku jsem odložila, teď jsem na své mladší já celkem naštvaná. Nicméně teď jsem byla schopná knihy přečíst velmi svižným tempem. Velký palec dávám vývoji postav a nejspíš celkově všemu.

chodícírohožka
29.05.2021 5 z 5

Jen o malinko slabší pokračování úžasných Šesti vran. Čte se jedním dechem a krásně uzavírá příběh šestice sympatických hrdinů.

napětí intriky tajemství

Leigh Bardugo