Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 510 171

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

Radkab.
10.09.2017 5 z 5

Jméno Alison Weirové je pro mně prakticky stoprocentní zárukou toho, že otvírám poutavou, strhující a zároveň kvalitně napsanou knihu. Historický román o Kateřině Aragonské není výjimkou. Místy se zdá, že je často opakováno již mnohokrát vyřčené (zdlouhavé vyjednávání ohledně Kateřinina věna, několikero ujištění, že do manželství s Jindřichem vstoupila jako panna, trvání na tom, aby byla stále oslovována jako královna atd.). Na druhou stranu se autorka důsledně drží historických souvislostí a čerpá z pramenné základny. Vzhledem k těmto skutečnostem je obdivuhodné, jak čtivou knihu je Alison Weirová schopna napsat. Zatímco mnoho historických románů má s realitou pramálo společného a připomínají spíše červenou knihovnu, po přečtení románu o Kateřině Aragonské ve vás zůstane pocit, že jste zase o něco moudřejší, co se týče vědomostí o Jindřichu VIII. a jeho ženách. A hlavně, že těmto nově získaným informacím můžete věřit a nemusíte zjišťovat, co z uvedeného je skutečnost, a co pouze fantazie autorky.
Kniha ve mně zanechala veskrze pozitivní dojem a těším se na další knihy o manželkách krále Jindřicha VIII., a to především na osudy těch, které nejsou tak notoricky známé - Anna Klévská či Kateřina Howardová.

Titi
27.08.2017 3 z 5

Moc jsem se na knihu těšila a nakonec jsem ji dočetla s velkým přemáháním. 550 stran, drobné písmo a děj byl místy nezáživný a nudný. Mnohem víc se mi líbí knihy Carolly Erickson, je to sice literatura faktu, ale čtou se jako román.

Skatty
24.08.2017 5 z 5

Moc jsem si čtení knížky užila. Od začátku až do konce.

tereza1198
03.08.2017 5 z 5

Ten starý příběh, kdy muž chce starou ženu vyměnit za novou. Ale tady to stojí krev, slzy a víru. Kateřina má můj obdiv. Ztratila téměř všechno, ale svoji důstojnost nikdy.

Jonna
25.07.2017 3 z 5

Mám ráda historické příběhy, a ještě radši jsem, když popisují skutečnou dobu nebo osobu, ale tahle kniha se nepovedla. Ano, chápu, že autorka popisuje reálnou osobu, ale lze to také udělat zábavným a čtivým způsobem. Tahle kniha je vlastně jen suchopárný výčet, co Kateřina, nebo její manžel, řekli, kdy a kde. Velice nezáživné. Nevím, jestli vůbec číst další knihy této autorky.

lapagerie
28.05.2017 5 z 5

Další z fantastických knih Alison Weir. Kniha má sice přes 500 stran, ale když se začtete, připadá vám krátká a chtěli byste číst dál. Příběh Kateřiny Aragonské, první ženy Jindřicha VIII. je příběhem ženy neuvěřitelně statečné, odhodlané a přesto podle pravidel své doby pokorné a oddané.

orinka3
14.05.2017 5 z 5

Neuvěřitelně působivá kniha. Příběh o nezlomné odvaze, boji za pravdu a svědomí, který prožívala nezaviněně zapuzená královna Kateřina. Už jen ty roky, kdy čekala na svolení k manželství s Jindřichem! Jaká ponížení a zvraty musela zpracovávat a chovat se přitom, jak etiketa vyžadovala. Obdivuhodný přístup k chování manžela, který dělal vše pro to, aby se jí zbavil, když se zbláznil do jiné. Snad se nenajde nikdo, kdo by této královně záviděl její královský život. Ale příkladem nám může být její víra, ukázněnost a pokora, se kterou snášela všechno, co jí osud připravil. Ohleduplnost k okolí, pracovitost - dnes by se těžko našla žena, která by si dala líbit to, co ona. Jindřich VIII. byl velkorysý, zábavný a schopný panovník. Jenže jsou chvíle v životě každého muže, kdy přestává myslit hlavou.

Astonius
22.04.2017 5 z 5

Tahle kniha mi dala vše, co jsem od ní čekala, možná i o něco víc. I když je velmi rozsáhlá, četla se krásně a v žádné její části jsem neměla pocit, že by byla příliš rozvleklá. Chvíle, kdy se člověk začetl, totiž čtenáře přenesly do popisované doby, nebylo to snad ani takové, jako by sledoval film, ale snad jako by se v kůži Kateřiny přímo sám ocitl. Známé historické události jsou popisovány z pohledu "zapuzené královny" a při čtení si člověk uvědomí, jak těžký měla osud a jak jinak a lehčeji se dnes žije. Člověk se v četných drobnostech také nenásilně vzdělá, protože kniha je plná detailů a zajímavostí, které jsou vpraveny do textu, takže se dozvídá např. o zvyklostech u dvora, tehdejší praxi v porodnictví, plnění manželských královských povinností, trávení volného času apod. Pokud vyjde záměr, že bude sepsáno 6 knih o všech 6 ženách Jindřicha VIII., pak bych si je všechny ráda přečetla. Autorka má co říci, takže text je dějově obsáhlý a rozhodně nenudí.

zdenkapt
08.03.2017 5 z 5

opět nádherná kniha z rukou Weirové

TheMelorry
31.01.2017 5 z 5

Kniha popisuje život Kateřiny Aragonské, první manželky Jindřicha VIII. Dávno známé informace jsou v ní podávány z pohledu Kateřiny. Je to zajímavé vniknutí do jejího života a myšlenek. Dovídáme se v ní spoustu z jejího pravého charakteru a informace o jejím nelehkém životě.
Autorka v této knize nevynechává ani nepřibarvuje ověřená historická fakta, přesto děj rychle plyne. Stejně jako všechny její předchozí knihy i tahle je velmi povedená a pro mě jako milovníka doby Tudorovců naprosto dokonalá. Myslím ale, že i těm kteří o historii nemají takové povědomí, bude knihy připadat velmi zajímavá.
Mě už nezbývá nic, než jen s napětím očekávat další díl o Jindřichově druhé manželce.

Nikolaoss
07.01.2017 4 z 5

Životní příběh Kateřiny je napsán z jejího pohledu, je tedy dobrým nahlédnutím do života ženy v tehdejší době a myslím, že se ho podařilo zpracovat citlivě a přes to i dostatečně podrobně. Paní autorka si nepotrpí na přemoudřelé řeči nebo poučování. V knize nikoho neodsuzuje a nevnucuje žádný správný názor na historii, ten si musí každý čtenář udělat sám. Paní Weirová je historička, takže věřím jejímu podání příběhu a informace jsou pro mě natolik obsažné, že nemám potřebu dohledávat si další na internetu. Sama paní Weirová v doslovu uvádí, že se přísně držela historických pramenů. Dokonce i dopisy, které jsou v knize citované, jsou autentické. Příběh známých osobností podává paní Weirová čtivě a úměrně danému období a tématu. Její styl psaní se, dle mého názoru, k žánru, který si zvolila, skvěle hodí. Je spíš informativní, ale zábavným způsobem a poklidně plynoucí. Popisuje životy osobností pomocí známých faktů, ale tak, aby příběh, který vypráví, zaujal a bavil.