Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 511 171

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

Martass8
10.02.2020 4 z 5

Kniha je dobré napsána kdyby nebyla Kateřina tak zatvrzelá panbíčkarka, mohla dožít a vídat svou dceru v pohodlí , její dcera se následkem maminčinýho vzoru stala krvavou Marií. Jindřich nakonec stejně neovlivnil její vládnutí. Jen díky tomu všemu umřelo hromady lidí. Tak hlavně žes měla tu svoji nesmrtelnou duši v pořádku. Kačeno, Kačeno ....

luculi
08.02.2020 3 z 5

Výprava do minulosti ke královskému dvoru a životu s Jindřichem VIII. a Kateřinou Aragonskou. Z historického hlediska zajímavé a naučné, hodně výpravné, ale jinak je to dost monotónní a dlouhé...

ERIK 2
08.02.2020 5 z 5

Velká kniha o velké, milující a vzněšené ženě. Touha po lásce a spravedlnosti ji dostala až do vyhnanství, ale nevzdala se. Bojovala do posledního okamžiku svého života. Není divu že Alison Weirová pojmenovala po ní svou dceru. Pokud by vás odrazovala objemnost knihy nedejte se zmást, stojí to za to.

elenai
07.02.2020 4 z 5

S historickými romány to mám jako s krásnými obrazy. Zpovzdálí je pozoruju a obdivuju barvu, obsah a techniku, ale nikdy bych se neodvážila jich dotknout. Doteď. Projekt Šest tudorovských královen mi učaroval natolik, že jsem si koupila všechny díly, které do minulého roku vyšly. A myslím, že to byl super kauf. Styl Weirové mi celkem sedl, kniha se četla velmi hezky. Co mě ale příliš nezaujalo, byl začátek, ale chápu, že bylo třeba připravit kulisy pro hlavní děj. Ale ty tahanice skrz majetek, a 'že se vemete, a pak zase nevemete', no to nebylo nic pro mě. K samotné Kateřině - žena s velkým Ž a opravdu si zasloužila titul pravá královna. Do poslední chvíle si stála pevně za svým, byť jí okolnosti a milovaný manžel naházeli tolik klacků pod nohy. Jedno vím jistě, nechtěla bych v té době žít ani za nic. A už vůbec ne jako žena. V kontrastu oproti zásadové Kateřině působí bezskrupulózní Anna Boleynová jako hnusná svině, ale jak se říká, mince má dvě strany, takže si hodlám co nevidět přečíst druhý díl. Jen tak mimochodem, kolik jste napočítali Tudorovských královen v tomto dílu? Já čtyři. :-)

Matevi
08.11.2019 5 z 5

Úžasné, strhující, nemohla jsem se odtrhnout

harena
10.09.2019 5 z 5

Tudorovská Anglie a život na panovnickém dvoře z pohledu Kateřiny Aragonské a její lehce psychologicky laděný životní příběh. Byla to statečná a zásadová žena, která se až do své smrti nesmířila s tím, že by její manželství s králem bylo neplatné nebo nezákonné a stále bojuje o lásku svého manžela. Divím se, že ho stále milovala, protože se k ní později choval opravdu odporně. Spisovatelce se podařilo zdařile popsat život na panovnickém dvoře, kde vládly intriky, nenávist, ctižádost i láska, kde však dynastické tlaky veškerou romantiku rozmetaly.
Celá kniha se čte dobře, jen některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé.
Veliká pochvala za základní rodokmen panovníků na začátku knihy a stručný sled událostí na konci knihy.

Haduwig
03.09.2019 5 z 5

Velmi citlivě podaný životní příběh ženy, pro niž se skutečně hodí označení "pravá královna". Je vidět, že Alison Weirová ví, o čem píše, a dokáže ve čtenáři vzbudit úctu a pochopení této neobyčejné ženy, která je neprávem ve stínu svých nástupkyň, byť po Jindřichově boku prožila dvakrát více času, než ostatní manželky dohromady.

LibraryGirl
20.08.2019 5 z 5

Nádhera! Patří na čestné místo v každé knihovně!

0473
11.07.2019 5 z 5

Podľa mňa skvelo napísaná kniha o Kataríne Aragónskej. Táto kniha bola mojou prvou knihou od Alison Weir a vôbec mojou prvou knihou o Tudorovcoch. Rozhodne doporučujem :)

Tesssay
17.06.2019 4 z 5

Priznam se, ze jsem se nejprve "zamilovala" do obalky, ktera je podle me nadherna. Po precteni musim dat palec nahoru i za pribeh. Mile, poutave, poucne cteni o prvni manzelce Jindricha VIII. Uz mam koupenou i Annu Boleynovou a moc se na ni tesim????

VendulaB
05.06.2019 5 z 5

Alison Weirová je na dané historické období specialistka a na knize je to poznat. První díl zamýšlené hexalogie se ji hodně povedl. Historický román jak má být. Těším se na další díly.

čef
24.05.2019 5 z 5

Mnoho je všech těch děl o ženách Jindřicha VIII, ale jen nemnoho z nich obsahuje, jako tento román, tolik osobitého a cenného. Psala ho historička a tak zde najdeme mnohé zajímavé podrobnosti nikde jinde nezmíněné a přeci důsledně historicky doložené. Královna Kateřina Aragonská je tragická postava. Mnoho vytrpěla, ale nikdy nezradila svoje svědomí a svoje heslo „Skromnost a oddanost“. Skvělé svědectví o Anglii 16. století!

Kaja01
22.05.2019 4 z 5

Skvěle napsaný příběh o Kateřině Aragonské! Doporučuji po přečtení shlédnout i seriál The Spanish Princess, který zrovna běží. :)

lampernaqui
06.05.2019 4 z 5

Jednalo se o moji první knihu této autorky a můžu říct, že jsem byl spokojen. Zatím jsem se setkal pouze s výkladem historie tohoto období pouze z pohledu vladaře. Tohle bylo poprvé, kdy si o něm čtu z pohledu jednotlivých královen. Nejsem žádný znalec, takže jsem zde našel hromadu zajímavostí, které mi, doufejme, utkví v paměti.

Elixirzivota
26.04.2019 5 z 5

Mám rada AW a preveľmi dávno som čítala 6 žien H8, ktoré ma priviedli k záujmu o toto obdobie. Príbeh prvej kráľovnej je vynikajúci a dovolím si tvrdiť, že môže byť učebnicou z histórie diplomacie. Všetky knihy série Tudorovských kráľovien majú (aspoň pre mňa) odpudzujúci objem, no pri pravej kráľovnej to má zmysel. O treťom diele tu pomlčím. Autorka má výnimočný dar využiť svoje odborné poznatky z histórie. Je tu kus histórie, kus psychológie (kedy sa Henrich transformuje z očarujúceho princa na citovo plytkého a paranoidného tyranského kráľa) a naozaj veľký kus diplomacie. Pre ozajstnú bohatosť historických zdrojov je preto kniha naozaj "výživná". Naozaj plný obraz toho, prečo sa s Anglickom stalo, čo sa stalo dávajú Dejiny Anglie od Petra Ackroyda. To je už ale holt dosť náročný oriešok, pre fanatikov do tudorovského obdobia však odporúčam. Katarína Aragónska je brilantne napísaná, je potrebné ale čítať všetky vrstvy textu, nesmie sa k nej pristupovať iba ako k beletrii.

whiolet
25.03.2019 4 z 5

Kniha byla dobře napsaná,ale některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a nudné.
Díky tomuto příběhu jsem si uvědomila jak byla Kateřina na svojí dobu neuvěřitelně silná a tvrdohlavá žena, která ve své naivní lásce k Jindřichovi nedokázala pochopit, že mužská ješitnost je mor.
Na druhou stranu lze z knihy cítit, že i s královnou sympatizuje autorka, já mám naopak raději příběh Anny Boleynové, protože, ten pro mě měl větší jiskru :)

nikca0568
15.03.2019 4 z 5

Knihu hodnotím jako celkem povedenou. Jelikož jsem vždy četla příběh jen ze strany Anny Boleynové zaujal mě postoj Kateřiny i její raná léta s Jindřichem. Avšak posledních pár stránek mi přišlo jako kolečko, Kateřina se stále přesouvá, je nemocná, tvrdí že je Jindřicha právoplatná manželka a píše hojně dopisy císaři a papeži. Autorka mohla tyhle pasáže zkrátit.

lenka7348
12.03.2019 4 z 5

Opravdu oceňuji, že si autorka dala velmi záležet na tom, aby to byl historický román založený na faktech, a nejedná se jen o pár ověřených informací doplněných výmysly.
Nicméně se mi kniha nečetla úplně lehce, vlastně jsem se jí docela dost prokousávala. Pravděpodobně to bude způsobeno tím, že příběh Jindřicha VIII. a jeho žen je zpracováván poměrně často, a proto je mi až notoricky známý. I přesto pro mě však kniha byla přínosná - v některých faktech jsem se utvrdila, něco mě překvapilo (např. barva Kateřininých vlasů).
Román určitě stojí za přečtení, ale spíše doporučuji těm, co se v dané problematice moc neorientují, nebo jsou naopak skalními fanoušky anglické historie.

faraonka
10.03.2019 5 z 5

Nádherné čtení.Na konci jsem uronila i slzy .Moc smutný konec když královna umírá.Tesim se už na druhou knihu Anna Boleynova.

Peti
19.01.2019

Historický příběh o první královně Jindřicha osmého mě vtáhl do děje, že jsem četla jedním dechem. Neuvěřitelný příběh Kateřiny Aragonské, španělské princezny, jejíž dětství bylo přípravou na manželský život po boku anglického krále. Vdovství a čekání na druhé manželství, šťastné roky manželské a nepožehnaná těhotenství a nakonec vyhnanství a život na okraji společnosti. Silná a hrdá žena byla ta Kateřina, nic ji neodradilo od toho, aby vystupovala jako anglická královna i když okolní svět včetně krále Jindřicha se ji snažil přesvědčit o opaku. Skvěle napsáno.