Jana Seymourová: Laskavá královna

Jana Seymourová: Laskavá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386271/bmid_jana-seymourova-laskava-kralovna-Okw-386271.jpg 5 272 86

Pouhých jedenáct dnů po popravě Anny Boleynové obléká Jana Seymourová svatební šat, aby se stala třetí ženou Jindřicha VIII. Poslední dobou přitom zblízka sledovala, jak se králova vášeň k předchozí manželce rychle mění v ledový chlad a velkolepé dvorské slavnosti, hostiny, lovy i chodby královských paláců se náhle stávají kulisami děsivé tragédie. Jana ví, že musí porodit králi syna, jinak jí hrozí smrt. Nová královna musí vystoupit ze stínu Kateřiny Aragonské i Anny Boleynové a dát zemi dědice, jen tak totiž může přimět krutého krále, aby s ní i s celou zemí jednal laskavěji. Sílu jí dává její víra a naděje, že se jí na tomto zkaženém světě podaří vykonat alespoň něco dobrého.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Jane Seymour: The Haunted Queen , 2018

Anie94
13.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Alison Weir v kombinaci s mym oblibenym o dobim anglickych dejin je rozhodne zaruka dobreho cteni. A ani tentokrat to nebylo jinak. S Janou si projdeme cely jeji zivot - detstvi, sluzbu kralovne Katerine az do jejiho velkolepeho, i kdyz ponekud nestastneho konce.

I presto, ze pribeh Jindricha VIII. je celosvetove znamy, tak nam zatim nikdo nepredlozil tak podrobnou "sondu" do jeho zivota a zivota vsech jeho manzelek. Byt si autorka hodne veci primyslela, tak pribeh budi dojem, ze se to tak opravdu mohlo stat. Trosku mi vadilo, ze odsuzovala Annu Boleynovou, ze vyuzila pad kralovny Kateriny ve svuj prospech a pritom ve finale ona a jeji rodina udelala to same. Ale bylo to asi tezke zit v teto dobe, jelikoz zeny byli jen pesaci v mocenske valce. Ale autorka me dokazala presvedcit ze to byla v jadru velmi laskava zena. 5/5

Kája95
12.03.2023 5 z 5

Tento díl byl pro mne zatím nejhezčí, nejméně intrik a více lásky. Nic méně Jana pro mne nebyla zrovna sympatická, král ji poprvé oslovil a ona už přemýšlela, že by se mohla stát královnou. Dále pak byla vždy nastíněna rovina, co si myslí a co ve skutečnosti řekla, aby krále nepopudila.
Určitě se těším na další díl

Atanone
08.02.2023 5 z 5

Ach ta Jana...V první části knihy měla mou plnou sympatii i pochopení někoho, kdo prožil část života v totalitě, kdy opatrnosti nebylo nikdy dosti. Osobně mě sice nepotkalo dilema skládání slibu, či přísahy, která by šla proti mému svědomí, ale znám lidi, co se s tím museli z nějakého důvodu poprat. Chápu i Janin postoj k Anně, uzurpátorce a dračici, v Janiných očích nepravé a nikdy neuznané královně, který přecházel od tichého spravedlivého odporu ke spravedlivému hněvu, ovšem pak se stočil k prosté poloslepotě zamilované ženy, která věří tomu, čemu hlavně věřit chce. V tom ovšem na Jindřicha zdaleka neměla. Na druhou stranu nutno uznat, že pravděpodobně dostávala pokřivené informace. A kdo ví, kam by se ubíral Jindřichův život, kdyby jim osud dopřál zůstat spolu. Přinejmenším by pár hlav zůstalo na krku. Nebo, to nejspíš, by padly úplně jiné.
Nejen autorka, ale i historie vnímá Janu jako dobrou a laskavou královnu. Kniha se četla krásně a podává další velmi osobní pohled na dobu Jindřicha VIII . Jana v ní není žádná šedá myška či unylá bledule, ale žena s klady i zápory a vcelku smutným osudem.
Doporučuji nepřeskočit doslov

Zanda96
06.02.2023 5 z 5

Mě tahle autorka prostě baví, tak jako její knihy. Tohle byla v pořadí již třetí a již potřetí jsem se začetla a nemohla se až do konce odtrhnout. O osobu Jindřicha VIII. a jeho manželky se zajímám a kdo to má podobně, vřele knihu doporučuju, byť části jsou fikce.

Carol1122
24.12.2022 5 z 5

Po přečtení knížky mám pocit, že Jana byla opravdu jedinou pravou láskou Jindřicha VIII. Nevnucovala se mu do přízně, jako předchozí manželky a byla spíše vždy v pozadí. Tichá, chytrá a jak nabízí i titulek - laskavá. Kniha se četla velmi dobře a je škoda, že osud této královny skončil tak brzy.

Calinda
13.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Třetí Jindřichova manželka a musím přiznat, že její osobnost mě zatím bavila nejméně, převážnou část knihy na mě působila jako šedá myš bez vlastního názoru, silně ovlivněna názory ostatních, velice lehce manipulovatelná. V knize je vylíčena poměrně ambivalentně, na jednu stranu jako člověk laskavý, hodný, myslící na druhé, na druhou stranu jí nedělalo problém začít si něco s králem, který byl v té době ženatý (nezáleží, zda platně či neplatně), i když to o pár stránek dřív silně odsuzovala u jiných, intrikovat, lhát a obdivovat někoho, kdo bez mrknutí oka předhodí nehodící se manželku katovi. Její charakter pro mě zůstává záhadou. Nakonec osud zasáhl krutě. Jsem ráda, že žiji v dnešní době, neumím si představit, že místo kvalitní lékařské péče mi bude pouštěno žilou a vypracován horoskop. I když mám z Jany smíšené pocity, pět hvězd za opět skvěle napsaný historický román.

Thalin
07.11.2022 5 z 5

Jana královnou byla jen chvíli a tak jsem si říkala, jestli nebude kniha jen plná vaty a nebude to trošku nuda. Ale ne. Na rozdíl od předchozí knihy se mi to dobře četlo už od začátku mi byla Jana sympatická, což třeba Anna nebyla takřka vůbec. Trošku víc se mi taky líbila spíš první polovina knihy, ale na kvalitě to nijak neubralo, pořád je to skvěle a detailně napsané.

yellow
02.09.2022 4 z 5

Tento díl se mi četl o něco lépe než ty předchozí, ani mi nepřišel tak zdlouhavý. První polovina se mi hodně líbila, ale pak už se to zase docela táhlo.

Markett
18.08.2022 5 z 5

Šest tudorovských královen je rozhodně jedinečná série od úžasné autorky.  Všechny díly jsem přečetla jedním dechem, čtení jsem si moc užila a určitě se i něco trošku dozvěděla. Všechny knížky jsou krásně psané, nabité strhujícími příběhy Jindřichových manželek, kde příběhy těchto žen sledujeme od úplných začátků, a proto i chápu tloušťku knih,  ale v tomto případě to rozhodně není na škodu.  Alison jako autorku uznávám a právem řadím mezi své nejoblíbenější autorky.

Oproti dvěma předchozím dílům mi ten o Jane přijde vleklejší a celkově s pomalejším rozjezdem, ale nevadilo mi to. Ona byla pravým opakem Anny Boleynové, důvod, proč Annu nahradila. U Jany autorka krásně popsala loajalitu, kterou tato dívka měla ke Kateřině Aragonské,  a její neochotu přejít do domácnosti nové královny.  Ale děj pak nabral rychlé obrátky a začal nabírat na zajímavosti. Kniha hodně opakuje děje z předchozích dvou dílů,  ale není divu, když se životy těchto tří žen tak prolínají.

Co se celé série týče, rozhodně DOPORUČUJI. Alison je výborná autorka historických románů, píše krásně a poutavě, její vyobrazení všech postav je ohromné a fascinující.  Nenechte se odradit tím, jak jsou knížky silné, určitě stojí za to si je přečíst, protože já sama můžu říct,  že jsem o tomto období přečetla hodně knih, ale tuhle sérii považuji za nejpovedenější.

natynka21
25.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Opět paráda, nečekala jsem, že by mne mohla tato série tak chytnout. A ještě dodám, že se často říká "nesuď knihu podle obalu", ale kdo by už jen pro ty pěkné obaly knihy z této série aspoň nevzal do ruky? :)
Zhruba do půlky knihy byla Jana mojí dosavadní favoritkou, ale poté se opět tento post vrátil Katěřině Aragonské :)

MíšaS.
27.06.2022 4 z 5

Skvělé. Jednu hvězdu ubírám za to, že je z toho cítit velká invence spisovatelky, ale chápu, že se jedná o zbeletrizovaný životopis...

sweeney
11.06.2022 5 z 5

Skvěle napsaný příběh o osudu další z žen Jindřicha VIII. Skvěle napsaný stejně jako dva předchozí a určitě i stejně jako následující :) Historii mám v oblibě už od dětství a přestože tedy mám jisté povědomí o tomto panovníkovi a jeho manželstvích, stejně mě pokaždé dokáže Alison Weir některými informacemi překvapit :) Skvělá série :)

NicaCola
21.03.2022 5 z 5

Já kdybych mohla dát deset hvězdiček, tak i to by bylo málo. Ano. Až tak moc jsem si tuhle sérii zamilovala...a to jsem Tudorovce předtím vůbec neznala. Teď jsem skoro profík na tuhle dobu :-D Opět muzu jen a jen doporučit ! ! !

Mája873
14.02.2022 5 z 5

Další úžasný příběh od Alison Weirové,... Knížka se mi četla ještě lépe než ty předchozí. Příběh mě zaujal a pohltil od prvních stránek.... Byl jiný než u prvních dvou královen, Jana byla jiná... věrná zastánkyně Kateřiny Aragonské a její dcery Marie, ji byla úctyhodnou nástupkyní.... Místy to bylo až strašidelné, když Jana jako předzvěst něčeho zlého vídá černou postavu, která je podle ní popravená Anna Boleynová, kvůli níž jí trápí výčitky.... Zajímalo by mě jestli by alespoň jí dokázal být Jindřich věrný :-)

yetti09
19.01.2022 4 z 5

Další skvělá kniha od autorky. Jana Seymour mi přišla od svých předchůdkyň trošku nudná. Přece jen Kateřina a Anna něčím vyčnívaly, což mi u Jany chybělo. Na druhou stranu proč ne, třeba byla vážně jen tak hodná.
Už se těším na další knihu...

suiteki
06.01.2022 4 z 5

V podání Alison zatím moje nejoblíbenější královna, bohužel čtu knížky poměrně za sebou, tudíž první půlka knihy byla v podstatě jen nudné zopakování předešlých dvou jen zase z trochu jiného pohledu. Konec Jane Seymourové byl nečekaný a opravdu silný, až mě zabolel za ní.

KáťaM.
21.12.2021 4 z 5

Mám za sebou čtyři díly, Jana je asi zatím moje favoritka. Krásně zpracovaná série, pokud se Vám líbily předchozí díly, ani tento nezklame.

Micha-Él
25.11.2021 5 z 5

Kniha věnovaná Janě Seymourové se mi četla obzvlášť dobře, protože jsem s ní na rozdíl od její předchůdkyně ve většině věcí sympatizovala. Trochu mi připomínala mě samotnou. Autorka jí opět svým geniálním způsobem vdechla život, takže přede mnou vyvstávala laskavá, starostlivá, ctnostná a milující žena z masa a kostí. Podobně tomu bylo i u dalších postav. Také oceňuji poznámky na konci každého dílu, kde Weirová objasňuje, proč román pojala, tak jak pojala, co je fikce a co skutečnost atd. V tomto ohledu žasnu nad tím, jak přirozeně dokázala na několik málo historicky doložených faktů napasovat možné varianty Janina života, o jejichž (ne)pravdivosti se nejspíš nikdy nedozvíme. Stručně řečeno, historie v podání Weirové je neuvěřitelně poutavá a troufám si říct, že zaujme i jedince, které třeba hodiny suchopárného dějepisu ve škole nudily.

keselylenka
16.11.2021 5 z 5

Opět skvěle napsaný příběh, který byl po příběhu Anny Boleynové prakticky dokonalou oázou klidu. I když ale Jana bezpochyby byla hodná žena, k srdci mi nepřirostla. Na můj vkus byla až moc emočně plochá a postrádala jsem u ní i vznešenost a odhodlanost královny Kateřiny.

Aykiru
27.07.2021 4 z 5

Jana Seymourová, laskavá královna je třetím dílem série a bohužel je to znát. Tím se nesnažím naznačit, že je tento díl kvalitně horší, než ty předešlé, spíš že díky provázanost osudů všech tří žen, je mnoho scén, které se v rámci prvních tří knih opakují (samozřejmě vždy z pohledu té, o které daná kniha je). A i když chápu, že je to pro samostatnost jednotlivých dílů nezbytné, tak to v některých případech to shledávám poněkud otravným. (Především kvůli tomu, že se stejné scény objevují i v knihách mimo tuto sérii, a já tak čtu stejnou scénu jen z jiného pohledu třeba po čtvrté, či po páté a se smutkem musím konstatovat, že ne vždy je to přínosné).
Přesto pro mě Alison Weir zůstává oblíbenou autorkou. Zejména se mi líbí její přístup k faktům a poznámky na konci knihy, kde přesně uvádí, kde se vzdálila od pravdy, či kde se z nedostatku informací musela uchýlit ke spekulacím.